Portetul femeii ce nu-si doreste copii...

ai tu ceva cu luptatorii istea, irino
si_totusi
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:39
"din nefericire fac copii (in general) femei care nu prea sunt de calitate" citez un medic ginecolog. Se pare ca alocatia pentru cresterea copilului este mult mai mare decat salariul multora dintre cele care vad astfel in a face un copil o oportunitate de a-si creste veniturile. CA aceasta se petrece numai pe o perioada determinata nu mai conteaza...doar procesul de (re)productie poate fi repetat! Si ca sa revin la topicul initial, unele femei gandesc prea mult, simt prea mult si atunci isi cauta un partener ...viabil din toate punctele de vedere, pentru a asigura copilului un viitor mai bun. Ce te faci cand incepe sa se compare cu ceilalti si sa ceara cate in luna si in stele (acum nu o sa spun ca trebuie sa le dam copiilor tot ce cer, dar cat de cat...), sa te acuze ca l-ai adus pe lume ca sa se chinuiasca sau...mai dificil, sa intrebe cine e tatal (in cazul celor care au ales sa fie mame singure) si sa te acuze ca ai ales tu si pentru el (pentru copil, adica).Si mai e si iubirea....doar visam la un om cu care sa traim fericite pina la adanci batrinete...dar ce ne facem daca alesul nu confirma sperantele noastre? MAi facem un copil sau nu?
garbo134479
Postat pe 25 Septembrie 2010 11:25
De la: reyya, la data 2010-09-24 14:24:48
Luna cand faci un copil , il faci ca-ti doresti , nu ca sa salvezi o relatie , relatia daca a intrat la apa , nu o sa fie salvata daca vei avea un copil sau mai multi , in plus e dementa totala din parta unei femei sa faca un copil doar ca sa nu-l piarda pe ,,Gicu ". Nimeni nu se salveaza pe nimeni , copilul meu va avea viata lui , independenta de a mea, eu am viata mea ...A te identifica doar ca esti mama unui copil si atat nu stiu daca e foarte in regula depinde ce primeaza in lista prioritatilor , pt fiecare dintre noi.
Daca-ti doresti altceva si nu copil e iar ok , ar putea sa apara regrete mai tarziu ca nu l-ai avut dar..atat timp cat chestiunea e asumata , regretele cred ca nu si-ar avea rostul . eu consider ca avea un copil e un lucru minunat,a-l creste si a-i urmari fiecare zambet , dintisor care-i creste si asa mai departe, a avea cariera este iar o realizare..dar depinde ce primeaza pentru tine , eu cred ca se pot face ambele , cu sprijin din partea celor dragi.



Asa este! A avea sau nu copii e o chestiune ce tine de fiecare caz in parte. Eu cand am decis ca voi avea un copil nu am facut-o nici de dragul de a salva o relatie, nici de a o "cimenta", nici din dorinta egoista de a nu fi singura. Am facut-o pentru ca asa am simtit ca trebuie sa fac si m-am bucurat de fiecare etapa a dezvoltarii sale. Acum ma mandresc ca am langa mine un copil frumos, istet si care ma iubeste enorm, iar viata noastra, chiar daca este fara tatal ei alaturi zi de zi, este una frumoasa, pe care nu as schimba-o pentru nimic in lume. Dar pana la urma, ajungem tot la vorba romanului: "De gustibus non disputandum!"
christa
Postat pe 25 Septembrie 2010 11:41
Lucrez la un cabinet medical si am remarcat ca............... in ultimii ani doar oamenii cu un IQ - redus sau mediu mai fac copii ( se inmultesc fara sa-si faca probleme referitor la viitorul acelor copii ), cei cu un IQ - ridicat si anumite functii se gandesc muuuuult inainte de a face abia un singur copil ( si acela dupa o anumita varsta ), iar atunci cand il au cu siguranta ori meseria de parinte ori profesia are cate ceva de suferit, pt. ca nu se impaca DELOC, prin urmare ceva nu este bine facut chiar daca sunt atatea minti stralucite care se grabesc sa afirme contrariul.
Scuze daca se simte cineva jignit !
borodimonica
Postat pe 25 Septembrie 2010 11:44
imbraca-te gros....
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 11:49
De la: borodimonica, la data 2010-09-25 11:44:43Lucrez la un cabinet medical si am remarcat ca............... in ultimii ani doar oamenii cu un IQ - redus sau mediu mai fac copii ( se inmultesc fara sa-si faca probleme referitor la viitorul acelor copii ), cei cu un IQ - ridicat si anumite functii se gandesc muuuuult inainte de a face abia un singur copil ( si acela dupa o anumita varsta ), iar atunci cand il au cu siguranta ori meseria de parinte ori profesia are cate ceva de suferit, pt. ca nu se impaca DELOC, prin urmare ceva nu este bine facut chiar daca sunt atatea minti stralucite care se grabesc sa afirme contrariul.
Scuze daca se simte cineva jignit !




daca citesti pe topic,si eu am scris despre cei din mediile diferite.despre cei din segmente sociale diferite.dar daca nu esti in asentimentul grupului majoritar de pe garbo,se subintelege ca dreptatea ta este inexistenta.subiectul este interesant ,dar nu toata lumea este atrasa de el.unii useri au raspuns sincer ceea ce au crezut,asa cum vad ei situatia.ai mare dreptate,in cele spuse,mai ales ca esti si aproape de sursa subiectului.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 12:04
De la: borodimonica, la data 2010-09-25 11:44:43Lucrez la un cabinet medical si am remarcat ca............... in ultimii ani doar oamenii cu un IQ - redus sau mediu mai fac copii ( se inmultesc fara sa-si faca probleme referitor la viitorul acelor copii ), cei cu un IQ - ridicat si anumite functii se gandesc muuuuult inainte de a face abia un singur copil ( si acela dupa o anumita varsta ), iar atunci cand il au cu siguranta ori meseria de parinte ori profesia are cate ceva de suferit, pt. ca nu se impaca DELOC, prin urmare ceva nu este bine facut chiar daca sunt atatea minti stralucite care se grabesc sa afirme contrariul.
Scuze daca se simte cineva jignit !

in urma unei munci asidue,in urma multor ani de cercetare,investigari,ai putea afirma acest lucru ..atunci cand ani de zile ai studiat mii si mii de cazuri(parinti),patura lor sociala,cultura...samd
pana atunci nu vorbi de IQ si compatibilitatea mama-profesie
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 12:23
imi para rau sa va contrazic
copilul e crescut de parinti; parintele il creste frumos sau urat
eu cred ca cei care nu vor sa faca si sa creasca un copil fug de responsabilitate, dar, sa luam si partea cealalta a lucrurilor, daca nu te crezi in stare de asa ceva, mai bine nu il face
si totusi... e pacat sa nu vezi un pui de omulet in viata ta... e cea mai mare minune pe care o poti trai vreodata... dragi doamne, cand puiutul vine, tot raul din viata dispare, si viata ti se pare mai frumoasa si mai usor de suportat
garbo092164
Postat pe 25 Septembrie 2010 12:46
dragelor................voi a-ti auzit de exceptia care confirma regula???????????
adica ......vreti sa spuneti voi..........ca numai cei destepti fac copii asemeni lor????????
e .............uite nu-i asa...........de cele mai multe ori ., datorita faptului ca nu se pot ocupa de " odrasla " lor......acesta ajunge o scursura a societatii...........
si ..........viceversa........ar trebui sa va amintiti sau sa incercati sa cautati ........nu va mai spun, pe Google..voi sunteti fete destepte............ce mostenire genetica primeste Bethoven la nastere??????????

hai ................sa nu ne mai contrazicem.............copii face cine vrea ..........acum nu va credeti extrem de inteligente daca nu veti face...........
jeanette40
Postat pe 25 Septembrie 2010 13:07
e greu sa cresti un copil in ziua de astazi, eu nu vreau copii cel putin pana dupa 30 de ani deoarece mult mai importanta pentru mine e cariera. sunt studenta la medicina , iar pentru ami atinge visul de a ajunge un chirurg bun, am nevoie de liniste si putere de concentrare. de fapt acum nici nu as avea cu ce sa il cresc...totul e scump la noi iar copilul ar creste cu destule dorinte neimplinite. lupt ptr o cariera doar ptr ami implini isul de o viata, de a salva oameni si de a avea o situatie finiaciara buna, apoi va putea veni si copilul , daca voi putea sa il fac.....sotul meu vrea foarte mult un copil dar gandeste cu inima lasanduse condus de emotii...copii sunt frumosi, ei acopera golurile din fiecare dar sunt fragili, au nevoie de multe...e usor de facut un bebe dar greu de crescut
Ralucaelena
Postat pe 25 Septembrie 2010 13:49
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-23 19:09:56Libertate, egoism, frica? Cam cum am putea defini dorinta unei femei de a nu avea copii? Este maternitatea un instinct ori o lege indusa de societate?


Eu sint un caz ....femeie care nu si-a dorit si nu-si doreste sa faca un copil....de ce?....pur si simplu....nu.In schimb mi-am dorit si-mi doresc sa adopt un copil....de unde dorinta?...n-am raspuns.
In viata am venit singuri,traim singuri si murim singuri;nu e frica de singuratate,lipsa de ocupatie sau viitor subiect de forum intre prietene,preocuparea de a modela o fiintza sau de a face din educatia sa un scop in viatza....e doar dorintza de a intinde o mina,a deschide o usa spre viitor....alegerile tot copilului trebuie sa-i revina.La un moment dat poate pleca si sa nu mai dea un semn....nu as fi fustrata.
Femeile ar trebui sa-si deschida mintea iar utopic,societatea sa le imparta in mame biologice,pt reprodus(putine si de calitate max in ce priveste o sarcina) si mame ....poate...sociale;valabil si pt tati.E doar o idee personala care daca s-ar aplica ar elimina multa suferintza si ar duce doar la progres spiritual si chiar economic.
Fiecare om e un tot unitar dar individual insa omenirea a cam deviat de la legile naturii....demult iar drum spre redresare se pare ca nu mai este.
hellya
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:16
Buna,va scriu cu sufletul plin de durere....imi doresc un copil mai mult decat orice pe lume,sunt femei care isi doresc si nu au si sunt femei care au si nu-si doresc......Pentru mine este un subiect dureros si as vrea sa spun :daca va doriti faceti copilul fara sa va ganditi ca prima data e cariera sau....mai stiu eu ce.....toate trebuie facute la timpul lor.
garbo080081
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:21
De la: Ralucaelena, la data 2010-09-25 13:49:46e greu sa cresti un copil in ziua de astazi, eu nu vreau copii cel putin pana dupa 30 de ani deoarece mult mai importanta pentru mine e cariera. sunt studenta la medicina , iar pentru ami atinge visul de a ajunge un chirurg bun, am nevoie de liniste si putere de concentrare. de fapt acum nici nu as avea cu ce sa il cresc...totul e scump la noi iar copilul ar creste cu destule dorinte neimplinite. lupt ptr o cariera doar ptr ami implini isul de o viata, de a salva oameni si de a avea o situatie finiaciara buna, apoi va putea veni si copilul , daca voi putea sa il fac.....sotul meu vrea foarte mult un copil dar gandeste cu inima lasanduse condus de emotii...copii sunt frumosi, ei acopera golurile din fiecare dar sunt fragili, au nevoie de multe...e usor de facut un bebe dar greu de crescut



Raluca este normal sa iti continui de consolidat cariera,si apoi sa faci copil.iti doresc sa ajungi un renumit chirurg,si apoi sa te bucuri de familie si copii.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:22
De la: hellya, la data 2010-09-25 14:16:45
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-23 19:09:56Libertate, egoism, frica? Cam cum am putea defini dorinta unei femei de a nu avea copii? Este maternitatea un instinct ori o lege indusa de societate?


Eu sint un caz ....femeie care nu si-a dorit si nu-si doreste sa faca un copil....de ce?....pur si simplu....nu.In schimb mi-am dorit si-mi doresc sa adopt un copil....de unde dorinta?...n-am raspuns.
In viata am venit singuri,traim singuri si murim singuri;nu e frica de singuratate,lipsa de ocupatie sau viitor subiect de forum intre prietene,preocuparea de a modela o fiintza sau de a face din educatia sa un scop in viatza....e doar dorintza de a intinde o mina,a deschide o usa spre viitor....alegerile tot copilului trebuie sa-i revina.La un moment dat poate pleca si sa nu mai dea un semn....nu as fi fustrata.
Femeile ar trebui sa-si deschida mintea iar utopic,societatea sa le imparta in mame biologice,pt reprodus(putine si de calitate max in ce priveste o sarcina) si mame ....poate...sociale;valabil si pt tati.E doar o idee personala care daca s-ar aplica ar elimina multa suferintza si ar duce doar la progres spiritual si chiar economic.
Fiecare om e un tot unitar dar individual insa omenirea a cam deviat de la legile naturii....demult iar drum spre redresare se pare ca nu mai este.

o femeie care naste copii stiind ca le transmite o boala ereditara,e o timpita;una care ii face pt ajutorul banesc e o timpita la fel de mare ca cea care crede ca leaga un barbat de ea ,cu un copil.....instinctul matern apare dupa sarcina....omul ar trebui sa fie dotat cica cu inteligentza....multi sint animale si atit.....dar animale degenerate in monstrii umani,ascunsi in societate in spatele unei fete de protocol.
hellya
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:26
Sunteti inconstienti ca oameni (femei, barbati) daca sunteti atat de hotariti sa nu aveti familie, copii. Acum sunteti tineri (e) si independenti dar ... singuratatea sufletului va va ucide in timp; cum puteti fi atat de egoisti incat sa credeti ca viata va fost oferita doar pt a trece ca o frunza in vant; va va muri sufletul in timp daca nu aveti o familie, un copil, o umbra pe pamint, ... ganditi-va si la viitorul vostru nu doar la prezent!
garbo168234
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:27
luno te contrazici singura in mai multe pareri
garboletele de pe acilea care zic ca-ti maresti venitul pe treaba asta... sa fim seriosi.... eu nu iau mai mult decat luam la munca si banii astia nu-ti ajung toata viata copilului indiferent cat ai lua... sunt ramolitele si muritoarele de foame si vad o gramada, care intra-devar fac copii pentru bani, dar restul femeilor cu mintea la cap nu cred ca fac asta... si nu cred ca-l faci ca-ti lipseste barbatul sau mai stiu io ce ati mai zis pe aici.... faci copil pentru ca-ti doresti daca nu... scapi de el
daca faci copii, bine, daca nu, iar bine.... la copil ii trebuie, chiar daca il faci acum sau peste 10 ani cand ti-ai facut o cariera, oricand poate fi greu, ii trebuie de la o banala sticla pentru ceai sau lapte si pana la jucarii si multe multe alte cele... nu sunt bogata si num-am gandit sa nu-l fac pentru ca nu am nu stiu cati bani, sa-l fac cand castig la loto? adica niciodata.... totul depinde de femeie daca vrea o' ba.... ce mare filozofeala dom'le
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:27
Laura,imi place cum gandesti.....sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa,sa aveti parte de bucurii....
garbo080081
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:33
De la: jeanette40, la data 2010-09-25 13:07:26dragelor................voi a-ti auzit de exceptia care confirma regula???????????
adica ......vreti sa spuneti voi..........ca numai cei destepti fac copii asemeni lor????????
e .............uite nu-i asa...........de cele mai multe ori ., datorita faptului ca nu se pot ocupa de " odrasla " lor......acesta ajunge o scursura a societatii...........
si ..........viceversa........ar trebui sa va amintiti sau sa incercati sa cautati ........nu va mai spun, pe Google..voi sunteti fete destepte............ce mostenire genetica primeste Bethoven la nastere??????????

hai ................sa nu ne mai contrazicem.............copii face cine vrea ..........acum nu va credeti extrem de inteligente daca nu veti face...........
marea77
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:35
De la: garbo080081, la data 2010-09-25 14:21:13Buna,va scriu cu sufletul plin de durere....imi doresc un copil mai mult decat orice pe lume,sunt femei care isi doresc si nu au si sunt femei care au si nu-si doresc......Pentru mine este un subiect dureros si as vrea sa spun :daca va doriti faceti copilul fara sa va ganditi ca prima data e cariera sau....mai stiu eu ce.....toate trebuie facute la timpul lor.[/quote



draga mea e dureros ,ce ai povestit,te intelegem pe deplin,dar durerea te face sa nu intelegi ca fiecare isi alege calea,asa cum considera el.este liberul arbitru.spune ,dar gandeste logic si fara durerea ta din suflet,sa isi piarda facultatea,sa se apuce de facut copii si cu ce mijloace de trai sa ii creasca?de aceea tu iti spui parerea ,dar nu fii suparata pe cele care pot sa isi faca si cariera.iti doresc intarire sufleteasca.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:36
No ashe, bre, Lauras! Mai explica-i si tu cum e cu propriile-i contraziceri. Poate asa va pricepe si ea ce-i cu incongruentele de care-i vorbea Freya ieri, precum si care-i diferenta dintre "incongruenta" si "incoerenta"

In ce priveste mostenirea genetica a IQ-ului... lasati-o balta. Nici Mozart, nici Beethoven, nici Dostoievschi sau chiar Einstein nu au avut parinti tare inteligenti. IQ-ul provine din alte "surse", mai greu de priceput sau de acceptat de catre muritorii de rand
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:38
Mai, sa stii ca si mie imi placu de Lauriciu la faza asta, pe bune..

Bravos, nene, vad ca se poate.
anakin
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:41
Nu sunt suparata si nu judec pe nimeni....nu vreau sa ma intelegeti gresit,fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui....bravo lor, celor care au si cariera si copiii....dau dovada de oameni puternici si responsabili.
garbo080081
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:43
De la: iasomia, la data 2010-09-24 12:08:06cresteti si inmultiti-va...
acu' e drept,unora le lipseste instictu' matern,e de preferat sa nu aduca pe lume copii.
pana una alta, maternitatea e la moda,fac femeile copii in draci.
sa le traiasca!




garbo108904
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:47
aozi vuvu? cariera poti sa faci la cati anii lu peste vrei tu... cunosc cazuri, nu trebuie sa ai doar cativa ani la buzunar... copii nu prea poti sa-i faci oricand sau daca ii faci, te bucuri si dupa catva timp nu mai ai parte de el (nasa baiatului meu o stie mai bine).... daca stam sa despicam firu in jdemii de fire tot nu ai un portret anume... fiecare femeie care nu-si doreste un copil sau care isi doreste, sa-si faca un portret al ei, trebuie sa ai scoala si sa filozofam atata cand unele lucruri nici nu isi au raspunsul aici sau pe oricare dintre forum-uri....
sunt unele subiecte la care nu le vad rostul... daca vii si intrebi ceva si cei de pe forum isi dau cu parerea... tu care ai intrebat, asa faci cum zicem noi?
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:48
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-24 18:28:35Absolut, Q! E vorba de curaj, de responsabilitate, de luciditate, de bun simt.



...calitati pe care tiganii, de exemplu, le au din plin!!! hahaha!
garbo108904
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:50
081 mersi, o sa-ti vina si tie randu trebuie doar sa nu-ti pierzi speranta.... mai baieti... nu ma luati prea tare ca ma speriu si ma pierd...'
io vazui ieri ce v-ati contrazis p-acilea si nu numai.... io am impresia ca luna in luna s-a uitat prea mult la telenovele, fara suparare
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:51
nu, Lauro, nu s-a prea uitat... ea le traieste de-a dreptul Viata ei e o telenovela continua, are rolul ala in care spala vasele tot timpul.
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:53
mdea, si din cenusareasa ajungi o mare doamna... ma lasetzi cu d-astea... si eu eram mai fraierica si visam cand eram mica... da acu am mai crescut si io ce puii mei, asa de naivi si de... cum papucu meu sa mai zic
imi usuca si mie cineva paru ca tre sa merg cu fii-miu, ala care l-am facut si ma bucur de el asa rau cum este, ce sa fac, ii in gradina mea tre sa-l cresc, vi-l imprumut pentru o saptamana... vrea careva?
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:56
ce mama denaturata sunt, saracutzu ii e foame si io stau acilea cu voi... zau ca nu-i frumos din partea mea
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:58
garbo 904... tiganii au cantitate... restu pica
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce se insoara barbatii? 86 De la: garbo265966 6 Iulie 2012 23:14
buna fetelor 1 De la: garbo115311 26 Octombrie 2010 19:36
indemnizatia pentru cresterea c opilului la barbati 1 De la: garbo164491 4 August 2010 11:52
Brbatul balanta un introvertit 1 De la: garbo020369 10 Septembrie 2010 17:05
Scoala vietii. 81 De la: suparatu_ 26 Septembrie 2013 21:43
Setari Cookie-uri