Portetul femeii ce nu-si doreste copii...

De la: tusi_Oli, la data 2010-09-24 22:23:46scuze acceptate
si chiar daca nu am urmarit ideea ta eu merg pe ideea care am spus-o mai sus
este usor sa faci un copil dar este colosal sa-l faci om
iar privitor la topicul deschis de tine fiecare femeie in sinea ei are un pic de egoism indiferent ca face sau nu copii
si nu cred ca sunt femei pe lumea asta care sa nu-si doreasca copii.....iar daca sunt acele femei sunt marcate de anumite evenimente petrecute in viata lor si de aceea nu isi doresc copiii


Da, una dintre explicatii poate fi trecutul.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:27
Vuvu, da, situatia materiala isi are rostul ei in ecuatie. Ma repet, nu voiam sa judec ci sa aflu cum ganditi voi. Cum gandesc eu, stiu.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:34
auzi lunache...
da' la ce-ti foloseste sa afli cum gandim noi,bre?

ps : (iti plac intrebarile,freyo? )
preci
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:36
ihim .
Freya_
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:38
preci, iar va apucarati de anamneze?
oups... ma retrag preci si freya, combinatia mortala... daca va apucati sa puneti diagnostice, sa imi faceti si mie un rezumat
da' sa treceti doar noutatile
Thor_again
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:39
Eu pot declara cu mana pe inima ca gandesc cam prost.
Doara
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:40
thorele..sssshht...
Freya_
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:41
De la: preci, la data 2010-09-24 22:36:39auzi lunache...
da' la ce-ti foloseste sa afli cum gandim noi,bre?

ps : (iti plac intrebarile,freyo? )


Is curioasa din fire...Dar folosesc numai ce este interesant, pentru mine desigur...
Cateva raspunsuri m-au multumit. Putine.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:41
si ce crezi ca spune asta despre tine,lunache?
preci
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:42
voyage... voyage...
pardon, voyeurisme in forma extinsa...
oups! i-am suflat, preci?
Thor_again
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:49
va si va doresc un wekend placut cu mult soare si relaxare
tusi_Oli
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:51
de vuaiorism d'ala suferi tu,thorele...ce sa-i sufli ei?
nu dadea?!

tusi...
same 2 u,fato!
preci
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:54
iooiii... iar m-ai vazut si az' noapte, bre?
e clar, tre' sa imi schimb locul de observatie!
Thor_again
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:56
poi cum?
doar stii ce oki de cucuvea am,manca-m-ar mama!
preci
Postat pe 24 Septembrie 2010 22:58
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-24 22:34:22Vuvu, da, situatia materiala isi are rostul ei in ecuatie. Ma repet, nu voiam sa judec ci sa aflu cum ganditi voi. Cum gandesc eu, stiu.




Luna,tot repet faza cu "a nu judeca pe femeile care nu fac copii',pt cele care din anumite motive,chiar nu vor sa faca copii si sa le mobilizez sa intre si sa comenteze si ele fara teama ca vor fii judecate de cineva.poate exista o motivatie pe care nu o cunoastem,care nu o intelegem....sau pur si simplu o intamplare care sa ne dea un raspuns si la" dece nu?".
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:09
a nu a avea copii este o chestiune de alegere depinzand de mai multi factori: asumarea feminitatii si a maternitatii, curajului asumarii responsabilitatii cresterii si educarii unei fiinte cu care nu stii daca vei putea avea o relatie buna, cand exista temerea unor boli ereditare, multa frustrare isi nesiguranta in relatia de cuplu, amanarea momentului din diverse motive pana deja este prea tarziu, si multe altele pe care vi le spun din experienta (cu amaraciune in suflet)
emis0
Postat pe 25 Septembrie 2010 03:07
in completare la ce-am spus mai devreme: si situatia materiala este o motivatie cand stii cum ai vrea sa-ti cresti si sa-ti educi copilul, si daca tu personal esti matura emotional si afectiv si poti sa oferi la randul tau siguranta emotionala si afectiva, a.i. copilul tau sa creasca normal, fara tare care sa le poarte cu el toata viata - cred ca am exprimat o parere mult prea prudenta si plina de prejudeacati
emis0
Postat pe 25 Septembrie 2010 03:15
Emis,din tot sufletul,multumesc pt curaj si iti doresc sa te intaresti sufleteste..astfel poate nu s-ar mai pune asemenea intrebari ,sau teme.sunt probleme reale pe care multi le cunoastem,de aceea nu as fii deschis un asemenea topic,indiferent cat de real este ,ramane durerea sufleteasca.exista multe motive.dar vreau sa spun ca poti alege,pt ca exista liberul arbitru,chiar daca nu ai o problema,poti sa alegi sa nu fii mama.si nu este o rusine.este o alegere si atat ,ca oricare alta,in viata.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 03:24
Ai primit viata de la o mama,de aia exista acum omenirea,de la mame.Si se va perpetua viata prin mame.E instinct de supravietuire,e scopul vietii,sa nastem copil mai puternic decat parintii,mai sanatos.
daniilia
Postat pe 25 Septembrie 2010 05:48
De la: daniilia, la data 2010-09-25 05:48:31 Ai primit viata de la o mama,de aia exista acum omenirea,de la mame.Si se va perpetua viata prin mame.E instinct de supravietuire,e scopul vietii,sa nastem copil mai puternic decat parintii,mai sanatos.





neatza.fiecare copil este fiul/fiica unei mame.dar unde scrie ca fiecare femeie este obligata sa devina mama?si daca nu poate sau nu vrea,ce se intampla?cel putin da si tu argumente plauzibile daca sustii ceva,ca sa demonstrezi ca parerea mea este gresita si a ta este lege.sincer ma uimesti.daca analizez ce susti aflu ca femeia este obligata sa faca numai copii pe aceasta lume si sa fie cu fiecare generatie mai sanatosi.atunci spune-mi de unde vine vechea vorba inteleapta, cum s-a nascut ea, stii?;'cine are copii sa-i traiasca,cine nu sa nu-i doreasca."
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 07:55
neatza Luna.uite ce parere au unele femei,caci ai vrut pareri;


decizia de a avea copil sau nu / Foto: Reuters
Cunosc oameni cu copii, oameni care isi doresc copii, oameni care iubesc copiii, dar nu isi doresc unul al lor. Imi plac toate cele 3 categorii, dar ma incadrez in ultima. Imi plac copiii, dar nu ai mei; de cate ori ati auzit asta spunandu-se in gura mare? Eu, niciodata. Dar pe ascuns am gasit 2-3 personaje feminine care sa spuna asta.


Nu imi doresc copii pentru ca nu ma simt pregatita sa am grija de inca un suflet langa mine, pe care sunt convinsa ca l-as iubi din toata inima. Nu vreau sa fiu ca mamele care sunt fabrica de copii. Vreau sa ii ofer copilului meu tot ce e mai bun in toate domeniile. Nu ca sa creasca rasfatat, ci ca sa ajunga om mare care la randul sau sa se gandeasca de 2 ori inainte sa ia o decizie care ii va schimba viata.

Nu vreau sa ajung sa ma plang ca sunt obosita, ca n-am timp de mine sau de altii, ca nu ma mai iubesc pe mine ca altadata, ca mi-am distrus cariera pentru ca am facut un copil. Nu! Daca voi fi vreodata mama, voi fi pregatita sa imi asum o mare responsabilitate pe langa alte mari responsabilitati ale vietii mele dinaintea miracolului.

Si cu toate astea mama imi spune (si nu doar ea): Dar ce vei lasa in urma? Daca nu lasi copiii, ce vei lasa?, Cum sa nu-mi faci si mie o nepotica/nepotel?. Raspunsul este simplu: Traim intr-o societate in care nu imi doresc sa chinui un suflet desprins din sufletul si trupul meu. Poate ca nu voi lasa nimic in urma, dar cu siguranta nu voi chinui un omulet cu grijile de azi, de maine

Iubesc copiii mai mult ca orice, iar zambetul lor imi aduce bucurie in privire indiferent de starea in care sunt. Dar sa nu fie al meu.

Suntem prea plini de noi si de mandria de a avea copii, incat nu ne gandim ce avem sa le oferim. Ne iubim si ii iubim, dar cand dam de greu ne plangem. Ajungem tracasati, stresati si obositi, nu ne mai ascultam copiii, ne enervam si ii lovim. Ce vina are acel suflet nascut din iubire (sau asa ar trebui sa fie!) ca tu nu stii ce e ala time management, selfesteem?

Refuz sa fiu asa, chiar daca societatea ma va refuza.

Autor: A.V.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 08:20
Lipsa banilor, sistemul de rahat din romania, nesiguranta, frica de a creste un copil intr-o tara fara niciun viitor..................
kisa77
Postat pe 25 Septembrie 2010 08:22
a avea copii este cea mai mare realizare in viata.eu am doi si cu mult sacrificiu i-am facut(2 fete).nici relatia cu sotul nu scartia.asta e menirea unei relatii.asa consider eu poate sunt de moda veche dar...
alinutza80ro
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:31
Buna. Eu sunt de parere ca instinctul matern foarte ....accentuat, sa zic este o presiune a societatii. Inca mai dainuie in mintea multora imaginea ca femeia trebuie sa stea la coada lingurii si sa faca copii. Eu sunt de parere ca e o alegere, asa cum iti alegi profesia, prietenii, sa faci ceva sau nu. Intr-adevar, femeile care vor copii o fac din egoism, sa nu ramana singure cumva, sa nu il piarda pe fat frumos, sa il obtina pe fat frumos, etc.
Consider ca fiecare trebuie sa aleaga ce e mai bine pentru ea. Si intr-adevar, sunt lucruri mult mai importante pe lumea asta decat sa faci copii, te asigur.
garbo104700
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:49
sa mori tu,,,,,,,,,,,,
jeanette40
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:52
4700 si eu consider ca pana n-ai trait ceva e bine sa nu te exprimi . ce spui tu suna a revolta fata de interpretari gresite ale unui instinct natural.
bluelight
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:07
De la: alinutza80ro, la data 2010-09-25 09:31:14a avea copii este cea mai mare realizare in viata.eu am doi si cu mult sacrificiu i-am facut(2 fete).nici relatia cu sotul nu scartia.asta e menirea unei relatii.asa consider eu poate sunt de moda veche dar...





nu esti de moda veche.aceasta e parerea ta si trebuie respectata.asta inseamna liberul arbitru.fiecare isi alege calea.si suporta greseala alegerii,daca se intampla asa ceva.sa iti traiasca copilul sau copii!
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:13
De la: garbo104700, la data 2010-09-25 09:49:37Buna. Eu sunt de parere ca instinctul matern foarte ....accentuat, sa zic este o presiune a societatii. Inca mai dainuie in mintea multora imaginea ca femeia trebuie sa stea la coada lingurii si sa faca copii. Eu sunt de parere ca e o alegere, asa cum iti alegi profesia, prietenii, sa faci ceva sau nu. Intr-adevar, femeile care vor copii o fac din egoism, sa nu ramana singure cumva, sa nu il piarda pe fat frumos, sa il obtina pe fat frumos, etc.
Consider ca fiecare trebuie sa aleaga ce e mai bine pentru ea. Si intr-adevar, sunt lucruri mult mai importante pe lumea asta decat sa faci copii, te asigur.




este numai alegerea ta.nu te lasa prada contrazicerilor.tu traiesti pt tine nu pt altii.daca nu iti va fii bine vre-odata,crezi ca ii va fii cuiva mila?aiurea,trebuie sa fii puternica si sa fii pregatita sa te descurci in orice situatie.stii care este cea mai grea boala a acestui secol ?ignorantza.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:19
Luna ,eu cred ca -s toate care le-ai spus tu. Nu la un loc ,in anumite conjuncturi .
Adica: e libertatea de a alege intr-o etapa de viata ce ti se pare mai important pt tine ;
e egoism cand o faci doar pt ca tu o doresti dintr-un motiv sau altul , frica cand esti luata pe nepregatite si vedeai viitorul apropiat in alt mod..
bluelight
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:23
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-24 21:42:24
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-24 21:26:34
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-23 19:09:56Libertate, egoism, frica? Cam cum am putea defini dorinta unei femei de a nu avea copii? Este maternitatea un instinct ori o lege indusa de societate?
eu cred ca copiii nu place portretul femeii atunci cand femeia este lasa si nu stie sa castige respectul barbatului...ajunge la divort pt ca a lasat barbatul prea liber ca sa mearga pe la alte femeii...si apoi cred ca copiii place portretul ca mama sa sa fie o luptatoare


Irina, copiii au nevoie da mama luptatoare plus tata luptator!
Pai exact..copiii au nevoie de un tata responsabil familist,harnic si luptator si de o mama luptatoare care sa se ocupe de educatia lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Septembrie 2010 10:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hy! 3 De la: fleurdelis 11 Mai 2010 22:52
Oare pot gasi un job,chiar2 in Bucuresti? 1 De la: garbo182398 10 Ianuarie 2012 08:07
Poveste de dragoste -Ramas bun Doamnelor. 62 De la: garbo265966 29 Iunie 2012 12:14
Ce parere aveti despre barbati? 399 De la: garbo174243 14 Mai 2011 16:11
Ce sa va aduca MOS CRACIUN in seara de Craciun? 765 De la: elisabeta_boia 21 Decembrie 2012 23:44
Setari Cookie-uri