buna,vreau un sfat sincer de la cineva care a trecut prin asa ceva

la varsta de 18 ani am fost obligata de mama mea sa ma marit cu un om depravat,nui pot spune altfel acelui om.era un alcoolist,un curvar.am stat in aceea relatie 3 ani in care a rezultat si o fetita.m am despartit in final de acel barbat,fetita a ramas la mine.dupa 3 ani am cunoscut actualul sot.recunosc ca m am grabit sa imi fac o familie cu acest om crezand cai pot oferi fetei mele un tata.de primul sot am fost maltratata zilnic fizic,actualul ma maltrateaza psihic.din cea de a doua casnicie mai am 2 copii.un baiat care are probleme de sanatate din vina tatalui.a facut epilepsie pe fond nervos din cauza certurilor si scandalurilor.am ajuns la limita suportabilitatii.am intentat divort,amanari,el nu se prezenta,cand sa prezentat mia facut un circ ca el nu are nevasta de lasat,nu se ocupa de copii,e nepasator de tot ce se intampla in jurul lui,parca ar trai pe alta planeta,pana la urma am renuntat la divort anul trecut crezand ca se poate schimba in bine.nu sa schimbat nimik.nu stiu ce sa fac,va rog astept sfaturi sincere de la cineva care stie ce inseamna sa ai copii si sa nu sti incotro so iei.
vio_pissy
Postat pe 20 Iulie 2010 18:59
buna , am divortat de 1 an si , dupa 14 ani langa un asemenea om ca al tau. Sfatul meu este sa termini odata acest divort. Sunt centre maternale care primesc mamele maltratate , le ajuta sa-si gaseasca loc de munca ....eu mai am de finalizat procesul de partaj...sincer sa spun , lucrez si-mi cresc copiii cu ajutorul parintilor mei si ma simt f linistita ...iti doresc succes ..
garbo093695
Postat pe 23 Iulie 2010 22:38
Buna,divorteaza cat mai repede nu repeta greseala mea. Am suportat ceea ce suporti tu timp de 17 ani cu speranta ca se va schimba dar nu s-a schimbat. Am ajuns pana acolo cand fiica mea de 14 ani m-a intrebat de ce suport totul. Atunci ne-am hotarat si am plecat in localitatea unde erau pariti mei, nu am cuvinte sa-ti spun cum m-am simtit dupa divort am intinerit cu 1o ani ,ma simt fericita. Dupa divort ma tot cauta si imi promitea ca se schimba dar nu am cedat si bine am facut pentru ca a inceput din nou sa bea si acum 3 ani a murit. Fa-o cat mai repede nu lasa copii sa sufere.
garbo008189
Postat pe 24 Iulie 2010 06:18
bre da' radicala esti..
a inceput sa bea..,ha?
probabil de sete..
roby_cado
Postat pe 24 Iulie 2010 06:23
Nu sunt in situatia ta.
Casnicia mea este una de invidiat. Am doi copii reusiti, si inca destul de mici...Dar sunt constienta ca si mie mi se poate intampla, oricand, nemaivand nici o importanta din vina cui...
Iti scriu doar din perspectiva omului care se poate detasa -in gandire- chiar si de o astfel de casnicie...
Cunosti vorba ceea: "Nu am divortat din cauza copiilor..."
Ei! Mie mi se pare a fi una din cele mai idioate afirmatii!
Decat o casnicie ratata.... 10 divorturi mi se par mai la indemana.
O casnicie cu probleme aduce suferinta nu numai celor doi, dar mai cu seama celor mici.
Cei mici vor creste ... si stii care va fi replica lor? "De ce ai stat, mama?" In spatele acestei replici se ascude adevaratul repros:"De ce ne-ai chinuit, mama?" Tu, le vei spune ca pentru ei , dar in felul acesta iti vei ascunde lasitatea de a iesi din mocirla.
Iesi! Iesi acum din gunoiul care te inconjoara! Nu ai fost adusa pe lume ca sa fii roaba mizeriilor unui dobitoc! Nu iti este superior cu absolut nimic! Ai facut deja prea multe concesii si sacrificii pentru el!
Viitorul ce ti se arata este unul neclar si derutant, si tocmai teama de aceasta nebuloasa te face sa accepti sa ramai.
Ia taurul de coarne cu toata forta! Rupe pisica in 14! Arata-i ca nici tu si nici copiii nu sunteti la mana lui! Sunteti persoane libere care pot sa-si construiasca viata in liniste si armonie!
Stii cine sunt cei ce te vor ajuta cel mai mult??? Sunt chiar cei pe care acum ii faci sa sufere, copiii tai!

Cu sinceritate,
EGO
udia70
Postat pe 24 Iulie 2010 09:51
bre, se vede ca la tine toate si incep, nu doar se termina cu "EGO"!
moniq_
Postat pe 24 Iulie 2010 09:54
Probleme, Gogule???

Alter EGO , atunci
udia70
Postat pe 24 Iulie 2010 17:26
De la: monik_smekerita, la data 2010-07-20 18:59:28la varsta de 18 ani am fost obligata de mama mea sa ma marit cu un om depravat,nui pot spune altfel acelui om.era un alcoolist,un curvar.am stat in aceea relatie 3 ani in care a rezultat si o fetita.m am despartit in final de acel barbat,fetita a ramas la mine.dupa 3 ani am cunoscut actualul sot.recunosc ca m am grabit sa imi fac o familie cu acest om crezand cai pot oferi fetei mele un tata.de primul sot am fost maltratata zilnic fizic,actualul ma maltrateaza psihic.din cea de a doua casnicie mai am 2 copii.un baiat care are probleme de sanatate din vina tatalui.a facut epilepsie pe fond nervos din cauza certurilor si scandalurilor.am ajuns la limita suportabilitatii.am intentat divort,amanari,el nu se prezenta,cand sa prezentat mia facut un circ ca el nu are nevasta de lasat,nu se ocupa de copii,e nepasator de tot ce se intampla in jurul lui,parca ar trai pe alta planeta,pana la urma am renuntat la divort anul trecut crezand ca se poate schimba in bine.nu sa schimbat nimik.nu stiu ce sa fac,va rog astept sfaturi sincere de la cineva care stie ce inseamna sa ai copii si sa nu sti incotro so iei.



ooh... cunosc atat de bine povestea.. la fel s-a intamplat si in familia mea, eu nu am nicio amintire frumoasa din copilarie... si mama a ramas cu tatal meu desi lucrurile mergeau foarte prost intre ei.
sfatul meu:
fugi cat de repede poti, e mult mai bine si pentru tine, si pentru copii...nici tu si nici ei nu merita asa o viata.
Annna_Maria7
Postat pe 24 Iulie 2010 19:04
E cumplit sa traiesti asa si eu aveam cv probleme dar nu asa majore k ale tare dar multumesc lui d-zeu la mn totul s-a rezolvat si e ok nici mie nu-mi vine sa cred ,dar uneori oamenii care vor se pot schimba ...chestia cu schimbarea la mine dureaza de mai bine de 1 an deci nu e cv de scurta durata sper sa ramana asa ptr k am pierdut niste ani ,si problema e k viata e prea scurta
garbo076731
Postat pe 24 Iulie 2010 23:30
Monica,

Nu imi permit sfaturi, avand in vedere ca nu am trecut prin ce treci tu acum.
Iti scriu insa din perspectiva unui copil (acum adult) provenit dintr-o familie monoparentala.
Mama mea a divortat cand eu si fratele meu eram inca foarte mici, dar nu destul de mici incat sa nu tinem minte scandalurile, certurile, bataile si mai ales mirosul de alcool! Erau alte vremuri atunci, o femeie divortata cu doi copii nu era tocmai bine vazuta in societate. Toata lumea a condamnat-o ca isi paraseste sotul si confortul material "din cauza unor palme peste ochi si a catorva pahare de vin". Si totusi mama a avut curajul si a facut-o!
I-a fost greu, i-a fost al naibii de greu. Un singur salariu (de profesor) sa hraneasca 3 oameni, o singura femeie sa fie si mama si tata pentru doi copii, imagineaza-ti ca nu e tocmai floare la ureche.
Insa nici n-ai idee cat de mult o respect si o iubesc pentru decizia luata. De fapt mi-a dat dreptul la o viata NORMALA, linistita. M-a aratat la modul practic ce inseamna cuvinte mari ca demnitate, calm, zambet.
Decizia iti apartine tie.
Maria_C
Postat pe 25 Iulie 2010 07:02
va multumesc pt sfaturi,asta am sa fac,sunt 10 ani de cand ma complac in situatia asta,si la fel,si fata mea de 13 ani imi spune la fel ca de ce mai stau,o sa merg pana la capat cu divortul
vio_pissy
Postat pe 25 Iulie 2010 16:24
Termina ce ai inceput DIVORTUL o sa fi mai linistita si mai fericita si tu si copii.Nu mai amina cu cit stai mai mult cu atit vei suferi mai mult atit tu cit si copii.Succes si mult curaj
garbo134266
Postat pe 25 Iulie 2010 16:54
va multumesc din suflet,mai sunt si persoane bune pe lumea asta,care pot da un sfat sincer
vio_pissy
Postat pe 25 Iulie 2010 17:06
Draguta divorteaza cat poti de repede daca nu vrei sa o iei razna si sa iti ramana copii pe drumuri.Cauta-ti 2 martori in putere carora sa nu le fie frica de barbatul tau, care sa declare adevarul la tribunal respectiv ca este violent si asta afecteaza mult sanatatea copiilor, cere ajutor social , daca nu te descurci, si nu sti ce si cum sa faci apeleaza la primar si la medicul din sat care te vor sfatuii sa iei si un certificat medical de la un psiholog care sa confirme ca comportamentul violent al barbatului tau afecteaza sanatatea si educatia copiilor, dupa care roaga-i tot pe acestia sa te ajute sa ceri ajutor pt. copii, sunt acum tot felul de fundatii pt. femeile si copii maltratati, care te ajuta sa iti gasesti serviciu si sa iti cresti copii frumos. Nu te gandi ca se mai schimba , nu ai timp astfel iti distrugi copii si te distrugi si pe tine. Fi puternica si roaga-te la dumnezeu sa te ajute. Doamne ajuta.
garbo100606
Postat pe 26 Iulie 2010 09:24
Am 36 de ani si provin dintr-o familie ca a ta.Mama mea a ramas insarcinata cu mine si au fost obligati sa se casatoreasca.De cand ma stiu in casa parintilor mei au existat doar certuri si scandaluri.
La scoala am invatat foarte bine in speranta ca voi putea sa imi fac un rost in viata fara sa depind de cineva.
Mama spune ca nu a divortat din cauza mea si a sorei mele mai mici.Dar eu si acum cand se tanteste o usa de la curent fac atac de panica.Sotul meu nu bea nici un pahar de bere in prezenta mea pentru a nu ma enerva pe mine.Cu alte cuvinte , sunt bolnava psihic dupa o astfel de copilarie.Te intreb! Merita copiii tai acest lucru?Sper sa nu faci greseala mamei mele.Nu este suferinta mai mare a unui copil decat sa vada cearta in familia lui.
vkv
Postat pe 26 Iulie 2010 13:52
buna,

nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi. tocmai am terminat un divort. din fericire pentru mine nu s-a ajuns la violenta. am constatat doar ca singuratatea in doi e foarte dureroasa si asta m-a convins ca am luat decizia corecta. pentru a pastra o casnicie e nevoie de dragoste, de prietenie, de intelegere si cel mai important, de confort, material si sentimental. alfel, neajunsurile si neintelegerile ajung sa macine relatia. si garantat, cel mai mult au de suferit copiii.
cristinaarleziana
Postat pe 27 Iulie 2010 02:21
Esti o femeie ghinionista dar nu prea inteleg cum a putut mama ta sa te forteze sa te mariti cu cineva pe care nu-l iubeai . Pe de alta parte de ce ai mai facut si copil ? Te-ai maritat a doua oara ...fara mama...si ai acelas rezultat . Ai mai facut inca 2 copii . De ce ? Cred ca ar trebui sa te mai uiti si in curtea ta si sa te intrebi de fapt ce vrei cu adevarat si sa incerci sa-ti remediezi eventualele defecte . Nu poti fi o femeie puternica daca ti-ai rezumat viata la facut copii si asteptand luna dupa cer ce la partener . E greu sa mai divortezi cu 3 copii . Daca o faci ...ce alternativa ai ?
Divorteaza dar ...uite-te si in oglinda .
garbo093707
Postat pe 29 Iulie 2010 09:05
Nu inteleg de ce raspunzi cu tonul asta, macar deca bea sa fie om, sa fie sot si tata la copii....dar asa deobicei, toti care beau isi lezeaza obligatiile si nu le pasa de nimic.....asa ca gandeste-te bine cum tu te-ai simti cu un alcoolic in casa! dupa aia fa replici din astea!
sweety25
Postat pe 2 August 2010 10:40
mda, io as fi propus o oala de apa fiarta peste picioare, apoi divortul!
da' si femeile astea...adica, o fi el un cretin jegos, da' nici pe tine nu te-a tinut cu forta, este?
so, rezolva cat mai repede, copiii n-au nici o vina!
zambila
Postat pe 2 August 2010 10:49
De la: monik_smekerita, la data 2010-07-20 18:59:28la varsta de 18 ani am fost obligata de mama mea sa ma marit cu un om depravat,nui pot spune altfel acelui om.era un alcoolist,un curvar.am stat in aceea relatie 3 ani in care a rezultat si o fetita.m am despartit in final de acel barbat,fetita a ramas la mine.dupa 3 ani am cunoscut actualul sot.recunosc ca m am grabit sa imi fac o familie cu acest om crezand cai pot oferi fetei mele un tata.de primul sot am fost maltratata zilnic fizic,actualul ma maltrateaza psihic.din cea de a doua casnicie mai am 2 copii.un baiat care are probleme de sanatate din vina tatalui.a facut epilepsie pe fond nervos din cauza certurilor si scandalurilor.am ajuns la limita suportabilitatii.am intentat divort,amanari,el nu se prezenta,cand sa prezentat mia facut un circ ca el nu are nevasta de lasat,nu se ocupa de copii,e nepasator de tot ce se intampla in jurul lui,parca ar trai pe alta planeta,pana la urma am renuntat la divort anul trecut crezand ca se poate schimba in bine.nu sa schimbat nimik.nu stiu ce sa fac,va rog astept sfaturi sincere de la cineva care stie ce inseamna sa ai copii si sa nu sti incotro so iei.
mai smecherita iao pe monik mai cauta un barbat fai 3 copii si tin/o tot asa pina te lecuiesti singura
53_nono
Postat pe 3 August 2010 00:41
nu stiu de ce unele pers raspund asa critic.sa fac completari ca sa stiti despre ce e vorba,cu primul sot ma obligat mama sa ma marit,pt ca ea insasi avea pe cineva si aceea persoana nu vroia sa mai stau acolo,vroiau sa fie singuri in locuinta,cam asta a fost motivul,nu aveam unde sa ma duc,primul copil l am facut adica fata cea mare pt ca sotul care l am avut mia spus ca daca nui fac un copil ma lasa,si nu aveam incotro sa ma indrept.recunosc ca in cea dea 2 casnicie,am gresit eu,sotul actual are 46 de ani dar degeaba,nu gandeste pt o familie.baiatul care este bolnav,l am facut pt ca fetita era crescuta de mama intre timp,care sia dat seama ca a gresit cand ma maritat fortat,am zis ca sa fie bine sa aiba si el copilul lui si sa nu intervina discutii ca imi creste mie copilul.iar fetita cea mica am facuto pt ca am ramas gravida si nu puteam avorta.imi puneam viata in pericol.oricum datorita unor persoane care mi au raspuns sincer am luat hotararea sa divortez.nu mai pot continua asa.acum 4 zile mia batut copii,a intervenit si politia,voi vedea ce pot face in continuare,si sper sa razbesc sa fiu linistita cu copii.nu imi doresc nimik mai mult decat liniste
vio_pissy
Postat pe 3 August 2010 18:08
De la: monik_smekerita, la data 2010-08-03 18:08:52nu stiu de ce unele pers raspund asa critic.sa fac completari ca sa stiti despre ce e vorba,cu primul sot ma obligat mama sa ma marit,pt ca ea insasi avea pe cineva si aceea persoana nu vroia sa mai stau acolo,vroiau sa fie singuri in locuinta,cam asta a fost motivul,nu aveam unde sa ma duc,primul copil l am facut adica fata cea mare pt ca sotul care l am avut mia spus ca daca nui fac un copil ma lasa,si nu aveam incotro sa ma indrept.recunosc ca in cea dea 2 casnicie,am gresit eu,sotul actual are 46 de ani dar degeaba,nu gandeste pt o familie.baiatul care este bolnav,l am facut pt ca fetita era crescuta de mama intre timp,care sia dat seama ca a gresit cand ma maritat fortat,am zis ca sa fie bine sa aiba si el copilul lui si sa nu intervina discutii ca imi creste mie copilul.iar fetita cea mica am facuto pt ca am ramas gravida si nu puteam avorta.imi puneam viata in pericol.oricum datorita unor persoane care mi au raspuns sincer am luat hotararea sa divortez.nu mai pot continua asa.acum 4 zile mia batut copii,a intervenit si politia,voi vedea ce pot face in continuare,si sper sa razbesc sa fiu linistita cu copii.nu imi doresc nimik mai mult decat liniste



Fereasca Dzeu, crezi ca e normal sa te scuzi in fata cuiva "de ce" ai facut copii????? Copiii sint binecuvintarea cea mai mare intr-o casatorie, indiferent daca sint bolnavi sau sanatosi, Dzeu este Cel Care ti i-a dat si nu ai de ce sa te ... scuzi (!!!) in fata nimanui pt asa ceva!!!!
Nu uita de Dzeu in toata povestea ta, pentru ca aici lumea iti poate da sfaturi de toate genurile, dar Singurul Care te poate efectiv ajuta sa-ti regasesti echilibrul este Dumnezeu.
Iti doresc pace in suflet si numai bine! Doamne ajuta!
lusel
Postat pe 3 August 2010 18:20
deci:
alcool, copiii batuti, scandaluri, politie...
Cam TARZIU ai hotarat sa divortezi...
Asta asteptai, sa ajungi pana aici?
victor68
Postat pe 3 August 2010 18:24
parinti mei s-au despartit cand eu avem 2 luni si am ramas la tatal meu, iar cand il intreb de ce nu au stat impreuna macar 1-2 ani m-ia spus ca decat sa stea sau sa ma creasca in certuri si scandaluri mai bine se despart, si pot spune ca ceea ce sunt astazi sunt datorita lui si am ajuns singura la concluzia ca au avut dreptate sa se desparta decat sa se chinuiasca doar pentru ca ma avea pe mine ,iar in situatia ta e si mai dificil pentru ca ai suferit atata timp tu dar si copii tai; chiar crezi ca viata e facuta doar sa te chinui doar pentru ca un nenorocit vrea acest lucru? -divorteaza cat mai repede si stai cat mai departe de el ,refati viata singura impreuna cu copii tai si cand vor fii mai mari iti vor multumi.
danyella04
Postat pe 6 August 2010 00:06
super raspuns...esti o femeie desteapta...iti dores binete maxima...pup
nik
Postat pe 12 August 2010 22:05
da.
liaiedera
Postat pe 12 August 2010 22:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
transimete o urare , un gand bun o incurajare pentru : 51 De la: garbo_19362 4 Decembrie 2013 09:57
Poti uita o mare dragoste???? 70 De la: giul1a 5 Iulie 2010 12:55
Fiica mea a plecat de acas ....unde e greșeala? 21 De la: garbo055472 3 Februarie 2010 22:00
va rog sa ma ajutati!m'am indragostit de un baiat in zodia balantei. 94 De la: dor72 12 Iulie 2011 15:35
Oare si barbatii mincinosi si prosti crescuti au nevoie sa fie iubiti? Sau ei au nevoie doar de satsfactie fizica? 98 De la: xenaprintesarazboinica 4 Ianuarie 2011 00:04
Setari Cookie-uri