vreau si eu un sfat prietenesc

citind asa, cate o poveste de genul asta, una din primele intrebari care imi vin in minte este: voua nu va e frica de virusi, bacterii, spirocheti, gonococi etc? O sa zici ca s-a inventat prezervativu', da' stii cum e, mai sare ala din greseala si te pricopsesti cu o hepatita B, adik abonament la ciroza.

am avut candva o prietena draguta cu care mi-ar fi placut sa ma casatoresc, dar tipa avea herpes genital. pentru mine a fost suficient s-o rup la fuga, nu pentru ca ar fi fost ceva insurmontabil, ci pentru ca in mintea mea, o vedeam cum s-a tavalit cu vreun nespalat prin cine stie ce motel fara apa calda, de a putut lua herpesu' ala (in fine, herpesu' are un grad de contagiozitate ridicat, nu intru in detalii).

sexul e o kestie f intima, presupune schimbul de fluide etc. macar atat si ar fi suficient sa ne responsabilizeze.

parerea mea: acum ca ai facut-o, incearca sa rupi sirul si nu face confesiuni unor tertze persoane, ca oricum daca e, are grija el sa duca vorba. insa daca simti ca trebuie sa discuti cu cineva, mergi la un psiholog cu referinte bune sau la un preot/ pastor in care ai mare incredere (insa ai grija sa nu dai peste vreunul deocheat!!!)
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 02:53
Oli,as vrea sa iti spun ca nu in toate cazurile,femeile sunt vinovate.poate cel care i-a fost partener sexual se ducea si cu altele.si i l-a transmis si ei.trebuie insa sa apreciezi ca a fost sincera si ti-a spus,daca asa s-a intamplat.bolile cu transmisie sexuala,sunt de cele mai multe ori o intamplare trista .e valabil si pt barbati.
vuvuzela
Postat pe 31 Iulie 2010 03:54
nu zic ca a fost vina ei. totul a fost la inceput, cat inca puteam alege. daca se intampla mai tarziu, evident ca acceptam situatia ca pe ceva ce face parte din viata. am si precizat ca herpesul are un grad ridicat de contagiozitate si poate fi luat si in afara relatiilor sexuale.

in cazul la care ma refer e si paranoia mea, dar au fost si alti factori care au determinat decizia, chiar daca nu am exprimat la modul explicit asta.

ce am vrut sa zic este ca e o dovada de iresponsabilitate sa te dai hatza-hatza la intamplare, nu sa ii judec pe cei care au luat vreo BTS. Eu insumi am dat dovada de iresponsabilitate cel putin de cateva ori :(( si doar Dumnezeu a facut sa nu ma pricopsesc cu cine stie ce germeni .

problema se pune totusi intr-un mod particular atunci cand esti casatorit, pentru ca intr-o situatie de genul asta esti responsabil pentru 2, nu doar pentru tine, ca sa nu mai vorbesc despre implicatiile asupra copiilor, daca acestia exista.
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 13:57
Chiar daca te ascunzi dupa un pseudonim, eu te admir pentru curajul de a spune o poveste asa de complicata si totodata reala. Ai putea avea o scuza : dragostea nu te intreaba cand sa vina ,te ia pe nepregatite. Totusi considera aceasta intamplare un vis frumos si atat, viata merita traita dar cand in joc este un copil totul ia alta amploare.
Eu zic sa te gandesti de 10 ori inainte sa iei o decizie, fii fericita pentru familia pe care o ai .
Stii cum se zice ;nemultumitorului i se ia darul!
oksana13
Postat pe 31 Iulie 2010 18:58
,,un vis frumos si atat"??? ,,dragostea nu te intreaba cand sa vina ,te ia pe nepregatite" ...da..ar putea scrie si o carte ...,,cum m-a lovit sageata lui Cupidon facand autostopul" Mey sunteti naive rau pe bune...
reyya
Postat pe 31 Iulie 2010 19:10
sa mori tu, oksano, ca e ok sa faca autostopu' pe la toate hotelurile din Bucuresti dar cind pacheaza la poarta trebe sa isi vada de casnicie?
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2010 19:11
mey...imi daramati mitul...
ca io chiar credeam ca dragostea vine pe nepregatite...
de regula,cand nu sunt epilata....
preci
Postat pe 31 Iulie 2010 19:15
autostopul e autostop, casnicia e casnicie Q..seriozitate si daruire da?? :-)
reyya
Postat pe 31 Iulie 2010 19:16
cam asa e. Nu stiu cum o fi facut cupidon programarile, da' pica intotdeauna inainte de sedintele de cosmetica.... Deci na, nu vine pe neasteptate.: ci cind speri sa nu vina...

Cind aud de chestii d'astea duplicitare, ca sa revenim la subiect, se cam zbarleste vocabularu' in mine: si primul lucru care mi-a venit in minte dupa mesaju' oxanei astia a fost un cuvint urit cu S. Da' ma cenzurez... ca sint o duamna, ce mama ma-sii, si ii explic asa, literar: si pe silabe, daca e cazul:

Cocoana!
Casnicia aia e facuta tocmai ca sa fii cu barbatul pe care IL IUBESTI. Nu ca sa ai de unde sa sari pirleazul si sa te mai duci citeodata la ala de-l iubesti. Ti se pare clar???
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2010 19:38
Ai mare dreptate !!!
Analizeaza la"rece"situatia,mai ales ca ai si un copil de crescut !!! Esti singura in masura sa decizi,daca iti asumi riscuri in continuare !!! Mult noroc !!!
garbo115329_camy
Postat pe 1 August 2010 09:24
De la: oli_le_mechant, la data 2010-07-31 13:57:20nu zic ca a fost vina ei. totul a fost la inceput, cat inca puteam alege. daca se intampla mai tarziu, evident ca acceptam situatia ca pe ceva ce face parte din viata. am si precizat ca herpesul are un grad ridicat de contagiozitate si poate fi luat si in afara relatiilor sexuale.

in cazul la care ma refer e si paranoia mea, dar au fost si alti factori care au determinat decizia, chiar daca nu am exprimat la modul explicit asta.

ce am vrut sa zic este ca e o dovada de iresponsabilitate sa te dai hatza-hatza la intamplare, nu sa ii judec pe cei care au luat vreo BTS. Eu insumi am dat dovada de iresponsabilitate cel putin de cateva ori :(( si doar Dumnezeu a facut sa nu ma pricopsesc cu cine stie ce germeni .

problema se pune totusi intr-un mod particular atunci cand esti casatorit, pentru ca intr-o situatie de genul asta esti responsabil pentru 2, nu doar pentru tine, ca sa nu mai vorbesc despre implicatiile asupra copiilor, daca acestia exista.
Da,avemresponsabilitatiincadrulfamiliei,revino-tisinumaifaceasagreseli...pacate...
ica2
Postat pe 1 August 2010 11:58
De la: oksana13, la data 2010-07-31 18:58:44Chiar daca te ascunzi dupa un pseudonim, eu te admir pentru curajul de a spune o poveste asa de complicata si totodata reala. Ai putea avea o scuza : dragostea nu te intreaba cand sa vina ,te ia pe nepregatite. Totusi considera aceasta intamplare un vis frumos si atat, viata merita traita dar cand in joc este un copil totul ia alta amploare.
Eu zic sa te gandesti de 10 ori inainte sa iei o decizie, fii fericita pentru familia pe care o ai .
Stii cum se zice ;nemultumitorului i se ia darul!
dragostea nu te intreaba cand sa vina ,te ia pe nepregatite.estegresitspus...astasecheamaprostie,NAIVITATE!!!
ica2
Postat pe 1 August 2010 12:02
trbuie sa gandesti totul la rece mai intai
tu ai o fetita care nu ar suporta sa o vada pe maicasa cu alt barbat decat cu tatal ei
ai un sot care din cate am inteles eu nu te bate si nu te injura
si despre amantul tau normal ca e mai dragastos decat sotul dar intrebarea e cum va fi dupe ceva mai mult timp
sfatul meu prietenesc e sa te lasi de aceasta aventura ca doar sti cum se zice barbati sunt toti dintr-o apa si un pamant si sa-ti dezvolti casnicia cu cateva trucuri pentru noptile cu sotul tau asa poate va deveni la fel de atent ca si amantul
ai mare grija sa nu te ameninte amantul ca o sa te dea de gol sotului tau ,daca o sa rupeti reletia
roagata mai mult lui dumnezeu si el o sa-ti arate calea
sssssuuuuucccccccccesss!!!!
andra9279
Postat pe 4 August 2010 16:21
andra,
asta nu e la rece, e din capitolul criogeneza gandirii
quasaria
Postat pe 4 August 2010 22:07

Q, cred ca ti-a venit direct din stomac asta!
Ca prea cu patos ai zis-o
Thor_again
Postat pe 4 August 2010 22:10
direct de acolo, da' nu stiu pe care parte.

"Dupe" ce citesc ca barbatii sint toti la fel (de ce drak ii mai alegem?) si ca daca nu te bate si nu te injura poti sa fii multumita (daca te-ar scuipa se pune?) , si mai citesc si cum decide kupilu' cu cine trebe sa se culce ma-sa, imi cam scapa vaca in lucerna....
quasaria
Postat pe 4 August 2010 22:15
bre io crez ca fata vrea adrenalina.....ce ,m a distrat a fost dinsul.....repertoriu pregatit......
nazirra
Postat pe 4 August 2010 22:19
io zic ca daca nu stie ce sa faca fata.....deci deja stie da vrea incurajari.....zic io.......fa mamica doua biletele unu cu da si unu cu nu....
nazirra
Postat pe 4 August 2010 22:28
Ai luat examenul??

P.S Probabil ca te-ai gandit, daca ai luat examenul sa iti faci un cadou binemeritat, dupa atata invatatura... mai invata omul dar trebuie sa se si destinda cumva...BRAVO!!!
lucicazainea
Postat pe 5 August 2010 03:28
Toti se comporta extraordinar..pana se satura de tine si gasesc alta...Cate a mai avut ca tine, ti-ai pus intrebarea? Crede-ma ca pentru o bucata de carne nu merita sa-ti pierzi familia, desi nu am familie..dar daca as avea as lupta pentru familia mea nu pentru aventuri, vorbe calde...nu te duce dupa ispita, are vorbe dulci, tandreturi, regaseste-ti sotul, lupta pentru juramantul vostru..lupta pentru ca fetita voastra sa aibe un exemplu demn de urmat!Succes! Si sper sa fii mai intai tu impacata cu tine!.Alegerea oricum iti apartine..Mi-am spus parerea:)
BrendaLove
Postat pe 5 August 2010 13:30
No mai criticati fetelor ca se enerveaza si face iar autostopul
garbo134266
Postat pe 5 August 2010 22:02
De la: garbo134266, la data 2010-08-05 22:02:42No mai criticati fetelor ca se enerveaza si face iar autostopul



SUPER!!!!!!!!!!!!!!!! Deschide alt subiect pe forum ,, vreau si eu un sfat prietenesc 2'' . sau '' Am facut iar autostopul....'''
lucicazainea
Postat pe 5 August 2010 22:26
INCALCITE SANT CAILE DOMNULUI, DC CREZI K AICI TE POATE AJUTA CINEVA? NUMAI TU POTI AVEA RASPUNSUL IN SUFLETUL TAU.GANDESTE DE 2 ORI INAINTE CE VREI SA FACI .NUMAI BINE .
dana_dgg
Postat pe 5 August 2010 23:19
Daca tot vrei un sfat uite unul: POTOLESTE_TE! Cand o sa dai de belele ai sa vezi cum zboara romantismul. Daca nu vrei sa mai stai cu barbatul tau divorteaza pur si simplu dar nu dupa ce te prinde cu altul. Crezi ca acel babtat amagitor te va lua de nevasta? Eu nu cred. Cred ca te cam mananca spinarea.
garbo103632
Postat pe 7 August 2010 20:23
Fetito, du-te acasa si vezi-ti de familia ta. Lasa aventurile fara niciun viitor. Macar daca se prezenta ca o persoana de la care puteai avea expectative in dragoste dar este un tip marunt, fara imaginatie.
Si pune mana, mai bine, si mai studiaza limba romana pentru ca esti cam corigenta.
garbo101859
Postat pe 8 August 2010 13:20
ooooofffffffffff.......cotoroantelor!!!! ....ca nu mai poate femeia...sa faca si ea autostopu`...(chiar daca se mai lasa cu...dulcegarii de budoar)....ca sariti voi cu gura pe ea!!!
lasa mami...nu te lua dupa cotoroantele astea!!...fa ceea ce simti da`...sa fii devreme acasa!!!
apropo`s...pe unde faci tu...autostopu`?
ovidiu42
Postat pe 8 August 2010 15:16
Ovi, da ce curios esti....nu carecumva ....? Ce crezi ca e oferta?
nuti_vio
Postat pe 8 August 2010 15:32
nutica.... ....parca poti sa stii?
da...acu`...serios...intrebam si yo...ca poate mai sant si altii...interesati de ....zona cu pricina!!
ovidiu42
Postat pe 8 August 2010 15:34
panty_C
Postat pe 8 August 2010 15:35
aide duma dreeq de zona,...poate este infestata si sa vezi atunci"zona cu pricina"
ladyDY
Postat pe 8 August 2010 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum pot? 25 De la: madita 12 August 2011 15:54
cure de slabire 12 De la: Monica_Danisor_1 21 Septembrie 2018 03:40
Prezervativ rupt. 7 De la: garbo_462585 7 Martie 2017 14:02
barbatul gemeni 25 De la: garbo_472671 6 Septembrie 2017 17:11
Daca un intelept arunca o piatra in fantana, toti fraierii se arunca sa o prinda in gura? 25 De la: ratuscaceaurata 22 Noiembrie 2011 03:36
Setari Cookie-uri