AIORELATIECUDUMNEZEU?

Irino, proverbul nu-i asa, maica... Cica daca vrei sa-l ajuti pe om, ii dai o undita (nu balta) si il inveti sa pescuiasca, nu-i dai pestele... pricepi?
In rest, zi-i inainte. Intr-o buna zi o sa te plictisesti si tu sa tot repeti aceeasi poezie.

Tylly
Postat pe 22 Noiembrie 2010 15:35
irino, da tu chiar mai poti coexista?

pe bune, mai spune si tu o rugaciune ceva, mai aprinde o lumanare, fa-te utila intr-adevar Domnului
Laura_M
Postat pe 22 Noiembrie 2010 15:38
De la: Laura_M, la data 2010-11-22 15:38:11irino, da tu chiar mai poti coexista?

pe bune, mai spune si tu o rugaciune ceva, mai aprinde o lumanare, fa-te utila intr-adevar Domnului
Pai sigur ca o sa fac ceva util pt Dumnezeu...Pt ca doar El Este singurul care mai iubeste si ma ajuta ca sa ma tin la suprafata si sa nu ma afund in mocirla unde sunt majoritatea oamenior si vor sa ma traga si pe mine in mocirla...Multi oameni se afla in mocirla pt ca sunt comozi...Si asteapta unul la celalalt......Dumnezeu este singurul care ma iubeste si imi vrea binele si ma ajuta ca sa ma ridic ca sa nu fiu de rasul celorlalti oameni....Sa fiu obiect sexual al unui barbat si puturosi asa cum sunt majoritatea
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Noiembrie 2010 15:33
De la: Celleste_, la data 2010-11-22 15:35:50Irino, proverbul nu-i asa, maica... Cica daca vrei sa-l ajuti pe om, ii dai o undita (nu balta) si il inveti sa pescuiasca, nu-i dai pestele... pricepi?
In rest, zi-i inainte. Intr-o buna zi o sa te plictisesti si tu sa tot repeti aceeasi poezie.

Pai da sa ii dau undita si sa il invat sa pescuiasca...Dar ei pt ce mai au creier?Ca sa si-l foloseasca doar la prostii...Astia sunt barbatii care vor undita si vor sa le oferi totul pe tava...Pt ca doar asa i-au invatat femeile,,,care si ele sarace sufleteste si sarace cu dudul i-au invatat pe barbati niste paraziti ,,,pt ca nu exista iubire intre oameni...Si o femeie nu ii pasa de alta femeie...Ca fiusu sa respecte pe nevastasa daca ea a avut o viata grea....cine stie cu barbatsu....Pt ca asa gandesc majoritatea femeilor,,,care invata de rau pe alte femei ca sa nu le mearga mai bine asa cum mi-a mers lor in viata..Si daca pe ele altii le-au folosit,ele de ce sa fie mai breze..Prostia omeneasca....Si uite de asta avem de furca unii cu altiii...Din cauza prostiei egoismului si lipsa iubirii de oameni...Oamenii in loc sa se impuna,,,tac din gura accepta lucruri care nu le convin apoi fac la fel cu oameni mai slabi si care nu depind de ei ...Si uite asa de asta s-a trasmis prostia si rautatea,,din cauaza comoditatii oamenilor....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Noiembrie 2010 15:41
Pamantul este plin de oameni saraci sufleteste si necivilizati.....si superficiali pe care ii unesc interesele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Noiembrie 2010 15:45
Irinuco, sincer iti doresc sa-ti gasesti si tu pacea!
crilore
Postat pe 24 Noiembrie 2010 16:20
De la: crilore, la data 2010-11-24 16:20:47Irinuco, sincer iti doresc sa-ti gasesti si tu pacea!

..ca bine zici..
chanty
Postat pe 24 Noiembrie 2010 16:47
De la: crilore, la data 2010-11-24 16:20:47Irinuco, sincer iti doresc sa-ti gasesti si tu pacea!
Pacea eu o am dar vreau sa o impart cu altii....Prefer sa fiu un copil al lui Dumnezeu,al dreptatii si adevarului,chiar daca nu este usor pt ca s-a adunat prea multa mizerie sufleteasca....Dar repetitia este mama invataturii....Decat sa tac,,,si sa accept lucruri care nu imi plac apoi sa fac la fel cu oameni nevinovati si sa le distrug caracterul asa cum fac majoritatea oamenilor care se numesc copiiii diavolului
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:12
Pacea in suflet o am ...Nu sunt batjocura barbatilor,asa cum sunt alte femedi..Care saracele sunt ca niste carpe de sters pe jos a barbatillor....Eu am o minte puternica si un suflet de copil.....Pt ca Dumnezeu apreciaza oamenii care il cauta mereu...Si nu il cauta doar atunci cand au nevoie de ceva....Eu nu vreau sa traiesc in mizerie sufleteasca la tinerete,,,si la batranete cand nu mai pot sa ma pocaiaesc....si sa incep sa duc o viata sfanta atunci cand nu mai pot face tampenii si lucruri rele...Eu vreau sa duc o viata curata ,,,,din tinerete....si sa ma ajute Dumnezeu sa imi pastrez trupul si sufletul sanatos...Nu ca atunci cand ajung la batranete sa ajung sa fiu foarte bolnava,,,,si apoi sa ma pocaiesc,,,pt ca Dumnezeu nu o sa mai poate repara sa ma mai faca ca noua....Asa ca il rog pe bunul Dumnezeu saa ma ajute sa imi pastrez mintea si sufletul sanatos.....Sa nu ajung sa ma chinui ca altii care ajung sa fie plini de boli....Pt ca bolile sufletesti,,imbolnavesc si trupul din cauza stresului si problemelor,,suferintelor..Etc
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:20
lupty...eu chiar nu inteleg de unde atata ura pentru barbati!

ai auzit de proverbul " pisica pana nu ridica coada, nu face pui" ? chiar numai barbatii sunt smecheri si ipocriti, cum zici tu? cred ca ai luato razna
tymbark
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:38
De la: tymbark, la data 2010-11-25 14:38:51lupty...eu chiar nu inteleg de unde atata ura pentru barbati!

ai auzit de proverbul " pisica pana nu ridica coada, nu face pui" ? chiar numai barbatii sunt smecheri si ipocriti, cum zici tu? cred ca ai luato razna
Barbatii sunt egoisti...si femeile au devenit egoiste,pt ca au invatat de la barbati asta,,de la tatii lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:52
Barbatilor nu le place sa fie cinstiti...Mereu au profitat de pe urma femeilor...Copiii ii copie npe tatii lor,in egoist,....femeile sunt naive si barbatii egoisti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Noiembrie 2010 14:56
De la: crilore, la data 2010-11-24 16:20:47Irinuco, sincer iti doresc sa-ti gasesti si tu pacea!
Pai eu vreau dreptate....Si pace am,,,pt ca nu urasc pe nimeni,,,am constiinta impacata...Vreau doar dreptate....Ca barbatii sa nu mai profite de pe urma femeilor....si sa nu le mai minta si sa le mai considere proaste...Dar problema ca femeia este prea buna si prea toleranta cu barbatii,,,si de asta barbatii le considera proaste si le iau de fraiere si profita de pe urma lor..Pt ca daca esti bun esti prost....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Noiembrie 2010 22:43
foarte rau ca s-a ajuns in halul asta, ca oamenii sa se gandeasca la razboi...Oamenii nu au stiut sa isi impuna punctul de vedere si de asta s-a cam degradat tot si sunt pe punctul de a distruge totul....Pt ca oamenii in loc sa arate ca sunt competenti si sa isi impuna punctul de vedere,au tacut si au facut la fel....Pt ca majoritatea oamenilor gandesc...Ca toti oamenii sunt rai si smecheri si ca el trebuie sa demostreze ca este cel mai smecher....Si ca daca nu ataca este atacat..oamenii vad pe toate de-a indoasele....Oamenii contribuie la degradare apoi dau vina unii pe altiii si apoi ajung la razboi sa se omoare unii pe altiii....Ca sa pretinzi ceva,,,trebuie sa demostrezi ca esti competent si sa iti impui frumos punctul de vedere....Nu sa astepti razboiul si sa omori oameni pt ca si ei la randul lor au gresit ca si tine....vai vai
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Noiembrie 2010 14:44
Oamenii negativi sunt ostili progresului,distructivi...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Noiembrie 2010 22:47
Oamenii negativi sunt oamenii care practic lucrurile negative....Si distrug tot ce le este in cale...Sunt distructivi....De asta nici nu s-a progresat nimic,,,pt ca putini oameni practica lucrurile pozitive
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Noiembrie 2010 22:51
oamenii negativi nu sunt ostili progresului ci poate doar lui Dumnezeu, vad ca ai atata ura in tine si totusi spui ca esti pozitiva, imi vine greu sa cred, ai atata neiertare, poate ca tot ceea ce tu vrei de la altii ar trebui sa faci tu intai, o fapta buna n-ar trebui reprosata, nici macar spusa, ai facut-o ?? bravo, dar taci, asta ti se va pune acolo unde trebuie, si tu schimba ceea ce poti schimba, nu te cheama nimeni sa schimbi omenirea , Dumnezeu are rabdare, tu vad ca nu
casperphantom
Postat pe 26 Noiembrie 2010 23:10
O povestioara care determina pe om sa gandeasca mai mult la sensul vietii decat o face de obicei.
Totul incepe, cand imparatul David cheama bijutierul curtii imparatesti si-i da urmatoarea porunca: sa i se faca un inel unic, pe care ori de cate ori il va privi, in momentele vesele sa-l intristeze, iar in timp de durere sa-l faca fericit... O cerere grea pentru bietul bijutier, cerere care deveni si mai grea afland, ca daca in timp de trei zile dorinta nu-i va fi indeplinita, va plati cu insasi viata lui.
Intors in atelier, bijutierul ramase pe ganduri. Si se gandi, si se gandi, insa pentru dorinta imparatului nu gasea sort de izbanda. Trecu o zi, trecu a doua si bietul om fu cuprins de disperare. Plimbandu-se in gradina curtii imparatesti se aseza pe marginea unei fantini si cu durere incepu a-si plange soarta. Nici nu-si dadu seama, cand micutzul Solomon care se juca in gradina , auzindu-i plansul, se apropie si se aseza langa el. Intrebandu-l ce i s-a intamplat, bijutierul povesti cu durere porunca imposibila a tatalui sau. Atunci tanarul Solomon, gandindu-se o clipa, se apleca spre urechea nenorocitului si-i sopti la ureche cateva cuvinte, cuvinte care au inseninat brusc chipul bijutierului.
Cand in sfarsit fu chemat la imparat, acesta ii inmana lui David un inel simplu de aur , pe care stateau gravate doar patru cuvinte : Si asta va trece.

sora_ilsi
Postat pe 1 Decembrie 2010 14:01
surioara, partea proasta e ca prostia nu trece si Nu se scade, cu trecerea timpului devine tot mai rau
casperphantom
Postat pe 1 Decembrie 2010 14:16
atunci n-ar trebui sa-i cautam si sa-i pretuim pe cei care ne imbogatesc spiritual? si sa lasam la o parte cauzele pierdute?
sora_ilsi
Postat pe 1 Decembrie 2010 14:22
si cum sa facem asta ??
si cum sa stim care sunt de valoare si care nu, la prima vedere??
daca nu ai cunostinte ezoterice dezvoltate sau clarviziune e un mai greu( sau altceva...)
fiecare suntem buni la ceva, sau pentru ceva, poate retorica nu e punctul forte al unora
dar cu rabdare fiecare va intelege ce destin are...si daca nu...
in ultima clipa de viata
casperphantom
Postat pe 1 Decembrie 2010 14:45
exista intuitie...iluminare...

de exemplu: am cunoscut saptamana trecuta un om care citeste o carte pe zi, recenzeaza, prefateaza, scrie poezie, proza, etc....o placere sa asculti un astfel de om...te imbogaseste spiritual si simpla lui prezenta...de cum am ajuns acasa m-am si apucat de scris...ma controleaza si-mi da termene...nu ma lasa sa pierd vremea...

cred ca Dumnezeu ne scoate in cale astfel de persoane...ca sa ne arate cat de mult ne iubeste...
sora_ilsi
Postat pe 1 Decembrie 2010 14:57
...sau are o datorie karmica fata de tine...s-o plateste si dispare...si ...in 10 zile il uiti atat de tare incat nici fizionomia nu ti-o amintesti, dar in suflet stii ca a fost un inger, ei sunt printre noi
casperphantom
Postat pe 1 Decembrie 2010 15:03
De la: casperphantom, la data 2010-11-26 23:10:23oamenii negativi nu sunt ostili progresului ci poate doar lui Dumnezeu, vad ca ai atata ura in tine si totusi spui ca esti pozitiva, imi vine greu sa cred, ai atata neiertare, poate ca tot ceea ce tu vrei de la altii ar trebui sa faci tu intai, o fapta buna n-ar trebui reprosata, nici macar spusa, ai facut-o ?? bravo, dar taci, asta ti se va pune acolo unde trebuie, si tu schimba ceea ce poti schimba, nu te cheama nimeni sa schimbi omenirea , Dumnezeu are rabdare, tu vad ca nu
Pai eu vreau dreptate....Stii ce inseamna dreptate pe limba oamenilor duhovnicesti? Sa faci lucrurile in asa fel incat sa iti fie si tie bine,,,si sa fie si la altii bine...Pt ca sa nu fii tolerant si sa ii inveti pe altii niste egoisti.....Si nici tu sa nu profiti de pe altii,,Asta inseamna a fii un om drept .......A nu tolera minciunile si smcheriile la altii,asta nu inseamna ca ai ura in tine...Ci inseamna pur si simplu ca nu tolerezi minciuna si prostia,,,pt ca esti uin om drept si cinstit....Daca stii ce inseamna,,,daca nu stii ce inseamna,,poti sa iti imprumut un dictionar
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Decembrie 2010 16:43
De la: sora_ilsi, la data 2010-12-01 14:57:07exista intuitie...iluminare...

de exemplu: am cunoscut saptamana trecuta un om care citeste o carte pe zi, recenzeaza, prefateaza, scrie poezie, proza, etc....o placere sa asculti un astfel de om...te imbogaseste spiritual si simpla lui prezenta...de cum am ajuns acasa m-am si apucat de scris...ma controleaza si-mi da termene...nu ma lasa sa pierd vremea...

cred ca Dumnezeu ne scoate in cale astfel de persoane...ca sa ne arate cat de mult ne iubeste...
Asta asa este...Dumnezeu are Si El oamenii lui.....Pt ca Dumnezeu lucreaza prin oameni....Asa cum oamenii au nevoie si de spitale si de doctori buni ca sa ii faca sanatosi....fizic....Si cu credinta sa te rogi ca sa ii ajute Dumnezeu pe doctori sa te faca bine si sa natos..Sa ii dea ganduri bune si idei bune ca sa te faca sanatos pe tine si pe altiii.....Si sa te rogi si pt alti oameni ca sa le dea ganduri bune,,,ca sa gandeasca mai pozitiv
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Decembrie 2010 16:49
irina, tine pacea si bunatatea aceea pentru tine, nimeni nu se simte mai bogat spiritual, ma bine cu el insusi, mai curat, mai pur si cum vrei tu sa o mai spui, daca vii tu sa trantesti vorbele tale care sunt pline de ura dar tu nu ai ochi sa vezi asta

oricare dintre noi avem credinta

toti suntem considerati copii lui Dumnezeu, n-ai baut tu mai multa cafea decat altii ca sa fii mai cu motz

rautatea exista de cand e lumea, n-am facut-o noi cei de acum

cand faci o fapta buna, ajuti pe cineva, cand tii post si multe altele... nu te lauda

ca vrei sa pari ca ai credinta mai multa decat altii si ca esti tu prea buna, ajungi tot acolo unde ajungem toti... la 3m sub pamant
Laura_M
Postat pe 1 Decembrie 2010 17:00
poti sa te simti incarcat de energie, sa crezi tu ca om ca esti mai bun, sa crezi ca esti fericit si implinit, bucuros sau trist, poti sa ai trairi si diferite stari doar ca iti place cand ploua, ninge, adie vantul, auzi cum canta greierii, sa asculti melodia care-ti place, sa te uiti la un film bun, sa citesti o carte buna, sa povesteti cu prietenul/prietena, si multe alte lucruri marunte care te fac sa te simti un om mai bun... nu trebuie sa vii tu irino sa ne spui cat de buna crestina esti si sa ai impresia ca ai fi vreun trimis de al lui Doamne Doamne, faci pacate numai spunand prostii pe care nici tu nu le crezi
Laura_M
Postat pe 1 Decembrie 2010 17:10
De la: Laura_M, la data 2010-12-01 17:00:08irina, tine pacea si bunatatea aceea pentru tine, nimeni nu se simte mai bogat spiritual, ma bine cu el insusi, mai curat, mai pur si cum vrei tu sa o mai spui, daca vii tu sa trantesti vorbele tale care sunt pline de ura dar tu nu ai ochi sa vezi asta

oricare dintre noi avem credinta

toti suntem considerati copii lui Dumnezeu, n-ai baut tu mai multa cafea decat altii ca sa fii mai cu motz

rautatea exista de cand e lumea, n-am facut-o noi cei de acum

cand faci o fapta buna, ajuti pe cineva, cand tii post si multe altele... nu te lauda

ca vrei sa pari ca ai credinta mai multa decat altii si ca esti tu prea buna, ajungi tot acolo unde ajungem toti... la 3m sub pamant
[Pai eu nu ma simt deloc mai cu mot,,eu sunt doarun om...Si ma stradui sa fiu asa cum trebuie sa fie un om normal cu calitati umane.....Dar unde o sa ajung dupa moarte,acolo o sa hotarasca doar Dumnezeu....Eu pe pamant vreau sa am o viata linistita,,sa am calitati umane...Sa fiu un om cu calitati umane,,un om normal.... Si apoi eu sunt o fata civlizata,,respect pe toata lumea ma comport fumos...Dar ma apar atunci cand sunt atacata.....Pt ca nu este corect sa tac si sa fac la fel cu oameni nevinovati.....Asa ca ii pun in banca lor pe obraznici...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Decembrie 2010 17:15
de ce m-ai citat, nu stiu... da ma rog

vezi ca ai spus cam de multe ori ca ai calitati umane, nu de alta dar ai prea multe si sa nu fie careva invidios ca ai asa multe calitati

nu stiu pe cine consideri obraznic, daca cineva nu e de acord cu tine nu inseamna ca e prost, obraznic si trebuie sa se caiasca pentru pacatele lui

de ce nu intelegi ca-ti bati gura de pomana si repeti la infinit niste chestii care trebuie sa le tii pentru tine si nu sa le expui asa, nu asa te faci utila Domnului, nu laudand-ute, cum a zis si Casper, trebuie sa ai rabdare ca Domnul a avut cu tine
Laura_M
Postat pe 1 Decembrie 2010 17:21
De la: Laura_M, la data 2010-12-01 17:10:17poti sa te simti incarcat de energie, sa crezi tu ca om ca esti mai bun, sa crezi ca esti fericit si implinit, bucuros sau trist, poti sa ai trairi si diferite stari doar ca iti place cand ploua, ninge, adie vantul, auzi cum canta greierii, sa asculti melodia care-ti place, sa te uiti la un film bun, sa citesti o carte buna, sa povesteti cu prietenul/prietena, si multe alte lucruri marunte care te fac sa te simti un om mai bun... nu trebuie sa vii tu irino sa ne spui cat de buna crestina esti si sa ai impresia ca ai fi vreun trimis de al lui Doamne Doamne, faci pacate numai spunand prostii pe care nici tu nu le crezi
Eu nu ma cred un trimis al Domnului..Eu ma consider doar un om care face ceea ce simte....Imi place sa fiu cinstita...si ca altii sa fie cinstiti cu mine...Asta este tot
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Decembrie 2010 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Numai divorturi nimic interesant??? 43 De la: vieru_cezar_iasi 26 Iunie 2010 13:30
am nevoie de ajutor 2 De la: Micass 24 Octombrie 2009 07:41
incotro sa o iau??? 5 De la: floare_cu_colti 30 Ianuarie 2011 21:14
am nevoie de un sfat,va rog 27 De la: garbo115311 16 Iunie 2015 10:35
O intrebare....Ce inseamna casatoria pt voi? 216 De la: fleurdelis 26 Iunie 2010 18:57
Setari Cookie-uri