copil prematur

buna la toti..sunt noua p acest sait si as avea o intrebare ptr cele care au copii prematuri..am nascut la 29sapt o fetita d 1170gr,a stat 2 luni in spital ptr a creste si ptr a putea respira singurica..a fost greu dar o trecut..acum are 15 luni si inca nu merge..e foarte fragila ..am inteles d la alte mame k merg destul d greu copii prematuri...voi cele care ati trecut prin asa ceva puteti sa_mi dati un raspuns..multumesc din suflet
ariane_28
Postat pe 18 Iunie 2010 15:33
nu te teme ,daca i-ai facut controalele la timp ai diversificat alimentatia si i-ai dat suplimentele de fier si fluor si vitamina d si calciu dupa cum e schema de la prematuri -dar aici tine de cat de competent a fost pediatrul tau si implicit nu e vina ta ,atunci tot ce poti face acum e sa cumperi un rotobil adica un aparat de exersat mersul si sa se invete micuta ta sa mearga ,multa sanatate iti doresc si tie si fetitei
mbincotan
Postat pe 19 Iunie 2010 16:29
multumesc ptr sfaturi...are rotobil inca d la 8 luni iar vit doar d mi_o dat medicul ei..in iulie am prog la un medic sa vad c imi spune si el..e mult prea fragila zic eu..astept, dar eram curioasa c zic si alte mame c au avut copii prematuri..toate cele bune
ariane_28
Postat pe 19 Iunie 2010 21:13
buna!
si eu am un bebe prematur la 36 de saptamani, dar nu e fragil!
acuma in 24 face 7 luni de zile si el umbla singurel dar sprijinit!
pana acum nu mi-a fost deloc racit, doar o singura data a avut un pic de rosu in gat!
dar in rest e bine!
ale_micutza
Postat pe 20 Iunie 2010 09:46
buna...si eu am nascut in urma cu 26 de ani prematur,la 26 de saptamani,o fetita.Niciodata sa nu faci greseala de a-ti compara copilul,cu altii,chiar daca situatia e asemanatoare.Asigura-i necesarul de vitamine-multe sucuri din tot felul de fructe si legume,multa dragoste,rabdare,si nu forta copilul sa faca ceea ce ti-ai dori tu,ca mama,Mie mi s-a spus la nastere ca intotdeauna fetita mea va fi in urma cu trei anica si dezvoltare,fata de alt copil de varsta ei,dar care s-a nascut la 9 luni.Nu te alarma din orice,si vei vedea ca o sa fie bine,te asigur.Singura problema pe care am avut-o cu fetita mea este faptul ca e putin mai nervoasa,dar cu tact si rabdare,am ajutat-o sa se controleze...in rest nimic deosebit.Iti doresc numai bine si repet...rabdare multa!!
ady_64
Postat pe 20 Iunie 2010 11:52
buna mamici si multumesc ptr sprijin...micutza la 36 sapt e mult mai mare,are 7 sapt in plus in burtica c conteaza f mult,apoi a mea o fost micuta doar un kg..iti dai seama cat d greu o fost sa recuperam kilogramele restante si apoi la nici 2 kg o suportat si o operatie d hernie si ea o respirat mult cu tub,deoarece avea un plaman nu prea dezvoltat..iar alta prob cu care m_am confruntat k nu am putut sa_i dau sucuri si fructe crude,o vomat mult si nu avem voie decat compot..apoi p perioada d iarna i_am facut vac synergi ptr a nu avea prob cu plamanul si atunci 6 luni o fost greu,era nervoasa,nici nu manca bine,k toate sunt cu revers,faci bine la ceva si strici altceva...of....rabdare stiu multa rabdare..
ariane_28
Postat pe 20 Iunie 2010 12:25
si eu am un baiat prematur. S-a nascut la 34 de saptamani cu 2260. Si noi am stat 2 luni in spital dar la noi problemele au fost de alta natura. De la 4 luni ia numai tratament homeopat, dar nu i-am intrerupt fe si vigantolul pana pe la un an jumate. Si merge singur de la 13-14 luni. poti apela la gimnastica ptr ea. Gimnastica medicala, a ajutat, dar eu cred ca cel mai bine e sa consulti si un homeopat dar tot asa sa ai incredere ca stie ce face. Multa sanatate. Noi avem acum 2 ani si 7 luni.
jluminita
Postat pe 20 Iunie 2010 13:51
nu "merg greu", pur si simplu au o virsta mai mica.... Daca s-au nascut cu 1 luna mai devreme, trebuie comparati la 6 luni cu copiii de 5 luni, nu de 6, la un an cu cei de 11 luni s.a.m.d.
Pur si simplu sint mai mici, ca virsta.... diferenta aia de saptamini in care ei ar fi trebuit sa fie inca in burtica poate sa fie evidenta pina dupa 1 an.
quasaria
Postat pe 27 Iunie 2010 00:14
buna draga mea , ma numesc Gabriela si sunt din Constanta si fetita mea Laura a fost prematura la aproape 8 luni nascuta si 2400 de game. a stat 1 luna la incubator si apoi am mers acasa , a fost tare greu la inceput si eu eram tinara si aveam un socru doctor imposibil de suportat , iar fetita avea muschii faciali nedezvoltati si nu avea putere sa suga , m-am muls inca 3 luni peste luna cit a fost la incubator , (nici eu nu aveam sfircul format e drept !) dar dupa aceea a inceput sa recupereze f bine si la un an avea 13 kg si fara gris ce se dadea atunci la sugari in completare , eu ii faceam numai proapat tot si numai pregatit de mine , a mers f greu pt ca era greoaie nu pt ca era prematura . o sa recupereze si puiul tau o sa vezi . acum prematura mea are nunta pe 10 iulie a terminat facultatea de litere si sper sa ii fie bine . asa va doresc si voua tuturor mamicilor si sa vorbim cind veti fi soacre cit de greu este ! va sarut din suflet si SUCCES , GOD BLESS YOU ALL! GABRIELA
GABRIELABARFIELD
Postat pe 27 Iunie 2010 09:19
De la: ariane_28, la data 2010-06-18 15:33:04buna la toti..sunt noua p acest sait si as avea o intrebare ptr cele care au copii prematuri..am nascut la 29sapt o fetita d 1170gr,a stat 2 luni in spital ptr a creste si ptr a putea respira singurica..a fost greu dar o trecut..acum are 15 luni si inca nu merge..e foarte fragila ..am inteles d la alte mame k merg destul d greu copii prematuri...voi cele care ati trecut prin asa ceva puteti sa_mi dati un raspuns..multumesc din suflet
MAI SUFLETELE >>nu-ti face grijii >>sa vezi ce fatita marea ai sa ai !! Cate kg. are ?? IN 1989 >o amica >a nascut un puiut la greutatea de 1100gr>> si >>>a dat-o acasa .....Amica mea a facut exact ce-a spus BUNII A MEA >>>....empiric >>DAR CU REZULTAT SPECTACULOS>> tii puiul gol lipit de pieptul tau ,tot gol ,si te imbranci bine ..cu el o data , hranesti ff. bine puiul si AFARA CAT MAI MULT TIMP ...TU AI TRECUT HOPUL >> IAR PUIUTUL MEU ARE ACUM 20 DE ANI ,o cheama ca si pe mine ,are 1.74 inaltime /56kg ,si un par , ca toata lumea se uita dupa ea ... i s-a oferit o groaza de oferte in euro ,ptr. par ....si ioc!! >> nu O forta sa mearga >>>momeste -o ,ca din dabusea ,sa incerce sa apuce ce-i place ei ... incercand sa se ridice >> NU O FORTA >>fiind fragila > las-o pe ea >> ea stie cel mai bine >>CAND POATE !! CU DRAG ,A
garbo001084
Postat pe 27 Iunie 2010 09:36
Buna,

Baietelul meu, acum in varsta de 6 ani si trei luni, s-a nascut prematur. E adevarat ca sunt mult mai fragili, mai delicati si mai greu de crescut decat ceilalti copii. Spun asta pentru ca mai am un baiat nascut la termen si cu care nu am avut nici o problema. Copiii prematuri vor fi mereu mai delicati, mai sensibili si au nevoie de foarte multa atentie.
In privinta mersului nu-ti face probleme; chiar daca mai tarziu, va merge cu siguranta. Baiatul meu a mers la un an si 6 luni - si chiar si atunci rasucea picioarele destul de ciudat, incat ma temeam ca va ramane cu un defect. Acum nu mai este nici o problema. Medicul meu mi-a interzis sa folosesc premergator sau orice altceva; copilul are nevoie sa-si solicite muschii si oasele picioarelor fara nici un ajutor. Ai nevoie de multa rabdare si incredere ca totul e bine.
Daca in plan fizic totul se va face cu mai mare intarziere, in plan intelectual, in schimb, vei avea numai bucurii: sunt copii foarte inteligenti si foarte receptivi; vor invata cu usurinta orice le stimuleaza intelectul si memoria.
Iti urez sa fie sanatoasa fetita si sa te bucuri mereu de ea.
garbo113963
Postat pe 28 Iunie 2010 15:33
Tot ce ai de facut este sa lasi timpul sa-si spuna cuvintul..., indiferent ce spun doctorii si cei dinprejurul tau, asculta doar de simtul tau de mama....daca ia in greutate si se dezvolta normal, nu vad unde-i problema...nici un copil nu-i la fel, asa ca nu-ti mai face probl. si multa sanatate si bucura-te!!
L_M_M
Postat pe 29 Iunie 2010 14:05
multumesc la toate ptr atentia si sfaturile primite....o inceput sa mearga mai bine dar subtinuta,iar cu premergatorul alearga prin casa...stiu k sunt sensibili,plange f usor si dc nu o impac rpd risca sa si vomite...e micuta are doar 10kg,medicii spun e standard..a crescut mai greu in perioada iernii cand i_au facut vac sinergy,voma mult dupa cel facea,era agitata,nervoasa si nu manca bine....dupa c l_am terminat o fost mai bine...mergem vineri la un alt pediatru sa vedem c n spun.....multumesc inca odata la cele care sunt alaturi d noi...va pupam
ariane_28
Postat pe 30 Iunie 2010 12:10
De la: ariane_28, la data 2010-06-30 12:10:22multumesc la toate ptr atentia si sfaturile primite....o inceput sa mearga mai bine dar subtinuta,iar cu premergatorul alearga prin casa...stiu k sunt sensibili,plange f usor si dc nu o impac rpd risca sa si vomite...e micuta are doar 10kg,medicii spun e standard..a crescut mai greu in perioada iernii cand i_au facut vac sinergy,voma mult dupa cel facea,era agitata,nervoasa si nu manca bine....dupa c l_am terminat o fost mai bine...mergem vineri la un alt pediatru sa vedem c n spun.....multumesc inca odata la cele care sunt alaturi d noi...va pupam

draga mamica
si eu am o fetita nascuta prematur la 650 de grame in sapt 23 de sarcina.Probleme mai mici sau mai mari se vor ivi mereu,nu trebuie tratate cu:,,lasa ca va fi bine"sau,sau...atunci cand ai vreo nelamurire nu ezita sa consulti medicul....si daca imi permiti sa-ti dau un sfat:NU O MAI PUNE in premergator!Dauneaza mai mult decat iti poti inchipui.E mai comod pentru tine,asta cred...dar ea are nevoie acum de gimnastica medicala,de fel si fel de exercitii pentru mentinerea echilibrului.....nu-i face rau cu buna stiinta
multa sanatate va doresc
chanty
Postat pe 6 Iulie 2010 12:01
Buna si eu am doua fetite nascute prematur Daria 6 anisori nascuta la 29 saptamani de 1700gr si Maia 6 lunite nascuta la 32 saptamani 2250 gr sanatoase si mancacioase, nu am avut si nu am probleme cu ele....
elena87
Postat pe 8 Iulie 2010 08:49
ariane
eu una nu sunt de acord cu premergatorul din tot ce ai spus; lasa copila sa isi gaseasca ritmul ei! nu ii forta osatura; consider ca este o greseala majora oricarui copil i s-ar oferi.
multa sanatate!
Doamne, cat e de frumusica! las ca se descurca ea, puisorul, cu grija si atentia mamei alaturi!
moniq_
Postat pe 8 Iulie 2010 08:56
Eu m-am nascut normal la 9 luni. Am avut la nastere 2200 g.
In clasa I aveam 18 Kg.

Si acum sunt ditamai!
Sanatate, rabdare si curaj.

Am o cunostinta, care a fost adusa acasa de la maternitate intr-o cutie de pantofi!!!!!!
Acum e de doua ori mai mare ca mine.
Ciresica
Postat pe 9 Iulie 2010 03:15
multumesc frumos ptr compliment...dar va rog sa_mi spuneti si mie d c nu_i bine sa stea in premergator???sunt total zapacita,unii spun una altii alta,nu stiu care e mai bine...medicii imi spun k e bine sa stea in premergator,k nu_i bine sa_i dau suplimente cum ar fi calciu,vitamine,k astea le ia din alimente..k sa nu va mai spun k mi_au interzis sa_i dau ceai...chiar aici p forum am deschis acest subiect si chiar una din mamici o ramas surprinsa d aceasta decizie...sincer si eu am fost foarte surprinsa k nu_i bun ceaiul la bebelusi,dar stiti cum e, auzi una si t gandesti d mai multe ori sa faci sau nu acel lucru...inca odata multumesc ptr raspunsuri...va pup si multa sanatate
ariane_28
Postat pe 10 Iulie 2010 14:05
buna... eu sunt insarcinata in 26 de saptamani...pana acum a fost totul bine...dar ieri ma speriat doctoru meu...deoarece a vazut ca burtica mea se face cateodata tare ca piatra Shi mi-a spus ca poate sa se nasca prematur mi-e foarte frica sa nu-l pierd!mi-l doresc din toata inima...nu as suporta asa ceva...va rog ziceti-mi daca ati patit asa ceva...multumesc
garbo171992
Postat pe 13 Octombrie 2010 18:44
draga chanty as dori sa vb mai multe cu tine..dar nu pot accesa pag ta..dc citesti lasa un mesaj...multani mult
ariane_28
Postat pe 5 Noiembrie 2010 23:16
De la: ariane_28, la data 2010-11-05 23:16:02draga chanty as dori sa vb mai multe cu tine..dar nu pot accesa pag ta..dc citesti lasa un mesaj...multani mult

draga Ariane,mi-a fost inchis contul..aprox 1 saptamana.Acum,sunt din nou aici:-)
Intreaba-ma si-ti raspund cu mare placere
chanty
Postat pe 17 Noiembrie 2010 12:07
mai doream sa adaug...fiindca observ mai mereu ca sunt mamici de prematuri care spun:,,ei las"ca e doar mai micut,in rest e totul ok!"
Exista 4 grade de prematuritate....nu poti compara un copil nascut in sapt 23 de sarcina cu 500 de grame cu un altul nascut in saptamana 36 cu 2400 de grame!!
chanty
Postat pe 17 Noiembrie 2010 12:15
da exact asta voiam si eu sa zic...multi imi spun lasa k e mica si are timp ...spune t rog cu premergatorul am ramas nedumerita,eu l_am cumparat la sfatul medicului si tu si alte mamici o zis k ii dauneaza,mai exact t rog sa_mi spui cum dauneaza...nu am mai tinuto d atunci dar am indoieli k nici acum nu merge bine,nu are echilibru..am fost la medici si imi sun k e normal...azi am facut prog si la un neorolog..pot spune k ma gandesc la toate tampeniile..la tine la cat o inceput sa mearga bine??eu am nascut la 29 sapt si o avut 1170 g la nastere...offff...multumesc mult dc ai timp si dc vrei poti lasa si id_ul d mes sau un nr d telefon sa t intreb mai multe..sanatate
ariane_28
Postat pe 18 Noiembrie 2010 15:48
Ariane,ti-am lasat mesaj privat...te rog sa-mi dai de stire daca l-ai primit..fiindca mie imi apare mereu :mesaj neexpediat!
chanty
Postat pe 18 Noiembrie 2010 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor, sunt insarcinata? 50 De la: dea8720 27 Iulie 2010 14:47
concurs foto copii 1 De la: i_love_lexa 24 Februarie 2009 19:42
buna seara 1 De la: garbo185459 6 Februarie 2011 21:25
STRIGATUL DISPERAT AL UNEI MAME 1 De la: garbo253093 6 Decembrie 2011 16:07
ajutati-ma mamici 25 De la: Laura_M 12 Decembrie 2010 17:21
Setari Cookie-uri