trecere sau nu pe lapte de vaca

buna ziua la toata lumea daca se poate sa ma ajutati cu un sfat,fetita mea face 10 luni maine si as vrea sa o trec pe lapte de vaca,puteti sa-mi spuneti cum sa fac trecerea pentru ca nu cred ca are rost sa deranjez medicul pentru atata lucru si e mai bine sa afli din experienta altor mamici,nu ne prea mai permitem financiar sa o tinem pe formula de lapte si avem pe cineva de incredere care ar putea sa ne dea lapte de vaca,daca considerati ca e bine sau nu si ce experiente ati avut,daca ati avut ,va multumim.
clara_kidz
Postat pe 18 Iunie 2009 12:50
Buna,

Din cate stiu eu, trecerea se face treptat, laptele de vaca trebuind sa fie diluat cu apa, la inceput mai mult, apoi din ce in ce mai concentrat. poti incepe de exemplu cu jumatate cantitatea lapte vaca, jumatate apa.
Dar, noi am fost la un medic de ortopedie infantila si ne-a spus ca, daca ne putem permite, cel mai bine ar fi sa nu trecem pe lapte de vaca pana are 2 ani, si sa folosim lapte praf, deoarece e mai complet, are mai mult calciu, si mai putine grasimi decat cel de vaca. A spus ca efectele nu se vad imediat, dar a vazut multi copii cu oasele deformate din cauza insuficientei de calciu, si asta ani mbuni mai incolo.
Eu una zic ca, daca poti, ramai pe lapte praf.
bb28263
Postat pe 18 Iunie 2009 12:57
buna,laptele de vaca la inceput trebuie diluat cu apa sau ceai,de preferat ar fi apa plata.bebe al meu are 11 luni jumate si inca il alaptez dar seara bea 150 de lapte de vaca din care60 este apa plata si ii pun si o lingurita de zahar deoarece laptele de la mami e dulce si trebuie sa fie si cel de vaca,daca nu ii indulcesc nu il bea.la baietelul cel mare am inceput sa-i dau lapte de vaca la 10 luni si nu l-a tolerat a trebuit sa-i dau lapte praf dupa 10 luni[pana atunci l-am alaptat]si am reluat laptele de vaca dupa un an jumate,care si l-a acceptat cu placere si nu i-a mai iesit bubite pe el.pt inceput eu zic ca ar trebui sa-i dai o parte lapte si trei parti de apa/ceai si urmaresti sa vezi daca ii ies bubite intrerupi,daca nu mai lasi o saptamana apoi ii faci jumate jumate lapte+apa si incet incet renunti la apa si ii dai numai laptic{eu cand fierb lapticul pun si putina sare pt a preveni viermii intestinali]pupici
silviatatu
Postat pe 18 Iunie 2009 14:16
si noi am inceput cu laptele de vaca de la 10 luni jumate. Eugen bea de 2 ori pe zi seara si dimineata cate 180-240 (depinde de apetit ) diluat cu apa plata. Cam 130 ml lapte si restul apa. Nu il indulcesc si il bea cu mare placere. Dimineata mai mananca insa si 2-3 biscuitei. Si eu stiam ca pana la un an nu este bine sa fie introdus, dar din cauza alergiilor.
Doctorita noastra insa mi-a recomandat, exclusiv laptele pasteurizat.
corina_dragoi
Postat pe 18 Iunie 2009 15:20
buna seara fetelor.... acum parerile sunt impartite...si nepotica mea de 10 luni la fel dupa ce a intarcat-o cumnata mea a trecut-o pe lapte pasteurizat MILLI.... si cea mica nu are nici o problema.... si eu ma gandisem sa o trec pe delia pe lapte de vaca...dar a mea nci nu vrea sa puna gura...numai cand ii simte gustul il da afara.... a luat de la mine din pahar si nu ii place...noi ramanem in continuare pe formula de lapte ca nu e chip cu ea si decat sa nu mai bea laptic prefer sa ii dau pana la 3 ani lapte formula dupa 3 anisori o trec si eu pe lapte de vacuta dak o sa vrea dak nu asta este...va pooopicim..
deliarebecca
Postat pe 18 Iunie 2009 20:55
Tot de la 8 luni l-am trecut si eu pe baietelul meu pe lapte de vaca si nu a avut probleme deloc. Eu i-am dat jumatate masura lapte jumatate apa plata.
goian_livia
Postat pe 26 Iunie 2009 14:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
UN CIINE CARE ISI ASTEAPTA STAPINUL.... 5 De la: lumi_store 6 Decembrie 2009 15:11
Are cineva scaun de masa chicco 360? 1 De la: irinabratu 4 Ianuarie 2009 12:35
doctorul stanciu de la budimex\???? 4 De la: alice_david77 23 August 2009 11:52
aparitia maselutelor 2 De la: anaROBERT 2 Martie 2010 23:34
stabism bebei 3 De la: cristinel_luncanu 18 Februarie 2009 10:27
Setari Cookie-uri