Criza vigantolului

da, e cald.dar aici fiind vara fff cald(in jur de 50grade),nimeni nu merge pe jos sau nu sta afara,ci numai inauntru unde e aer conditionat.

plus ca si aici cd e asa zisa iarna,temperaturile scad pana la 17-20 grade. deci diferenta de temparatura dintre vara si iarna e la fel ca si in tara.adica de la 50 vara la 20 iarna iar in tara de la 30 vara la 0 iarna.

asa ca.................eu ii dau vit D3
horobeanu
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:45
kidz000722, sa nu generalizam. cunosc medici buni si medici "dupa ureche". la fel stiu si farmacisti. de exemplu, o prietena s-a dus sa cumpere o suzeta(dupa ce a nascut, deci bebele era mic) si la farmacie a cerut simplu, o suzeta. farmacista i-a dat una si cind sa o dea la bebe, tot o scuipa. a tot incercat vreo 2 luni. cind am ajuns pe la ea in vizita, mi-a povestit. primul lucru am intrebat daca era de 0-3luni. cind s-a uitat pe ambalaj(intimplator il mai avea) era de 3-12 luni. era mai mare. de aceea bebele nu o tinea in gurita. intrebare: farmacistei ii era greu sa intrebe virsta bebelusului, sau sa ii spuna ca si suzetele sint pe etape? tot asa a patit o alta prietena cu tetinele, farmacista nu a intrebat de care vrea, ca si alea sint de mai multe feluri, pt lapte, ceai, cereale, 0-3luni, 3-24luni, babynova(cu diametru mic), nuk(cu diametrul mare) si as mai putea continua...

kidz000353, crezi ca exista termene de comparatie intre medicina veterinara si medicina umana? eu una nu o sa imi cresc copilul gindindu-ma la un pui de pisica sau de catel.
adrica
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:46
Clar, ai dreptate fiecare padure cu uscaturile ei. Ideea e ca nu e rau cand te duci la farmacie sa si intrebi pe cineva despre medicamentele respective, cum se iau si vezi daca bate cu ce a spus medicul. daca vezi ca sunt pareri total diferite e bine sa mai faci cercetari pana administrezi medicamentul.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:52
eu nu i-am dat niciodata lui sebi vigantol ca nu a fost cazul
oricum la analizele de la 9 luni eram un pic speriata sa vad cum ii ies i-au iesit perfect luna viitoare le vom repeta astea vor fi cele de 1 an
daca ar fi trebuit sa-i dau vigantol raspunsul meu era NU la urmatorul copil daca e cazul vom face d3 sau luam picaturi
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:53
mai fac ei si medicii gresele da pai minte farmacistii ...cand e vorba de alta meserie mai treaca mearga o eroare dar cand ai in mana viata unui om...
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:55
eu am primit de la medicul de familie multe medicamente care pe prospect scria[a nu se administra copiilor sub varsta de 2 ani]si totusi i-am dat dar in cantitati mai mici,acum nu stiu ce sa zic sunt pareri si pareri:oare de ce le mai recomanda medicii?chiar nu au invatat nimik la scoala pe care au facut-o?
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:56
Oricum pediatru noua ne-a recomandat o lista cu produse care sunt bogate in vitamina d si sa iesim zilnic la soare macar 10 minute Le-am pus si pe un alt topi dar le mai scriu o data. Sper sa va fie de folos
Aport zilnic recomandat :
Nou-nascuti 20-25 microgr/zi
Copii 1-3 ani 10 microgr/zi
Copii 4-12 ani 5 microgr/zi
Adolescenti 5 microgr/zi
Adulti 5 microgr/zi
Varstnici 51-69 de ani 10 microgr/zi
Varstnici peste 70 de ani 15 microgr/zi
Gravide 10 microgr/zi
Femei care alapteaza 10 microgr/zi

Surse alimentare :
Somon 9 microgr/100 gr
Macrou 8,6 microgr/100 gr
Sardine 6,7 microgr/100 gr
Hering 6,2 microgr/100 gr
Ton 5 microgr/100 gr
Lapte integral 2,4 microgr/100 ml
Ficat de vita 0,7 microgr/100 gr
Ou 0,6 microgr/ galbenus
Unt 0,2 microgr/100 gr


SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:58
ce ar fi daca am avea incredere in medicii la care sintem inscrisi? daca nu, ii schimbam.
adrica
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:00
eu am o dr de familie f buna,toate tratamentele ce mi le-a recomandat au fost eficiente nu am de ce sa ma plang o pot suna la orice ora din noapte sa o intreb ceva sau daca doamne fereste e o urgenta,ma consult cu ea oricand si la orice ora
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:01
cidat ce citesc aici.. eu am trecut pe la 3 pediatrii - toti au zis vigantol 2 pic din ziua 14 de viata pana la 2 ani NEINTRERUPT (nimeni nu a pomenit nimik de lunile reci).. tot pt rahitism tb sa dati si calciu la 2, 4, 6, 8, 10 si 12 luni (cate 10 zile) ca altfel nu e complet tratamentul.. si toate asta pe langa plimbat pe la soare..
sticlutsa de vigantol se poate folosi max 30 zile dupa deschidere (pt ca este ulei)..
si cam atat.. nu stiu ce sa zic, dar am si rude cu copii mici (pana in 2 ani) si toti bebeii iau vigantol neintrerupt
si daca are cineva nevoie de vigantol spuneti-mi ca ma duc sa cumpar de la farmacii de aici si trimit cui vrea..
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:58
sunt 2 topic-uri cu vigantol...
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:04
Si eu stiu de la sora mea ca ii da vigantol zilnic si are 1 an si 8 luni. Uite ca nu stiu partea cu calciu, asa cum scria cineva mai sus, oricum rau n-are cum sa-i faca. Iar treaba cu scosul la soare, ok, e f bine dar nu poate inlocui vitaminele fie ca e vigantol sau vit D
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:04
si la tg jiu este acest vigantol in farmacii chiar azi m-a sunat sora mea ca i-a luat la bb ei o sticluta numai ca ea ii da doar 14 zile din sticluta asa i-a fost recomandat
nu mai inteleg nimic despre acest produs unii zic intr-un fel altii in altul nu stii ce sa mai crezi
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:06
doar am venit de la doctorita si mi-a spus sa-i dau vitamina D3, la fel ca si vigantolul, adica neintrerupt pana la 2 ani...
cat despre ideile lui kidz 353, poate ne lasa in pace, ca nici aici nu scapam de ea... ma mir cum de nu este afara sa ia copilul vit d si are timp de stat pe forum!!!!!!!!!
lasa-neeee, lasa-neeeeee!!!!!!!!!
cat trebuie sa stea afara un copil ca sa echivaleze cu vit d luata prin medicamente?
ce treaba are medicina veterinara cu cea umana?????? ca daca erau la fel, se facea o singura facultate si ne tratam toti la aceeasi medici...
andracalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:14
nu stiu ce treaba are med veterinara cu cea umana dar soarele ajuta la fixarea calciului in oase nu degeaba aceasta vitamina se numeste vitamina soarelui si sunt copii la care este necesara dar sunt si copii la care nu este necesara cum este si cazul nostru
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:18
:)) poate sta cu laptopul afara la soare - exista si varianta asta ;)
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:19
kidz000722 lamureste-ma si pe mine de partea cu rau nu are cum sa-i faca si asta fara suparari...
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:20
asta stiam si eu ca vit D (vigantol) se ia lasand copilul la soare.. si am mai citit pe net ca ar trebui sa scoatem o cantitate de vigantol atunci cand sta copilul la soare...
am mai citit de cineva ca nu a dat copilului vigantol de la inceput.. si doctorul i-a dat 4 pic/ zi... (de la vreo 6 luni pana la 2 ani)
si cu toate astea doctorii mi-au spus sa ii dau indiferent de cat sta copilul la soare..
o sa incerc sa mai intreb si alti doctori..
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:22
cu laptopul, cu tolstoi, iar copilul ce face in timpul asta?????
eu cand ies afara cu tudor abia am timp sa-mi trag sufletul daca atipeste 20 min...
si are 8 luni doar.. dar ne dam si noi in leagan, mergem pe jos, ne dam pe tobogan...
andracalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:24
pai ce rau poate sa faca unui copil ca-i dai calciu. Despre asta e vorba ca eu prefer sa le dai, ca rau nu pot face, decat sa faci cum zice Kidz 353 - decat sa-i dai medicamente mai bine il scoti afara la soare sa le ia din atmosfera.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:25
am citit asta: " Prea multa vitamina D poate duce uneori la absorbtia excesiva de calciu, care se depune in tesutul moale, inclusive pe artere, unde produce obturari pana la blocaje ale circuitului sangvin. De asemenea, excesul de vitamina D poate duce la slabirea sistemului osos si la afectarea rinichilor."
si acum stau sa ma intreb.. se poate ca fontanele sa se inchida mai devreme din cauza asta?? noi avem o problema... are fontanela de sus inchisa aproape de tot (si nu are nici 4 luni :( )
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:25
"Prea mult calciu in sange duce la o stare de disconfort care poate merge pana la letargie, confuzie si chiar coma. Acest lucru se poate intampla in cazul pacientilor care iau suplimente mari de calciu in paralel cu substante alcaline (tablete antiacide - impotriva simptomelor de gastrita si ulcer.)"
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:26
"Calciul fara vitamina D nu si-ar putea exercita efectul asupra sistemului osos asa cum trebuie. Iar odata cu noile descoperiri chiar nu mai putem sa neglijam carenta de vitamina D. Altfel, suntem expusi pericolului de a face osteoporoza, boli de inima si anumite genuri de cancer. "
DECI VIGANTOLUL FARA CALCIU e cam degeaba..
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:27
pardon era invers.. azi sunt cam neatenta..
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:28
"In anotimpul rece cand soarele nu isi face aparitia avem de suferit fiindca vitamina D se produce atunci cand ne expunem la soare. Nu sunt necesare ore intregi de stat sub razele ultraviolete, ci doar cateva minute. In 10 minute de expunere la soare corpul capata de cinci ori mai multa vitamina D decat doza recomandata zilnic."
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:29
kidz000722 foarte mare atentie ca nu e de joaca nici cu calciul nici cu vitamina d sebi s-a nascut cu fontanela foarte mica si cu calciul putin peste limita nu e motiv de ingrijorare dar in cazul in care ii suplimentez cum ai spus tu ca nu are ce rau sa-i faca chiar pot sa-i fac foarte mult rau si asta fara sa-mi dau seama din cauza asta noi am si facut analize foarte devreme sa zic asa ca acelas lucru il ziceam si eu TOATA LUMEA DA VIGANTOL LA COPII si doctorii mi-au zis ca bebelusul meu face parte din acel 1% care nu are nevoie. si multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:31

multe sanatate si voua
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:33
dianecrii ca de obicei la obiect
nu sunt de acord cu medicamentele fie ele si "simple vitamine" fara analize
ce este bun pentru alti copii nu inseamna ca este bun si pentru copilul meu
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:33
exact!!! asa ar trebui sa gandeasca toti! mai intai analize si pe urma medicamente..
dianecrii
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:35
Atunci, eu imi retrag cuvintele si mai bine consultati medici in care aveti incredere. vezi daca nu am inca bebe, nu stiu prea multe. dar eu invat din timp de la sora mea si de la voi. Va pup. Si stati linistite, nu ma supar la comentariile vacute vis-a-vis de ce am scris.
kidz000722
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din Medias 1 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 15:49
DIVERSIFICAREA 12 De la: aliceyvo 31 Iulie 2009 17:16
Cand trebuie sa dam patutzul mai in jos? 4 De la: alinakatt 27 Octombrie 2009 10:46
apa oxigenata 8 De la: Claudia_sonya_nicole 18 Martie 2010 14:45
fontanela 2 De la: amelia 9 Decembrie 2009 16:49
Setari Cookie-uri