DIFERENTA DE VARSTA IDEALA INTRE FRATI SI SURORI

Buna mamicilor....am o fetita de 9 luni si am mai vrea inca un bebe.vroiam sa va intreb care ar fi diferenta de varsta ideala intre primul si al doilea bebe. la cat timp dupa prima sarcina v-ati simtit pregatite sa o luati de la capat? cum a reactionat organismul la a doua sarcina? cum a fost cu primul bebe, nu s-a simtit lasat pe planul doi,gelos?

eu la prima sarcina in primele 3 luni mi-a fost fff rau,am avut sarcina toxica,am slabit 8 kg,nu ma puteam ridica din pat toata ziua si vomitam cum incercam sa fac cativa pasi.plus ca am avut si gemeni, dar nu a supravietuit decat unul.asa ca ma gandesc daca se poate si la a doua sarcina sa trec prin asa ceva?

cam cat ar trebui sa las sa treaca pana sa raman iar insarcinata?

va multumesc
horobeanu
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:00
buna
nu cred ca exista o varsta ideala
multi spun ca 3 ani ,pentru ca te pati intelege mai bine cu cel mare
devine mai independent si nu te mai solicita atat de mult
dar cunosc frati cu diferenta mai mica sau mai mare si se iubesc foarte mult
la mine este diferenta de 3 ani si doua luni
sarcinile,nasterile si refacerea a fost diferita
mult succes
carmenn7
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:14
buna,sunt silvia si am 2 baietei[silviu de 3 ani jumate si alex de 9 luni jumate]cand l-am nascut pe cel mic ,silviu cel mare cum ma uitam o sec in alta parte cum il strangea il musca si multe altele de gelos ca nu-i mai acordam asa de multa atentie ca pana atunci.acum au crescut mai mari amandoi si sa vezi ce bine se inteleg rad amandoi ''vorbesc''in limba lor se joaca inpreuna dar oricum eu sunt tot timpul cu ochii pe ei pt orice eventualitate.daca ma credeti cand merg la baie il iau pe cel mare cu mine[sper sa nu radeti]dupa parerea mea oricare ar fi diferenta dintre ei cel mai mare se va simti putin marginalizat deoarece pana atunci i s-a acordar toata atentia numai si numai lui dar se va obisnui intr-un final ,pana cand va mai creste si cel mic si nu-i va mai trebui o atentie chiar asa de mare.eu zic sa fie o diferenta de minim doi ani intre copii pt ca ,daca nu ,o sa ai mult de furca cu ei,pe mine ma obosesc efectiv dar rezist datorita faptului ca ii iubesc mai mult decat orice pe lumea asta[ca oricare alta mama]si cand iubesti nimic nu ti-se mai pare greu.eu zic sa mai astepati putin pana vine bebe 2 si va urez rabdare si multa sanatate la bebei.pupici
silviatatu
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:08
multumesc pt raspunsuri....

dar nu mi-ati nimic despre a doua sarcina, cum a fost? mai grea sau mai usoara?

horobeanu
Postat pe 28 Aprilie 2009 09:23
Cred ca depinde de la femeie la femeie si fiecare sarcina e in felul ei. Nu stiu daca exista o regula ca prima este mai grea si a doua mai usoara sau invers. Se zice ca pe masura ce inaintezi in varsta o resimti mai greu, dau nu este o regula. Eu am o prietena care a avut primul copil la28 de ani si nu a avut absolut niciun fel de problema, nici greturi, nici pofte, a nascut cu cezariana si s-a refacut ffff repede, in schimb a ramas insarcinata dup-aia pe la 32 de ani si a pirdut sarcina la o luna si acum la 33 de ani e din nou insarcinata in 4 luni, dar a avut si greturi, i-a fost rau, oboseste f repede, asa ca eu cred ca depinde de la sarcina la sarcina. Cat despre diferenta de varsta 2-3 ani cred ca sunt ideali. Exact ce zicea cineva mai sus, ar fi bine sa poti deja sa te intelegi cu cel mare si ca sa nu resimta prea greu aparitia fratiorului va fi bine sa il implici in ingrijirea celui mic ca sa se simta si el important - sa-l supravegheze pana tu duci tu la baie, sa-i tina si el biberonul, sa-ti aduca tie pampersii sau servetelele si tot felul de lucruri d-astea ca sa nu se simta neglijat. dar si asta depinde de la copil la copil. Oricum nu cred ca trebuie sa-ti faci griji prea mari in privinta asta.
kidz000722
Postat pe 28 Aprilie 2009 09:49
pt mine a doua sarcina a fost f grea in sensul ca mi-a fist fffffffffffffffffffffffff rau pe parcursul ei am fost si internata pe la 4 luni in spital cu eminenta de avort.nu putem sta in picioare decat daca luam elevit-ul.pe cat de rau mi-a fost asa de repede m-am vindecat dupa nastere[bebe a avut 3.680 si 55 cm .m-au taiat ]si in 4 zile am facut si mancare si curatenie,si in momentul de fata nu-mi vine sa cred ca aM TRECUT si prin a 2 a exp a nasterii.daca as sti sigur ca ar mai fi o fetita ''acolo la tati''as mai face un bebe.dar nu ma risc!ca daca nu e fetita atunci voi fi soacra cu 3 nurori!asa ca faceti voi care aveti numai un bebe.va pupam bebeii
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:05
buna
prima sarcina afost foarte usoara nu am avut greturi ,pofte ,somnolenta sau alte probleme
dar la adoua........am avut stari de voma,imi erea somn mereu ,am avut si picioarele foarte unflate,burtica erea mai tot timpul tare si foarte mare
poate la tine va fi mult mai bine la adoua
carmenn7
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:27
vezi? fiecare sarcina se comporta diferit la fel si copii dealtfel:de ex silviu cel mare e o fire energica zvapaiata nu sta in loc deloc incapatanat iar alex[cel mic]e total diferit chiar o fire opusa fratelui sau.este bine ca ai deschis acest topic,mai iti faci cate o idee despre cum e viata cu DOI copii nu e foarte usoara dar merita!daca nu ar exista in noi iubirea de mama nu am rezista fii sigura
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:16
stii....eu ma gandeam cand eram insarcinata :oare ce voi simti pt bebele care urma sa vina?o sa-l iubesc la fel ca pe primul?sau mai putin?cand l-am nascut pe alex mi-am dat seama ca aceasta iubire e aceeasi doar ca acum e inpartita la DOI !va pup si aveti grija de bebelusii vostri[ai mei dorm la ora asta]
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:20
buna...am citit mesajele de la voi. oricum ma gandeam sa ne facem planul pt bebe doi cand Bia face 1 an si jumatate,mai devreme in nici un caz si atunci o sa fie cam 2 ani si ceva diferenta.

intr-adevar ma gandesc cu teama sa nu am iar o sarcina asa de dificila ca prima.plus ca aici unde stam noi ,in Doha, ai concediu post natal doar 2 luni,ceea ce nu a fost deloc usor cu primul bebe.

dar,ramane de vazut.....

va multumesc
horobeanu
Postat pe 29 Aprilie 2009 08:19
Ceau, sunt noua p-aici....
Eu am doi copilasi: fiumiu are 7 ani si 7 luni, iar fetita are 3 ani si 8 luni. Mi se parea a fi varsta ideala pt a avea inca un bebe. Cand el a implinit 3 ani, ne-am gandit si am decis. Deci, la noi zic ca e ok. Ce e drept el e mai energic si capos si mi-a cam consumat din energie.... Ema e tare cumintica, se joaca si singura si cu altcineva. Dar el ii lua jucariile, ea se revolta "miorlaind". Cam asa e cand sunt amandoi prin preajma. De cand el a mai crescut , e mai intelegator, oricum are alte jocuri, ca pt copii mai mari. Dar de-aia tot nu o lasa pe sora-sa in pace. Si daca el e preocupat de ceva anume (are eventuale lectii pt scoala, e cls I) sau se joaca cu ceva palpitant, ea vine si il bazaie... Am auzit ca asa e la toti fratii, indiferent de sexul lor si varsta.
Angela_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:43
Ca sarcina, la fel la amandoi, destul de usoara, cu o mica problema (in primele luni era sa pierd sarcina, cu Ema). Ca pofte, nu am avut. Dar la el mancam predominant varza acra (inainte nu mancam de felul meu asa ceva) si sarmale, fripturi, faceam si alte mancaruri mai grele. La ea nu am mai suportat mirosurile de mancare grea, chestii prajite, mancam multe dulciuri, prajiturile imi placeau. Preferam pestele si carnea de pasare. Ce e drept studiasem bine: ca sa faci fata treb sa schimbi ph intern inainte de sarcina. Deci am mancat cu totii din toamna 2004 numai asa ceva, peste si pui, supe mancaruri nu prea grele.... Dupa ce am ramas insarcinata am continuat, caci e mancare mai sanatoasa. Acum prefer pestele altor carnuri.... Si sa stiti ca Ema e tare isteata, nu ca ar fi fata mea, dar invata mult mai rapid multe. Silvia, daca vrei o fetita, poti incerca cu regimul alimentar.Citeste pe net La mine a mers. Din fire sunt tare activa, am muncit mult si pe durata sarcinii; fiind numai noi, fara alte rude in casa, faceam tot ce trebuie pe acasa si pe langa casa (aveam si gaini atunci)( avem casa cu curte , gradina cu flori, pomi). Eu zic ca activitatile astea nu au facut deloc rau, dar in primele 2 luni am avut ceva mai multa grija.
La nastere se spune ca nasti mai usor a doua oara. Povesti. A fost tare dureros. Dar ce e drept am nascut destul repede.Dar ce dureri am avut timp de 5 ore, dupa ce mi-a rupt apa, pana s-a nascut Ema Daca ar fi sa repet experienta: nu. In momentul cand am vazut-o pe fetita mea( nu stiam ce va fi, nu se vazuse la eco) am uitat toate chinurile. Ce ciudat.
Eu imi dorisem mult sa fie fetita, si asa a fost. M-am vindecat repede, desi au taiat (aceeasi moasa ca prima data) in acelasi loc. Dupa cativa ani ti se vindeca complet, abia. De-aia ai rabdare cu o noua sarcina. Si uterul treb sa isi revina. Asa ca e bine ca intre ei sa fie macar 2-3 ani.
Angela_kidz
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:45
si eu am nascut natural si relativ usor si repede....eu sunt instructor de fitness si poate a contat. acum mai am inca 3 kg sa ajung la aceeasi greutate pe care o aveam inainte de nastere. in general sunt o fire activa si energica,fac sport mereu si la 2 luni dupa nastere am inceput serviciul, ceea ce s-a simtit si m-a ajutat sa revin repede.

mai greu a fost sarcina si de asta mi-e teama.dar poate o sa fie bine.

plus ca ma gandeam ca a doua sarcina sa incerc sa nasc prin cezariana sa vad cum e si asa.

in general prietenele mele, au ramas insarcinate cum a facut bebele un an,ceea ce mie mi se pare muuuult prea repede atat pt mine ca mama cat si pt bebe.cred ca e mult prea mica diferenta de varsta si fff greu fara ajutor. abia astept sa nasca prietenele mele si sa vad cum se descurca si daca intr-adevar e ok pt ele..

va pup
horobeanu
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:54
si pe noi ne intereseaza foarte mult acest subiect ca mai vrem o surioara sau un fratior dar oricat de mica ar fi indicata varsta eu mai devreme de 3 ani ai lui sebi nu mai fac nici o surioara sau fratior oricum daca ai vreun ajutor nu zic treaca mearga dar asa vreau sa ma ocup cum trebuie de ambii copii nu sa-l chinui pe vreunul in detrimentul celuilalt
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:02
dar daca se intampla ce te faci?is curioasa!
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:05
nu fi curioasa ca oricum nu-mi fac avort nici daca am 3 copii mai bine angajez o femeie sa-mi faca menajul ca sa ma pot ocupa de ei
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:10
oricum imi faceam si eu planuri cum e mai bine pentru noi dar stii vorba aia ca socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:11
NICIODATA NU SE POTRIVESTE SOCOTEALA DE ACASA CU CEA DIN TARG iti vine sau nu sa crezi:amandoi copiii mei au fost facuti la intamplare nu a fost ceva planuit inainte,pur si simplu am ramas insarcinata si gata!ii iubesc mai mult decat orice pe lumea asta chiar daca nu mi-e usor,va pupam si asteptam vesti despre bebe 2
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:21
sentimentele de mama nu se compara cu nici un alt sentiment desi nu pot zice ca l-am planificat in amanunt sebi a aparut(embrion) dupa 5 ani de la casatorie si asta la o luna dupa ce am venit de la mare cred ca din cauza asta ii place asa mult apa si s-a nascut cu 2 luni si ceva inainte de a face 6 ani oricum a fost cea mai frumoasa aniversare din viata noastra
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:33
BUNA. INTRE COPII MEI ESTE O DIFERENTA DE 2 ANI SI JUMATATE. DAR SFATUL MEU ESTE SA-L PRIMITI ATUNCI CAND VINE, NU SA-L PROGRAMATI. NU CONTEAZA ATAT DE MULT DIFERENTA. E PLACUT SA-I VEZI CUM CRESC IMPREUNA.CUM RADE UNUL DE CELALALT, CUM SE BAT , CUM SE OCROTESC SI SE ALINTA UNUL PE ALTUL...
elena38
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:51
buna horobeanu
nu inteleg .....daca ai avut o nastere usoara de ce vrei sa faci cezariana??
ca sa fii taiata si pe burta............
tu hotarasti
iar legat de planificarea copilului dragele mele aveti mare dreptate de cele mai multe ori ramai cand nu te astepti
eu as fi vrut sa fie o diferenta de cel putin 3 ani si 6 luni.....dar a vrut mai devreme
carmenn7
Postat pe 29 Aprilie 2009 22:01
nici eu nu inteleg,eu daca ar fi sa mai fac un bebe[cu toate ca nu vreau]as opta tot pt nastere normala.nu stiu daca a-ti observat dar mai multe femei opteaza pt cezariana de frica de durere care oricum o au dar dupa nastere,ele crezand ca vor fi scutite de dureri.eu zic ca daca poti naste normal, fa-o!de aceea e data de la D -zeu
silviatatu
Postat pe 29 Aprilie 2009 22:10
Aveti dreptate, daca vine bebe, il cresti, unde e un sufletel, mai creste si al doilea. Nu le inteleg pe acelea care fac numai unul, pe motiv ca nu isi permit sa creasca doi. Ce mentalitate.... Credeti ca e mai costisitor cu doi copii? Eu zic ca si 3 merg, caci ei oricum, cand mai cresc cata se joaca frumos, rad, se distreaza .... Si ieri , pe ai mei i-a apucat joaca, ne jucam un joc fain, cand deodata ne-am pus pe distractie. E tare placut sa ii auzi razand, sa ii vezi in jurul tau alergand. Si eu as vrea ca sa se faca perioada de ingrijire copil pana la 3 ani, de ce sa reduca la 1 an jumate, cum au de gand? Ati auzit? Eu nu imi mai doresc acum un copilas, caci am alte probleme, fizice. Dar am rude care au bebe mic si ar suferi... Poate aflati amanunte despre acea lege tampita.
" E PLACUT SA-I VEZI CUM CRESC IMPREUNA.CUM RADE UNUL DE CELALALT, CUM SE BAT , CUM SE OCROTESC SI SE ALINTA UNUL PE ALTUL..." frumos spus, kidz. Sustin parerea ta
Sustin nasterea normal, dacac se poate, bineinteles. Mai ales daca esti instructor de fitness, nu are semsn sa "incerci", caci teiatura de jos se vindeca mult mai repede decat cea de cezariana. Ai vazut tipe care au nascut asa cat le doare cand si cand?
Angela_kidz
Postat pe 30 Aprilie 2009 08:29
Angela ori ce ai zice tu a creste un copil nu e tot una cu a creste doi. Nu vreau sa te supar dar cresterea si educarea unui copil nu se rezuma numai la o farfurie de ciorba. Draga mea, cand vine al doilea de multe ori trebuie sa cumperi iar patut, carucior, ori ca cele vechi nu mai sunt in stare buna, ori pt. ca le-ai dat ca nu te gandeai sa mai faci unu. Si hainute la fel, si la scoala la fel, caiete, rechizite, gramada de bani pe care ii cer profesotii, nu mai zic cand ajung la facultate si daca nu studiaza in orasul unde locuiesti, cazare, masa si toate cele. Deci draga mea nu e tot una cu doi copii si cine spune ca nu-si permite sa creasca doi copii inseamna ca nu se lafaie in bani si poate ca face niste sacrificii si numai cu un copil pentru a-i oferi cat mai multe.
kidz000722
Postat pe 30 Aprilie 2009 08:48
subscriu la parerea lui kidz 722... nu e acelasi lucru deloc... ce mentalitate!!!!!!!!!
andracalin
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:56
chiar daca imi doresc din tot sufletul cel putin 2 copii si eu si sotul meu in nici un caz nu se pune problema cum a zis angela asta fara suparare eu vreau sa ma ocup cum trebuie de ambii copii adica hai sa-mi fac 2-3 copii ca or creste ei cum s-o putea ca unde-s 2 ce mai conteaza unul sau inca unul nu pot sa cred asa ceva un copil este o mare responsabilitate pe cand 2 sunt o responsabilitate imensa si nu cred ca mamicile cu 2 copii atunci cand l-au facut pe al doilea s-au gandit asa fie ca a venit el programat sau nu cred ca-i acorda o atentie la fel de mare si lui ca si la primul.
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:43
la noi nu se pune partea financiara dar cum adica nu necesita o cheltuiala in plus sau ce acum lui nu trebuie sa-i cumperi tot ce i-ai luat la primul sebi este sufletul nostru si daca va mai avea o surioara sau un fratior va trebui sa beneficieze la fel ca sebi si sa nu-mi veniti cu chestii pai ai de la primul patut,carut si mai stiu eu ce ca desi astea sunt si la al doilea copil trebuie sa i se acorde locul cuvenit asta fara sa se supere primul ca una e sa-i vezi cum rad si se iubesc si alta e sa-i cresti si sa-i educi asa ca decat sa-i chinui mai bine faci un singur copil si-i acorzi toata atentia necesara si tot sprijinul cuvenit si copii cat mai sanatosi si frumosi
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:49
am spus ca vreau sa incerc cezariana pt ca mai toate prietenele mele s-au refacut muuuult mai repede decat dupa o nastere naturala. asa ca am zis sa vad. pt mine nasterea nu a fost dureroasa,mai dureroasa a fost epiziotomia,cd m-au cusut ca se dusese efectul la epidurala cred si cd mi-au scos placenta.a fost muuuuult mai dureros.plus refacerea dupa si aparitia hemoroizilor.pe cd la cezariana au stat 3 zile in pat si gata.

asa ca de aia am spus sa incerc.....
horobeanu
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:34
eu va dau un exemplu la mine:hainutele care nu-i mai vin lui silviu le transfer direct in mobila la alex,premergatorul il am de la silviu deci nu a trebuit sa-l cumpar,caruciorul l-am cumparat din germania ca cel care l-am avut la silviu s-a stricat,patut am primit de la o prietena[si nu ca nu as avea posibilitati sa mai cumpar unu ,dar m-am gandit ca nu are sens daca il primesc de gretis]..............si inca mai cumpar jucarii,hainute incaltaminte trageti voi concluzia singure.parerea mea e ca sunt in avantaj ca mai am un copil si mi-au ramas multe de la el,dar asta nu ma inpiedica sa-i cumpar ceva daca am nevoie de acel lucru!bineanteles ca nu mai cumpar atatea cate i-am cumparat la cel mare dar tot cheltuiesc si nu ma uit la bani cand e vb de nevoile copiilor mei!ca orice mama,nu?
silviatatu
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:46
buna
acum am inteles
eu am facut doar anestezie locala ,am simtit tot,mai ales cand m-a cusut
si tot asa m-am recuperat greu
dar dupa a doua nastere m-am recupera foarte repede
carmenn7
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum faceti branzica ptr bebelusi ? 11 De la: vasilicasavoiu 2 Februarie 2009 17:40
Invatatul la olita 13 De la: tatusilvia 22 Iulie 2009 14:32
indemnizatie de crestere a copilului 2 De la: garbo_6690 4 Septembrie 2012 08:25
Taierea motului la baieti 48 De la: SEBY1YEAR 23 Februarie 2010 15:41
salut 1 De la: kidz001398 23 Iunie 2009 00:16
Setari Cookie-uri