Criza vigantolului

abia asteptam sa mergem la mare cat despre mamicile care nu dau vigantol le-as recomanda analize daca analizele zic sa dai da-le la noi nu a fost cazul cum am spus mai sus dar asta nu inseamna ca in al doilea an de viata mai ales ca peste cateva luni nici nu-l mai alaptez nu o sa-i dau desi noi mancam sanatos vit d nu este prezenta decat in putin alimente si bineinteles soare mult dar iarna de unde sa luam soarele
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Mai 2009 12:10
neata... m-am intors... a fost foarte bine in minivacanta noastra... tudor s-a comportat exemplar, nu s-a speriat de lume multa, de faptul ca am schimbat casa, a mancat bine, a ras cu toata lumea....
nici nu ma asteptam sa fie atat de bine.... e adevarat ca am plecat cu juma' de casa dupa noi si ce bagaje nu au incaput la noi in masina au fost luate de prieteni, dar a meritat...
voi ce ati facut?
andracalin
Postat pe 4 Mai 2009 09:57
eu am ramas aici cu fetele ca mine care nu au plecat pe nicaieri[sotul e plecat in germania]am facut un gratarel acasa niste cumparaturi ,plimbare si cam atat dar recuperez eu cand vine tati acasa stai linistita ca nu raman restanta
silviatatu
Postat pe 4 Mai 2009 14:26
iti doresc din toata inima... toti meritam cateva zile de relaxare... cu atat mai mult cu cat, daca sunt plimbati de mici prin locuri straine, se obisnuiesc mai repede...
andracalin
Postat pe 4 Mai 2009 16:35
Buna mamici,
am citit mesajele voastre despre vigantol. Eu am un baietel de 3 luni si doctora mea, pediatra fiind, m-a pus sa-i dau vitD3, 2 pic/zi. Dupa vreo luna, inainte de primul vaccin de 2 luni mi-a spus sa nu-i mai dau pt k e posibil sa i se inchida fontanela mai devreme. a mai trecut o luna si acum am fost la un control de rutina si m-a pus sa-i dau din nou, de data asta vigantol, la noi se gaseste, dar unele farmacii au zis ca s-a retras de pe piata.
Vreau sa stiu, a mai auzit cineva de chestia asta cum ca s-ar inchide fontanela daca i se administreaza vitD3 sau vigantol?...k eu nu mai inteleg nimic. Multumesc.
aly_raz
Postat pe 7 Mai 2009 14:19
sebi s-a nascut cu fontanela foarte mica si asta a fost unul din motivele pentru care nu i-am administrat nici o picatura de vigantol sau vit d oricum i s-a inchis la 8 luni parca am si expus mai sus care sunt riscurile inchiderii precoce sau tardive si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 14:23
atunci cum iti explici ca alt medic unei prietene i-a zis ca nu are nici o legatura fontanela cu vitD3 sau vigantol si ca astea sunt pt rahitism..in fine, vom merge la o alta pediatra si vom vedea o alta opinie. o zi buna!
aly_raz
Postat pe 7 Mai 2009 14:47
vi d este o vitamina solubila grasa care ajuta corpul sa asimileze calciul, ajuta la fixarea calciului in oase, fortifiind astfel sistemul osos.Un test de sange iti va spune asta daca ai suficienta vit d sau e cazul sa iei...
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Mai 2009 13:18
Vitamina D intervine in homeostazia calciului: La nivelul intestinului, creste absorbtia calciului si fosforului, prin marirea permeabilitatii membranei celulare, facilitarea transformarii sarurilor alcaline in saruri acide mai solubile si prin stimularea sintezei proteinei purtatoare. La nivelul oaselor: prin mineralizarea tesutului osteoid al cartilajelor
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Mai 2009 13:21
Buna la noi in Baia mare de unde sunt este se gaseste fara problema Vigantol
pinky_kidz
Postat pe 8 Mai 2009 13:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ferrum Hausmann picaturi de fier 12 De la: AdinaB 15 Ianuarie 2016 12:03
Laptele de capra -DA sau NU - 14 De la: tusi_Oli 13 Mai 2010 13:04
Baiatul meu vorbeste sasait 8 De la: garbo_379963 22 August 2013 16:10
sterilet 24 De la: selia 4 Iunie 2010 21:13
CUM ATI SCAPAT DE PAMPERS NOAPTEA ? 11 De la: office_salinasusesi_ro 20 Iunie 2010 20:05
Setari Cookie-uri