DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

buna fetelor eu sunt noua dar am si eu nevoie de un raspuns urgent, va rog....eu sunt in concediu de crestere al copilului si pana acum am primit cei 600 ron(bb are 1 an si jumatate)dar akum vreau sa optez pt 85%, dar nu stiu daca merita pt ca eu aveam salariul net de 750 ron iar brut, 900.din care se aloca 85% ? din brut sau din net ?pentru ca daca ar fi din brut...ar fi ceva...pt ca 150ron in plus pt mine ar insemna mult.
va multumesc anticipat si astept raspuns !
mary_predut
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:33
Inca nu au aparut normele de aplicare! se vehicula ca 85% din veniturile nete! dar pana nu vedem negru pe alb , mai bine ne abtinem de la comentarii! putintica rabdare!
elanicol
Postat pe 7 Decembrie 2008 23:21
Draga Elanicol,azi puiutul tau are o luna, asa ca iti doresc multa sanatate si fericire alaturi de familia ta.Eu am un baietel de 8 ani,Razvan care da sens vietii mele, dar ma gindesc tot mai des la inca un copil.Poate dupa un timp te vei gindi si tu pt ca esti o persoana foarte speciala pt ca ajuti multa lume si ai multa dragoste de oferit.
antonya_kidz
Postat pe 7 Decembrie 2008 23:49
cathy28, de la angajator nu am primit nici o prima. se mai acorda (cu intarzierile de rigoare) inafara de alocatia lunara a lui bebe, inca 2 chestii pentru bebe (alocatie nou-nascut si trusou bebe, parca asa, sper sa nu gresesc) , formularele pentru astea le completezi odata cu cele pentru alocatia copilului
a1_23
Postat pe 8 Decembrie 2008 00:58
Multumesc de urare Antonya ! intr-adevar, Cosminel al nostru tocmai a implinit o luna! a crescut intre timp, e numai gropite, iar plansul este de bebelus veritabil! desi nu am uitat cum a fost cu cezariana, mi-a trecut faza ca nu mai vreau inca un bebe, fiindca stiu ca este important sa nu fie singurel pe lume! ne dorim si o surioara pentru Cosminel-Andrei, peste vreo 2-3 ani! cu conditia sa fiu sanatoasa si sa nu implice riscuri pentru viitorul bebelus sau pentru mine! acum traversez o perioada in care ma bucur de orice transformare a micutului, cum a fost primul zambet, primul chicotit, a invatat sa scoata limbuta de ceva timp, isi roteste capsorul, da din manute si din picioruse (sotul meu ii spune Spiderman! ), ii plac luminile de la patut si de la leagan, se uita dupa jucariile colorate, tot nu o baga in seama pe Lady (desi daca latra mai tare, tresare!)!
Sa fiti fericiti si tu si sotul tau alaturi de baietelul vostru! si ..spor la treaba si sper sa vii cu vesti bune!!
elanicol
Postat pe 8 Decembrie 2008 07:15
si, inca ceva un coleg de munka al sotului meu spune ca el si sotia lui au primit de la primaria de sector cate 4 mil de membru de familie akum de sarbatori pentru ca nu au din veniturile totale cate 5 mil de persoana.numai ca sotia sa a pimit banii (12 mil pt ca sunt 4 pers) PRIN SINDICAT (si ei locuiesc tot in sector 5), iar eu daca as dori sa fac o cerere oare unde sa o depun? la ce birou al primariei?(stau in sector 5).daca stie cineva , sa ma sfatuiasca si pe mine de unde sa incep, va multumesc!
mary_predut
Postat pe 8 Decembrie 2008 10:06
buna fetele! cathy, eu de la firma am primit prima si pt nastere (2007)si pt casatorie (2006), la fiecare eveniment cate un salariu mediu pe firma (brut parca), dar la noi asta e stipulat in contractul colectiv de munca, nu stiu daca legea prevede ceva in acest sens sau ba. Vezi ce zice la voi contractul si atunci o sa stii daca iti da sau nu. Intreaba la dept juridic si vezi Iar de la primarie primesti pentru bebe ceea ce se numeste TRUSOU (noua -Buc -sect 1) parca vreo 2 mil ne-a dat , nu mai stiu, cam pe acolo)
ruschita
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:10
Buna fetelor!!!
Multumesc mult pentru raspuns.... chiar am sa ma interesez!!!
Pupici!!! S-auzim de bine
cathy28
Postat pe 9 Decembrie 2008 09:42
Ceao draga mea,o sa-ti atasez ceea ce zice legea : "Camera Deputailor a adoptat, luni, pe articole, propunerea legislativ care prevede ca viitoarele mame s beneficieze de o indemnizaie de cretere a copilului de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, dar nu mai puin de 600 de lei, ct este n prezent nivelul indemnizaiei."Deci se aduna toate veniturile de la locul de munca pe ultimile 12 luni(si bonusurile)si se impart la 12 bineinteles totul se impoziteaza...pupici iubita...

Texas_kidz
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:20
multumesc mult de tot BILSON .dar de unde sa incep cu actele? eu aveam salariul net 750 ron dar incasam lunar (pe toata perioada sarcinii) 1000ron lunar (diferenta era trecuta pe stat ca prima lunara.deci eu voi lua 85% din 1000 ron? ar fi super!!
pupici
mary_predut
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:27
si eu la fel ca ruschita, am luat de la servici un salariu cand am nscut, si la casatorie trebuia, numai ca nu am depus eu cererea in timp...si am pierdut...dar la fel e stipulat in contractul de munca...
chira
Postat pe 12 Decembrie 2008 10:06
buna fetelor,am si eu o problema...am lucrat timp de 2 ani la o firma si inca lucrez,dar este cu semnul ???????????,pt ca e posibil sa ne dea afara...problema este k vreau sa raman insarcinata,daca intru in somaj mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului? va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine!!!!!!
rozalica
Postat pe 12 Decembrie 2008 12:40
Guvernul a adoptat, in sedinta de miercuri, o hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.


Hotararea de Guvern reglementeaza conditiile si procedurile de acordare a drepturilor de indemnizatie pentru cresterea copilului, in conformitate cu modificarea OUG nr.148/2005, adusa prin Legea nr. 257/2008.

Mamicile vor primi, dupa 1 ianuarie 2009, o indemnizatie pentru cresterea copilului care va reprezenta echivalentul sumei de 85% din media veniturilor nete lunare obtinute in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, a declarat Mariana Campeanu, ministrul muncii.

Indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda pana cand copilul implineste doi ani, iar in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de trei ani.

"Ceea ce este important de lamurit este ca vor fi luate in calcul, la stabilirea indemnizatiei, toate veniturile realizate de persoana indreptatita, respectiv acele sume supuse impozitarii si cele prevazute in Codul fiscal", a precizat Mariana Campeanu.

"In cazul in care 85% din veniturile realizate reprezinta mai putin de 600 de lei, se acorda 600 de lei", a mai adaugat ministrul Campeanu.

Tot in sedinta miercuri, Guvernul a decis ca mamele vor primi la nasterea copilului o alocatie de 230 lei, incepand din ianuarie 2009, cu aproximativ 8% mai mult decat in prezent. Alocatia se acorda pentru primii patru copii nascuti.

Hotarea Guvernului pentru modificarea normelor de aplicare a OUG nr. 148/2005 vine ca urmare a adoptarii Legii nr. 257/2008, care a stabilit ca "incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."

Aceste prevederi se vor aplica si persoanelor care se afla in plata la data intrarii in vigoare a Legii nr. 257/2008.

Legea nr. 257/2008 pentru modificarea alin. (1) al art. 1 din OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 746 din 4 noiembrie 2008.
elanicol
Postat pe 16 Decembrie 2008 14:45
elanicol vreau sa te intreb si eu ceva :) este adevarat ca daca firma are sub 20 angajati nu are contract colectiv de munca? eu am intrebat de premiul acela care unele mame il i au si raspunsul a fost cel de sus . iti multumesc anticipat ;
grety81
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:28
si deci acuma, ce acte trebuiesc depuse pt cei 85%? adeverinta de salariu sau ce
ruschita
Postat pe 17 Decembrie 2008 16:18
buna am si eu o intrebare pt dumneavoastra ;vreau sa stiu cand trebuie sa ma duc la servici ca mie de la servici mia dat decizia care suspenda contractul de de munca cu data de 16 03 2007 trebuie sa ma duc cand face fata 2 ani pe 19 ian 2009 sau pe 16 martie 2009 ca atunci fac 2 ani de indemnizatie ca am intrebat la servici si nu au stiut ce sami raspunda va multumesc din suflet
carmenlacusta
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:08
eu stiu ca trebuie sa mergi la sevici cand face copilul 2 ani..., dar poate iti raspunde elanicol ca stie mai multe...
chira
Postat pe 18 Decembrie 2008 00:49
cand implineste copilul 2 ani. concediul este "pt ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani" nu pana se fac 2 ani de cand iei tu indemnizatia. asa, inmdemnizatia puteai sa o ceri cu 2 zile inainte de a face el 2 ani, si atuncea ce?mai stateai inca 2 ani acasa ca sa se faca 2 ani de indemnizatie?
ruschita
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:42
Raspuns pentru Grety81
intrebare "elanicol vreau sa te intreb si eu ceva :) este adevarat ca daca firma are sub 20 angajati nu are contract colectiv de munca? eu am intrebat de premiul acela care unele mame il i au si raspunsul a fost cel de sus . iti multumesc anticipat ; "
Raspuns: da, asa este, firmele care au sub 20 de salariati nu incheie contract colectiv de munca le nivel de unitate! dar cel sau cea care ti-a raspuns ca nu ai dreptul a fost chiar smecher/smecheruta ca sa zic asa! stii de ce??! fiindca contractul colectiv de munca incheiat la nivel national se aplica asupra TUTUROR societatilor/organizatiilor! cu alte cuvinte ceea ce cuprinde acest contract e valabil pentru toti salariatii acestei tari! iar treaba cu contractul colectiv incheiat la nivel de unitate e obligatoriu pentru organizatiile cu peste
de salariati, si e necesar fiindca CCM la nivel de unitate poate contine clauze in plus fata de CCM incheiat la nivel de tara, dar respectand minimele impuse de acest CCM incheiat la nivel de tara!!! deci ai dreptul la acei banuti! nuamai bine!
elanicol
Postat pe 18 Decembrie 2008 16:19
Pentru Blondu_cr
Intrebare "buna am si eu o intrebare pt dumneavoastra ;vreau sa stiu cand trebuie sa ma duc la servici ca mie de la servici mia dat decizia care suspenda contractul de de munca cu data de 16 03 2007 trebuie sa ma duc cand face fata 2 ani pe 19 ian 2009 sau pe 16 martie 2009 ca atunci fac 2 ani de indemnizatie ca am intrebat la servici si nu au stiut ce sami raspunda va multumesc din suflet "
Raspuns: la job te intorci in ziua urmatoare zilei in care micutul implineste doi anisori, daca pe 19 ian 09 implineste 2 ani, incepi munca pe 20 ianuarie! CCC se acorda pana la implinirea varstei de doi ani! pupici!
elanicol
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:04
elanicol multumesc pt. raspuns asa stiam si eu insa daca nu vor sa ii dea asta e sper sa se bucure ei de banuti ; pupici si multumesc din nou
grety81
Postat pe 18 Decembrie 2008 18:14
Buna.Am si eu o intrebare:Pot intra in somaj dupa ce face bebe 2ani? Pt.ca as mai vrea sa stau acasa sa am grija de cei 2 baieti ai mei,mai ales ca cel mare e in clasa intai si trebuie sa ma ocup de el.
ameliadaniela
Postat pe 22 Decembrie 2008 08:56
Cica s-ar putea sa nu se mai aplice legea cu 85%
danyelle005
Postat pe 22 Decembrie 2008 19:11
Raspuns pt AmeliaDaniela
Da, poti intra in somaj dupa ce se termina concediul de crestere copil! cu conditia sa te intelegi cu cei de la munca, sa te tina 20 de zile lucratoare pe statul de plata (atat e preavizul in caz de concediere) si sa iti faca actele de concediere - desfiintare post, restructurare, ceva de genul asta, art 65 alin 1 din Codul Muncii! asa ca in prealabil mergi la munca si vorbeste cu sefii tai! numai bine!
elanicol
Postat pe 23 Decembrie 2008 05:37
buna fetelor si la multi ani! am si eu o intrebare daca poate cineva sa-mi raspunda ii multumec anticipat eu stau cu baietelul meu acasa care are 4 lunisi jumate imi vin cei 8 mil pe luna sotul meu nu este angajat cu carte de munca cum fac sa beneficiez si eu de niste ani de la primarie?stau in sect 5 si toti tigani pe care ii stiu au luat tot felul de bani de lejne de urgenta si tot asa sincer eu nu am luat niciodata si nu avem nevoie de bani dar de ce sa nu luam si noi niste bani in plus si cestia cu cei 200 mil alocatie pt copil mi se pare o prostie pt ca daca stam si facem socotelile la mine laptele costa in jur de 2 mil pe luna pampersi 2 bax-uri dalea mari alt mil p;us ceaiul baby drinks plus cereale plus imbracaminte ce sa cumparam mai repede ?????????ii multumesc lui Dumnezeu ca sotu munceste si ne intretine pe amandoi fara sa umblam la bani care vin p luna de la stat(care decat ii vad ca sunt ai lu bebe)
sexy_kidz
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:48
de lemne scuze
sexy_kidz
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:48
am vazut si eu stirea cum ca nu s-ar mai aplica legea cu 85% din salarii si sa dea 3 salarii medii pe economie pentru toate mamele (adik undeva in jur la 1000 de euro) ca sa nu mai fie discrepanta asa de mare intre veniturile fiecarei mamici pt ca unele ar lua pana la 8000 de euro pe luna si altele doar 600 de lei. intr-un fel noua lege care vor sa o aplice ar avantaja f mult mamele cu venituri mici. eu zic ca intr-un fel ar fi bine (nu ca as avea un venit mic, pt ca ma descurc bine nu f bine, dar e ok) ca asa noua lege ar fi ok cam pt toate mamicile intr-u fel ca sunt f mari cheltuielile pt bebe in afara de cele pt noi si intretinere si ce mai este, caoricum bebe e pe primul loc si el conteaza cel mai mult sa aiba confortul necesar si chiar mai mult
plt_daniela
Postat pe 27 Decembrie 2008 14:18
daniela, cei 1000 euro ar fi limita maxima (de fapt era vb de 3 salarii medii pe economie). nu vor primi toate mamicile, indiferent de venit, cei 1000 euro! ar fi vorba de un plafon minim de 600 ron si maxim de 3 salarii medii. dar stai sa vedem daca va fi si asa.... inca nu s-a hotarat nimic clar.
Gabitz_kidz
Postat pe 28 Decembrie 2008 20:09
buna fetelor!!!
am vazut si eu stirile la tv!!!
oare ce se va intampla?!...
parca traim in tara lui papura voda!! acu se da o lege, acu se schimba!!!
nici nu stii ce sa mai crezi!!!
s-auzim de bine!!!!
cathy28
Postat pe 29 Decembrie 2008 13:47
nu sunt foarte ingrijorata! probabil o sa ramana modificare cu 85% dar cu un plafon de trei salarii medii pe economie!!
oricum nu am niste venituri asa mari sa ajung la peste 3000 ron 85%, asa ca tot e bine!! dar macar sa se hotarasca odata!!!
elanicol
Postat pe 29 Decembrie 2008 19:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alimentatia la 7 luni 1 De la: alina_biencutza 8 Iulie 2009 23:25
teste sarcina fals pozitive? 3 De la: danicosmi 8 Decembrie 2009 22:50
ma intorc la munca cand copilul implineste 9 luni 4 De la: alfheim 22 Iulie 2011 13:05
vand patut bebe+scaun cosulet (o-1 ani) 2 De la: kidz006912 16 Februarie 2010 15:11
hernie ombilicala, la copil de 2 ani 7 De la: andreveze 25 Octombrie 2011 19:05
Setari Cookie-uri