DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

buna,am si eu o intrebare daca ma puteti lamuri:eu am nascut in martie anul treceu si am depus dosarul pt indemnizatie in iunie. intrebarea este daca voi primii indemnizatia pana in martie anul viitor sau pana in iunie cand se implinesc doi ani de cand am depus dosarul?
ionela_miruna
Postat pe 19 Martie 2010 17:21
primesti pt luna in care implineste bb 2 ani adica martie dar nu stiu daca primesti pe tota luna sau numai o parte calculati proportional pana la data la care implineste bb 2 anisori. Bani ii primesti in aprile ca vin tot cu o luna in urma.
viobregar
Postat pe 19 Martie 2010 17:25
am inteles,multumesc frumos.asa auzisem dar nici eu nu credeam ca iti da statul mai mult,ca el ti-ar lua cat de mult poate.
ionela_miruna
Postat pe 19 Martie 2010 17:27
pai deaia au si bagat obligatoriu 42 de zile de lauzie
viobregar
Postat pe 19 Martie 2010 17:31
si mai nou e la moda prelungirea pana la 3 ani.
viobregar
Postat pe 19 Martie 2010 17:31
s- a aprobat chestia asta pana la 3 ani?
ionela_miruna
Postat pe 19 Martie 2010 17:35
a existat si in legea veche. Cred ca trebe decklarat copilul cu prob ca sa zic handicapat, dar sincer nu stiu procedura si atunci se prelungeste si indemnizatia si alocatia, stiu cazuri care au prelungit pana la 4 ani dar numai indemnizatia de la 3 la 4 ani.
viobregar
Postat pe 19 Martie 2010 17:42
buna dimineata!va rog mult sa ma lamuriti, nu stiu daca am inteles bine:actele pentru indemnizatia de crestere a copilului se depun dupa ce au trecut cele 42 de zile de lauzie? as vrea ca sotul meu sa-si ia concediul de crestere al copilului, dar este angajat din luna iunie, mai exact, de pe 25 iunie 2009;eu urmeaza sa nasc la sfarsitul lui aprilie-inceputul lui mai; in acest caz ,pana la nastere nu are 12 luni pe cartea de munca,dar daca ar mai trece cele 42 de zile ar face 12 luni;cum se procedeaza?daca are in luna februarie cateva zile de concediu fara plata (vreo 6), conteaza la socotirea celor 12 luni?astept un raspuns si multumesc anticipat.
oany_kidz
Postat pe 21 Martie 2010 08:17
perioada de calcul care intra la indemnizatia de maternitate este socotita astfel 11 luni inaintea nasterii si luna in care ai nascut. Nu afecteaza cele 6 zile de concediu fara plata calculul. Trebuie sa aiba un an cotizat la stat.
viobregar
Postat pe 21 Martie 2010 08:22
multumesc pentru raspuns! deci inteleg ca daca nasc in aprilie,fiind doar 11 luni de la angajare,nu se poate face nimic,nici daca depunem actele mai tarziu cu o luna?
oany_kidz
Postat pe 22 Martie 2010 08:49
pentru mamicile interesate,

si dornice sa faca un banutz pe timp de criza - exista kidanunt.ro - site specializat si dedicat in exclusivitate anunturilor pentru copii.

acolo puteti vinde chestii ramase mici de la copii vostri sau - daca aveti nevoie - puteti achizitiona produse pe care alte mamici le ofera

sper sa va fi fost de folos (anunturile pe kidanunt.ro sunt gratuite)

Mar
marissax
Postat pe 30 Martie 2010 17:11
pentru mamicile interesate,

si dornice sa faca un banutz pe timp de criza - exista kidanunt.ro - site specializat si dedicat in exclusivitate anunturilor pentru copii.

acolo puteti vinde chestii ramase mici de la copii vostri sau - daca aveti nevoie - puteti achizitiona produse pe care alte mamici le ofera

sper sa va fi fost de folos (anunturile pe kidanunt.ro sunt gratuite)

Mar
marissax
Postat pe 30 Martie 2010 17:12
buna ziua tuturor
ma numesc claudia si sunt noua pe aici
am vazut aici multe raspunsuri interesante si ajutatoare in acelasi timp, si dak are cineva rabdare sa-mi dea si mie cateva explicatii, va rog frumos.
sunt insarcinata in 28 de saptamani din cate am calculat eu ar trebui sa intru in concediu prenatal pe 12 aprilie2010(84 de zile inainte si 42 dupa nastere, dak gresesc chiar va rog sa ma corectati), eu la cat timp dupa ce nasc trebuie sa declar copilul, sa depun dosarul pentru intemnizatia de 600 ron si pt cei 200 ron alocatia micutului, ce inseamna trusoul copilului si in ce consta treaba asta, eu cand ma duc la materna cu ce acte trebuie sa merg(este obligatoriu sa am carnetul gravidei cu completarile de rigoare ca dr. mea nu a completat acolo ci a scris pe niste foi de la ea, )momentan atat, dak sunteti dragute si aveti rabdare va rog sa-mi raspundeti si mie, multumesc din suflet si un paste fericit tuturor alaturi de cei dragi si de scumpeii vostri copilasi
clau_strunf
Postat pe 1 Aprilie 2010 14:32
calculul tau e bun. dosarul pt indemnizatie il depui dupa 42 zile, dar pt alocatie il poti depune imediat dupa nastere. trusoul inseamna ca iti da primaria ceva bani 130lei sau 150lei, o suma din astea 2 e prima de nastere si cealalta trusoul. si pt astea se depun dosare la primarie. despre carnetul gravidei nu stiu...
viobregar
Postat pe 7 Aprilie 2010 20:04
clau_strunf doctorul de obicei da 63 inainte si 63 dupa ca exista riscul sa nasti la 41,42 de saptamani si atunci daca ti-ai lasa doar 42 de zile dupa ai risca sa nu mai intri in indemnizatie.Numai in cazul in care nasti prin cezariana cu data exacta,atunci e f bun calculul.
Dosarul de indemnizatie s-ar depune atunci dupa cele 42 de zile (dupa terminarea postanatalului)
Pt alocatia de stat,alocatia de nastere si trusou le poti depune imediat dupa ce ai facut certificatul de nastere al copilului.
Trusoul este de 150ron si alocatia de nastere 230ron (asa era anul trecut) si am primit peste 2 luni de la depunerea dosarelor poate sa dureze mai putin ,mai mult in functie de judet.
Actele care trebuie le-am scris la topicul idemnizatia.
carnetul gravidei nu e necesar sa-l iei la tine,poti sa iei dosarul in care a scris doctorita si unde ai toate analizele care nu peste tot sunt necesare,mie nu mi-au trebuit nici dosarul de analize ,nici carnetul de gravida
Acte necesare la nastere este buletinul,trimitere de la doctorul de familie si adeverinta de la locul de munca.
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 20:16
buna ma numesc cristina sant noua pe forum,vroiam sa te intreb daca stii ceva cu indemnizatia asta,eu am 2 ani de cand lucrez,dar de un an m am trecut cu 2 ore,oare beneficiez de alocatie?
kidz007598
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:58
Buna Cristina
Legea nr. 257/2008 stabileste ca "incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau ,optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."

Eu n-am vazut sa scrie ca tre sa lucrezi cu norma intreaga sau nu,dar cel mai bine e sa te interesezi la primarie.
bau
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:58
Buna la toata lumea,

Am si eu o intrebare, sunt profesor suplinitor si am un contract cu scoala (940 ron) si pe langa acesta mai am un contract de cesiune drepturi de autor(5040 ron). Daca intru in concediu prenatal de la scoala pot imi pot continua contractul de cesiune drepturi de autor pana la nastere? (adica sa iau banii pe concediu de la scoala si salariul complet de la firma unde am contractul). Contractul de cesiune drepturi de autor il am cu o firma pentru niste traduceri legalizate pe care le realizez pentu ei.

Va multumesc !
AnaMariaVL
Postat pe 28 Aprilie 2010 00:21
buna seara tuturor
multumesc din suflet fetelor pt raspuns, sunteti foarte dragute. Intr-adevar era prea devreme sa-mi iau prenatal de pe 12 aprilie si l-am luat incepand cu data de 26.04.2010, acum sper sa ma incadrez . o seara placuta tuturor
clau_strunf
Postat pe 28 Aprilie 2010 20:05
din cate stiu eu , daca la contractul de tarducator platesti contributiile la stat la calculul pentru venit se va adauga (venit salariu scoala+venit traduceri pe ultimele 12 luni)/12*0.85=venitul pentru cei 2 ani.acesta nu paote depasi 4000 de lei (cam asa).
dar din cate stiu dar sa te mai interesezi pe perioada celor 2 ani nu ar mai trebui sa ai venituri din alte surse.
sa scrii pe avocat.net caci acolo sunt persoane mai vizate si iti vor da un raspuns mai corect
kidz003910
Postat pe 29 Aprilie 2010 16:12
Buna tuturor! Tocmai am descoperit acest forum si ma bucur tare mult pt. ca am si eu ceva nelamuriri legate gde indemnizatia de crestere a copilului si vad ca sunteti cateva dintre voi foarte pricepute. Sunt insarcinata in 23 sapt., voi naste pe 20 august cu cezariana si sper ca totul sa fie bine. Am o intrebare la care nu am primit raspuns concret nici de la primarie, nici finante, nici prefectura (pt. ca m-au trimis de la unii la altii). Sunt PFA si la inceputul anului am depus declaratia cu un venit estimat mai mic decat cel realizat efectiv (avand un nou loc de munca unde castig mult mai bine). La finante mi-au spus ca in momentul cand voi merge sa depun actele pt. indemnizatie la primarie, trebuie sa fac suspendarea PFA pe 2 ani si atunci imi vor face o reestimare pe veniturile reale. Ma gandeam daca exista posibilitatea sa fac zilele astea o alta estimare pe venit mai mare pt. care sa platesc impozitul si voi primi indemnizatie mai maricica. Stie cineva daca se poate sa fac acuma in luna mai o noua estimare pt. anul in curs si daca m-ar ajuta intr-adevar? Va rooog, daca aveti ideee sa ma indrumati! Multumesc din suflet!
gabya
Postat pe 8 Mai 2010 17:09
buna.sunt noua pe forum si am si eu o intrebare.sunt insarcinata in 15 saptamani,sunt angajata de la 18 noiembrie 2009,iar data nasterii ar fi pe la sfarsitul lui octombrie 2010,deci nu as avea 12 luni fix platita contributia la stat.intrebarea mea ar fi ....am vreo sansa sa iau indemnizatia de la stat??
roxx_kidz
Postat pe 9 Mai 2010 13:11
trebuie sa ai 12 luni consecutive de cotizatii. luni, ca si punct pe o lista (adica nu zice nimeni ca lunile alea sa fie pline), daca ai 15 zile din ultima luna de exemplu e ok.
pinicuta
Postat pe 9 Mai 2010 15:57
Buna mamici de pitici.....am si eu o intrebare pentru cine stie sa ma lamureasca si pe mine.....eu am nascut pe 18 Ianuarie 2010 si am cazut de acord cu sotul sa intre in cresterea copilului,pana acum nu a intrat in cresterea copilului si ar vrea sa intre de la 1 iunie,respectiv luna viitoare......credeti ca se mai poate ?sau trebuia neaparat atunci dupa ce am facut eu acele 42 de zile de lauzie ???Va multumesc tuturor celor care imi raspunde-ti si multa sanatate voua cat si la piticii vostrii !
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 17 Mai 2010 20:41
Am si eu o nelamurire ........Anul asta vreau sa raman insarcinata. Firma la care lucrez nu mai merge bine. Daca pana nasc sau dupa nastere se inchide firma mai beneficiez de indemnizatie ptr copil ? Va multumesc
kidz008352
Postat pe 31 Mai 2010 10:20
myra_mary2007_yahoo_com daca are 12 luni lucrate anterior nasterii in mod normal ar trebuii sa poata intra in indemnizatie. Dar un raspuns concret poi primii de la primarie.

kidz008352 daca ai lucrat cel putin un an la firma la care lucrezi poti ramane insarcinata fara sa-ti faci griji.....daca firma se inchide te v-a trimite in somaj si astfel ai indemnizatia asigurata. (dar trebuie sa ai cel putin un an lucrat la firma ca sa poti beneficia de somaj)
bau
Postat pe 31 Mai 2010 10:55
gabya, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta si am procedat in felul urmator:

- la inceputul anului am depus declaratia 220 (cu ce am estimat eu ca voi produce in 2010)
- imediat ce am intrat in prenatal, in mai 2010, am suspendat activitatea la Registrul Comertului
- m-am dus apoi la Adm Financiara si am depus o copie a actelor de suspendare, obtinute de la Reg Com, si tot atunci am mai depus inca o data, Declaratia 220, in care am trecut sumele exact realizate in anul 2010

Din cate am inteles de la Adm Financiara, decizia de impunere cu impozitul corect o sa imi vina acasa cam la 1 luna de cand am depus cea de-a doua declaratie 220, si eu cand o sa depun dosarul de indemnizatia...trebuie sa ma mai duc o data la Adm. Financiara sa solicit o adeverinta de venit...si adeverinta o voi depune la dosarul de indemnizatie; ATENTIE, trebuie sa fi cu impozitul platit la zi, altfel nu iti elibereaza adeverinta de venit

sper ca te-am ajutat
kmi_22
Postat pe 31 Mai 2010 11:19
postasem de 2 ori din greseala
kmi_22
Postat pe 31 Mai 2010 11:19
Multumesc ptr raspund kmi_22. La firma lucrez de 3 ani .....deci nu e nici o problema .
kidz008352
Postat pe 31 Mai 2010 14:26
http://www.kidz.ro/articol/Copil/2462/Cum-se-va-calcula-noua-indemnizatie-pentru-mame-de-la-1-iunie-2010.html
pinicuta
Postat pe 31 Mai 2010 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am multa nevoie de sfaturi. 46 De la: irinar2010 13 Aprilie 2010 10:13
somaj dupa ccc 5 De la: lilicrst 10 Decembrie 2010 13:28
stabism bebei 3 De la: cristinel_luncanu 18 Februarie 2009 10:27
castiga bani cat stai acasa 0 De la: 18 Ianuarie 2010 11:52
Nu vrea sa mai manance 55 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:55
Setari Cookie-uri