DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

raspuns fff intarziat pentru kidz002918
Nu draga mea, nu poti beneficia! imi pare rau!! doar facultatea cu licenta luata poate constitui stagiu de cotizare!!! pupici tie si bebelusului!!! sa fiti sanatosi si sa aveti o viata frumoasa!!!
elanicol
Postat pe 26 August 2009 10:51

Raspuns pentru myra_mary 2007
Imi cer si tie scuze pentru raspunsul atat de intarziat!! La multi ani micutelor tale, sa creasca mari, sanatoase si frumoase!!! mare fericire sa ai doua gemene!! daca iti mai este de ajutor, iata parerea mea in ceea ce priveste situatia ta: poti beneficia de concediu de risc maternal pe toata perioada sarcinii, mai ales ca intr-adevar ai probleme! desi cred ca intre timp deja, medicul ginecolog ti-a si recomandat concediu de risc maternal! cele 126 de zile de concediu de maternitate (pre si post natal) le poti lua atunci cand ai dreptul, adica din luna a saptea de sarcina, sau cand iti recomanda medicul ginecolog, cu conditia sa ramana minim 42 de zile de realizat dupa nastere!
elanicol
Postat pe 26 August 2009 11:12

Raspuns pentru Alina Dima
ce dragut ai vorbit!! nu e chiar asa, doar intamplarea face sa am cunostinte in domeniu, asa ca de ce sa nu ajut cu parerea mea atunci cand se poate?!!? desi in ultimul timp nu prea am fost de ajutor!!! bebele meu are 9 luni jumatate si e un prunc vioi si nu ma prea lasa sa respir!!! dar e bine asa, sa fie sanatos si el si eu si ne descurcam!
in ceea ce priveste intrebarea ta, orice venit net, provenit din orice tip de activitate (fie cu contract de munca, fie ca si agent de asigurari, pfa sau broker in cazul tau) pentru care se plateste impozit la stat constituie baza de calcul pentru cei 85% in perioada de CCC!!
Si, DA, trebuie sa intrerupi si activitatea ca broker ca sa poti beneficia de CCC! nu poti figura cu venituri supuse impozitarii si in acelasi timp sa beneficiezi si de indemnizatie pentru cresterea copilului!
Pupicei!
elanicol
Postat pe 26 August 2009 11:19
raspuns pentru kidz003375
Da, vei beneficia de CCC daca vei avea toata perioada de pana la nastere acoperita de somaj! fiindca nu mentionezi cat timp vei avea somaj!!! iar din luna a 7 iti vei lua concediu de maternitate - pe care il vei depune la somaj, desigur!
Sarcina usoara!
elanicol
Postat pe 26 August 2009 11:22

Raspuns pentru miki-200
Felicitari pentru sarcina! legea spune sa ai 12 luni anterioare datei nasterii copilului de venituri supuse impozitarii! dar nu cere sa fie luna completa! in felul acesta, chiar daca vei naste in luna aprilie 2010, vei avea 12 luni! chiar daca nasti in martie, tot vei benefica de CCC! stai linistita! ai grija de tine si de bebe!!
elanicol
Postat pe 26 August 2009 11:25
multumesc mult pt raspuns. M-am mai linistit. Azi am fost la prima ecografie. Mi-a spus data probabila a nasterii: 13 aprilie, asa ca ...... o sa fie berbecut.
Salutari tuturor
miki200
Postat pe 26 August 2009 16:32
Elanicol, am o intrebare pentru tine... sau pentru cine stie.

si sper sa primesc raspuns curand, ca sa stiu cum sa actionez.
O sa nasc pe la mijlocul lui octombrie anul acesta.
Am un contract de munca pe perioada nedeterminata (are vechime de 2 ani, nu se pune problema) si inca unul pe perioada determinata, care se incheie pe 15 septembrie (deci a fost 15 sept 2008-15 sept 2009).
Intrebarea mea e: cum se calculeaza prenatalul si cand e mai bine sa intru in prenatal? Eu am vorbit la serv cu perioada nedeterminata si au spus ca pot sa stau pana la inceputul lui octombrie (ca oricum ma vor plati- intrucat lucru la ei pe alt proiect care este pana in 30 sept; mentionez faptul ca acest proiect nu influenteaza salariul meu, ci doar sunt formalitatile de indeplinit daca vreau sa dau demisia intr=un proiect tre sa depui zeci de hartii- asa ca ei prefera sa ma platesca, decat sa umble cu hartii de colo colo).
Stiu ca la prenatal se iau in calcul veniturile brute pe ultimele 6 luni. Daca de exemplu iau prenatal la 30 oct mi se calculeaza veniturile, iar pe septembrie va fi doar jumatate de luna corespunzatoare salariului de la contractul determinat si salariul intreg de la cel nedeterminat? Asa se calculeaza? Sau pentru ca cel determinat inceteaza nu se mai pune la calcul?
E mai bine sa incep la 15 septembrie, ca sa fie inclus si cel determinat? Sau cum e mai bine? (ma refer sa fie mai multi banuti).
Mersi muult! Sper ca m-am facut inteleasa.
raela
Postat pe 1 Septembrie 2009 06:25
Elanicol, am o intrebare pentru tine. Am scris-o mai sus pe forum. sper sa imi raspunzi curand!
raela
Postat pe 1 Septembrie 2009 06:26
Buna! ai primit raspuns privat!
elanicol
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:15
buna fetelor....am si eu o intrebare ...pentru elanicol..eu am nascut in 19.08.2009...deci aku de curand ...si vreau sa te intreb cum se procedeaza cu actele pentru concediu...sunt in prenatal din 01.08.2009...
pana in 30.09.2009....bine ce ma sfatuiesti sa fac...sa imi mai iau inca o luna de medical sau sa imi fac bag actele pt concediu?????????mersi
emydana87
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:37
Raspuns emydana
Felicitari pentru bebelus!! depinde ce este mai avantajos pentru tine! financiar vorbind! daca indemnizatia de maternitate e mai mare decat indemnizatia pentru concediu crestere copil, ar fi mai bine sa iti consumi toate cele 126 de zile de concediu de maternitate la care ai dreptul conform legii! daca te avantajeaza mai mult 85% din venituri, e mai indicat sa intrii in CCC imediat ce implinesti cele 42 de zile din data nasterii copilului (adica cu 01.10.2009 - daca spui ca deja pe sept ai luat concediu)!
Pupici la bebe si mamicii!!!!
elanicol
Postat pe 6 Septembrie 2009 23:35
buna fete, buna Elanicol!

am si eu o intrebare pt tine, sau pt cine stie sa-mi raspunda : eu am nascut pe 11.09.2009. cand pot sa depun actele pt indemnizatie? dupa ce termin post-natalul? sau e un anumit numar de zile de la nastere pana cand se pot depune actele?

ms mult, si va traiasca bb-ii:)
cristinaflorentina_2000
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:05
buna! sa-ti traiasca bebelul.poti sta in post natal minim 42 de zile de la nastere si apoi intri in concediu crestere copil.sau poti sa stai pana la implinirea celor 126 de zile ,cat e prenatalul si post natalul. depinde cum iesi mai bine, financiar vorbind. oricum pana pe 24.10.2009 esti in post natal
( daca am calculat eu bine 42 de zile de la data nasterii). pupici si toate cele bune
ERICK
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:28
raspuns pentru cristina florentina
Actele pentru indemnizatia de ccc se depun in 60 de zile din momentul in care ai dreptul! dreptul il ai din prima zi dupa ultima zi de concediu de maternitate (dupa ce se termina cele 42 de zile obligatorii sau daca ai optat pentru mai multe zile, dupa ce se termina concediul post natal - de lauzie). Dar nu uita de trusoul micutului! de asemenea ai dreptul la o indemnizatie de nastere! se depun actele la primarie si te programeaza cand sa ridici banii de trusou si indemnizatia de nastere!

Inregistrarea nasterii
Se face la Oficiul Starii Civile, la Biroul de Inregistrarea Nasterilor din sectorul/localitatea in care se afla maternitatea unde s-a nascut copilul.
Inregistratrea se face pe baza declaratiei verbale, cu prezentarea urmatoarelor documente:
Certificatul medical constatator al nasterii intocmit pe formular tip, avand un numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului
Actul de identitate al mamei
Certificatul de nastere al mamei - daca este divortata sau necasatorita
Certificat de casatorie
Declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite
Actul de identitate (buletin, carte de identitate, pasaport, etc.) al declarantului nasterii in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti
Certificatul de casatorie al parintilor

Termenele de declarare a nasterii
Copilul trebuie declarat in termen de:
15 zile de la nastere, daca copilul se naste viu si este in viata.
3 zile de la nastere, daca copilul s-a nascut mort.
24 ore de la deces, daca copilul s-a nascut viu dar a murit in primele 15 zile.
Daca declararea nasterii se face la mai mult de 1 an, pentru a se efectua inregistrarea este necesara o sentinta judecatoreasca.
Daca nasterea nu este declarata in termenele prevazute de lege persoanele care aveau obligatia sa faca declaratia sunt sanctionate cu amenda.

Nedeclararea nasterii n termenul prevzut de lege, se va sanctiona n conformitate cu dispozitiile articolului 23 din Legea 119/1996, cu amend de la 30.000 la 60.000 lei.

Declararea nasterii
Se face in maxim 15 zile de la eveniment. La primarie sunt necesare urmatoarele acte:

Certificatul medical constatator al nasterii, de la spital
Certificatul de nastere si actul de identitate al mamei
Certificatul de casatorie al parintilor.

elanicol
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:46
Si eu ma documentez in acest sens. Normal dupa lege 12 luni anterioare nasterii (oricum se va face media celor 12 luni).
dika29
Postat pe 27 Septembrie 2009 17:08
Pentru Elanicol, cu multumiri anticipate
Legat de declararea nasterii copilului, eu daca sunt din provincie si nasc in Bucuresti trebuie sa inregistrez copilul in Bucuresti sau in localitatea de domiciliu?
Sanatate tie si bebelului tau
alina_dima2003
Postat pe 28 Septembrie 2009 15:29
Certificatul de nastere il faci la Bucuresti. Toate dosarele de alocatii si alte cele la localitatea de domiciliu, dar vezi ca iti vor trebui negatii de la Bucuresti. Intrebi la stare civila de unde le iei.
kidz000722
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:06
pai e si normal sa stea numai 2 ani indiferent cati copii naste 1 2 3 tot 2 ani stau akasa si aceeasi indemnizatie se da ca la toate mamicile nu se vor da cate 2 3 indemnizatii
byanca_kidz
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:16
Multumesc pentru raspuns Elanicol...dar acum nu mai avem ce face,stam acasa desi am ramas fara serviciu ...poate intra tati in cresterea copilului,are si salariul mai bunicel fata de cat castigam eu.MERSI MULT SI SA VA TRAIASCA BEBEII !!!
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 3 Octombrie 2009 23:30
Multumesc pentru urari! si voua la fel, sa fiti sanatoase, fericite si sa va cresteti micutii fara sa aveti probleme!! Noi tocmai implinim 11 lunite si nu mai avem astampar!! si ne gandim si pregatim petrecerea de mot!! o saptamana frumoasa si linistita va doresc!
elanicol
Postat pe 4 Octombrie 2009 22:50
mesi foarte mult Elanicol!! pupici si sanatate bebicului tau
cristinaflorentina_2000
Postat pe 6 Octombrie 2009 11:10
buna seara,mamici,

stie cineva, dak nu ai acte oficiale (m-am impacat cu fostul sotz,dar n-am mai facut acte oficiale), viitorul tatik poate lua banii de concediu (paternal)?

kidz001722
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:34
Buna ziua, mamici!
Am si eu o intrebare pt. cele care stiu mai multe.
Patronul la care lucrez mi-a facut contract de munca pe o durata de 2 ore pe zi, adica o fractiune de zi, asa scrie in contract.
Mai pot beneficia de cei 600 lei de indeminizatie, in cazul in care raman insarcinata, daca cotizatia mea la stat e minima? sau trebuie in cazu asta sa lucrez 4 ani ca sa pot acoperi cele 12 luni de cotizatie a cate 8 ore pe zi?

Va multumesc si va pup!
baffy
Postat pe 9 Octombrie 2009 12:27
pt kidz 001722, da tatal poate intra si el in concediu crestere copil chiar daca nu sunteti casatoriti.
kidz000722
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:13
si pt tine baffy, la fel, raspuns pozitiv, vei putea beneficia de cei 600 de lei chiar daca lucrezi numai cu 2 ore, important e sa ai venituri impozabile, nu conteaza cat. Acum totul e sa nu schimbe astia legea intre timp.
kidz000722
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:15
Multumesc pt raspuns, dar scrie in vreo lege chestia asta? ca sa fiu si eu sigura. Cineva mi-a spus azi ca nu se poate sa beneficiez, pt ca trebuie sa muncesc 8 ore pe zi, dar mi-a spus ca as mai avea o varianta sa imi platesc eu singura la CASS o anumita suma de bani la un salariu minim de 600 lei, iar prin asta as fi asigurata ca beneficiez de indemnizatie. A mai facut vreuna dintre voi chestia asta? Adica e ceva sigur, sau platesc si dupa 1 an aflu ca de fapt m-au tepuit astia?
baffy
Postat pe 9 Octombrie 2009 23:07
baffy, nu-ti incheia contract individual de asigurare ca nu mai sunt valabile de f mult timp pt concediul de crestere copil. Astea au fost intr-adevar candva valabile, dar astazi nu mai sunt. Si ca sa fii sigura ca poti beneficia de concediu si cu 2 ore/zi intreaba la agentia judeteana de prestatii sociale. In OUG 148/2005 cu toate modificarile ulterioare gasesti ca pt a beneficia de acest cocediu trebuie sa ai in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului venituri impozabile, nu se specifica nicaieri de norma de 8 ore/zi, mai mult sau mai putin. Pot beneficia de acest concediu persoanele fizice autorizate, unde la ei nu se pune problema unui program de 8 ore/zi si multe alte categorii, de exemplu fetele care raman insarcinate in cursul anului scolar si dup-aia intra in somaj sa zicem si ele practic nu cotizeaza cu nimic la stat.
kidz000722
Postat pe 11 Octombrie 2009 15:51
multumesc ptr raspuns :)

multa sanatate tuturor!
kidz001722
Postat pe 11 Octombrie 2009 20:43
Buna ziua! Sunt noua pe forum si as avea si eu o intrebare...Sunt in anul 2 la master, si ne dorim f mult un copil, dar eu nu am servici...Am dreptul la indemnizatie? Si daca ar fi sa raman insarcinata, copilul s-ar naste dupa luna iulie, cand termin masterul, ce pot face? Daca intru in somaj, primesc indemnizatia? Multumesc tare mult!
kidz004061
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:50
Buna am si eu o intrebare ptr cine ma poate ajuta cu raspunsul. Ce venituri se iau in calcul ptr stabilirea indemnizatiei. Se face media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare nasterii? Nelamurirea mea mare este ca pe fluturasul de salariu am un venit net dupa care se mai scade ceva si apoi ramane salariu care il primeam efectiv in mana. Deci care din cele doua sume se iau in calcul?

Astept raspuns cat mai urgent!

Daca am depus actele in august la primarie credeti ca am vreo sansa sa primesc banii in octombrie

Corina
cory_emy
Postat pe 14 Octombrie 2009 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
biblioteca kidz 3 De la: cristina_diner 13 Ianuarie 2009 15:25
vaccin inainte de sarcina 1 De la: karen79 14 Noiembrie 2008 00:17
Recomandare avocat profesionist din Iasi specializat in Dreptul familiei 1 De la: garbo_480649 9 Ianuarie 2018 21:30
nu mi;a venit menstruatia 2 De la: ralucimp 20 Noiembrie 2009 21:41
tuse bebelusi 1 De la: garbo_430420 13 Februarie 2016 09:35
Setari Cookie-uri