dermatita seboreica

buna,am de ceva vreme o problema,zic eu cu dermatita seboreica. am auzit ca nu se vindeca,fiind declansata pe fond nervos din cauza stresului.am urmat diferite tratamente specificate de diversi dermatologi la care am fost,dar rezultatul era temporar. la mmine a inceput cu o descuamare a pielii capului dupa care s-a extins pe frunte. la inceput apare ca o arsura proaspata cu pori dilatati ,si apoi se formeaza cruste.cine stie un tratament care sa dea rezultate pentru ca eu am incercat de toate de la creme la pastile si la ceaiuri si tincturi de toate neamurile. va multumesc
panacristina
Postat pe 26 Martie 2011 20:37
Ce virsta ai ?
Ai incercat unguente pe baza de acid salicilic ?Poate actiona atit keratolitic cit si keratoplastic functie de concentratia in substanta activa.
garbo197910
Postat pe 30 Martie 2011 09:05
ulei de ricin
Ciresica
Postat pe 30 Martie 2011 19:54
Da, este foarte urata aeasta boala, daca pot sa o numesc asa. Si fetita mea are si sotul ,eu cred a este si ereditara pentru a are si socrul. Au folosit medicamente, unguente le-a trecut dar surpriza iar le-a reaparut cu timpul. La sotu i-a recomandat dermatologul un tratament de 500 ron dar a zis sa nu fii surprins daca iti va reaparea
De ulei de ricin nu am auzit. Multumesc pentru sfat. Am sa-l cumpar.
garbo193607
Postat pe 30 Martie 2011 21:17
Habar nu ai ce vorbesti dar e Ok. Nu toata lumea crede chiar si intr-o aspirina.
Uleiul de ricin chiar trateaza cauza si nu amelioreaza doar efectul.
Mai studiaza.
Ciresica
Postat pe 31 Martie 2011 19:45
am 24 de ani si problema de appe 2 ani. am incercat tot felul de produse si creme dermatologoce. de ceva vreme folosesc un demachiant pt ten sensibil si apa termala de la avene. catde cat am mai stopat iritatia. la fel m-i s-a recomandat sa numai mananc dulciuri si sa am ur regim de viata cat mai sanatos ,inclusiv sa fac sport cat mai mt. la fel de bn am mai gasit intr-o revista si am incercat ,sa pun clor de rufe in apa in care ma spal pe cap. am zis ca incercarea moarte nu are. am pus o cantitate mixa in apa si m-am clatit cu ea. nu stiu daca de la clor sa fie .dar cojile in cap au stopat. o sa mai incerc pt ca alceva negativ nu am patit.
panacristina
Postat pe 31 Martie 2011 20:40
Din pacate acidul salicilic nu este ASPIRINA !
Nu stiu care din noi trebuie sa mai studieze.Iar uleiul de ricin chiar nu trateaza cauza.Cauza se poate trata doar cind o cunosti.....iar uleiul re ricin folosit necorespunzator este toxic.
garbo197910
Postat pe 1 Aprilie 2011 17:02
910 m-ai lasat fara cuvinte.
Ce are sula cu prefectura (adica acidul salicilic cu aspirina) si unde am mentionat eu ca acidul salicilic este aspirina? Ca este cel mai important metabolit din aspirina stie toata lumea.
Ce inseamna la tine folosire necorespunzatoare a uleiului de ricin? Toxica este boaba de ricin nu uleiul. Semintele contin ricin care este o proteina foarte toxica si de aici foarte periculoasa este activitatea de culegere a semnitelor. De asemenea din procesul de prelucrare in afara de uleiul mentionat se obtine un alt produs secundar care este toxic.
De altfel uleiul de ricin se foloseste in alimentatie ca aditiv sau inhibitor de mucegai (de pilda in ciocolata) Uleiul de ricin se foloseste si in cosmetica, mult mai multe cosmetice azi contin acest ulei pentru ca este recunoscut ca un puternic antioxidant si care patrunde foarte adinc in piele (vezi rujuri care de multi ani nu se mai fac pe baza de grasimi animale).

In general daca nu stiu ceva nu vorbesc dar cind sunt calcata pe batatura....folosec ulei de ricin
Ciresica
Postat pe 1 Aprilie 2011 20:10
Pentru batatura ...daca chiar te supara iti face bine si acidul salicilic....il poti amesteca cu ulei de ricin si sa-ti faci un emplastru...
garbo197910
Postat pe 2 Aprilie 2011 23:01
sau niscaiva acid sulfuric...:DDD
:))))
eu_geminy
Postat pe 2 Aprilie 2011 23:11
e bun si ala la niscaiva lucruri pretioase ....
garbo197910
Postat pe 2 Aprilie 2011 23:13
cricat
Postat pe 2 Aprilie 2011 23:13
Buna.Am si eu aceasta boala si pot spune ca am scapat ,temporar, de ea prin folosirea unui sampon luat din farmacie:BLUE CAP SHAMPOO.Sper sa iti faca si tie bine
bica_kidz
Postat pe 4 Aprilie 2011 19:01
m-am tratat cu un sapun de argila si arbore de ceai (ceva pe la 8 ron luat de pe un site de sapunuri naturale). cremele mi-au fost inutile
deep2w
Postat pe 4 Aprilie 2011 22:03
De la: bica_kidz, la data 2011-04-04 19:01:47Buna.Am si eu aceasta boala si pot spune ca am scapat ,temporar, de ea prin folosirea unui sampon luat din farmacie:BLUE CAP SHAMPOO.Sper sa iti faca si tie bine


SI EU AM FOLOSIT ACELASI PRODUS, DAR SI SUB FORMA DE CREMA, PT FATA. LUCREAZA DOAR PE SIMTOME (IRITATII, DESCUAMARI, MANCARIMI, INFLAMATII) NU VINDECA DAR ARE EFECT. INCEARCA-L CU INCREDERE. CRED CA-L POTI GASI PE NET. SE FACE COMANDA PRIN TEL. IL TRIMIT PRIN POSTA CU RAMBURS.UN TUB AJUNGE PT DESTUL DE MULT TIMP.
garbo087536
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:44
Blu Cap fabrica o gama mai mare de produse,in afara de sampon ei prepara si creme si un spray care se da pe par dupa spalarea cu samponul respectiv.Este o gama de produse profesionale dar putin cam scumpe insa cu efecte garantate.Aceeasi firma aduce si un praf numit BOROZIN recomandat acelora la care le transpira neplacut picioarele.
garbo197910
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:27
ACEEIASI PROBLEMA O ARE PRIETENUL MEU,SI AM INCERCAT DERCOS,DE LA VICHY,IAR PANA ACUM A DAT REZULTATE,SA STII,IDEEA E CA TREBUIA SA URMEZI O LUNA DE SPALARI OBISNUITE PE CAP SI SA MASEZI,APOI FACI PAUZA,DAR SA TE SPELI CU CEVA PE BAZA DE PLANTE.POATE MERGE ASA,MULT NOROC!
alinabyby2001
Postat pe 7 Aprilie 2011 18:30
eu am incercat de curand lotiune antimatreata cu ichtiol si sampon antimatreata de la gerovital
si m a ajutat.NU MI A DISPARUT SUTA LA SUTA,DAR SAQNT MULTUMITA! MERITA INCERCAT!!!!












kidz007870
Postat pe 9 Aprilie 2011 10:23
eu am scapat cu o solutie Diprosalic (are acid salicilic in compozitie), aplicand solutia pe portiunea respectiva , nu a durat decat o saptamana. A avut tendinta de recidiva dar am aplicat iarasi o singura data. Trebuie evitat sa se umble cu miinile murdare pe fata sau acolo unde este eruptia.Bafta!
bendis067
Postat pe 14 Aprilie 2011 09:56
La fel de bun este si Tridermul precum si tratamente cu lampa de inalta frecventa.
garbo197910
Postat pe 14 Aprilie 2011 15:48
draga mea aici este o crema a baza de melci care este buna trateaza si cicatricile vechi incearca cauta(crema a baze d'escargou)
titi_33
Postat pe 14 Aprilie 2011 22:34
Eu m-am vindecat cu Daivonex si Locoid. Se gasesc la farmacie, ma dadeam dimineata cu una si seara cu alta...efectele s-au vazut imediat. mi-au fost recomandate de dermatolog, plus un sampon cu care trebuia sa ma spal zilnic timp de o saptamana :( de la Ducray parca, e cam scump, dar merita toti banii. Succes
maddy26
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:54
Dr. MIHAELA LEVENTER - cabinet DERMASTYLE; - centrul de acupunctura si homeopatie BUCURESTI - strada VISARION; - dr. ALICE SARB clinica EQUILIBRIUM ; gasiti pe google.
kidz003804
Postat pe 17 Aprilie 2011 12:13
Va vine sa credeti sau nu, da' cel mai ieftin, repede si corect dermatita seboreica se vindeca daca sebumul din piele nu mai 'alimenteaza' firele de par.

Bref, cea ma buna metoda pt. a impiedica asa ceva este ... rasul pe cap!

Si nu e valabil doar in cazul barbatilor.
In fond ati vazut ce minunat ii statea 'bec' lui ... Sinéad Marie Bernadette O'Connor?


Procedura e cit se poate de simpla:
Primavara, cind s-a incalzit suficient afara, se rade capul pina la piele si se spala pielea capului ZILNIC (de preferintza seara) cu celebrul sapun cu sulf al carui clabuc se lasa sa actioneze pe tzeasta cam 15-20 minute.

Apoi, dupa ce v-ati clatit si uscat cu un prosop, va frecati scalpul cu o bucata de vata imbibata in alcool iodat de 1-2 ori pe saptamina si lasati ca iodul sa se absoarba, fara sa-l stergeti.

Atentie doar pt. persoanele care au exces de iod in organism caci acesta se absoarbe f. bine prin piele. Acestea se pot spala doar cu sapun de sulf si o solutie de bicarbonat cu sodiu si albastru de metilen.


Ca sa fiti sigure ca procedura are efect cit mai bun e bine sa va radeti pe cap cel putin o data pe saptamina ca sulful sa actioneze nestingherit de cresterea parului.

In principiu ar fi bine ca 'terapia' asta sa dureze 3-4 luni sau chiar 6-7 luni pina in toamna, cit mai tirziu.

Pudicele, fitzoasele sau ... sclifositele isi vor acoperi desigur in timpul zilei ... bilutza cu o bandana, palarie, batic sau shepcutza.

Nu lasati soarele sa actioneze direct pe pielea rasa si astfel tratata; excesul de iod dimpreuna cu soarle puternic nu prea fac casa buna...


P.S. Daca vreti sa-i faceti cea mai mare bucurie a vietii sotului/iubitului/prietenului, lasati-l pe el sa va rada in cap!

Nu numai ca o sa fie o activitate incredibil de ... sexy, da' va asigur c-o sa cistigati respectul lui cum nici macar nu v-ar fi trecut prin capul vostru.

Ala initial neras, desigur...

garbo101426
Postat pe 31 Ianuarie 2017 13:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Schimbarea patutului la bebei??? 3 De la: alinakatt 2 Decembrie 2009 10:41
Intarcatul 28 De la: cory_emy 10 Noiembrie 2010 19:38
Gravida 10 De la: garbo_483116 18 Mai 2018 13:22
concediu prenatal 2 De la: ruschita 7 Ianuarie 2009 13:16
Samponul pt bebe!!! 19 De la: Rotty 1 Septembrie 2015 15:12
Setari Cookie-uri