hernie ombilicala, la copil de 2 ani

Buna seara. maine mergem la doctor dar pana atunci imi doresc sa stiu daca a mai patit cineva cu copilul ce patesc eu..are 2 ani si cam de 3 luni, am inceput sa stam fara "chilotei de bebelus".Ii mai punem ii mai dam jos ..dar atunci cand este fara pampers sta tot timpul cu mana la buric , se trage de el sau se lipeste cu burtica de pereti ..de usa ..de jucarii . Daca il intreb ..te doare spune ca nu , adica, nu se manifesta ca si cum l-ar durea .La inceput am crezut ca este pur si simplu o fixatie de a lui , ca a descoperit buricul si ii place sa se tot atinga la el,dar citind pe net am inteles ca exista aceasta problema ..hernie ombilicala..maine vad ce imi spune medicul pediatru, Buricutul lui a fost mereu mai maricel si putin in afara , cand l-am nascut a facut o infectie la el si am stat cateva zile in spital unde l-au tratat..Daca maine medicul imi spune ca este ok..totusi a mai trecut cineva prin episoade din acestea cu copiii,sa se traga degeaba de buric.Multumes f. mult pentru orice raspuns
amelia_kidz
Postat pe 23 Februarie 2011 18:52
Buna ma numesc Simona si am 22 de ani si am avut ceasi problema de hernie oblilicala dar sa descoperit abea la varsta de 14 ani intr-o faza foarte avansata si am suferit o operatie dupa 4 ani a recidivat aceasta hernie si sa intervenit dinou chirurgical dar am avut un noroc mare si pentru ca am avut un medic bun si la prima operatie si la cea dea doua pentruca astefel as fi ramas fara buric.simtomele herniei oblicale difera putin de la paciient la altul cele mai dese simtome sant de mancarime usturime in faza ecipienta apoi in timp se transforma intepaturi ale buricului dureri minore iar aceste dureri se ameloriaza cand ai stomacul plin pur si simplu dispar apoi apara cand stomacul incepe sa digere mancarea treptat apare durerea,usturimea,mancarimea etc ,cand ai aceste simtome de ex cand te ustura sau te intepa ai tendinta de ate masa sau atine mana calda acolo iar cand ai mancarimi ai tendinta de ate scarpina sau in cazul fiului tau a te trage de buric in caz ca vrei mai multe informati lasami un mesaj cu un id de mess
garbo187986
Postat pe 28 Februarie 2011 12:25
Buna, am fost la medic si mi-a spus ca nu are nimic ...si totusi nu sunt multumita pentru ca el sta mereu cu manuta la buric ,sau se aseaza cu burtica pe jucarii.., se lipeste cu burtica de usa de covor ..de absolut tot de prin casa mai ales de lucrurile care sunt mai aspre,asa ca mai am rabdare putin si o sa merg si in bucuresti la un control dar asta cam peste o luna pt. ca nu am cum acum.Tu unde ai fost , sau din ce oras esti?NU imi doresc sa mi spuna alt medic ca are o problema dar nu mi se pare normal ce face el ..ca se tine cu mana de buric sau ca se lipeste de toate lucrurile prin casa,mai ales ca am si 2 nepoti de varsta lui care nu au asemenea obiceiuri.
amelia_kidz
Postat pe 1 Martie 2011 15:37
eu sant din timisoara si pe mine mama ma dus la vreo 9 medici nici unul nu zicea la fel pana cand am ajuns la domnul TEODORESCU MARIUS DE LA SPITALU CLINIC JUDETEAN DIN TIMISOARA si el cu inca doi medici au cinfirmat ca am hernie ombilicara u din ce oras esti ?
garbo187986
Postat pe 3 Martie 2011 20:10
buna.si baiatul meu a avut si lam operat la spitalul 'grigore alexandrescu'la virsta de 3 ani .acum e totul ok si luna asta face 20 de ani asa ca nu te panica .multa sanatate

garbo166519
Postat pe 4 Martie 2011 18:38
Buna.Si eu am avut aceiasi problema cu baietelul meu,dar nu am apelat la operatie, am folosit de la farmecie un cordon special pentru ernie ombilicala la bebelusi ,la purtat 6 luni dupa care buricutul a revenit la forma lui initiala.Incearca si tu .
etepisi
Postat pe 9 Martie 2011 08:18
buna,,,,,,imi zici te rog de unde i-ai luat cordonul acela?ms
andreveze
Postat pe 25 Octombrie 2011 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anticonceptionalele in timpul alaptarii??? 8 De la: kidz003638 7 Septembrie 2009 11:06
ADENOIDIT- ati auzit dragelo? 17 De la: raluca08 15 Noiembrie 2009 16:42
Ce este important in alegerea unei gradinite? 1 De la: Buburuza_kidz 5 Ianuarie 2011 16:33
ulei de peste pentru bebe 6 De la: tanase_claudia 10 Ianuarie 2010 16:23
maternitatea bucur 2 De la: mioaratl 25 Ianuarie 2009 13:17
Setari Cookie-uri