Indemnizatie de cresterea copilului de 85% ...

Mentionez faptul ca eu deja am depus in ianuarie adeverinta cu venitul recalculat de 85%.Oare aceste prevederi sunt valabile numai pentru cei care n-au depus inca dosarul sau trebuie sa refacem adev. cu formularul respectiv?
Iti multumesc Anna pentru informatia furnizata.
andrei_carmen77
Postat pe 27 Februarie 2009 19:18
Pt. andreei_carmen 77. Chiar nu stiu ce sa mai spun. Pe mine m-au bagat in ceata. Nici nu mai inteleg pe cate luni se ia in considerare venitul ,10 sau 12?
Si cum se face ca se ia in considerare venitul corespunzator lunii in care s-a nascut copilul, cand pana acum era precizat ca pt. respectiva luna se ia in calcul venitul obtinut in luna precedenta.
Si acum ce urmeaza sa se intample? Sa ne contacteze sa ne spuna ca mai avem acte de depus la dosar??? Noroc ca adeverinta mea era pe 13 luni, deci cuprindea si luna nasterii copilului.
Asa ca banii o sa-i primim de Craciun
anna_kidz
Postat pe 28 Februarie 2009 20:11
se ia in considerare venitul pe 12 luni - a 12-a luna fiind considerata cea in care s-a nascut copilul (chiar daca copilul e nascut pe 01 ale lunii). tu in luna aia erai in post natal care este venit anterior nasterii copilului. nu conteaza ca ai dus adev pe 12 sau 13 luni, ei in functie de data nasterii capilului vor sti sa calculeze media. Mie mi-a facut adeverinta contabila cu avocatul firmei, si tot ei au calculat si media de 85%. avocatul a zic ca daca astora de la min muncii nu le iese calculul la fel, le face sesizare...
eu am depus actele pe la jum lunii feb, si la bucuresti tocmai incepusera procesarea dosarelor, procesare care dureaza cam 2 luni...asa ziceau functionarele de la primarie. deci cam in mai ar trebui sa inceapa sa se dea banii retroactiv. oricum vom primi acasa o scrisoare de confirmare - ca am fost luate in evidenta, si ca s-a aprobat venitul respectiv (asa cum am primit cand am depus initial dosarul ptr 6 mil)
ams
Postat pe 1 Martie 2009 00:12
stiti ce cred eu....cand am depus dosarul in ianuarie ,cele de la directia muncii au verificat dosarul si mi-au dat si un nr.de inregistrare daca nu ar fi fost corect banui ca ne-ar fi spus ca mai lipseste ceva.probabil ca cele aparute ulterior in februarie sunt pt cele care incep sa depuna de acum incolo dosarul.atunci in ianuarie era ceata in birourile respective se faceau cereri de mana probabil ca acum le-au mai aranjat si ei .voi afla zilele astea si va tin la curent.....
oto_otto2000
Postat pe 1 Martie 2009 19:34
am aflat dar nu mai gaseam topicul sa va dau de veste.....era asa cum am scris si mai devreme si-au revizuit procedurile pentru cele care urmeaza sa depuna.......eu am primit cei 85% ......pupici la bebei!
oto_otto2000
Postat pe 23 Martie 2009 16:09
poate oi primisi eu, maine vine alocatia (o fi marita? ce bine ar fi )
ruschita
Postat pe 23 Martie 2009 17:50
eu cred ca ii primesti daca ai depus in ian ca si eu tot atunci am depus dar noua ne intra pe card .....bafta!
oto_otto2000
Postat pe 23 Martie 2009 17:54
si de unde esti?din bucuresti?
ruschita
Postat pe 24 Martie 2009 15:06
Pt. Otto-otto: ne-ai dat o veste minunata; poti sa-mi spui si mie cam pe cat ianuarie ai depus actele, ca sa-mi fac asa un calcul estimativ cam cand vor intra banii? Si i-ai primit pe ianuarie si februarie banuiesc...?
andrei_carmen77
Postat pe 24 Martie 2009 16:33
pt ruschita .....da din bucuresti si am depus actele pe str.hambarului.
oto_otto2000
Postat pe 24 Martie 2009 17:35
pt andrei_carmen77...nu mai stiu exact pe la jumatatea lunii cam asa.am primit in feb .600 pt ianuarie si in martie 85%pe feb si diferenta pe ianuarie.....plus alocatiile copiilor ...eu primesc totul pe un singur card .sper sa va vina si voua repede, repede bafta si pupici la bebic.
oto_otto2000
Postat pe 24 Martie 2009 17:39
eu am depus actele tot in ianuarie si luna asta am primit tot 600
sper sa nu fie vreo problema cu actele
rose_kidz
Postat pe 25 Martie 2009 11:00
eu sunt din slobozia si am crezut ca doar aici sunt probleme cu virarea banilor, dar se pare ca m-am inselat... nu ca ma bucur de nenorocul altuia, dar credeam ca doar ai nostri sunt dusi cu pluta...
abia astazi am primit decizia pentru 85% din salariu si dosarul l-am depus pe pe 20 ianuarie..... sper ca luna viitoare ne vor da banii, ca ne descurcam foarte greu cu 600 lei... iar daca mai ai si o rata la casa..........
andracalin
Postat pe 25 Martie 2009 11:10
nu, oto, nu mi-au dat decat 600 de altfel, cand am depus dosarul mi s-a spus ca prin aprilie aqpreciaza ca vor termina de calculat. dar daca nici in aprilie nu primesc reclculat, ma duc cu scandalul peste ei
ruschita
Postat pe 25 Martie 2009 11:14
cred ca la mine au vrut sa-si spele pacatele ca eu am depus o multime de cereri ca mi-au ametit alocatiile eu aveam cont la bcr unde o virau pe cea a lui otto ....le-am zis sa le puna pe un card si mi le-au trimis prin posta cu toate ca le dudesem hartii de la banca si toate necesare .......o intreaga nebunie..... eu alocatia de 200 a mariei de cand s-a nascut am primit-o retroactiv abia in februarie si maria s-a nascut in iulie anul trecut.....nu stiu ce sa va zic ....plus ca eu abia in feb am primit cei 6oo pe noiembrie ,dec ......eu de cand am terminat concediul post -natal adica la 1noiembrie pana in februarie m-am descurcat din alte surse.....cred ca la mine a coincis si cu depunerea dosarului de 85% si cand mi-au dat cele doua luni de anul trecut au luat in calcul si cererea noua .nu fiti suparate fetelor ca vin gramada apoi si o sa va prinda bine si mie mi-a fost greu dar acum am intrat in normal........pupici la bebici!
oto_otto2000
Postat pe 25 Martie 2009 14:20
PENTRU MAMICILE CARE NU STIU.....



CONFORM CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANUL 2007-2010

ART.51. In afara de ajutoarele prevazute de lege,la care au dreptul,salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare.
..LIT C-un salariu mediu pe unitate,platit de aceasta mamei,pentru nasterea fiecarui copil;daca mama nu este salariata sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.....


v-am scris in speranta ca nu toate mamicile stiu si e pacat sa nu beneficiati de acest drept.....pupici voua si bebicilor vostri!


oto_otto2000
Postat pe 29 Martie 2009 09:30
stie cineva ce acte trebuie ptr alocatia comlementara si dupa ce criterii se da
ist
Postat pe 29 Martie 2009 10:38
cine stie ceva concret despre cei 85%?? am depus dosarul in ianuarie si e deja aprilie, incep sa-mi pierd speranta!!! o bataie de joc...
alina_ghiur
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:59
luna asta vin... Cel tarziu in luna mai .
dia28
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:17
Buna.Am auzit vorbindu-se la Pro-Tv, intr-un reportaj cum ca banii ar venii in termen de cel putin 90 de zile de la data depunerii dosarului, iar inainte sa vina banii cu 5 zile vom primii o decizie de la directia de munca prin care ne informeaza ca urmeaza sa primim acesti bani.
Asa ca trebuie sa ne inarmam cu rabdare.....
andrei_carmen77
Postat pe 7 Aprilie 2009 09:22
si eu am depus dosarul in ianuarie,sunt din Constanta si de-abia saptamana asta am primit o hartie de la serviciile sociale precum voi primi 85%,bla,bla.Acum sa vad cand vor baga si banii.sper ca inainte de Pasti.
ancapalade
Postat pe 10 Aprilie 2009 15:07
A mai primit cineva din Bucuresti banii sau hartia de instiintare si daca da, pe cat ati depus dosarul? Incep sa-mi pun semne de intrebare, noi am depus dosarul pe 29 ianuarie si am o presimtire ca o sa primesc banii tocmai in mai.
andrei_carmen77
Postat pe 14 Aprilie 2009 11:50
Astazi mi-au intrat banii... ma duc la cumparaturi pentru Tudor si pentru Paste... (nu vroiam sa ma laud, doar sa va anunt ca poate vin si la voi)...
andracalin
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:10
pt. ANDRA: Felicitari-mai sunt si mamici fericite, si in ce data ai depus dosarul?
andrei_carmen77
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:34
pe 20 ianuarie, sau cam asa ceva... nu mai situ ziua exact...
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:53
Oare primesc si eu inainte de Paste,ca si eu am depus in ianuarie?
ancapalade
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:46
Eu sunt din Slobozia... (ma rog, nu stiu daca are vreo importanta, dar ma gandesc ca poate sunt fonduri descentralizate la nivel local)...

In martie s-a interesat cineva care si-a depus dosarul cu vreo 2 zile inaintea mea si i s-a spus ca banii vin astfel:
- pentru cererile depuse intre 1-15 ianuarie, banii vin in martie;
- pentru cererile depuse intre 16-31 ianuarie, banii vin in aprilie.
La mine asa a fost.

Nu ma intrebati de relevanta datei depunerii dosarului, ca pe mine statul roman si modul lui de functionare m-a doborat fizic si psihic.
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 23:21
buna, fetelor! azi am primit in sfarsit banii recalculati!! nici nu-mi vine sa cred, nu mai speram!! asa sarbatori de Paste mai zic si eu! si luam si motul baiatului duminica...
sa nu uit sa va spun ca sunt din buc si am depus pe 15 ian, inca n-am primit decizia iar suma nu e cea la care ma asteptam...dar asta sa fie problema, se rezolva!
sarbatori frumoase si Paste fericit tuturor!!!
alina_ghiur
Postat pe 16 Aprilie 2009 18:10
idem alina.si la noi la Arad au intrat banii, desi nu am primit nici o instiintare prin posta inainte.cred ca s-a luat in considerare data intrarii legii in vigoare dar oricum e ok.sa aveti Sarbatori Fericite si sa ne traiasca bebeii
dia28
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:14
Felicitari mamicilor.La noi cred ca o sa intre banii in mai, asa ca mai avem de asteptat; oricum speranta moare ultima...
Sa aveti un Paste Fericit alaturi de cei dragi si sa va bucurati de micuti.
andrei_carmen77
Postat pe 17 Aprilie 2009 18:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
anticonceptionalele rigevidon 21+7 67 De la: valentina_mami 24 Februarie 2019 22:15
Propunere pt admin si moderatori 24 De la: office_salinasusesi_ro 13 Februarie 2010 23:48
Denumirea pozelor... 11 De la: margo_kidz 16 Iulie 2010 21:28
despre raceala 30 De la: decelus 2 Martie 2011 11:39
doresc sa ingrijesc copilas cu varsta intre 2 - 10 anisori 1 De la: kidz000824 29 Aprilie 2009 21:03
Setari Cookie-uri