Indemnizatie de cresterea copilului de 85% ...

buna, am o veste pentru mamicile din bucuresti ,am reusit sa vorbesc astazi la directia de munca si mi-au spus ca pt dosarele depuse intre 16-31 ianuarie banii vor veni in luna mai .
pupici , si multa rabdare .
rose_kidz
Postat pe 28 Aprilie 2009 12:41
buna fetelor, astazi au intrat banii in cont , , urmeaza sa vedem daca vin si cei 200 care sunt pe numele lui tati.

pupici si sanatate
rose_kidz
Postat pe 15 Mai 2009 16:24
eu sunt din jud Bacau si am primit banii in luna aprilie.
rexona
Postat pe 17 Mai 2009 20:00
Buna mamici si burtici,
Subiectul asta este unul de interes pentru mine intrucat ma aflu in saptamana 33 de sarcina....mai precis o termin Mentionez ca sunt salariata cu contract de munca din mai 2007 la aceeasi firma si pana acum. Inca nu am intrat in concediu pre-natal, ma simt bine cu buburuza mea la servici (astept o fetita) si mai mergem pana la sfarsitul lunii. Am si eu cateva intrebari, cateva legate de indemnizatie, cateva legate de concediul pre-post-natal:

1 - in momentul in care voi intra in concediu pre-natal (1 iulie) si pana voi naste (max 10 august) salariul il voi primi de la angajatorul meu? Integral? Adica cat primesc si acum? Sau se va calcula altfel?

2 - din momentul in care voi naste, voi intra in concediu post-natal....pana voi termina cele 126 de zile. In acest timp, imi voi primi tot de la angajator salariul pe care l-am primit si pana acum?

3 - am inteles ca la finalul celor 126 de zile, daca intru in concediu de creste al copilului pana la 2 ani mi se va calcula media veniturilor pe cele 12 luni lucrate anterior nasterii sale si va fi un procent de 85%. Suma asta va veni din partea statului, corect?

4 - in legatura cu concediul pre si post natal, trebuie sa merg la medicul de familie, am inteles ca acesta mi-l elibereaza. Intrebarea mea este: va trebui sa merg luna de luna si sotul meu sa il duca la firma pana ce se vor termina cele 126 de zile?

5 - fiind din Bucuresti, am inteles ca trebuie sa merg la Primaria Capitalei pentru a depune acest dosar. Imi puteti spune ce ar trebui sa cuprinda si cam cand sa merg sa-l depun? Din cate ati povestit banii se primesc cam greu

6 - pentru alocatia de 2 mil pentru bebe, aici chiar am nevoie de mai multe informatii...

7 - am citit si de acel salariu mediu pe intreprindere, imi puteti spune mai multe despre el? Ce presupune? Banuiesc ca il ofera angajatorul, nu? In ce conditii?

Vroiam sa va intreb mai multe insa am uitat.....cam astea ar fi intrebarile mele Sper sa nu va suparati pe mine, dar astia de la mine de la birou nu stiu aceste informatii sau cel mai sigur ca nu cred ca vor sa mi le ofere pe toate; firma in care lucrez nu este o corporatie, nici nu avem departament de resurse umane, de toate actele se ocupa o colega de la financiar.
Nu ma grabesc cu raspunsurile intrucat mai am pana la nasterea galustei mele prin urmare cand aveti timp, am sa va citesc cu drag.

Va pup!
Buburuza_kidz
Postat pe 17 Iunie 2009 15:55
deci:concediul pre si postnatal sunt concedii medicale (nu mai stiu cat iei, daca un salariu intreg sau cat), se ia de la med de fam luna de luna (nu poate sa iti dea pe mai multe luni pe aceeasi foaie), si banii se platesc de catre firma unde lucrezi, ca la orice concedu medical.

concediul acela pana la 2 ani incepe de cand termini cele 126 de zile si tine pana face copilul 2 ani, te duci la primarie (de unde iei certificatul de nastere al copilului) si intrebi acolo cand , unde si ce acte trebuie sa depui pt: trusoul lui bb, indemnizatia ta, alocatia copilului.

salariul mediu pe intreprindere il ofera angajatorul, o singura data, cu ocazia nasterii lui bb, si la cererea ta (daca nu faci cererea nu ti-l da), nu stiu nici daca toate firmele ofera, intereaba la voi la personal sau la juridic.
pinicuta
Postat pe 17 Iunie 2009 16:04
Multumesc Pinicuta pentru raspunsuri.
Noi in cadrul firmei nu avem nici departament de personal si nici legal; este o singura colega la financiar si ea se ocupa de tot ce este legal si pe personal. Am intrebat-o azi cateva chestii si a spus ca o sa se intereseze si imi spune ce si cum.
Legat de concediul presi post natal am sa vorbesc cu medicul de familie sa-mi dea, trebuie doar sa vad partea cu salariul cum e pana la urma.
Multumesc inca o data pentru informatii.
Buburuza_kidz
Postat pe 18 Iunie 2009 15:11
1. da, vei primi salariu de la angajator, dar in cota de 85% din net;
2. idem;
3. da;
4. da;
5. prima data te duci acolo si ceri:
a) o cerere tip pentru dosar indemnizatie, pe care o completezi acasa, in liniste, ca are vreo 8 pagini (cel putin la Slobozia);
b) formular de adeverinta ce trebuie completata de firma la care lucrezi care sa ateste salariile pe ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului;
Presupun ca daca tot ajunge sotul tau acolo, o sa intrebe si de ce alte acte mai ai nevoie. Cu titlu de informatie, iti pot spune ca iti trebuie copii dupa buletinul tau, al sotului, dupa certificatul de nastere al copilului, trebuie sa te asiguri ca ai livretul de familie si ca dupa ce s-a nascut copilul, sotul tau s-a dus sa-l treaca pe livret (asta iti trebuie la al treilea dosar din cele enumerate mai jos), plus un extras de cont din care sa reiasa lizibil contul in care vrei sa primesti plata.
Trebuie sa te anunt ca iti trebuie multe copii, dar si documentele in original, pentru ca, de fapt, se depun 3 dosare:
- dosarul pentru alocatia copilului de 200 pana la 2 ani;
- dosarul pentru indemnizatia ta, in procent de 85% din media salariilor nete realizate in ultimile 12 luni anterioare naserii copilului;
- dosarul pentru trusoul copilului si o prima pentru prima nastere, vreo 300 lei, suma care se acorda o data.
Dosarele se depun la sfarsitul celor 126 zile, dar cel pentru trusou cred ca il poti depune mai devreme. Oricum, intreaba inainte de data limita, exact la biroul la care trebuie sa le depui.

6. raspunsul e inclus in 5;

7. daca angajatorul are mai mult de 21 salariati, atunci, cf legii, este obligat sa faca un contract colectiv de munca; avand un contract colectiv, se considera automat ca ce drepturi au fost obtinute la nivel national, sunt obtinute de fiecare salariat in parte din orice unitate, indiferent daca in acea unitate exista sau nu un sindicat;
practica, in schimb, ne omoara, si nu este recunoscut, sau, si mai rau, nu este cunoscut de catre patroni acest drept;
singura ta sansa este ca patronul la care lucrezi sa aiba un program de facut salarii cu licenta si updatat la zi, si atunci acesta va calcula automat ultimul tau salariu, adaugand acest salariu mediu pe unitate;
sincer, mie asa mi s-a intamplat; fata care lucreaza salariile la mine la firma habar nu avea de ce mi-a iesit mie salariul atat de mare in ultima luna; mi-a dat salariul, dar nu cred ca a stiut de ce; pe urma, la ceva timp, am descoperit chestia asta pe un forum, drept de care nici eu nu aveam habar.

nastere usoara!
andracalin
Postat pe 18 Iunie 2009 23:26
o prima pt nastere? de la stat? mie nu mi s-a spus si nu mi s-a dat (in 2007) ce oameni!
pinicuta
Postat pe 19 Iunie 2009 09:15
eu am nascut in 2008... nu stiu daca are vreo relevanta, dar asa mi s-a spus ca se numeste...
mama mea s-a ocupat de toata hartogaraia de rigoare si a mers pe unde era nevoie, asa ca tot ce stiu, e din auzite...
andracalin
Postat pe 19 Iunie 2009 12:08
AndraCalin iti multumesc de info, mi-am notat toate lucrurile.
Legat de contractul colectiv de munca firma noastra nu are decat 15-16 salariati. Cred ca nici nu au un program de salarii. Am vorbit cu tipa de la financiar care la randul ei vorbeste cu o alta care ne verifica lunar actele ca totul sa fie in regula si imi raspunde. Acum sa vedem. Ideea e ca la noi pe cartile de munca s-a dat mai mereu un salariu mai mic si mai mult in mana, iar daca sefilor nu le va conveni cerinta mea sigur imi vor calcula dupa contractele de munca si va iesi undeva la 7-8 mil salariul mediu.
Nu stiu sa vedem.
Multumesc inca o data pentru informatii
Buburuza_kidz
Postat pe 19 Iunie 2009 15:40
daca nu ai trecut tot salariul pe cartea de munca, tu te astepti sa-ti dea 85% concediu medical din netul pe care il aveai, sau din netul de pe cartea de munca?
asta e prima ta problema...
caci va trebui sa-ti dea si 85% din banii luati la negru, si eu n-am vazut patron pana acum sa faca asa ceva...
andracalin
Postat pe 20 Iunie 2009 13:43
pai cum sa ii dea 85% din ce ii dadea la negru?asta ar insemna sa recunoasca singur ca nu i-a trecut pe cartea de munca salariul real, si asta nu va face niciodata! o sa ia sigur 85% din ce are pe cartea de munca!
pinicuta
Postat pe 20 Iunie 2009 17:46
ideea era ca ea e sigura ca o sa-i dea 85% din ce lua la negru, din moment ce-si face griji pentru salariul mediu pe unitate...
cel putin asa am gandit eu ca vroia sa spuna...
andracalin
Postat pe 20 Iunie 2009 21:27
Salariul mediu pe unitate, calculat ca medie a salariilor legale nu la negru...

pinicuta
Postat pe 20 Iunie 2009 22:57
da pinicuta, dar cum luna de luna patronul gaseste bani sa-si plateasca salariatii la negru, la fel de bine poate sa plateasca si un concediu medical la negru... problema e doar sa vrea...
amandoua ne indoim ca o sa vrea sa plateasca....
andracalin
Postat pe 21 Iunie 2009 15:30
Buna!
Angajatorii mei au avut bunul simt ca atunci cand i-am anuntat ca sunt insarcinata sa-mi treaca pe cartea de munca salariul actual. Adica ce luam in mana este acum si pe cartea de munca, bine...este trecut de cand i-am anuntat, retroactiv. Din punctul asta de vedere nu-mi fac griji, plus ca mi-au calculat si toate comisioanele pe care eu le-am generat pentru firma.
Legat de salariul mediu pe unitate acum sigur nu il vor calcula in functie de salariile la negru, insa chiar si asa daca sunt ceva banuti in plus, nu-mi strica.
Va pup si va tin la curent cu ce se mai intampla!
Buburuza_kidz
Postat pe 22 Iunie 2009 09:40
Buna ziua,
Doresc si eu un raspuns daca este cineva intr-o situatie asemanatoare: sunt angajata la firma actuala din data de 28 mai 2009 si urmeaza sa nasc pe 20 04 2010. In acest caz pot beneficia de indemnizatie de 85 % si de asemeni nu stiu daca concediul post natal( cele 42 de zile) se poate include in cele 12 luni supuse impozitarii.Multumesc si astept un raspuns.
cristina79
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:17
ca sa beneficiezi d indemnizatie,trebuie saai stgiu de cotizare de 12 luni,inainte de data de nastereacopilului.
rexona
Postat pe 20 Ianuarie 2010 08:18
Buna,
Stiu ca trebuie sa am 12 luni lucrate anterior nasterii , intrebarea era punctuala, nu sunt 12 luni integi: din luna mai 2009 nu am decat 2 zile; din luna aprilie 2010 cel mai probabil o sa am 25 zile.Doresc un raspuns avizat daca se poate.
Multumesc
cristina79
Postat pe 20 Ianuarie 2010 20:43
Deci prenatalul si postnatalul este 85% din brut(din ce scrie pe cartea de munca ) care il plateste patronul(dar el primeste banii acestia de la stat)+ plus 15% care e obligat patronul sa-i plateasca de la el.
Mai e salariu de nastere de la patron.
Apoi acte pt alocatia de nastere,idemnizatie de crestere a copilului pana la 2 ani,trusou,alocatia de stat.
Indemnizatia de creste a copilului este 85% din net(din cat iei in mana) calculat pe 12 luni anterioare nasterii.
Deci pe adeverinat care am completat-o cu cele 12 luni lucratoare anterior nasterii am completat luna ,nu ziua: deci tu daca nasti in 20 aprilie in mod normal n-ai 12 luni.(mai,iunie,iul,aug,sept,oct,noim,dec,ian,feb,mart)
O sa ma interesez mai mult pe tema asta,o sa vad daca mai am copie dupa adeverinta care am duso eu pt ca si mie mi s-a spus 12 luni anterioare nasterii dar eu amintesc f bine ca am trecut si luna nasterii.
Inca un punct imp pt gravidute micsorarea prog la 6 ore cu acelasi salariu.

Inca un aspect e ca patronii chiar dc sunt obligati sa plateasca zic ca n-au auzit de asa ceva asa ca nu vor s-o faca.
bau
Postat pe 20 Ianuarie 2010 21:38
Ti-am postat intrebarea ta pe acest forum
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144939&whichpage=15

unde poti primii un raspuns avizat , sunt moderatori priceputi care m-au ajutat si pe mine de multe ori.
bau
Postat pe 20 Ianuarie 2010 22:39
multumesc
cristina79
Postat pe 22 Ianuarie 2010 13:07
cristina79 am gasit adeverinta care a trebuit s-o depun la primarie in care scrie ...veniturile realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului.... dar
imi cere asa :
1. luna nasterii copilului
2.luna anterioara lunii nasterii copilului
3.luna 2-a anterioara lunii nasterii copilului
.
.
.
.
.
.
.
11.luna 10-a anterioara lunii nasterii copilului
12.luna 11-a anterioara lunii nasterii copilului

bau
Postat pe 10 Februarie 2010 16:17
Buna ziua,
Multumesc mult pentru detalii.
cristina79
Postat pe 11 Februarie 2010 16:17
nu ai pt ce cristina79 sa-mi spui ce ai rezolvat.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 03:18
Vad ca se apropie cu pasi repezi luna in care o sa nasti....acum vine martie si imediat v-a venii si aprilie.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 03:20
Buna,
Multumesc pentru urari. Si noi asteptam momemntul nasterii , in legatura cu indemnizatia o sa te tin la curent. Sanatate pentru voi si cei mici.
cristina79
Postat pe 21 Februarie 2010 07:57
BUNA CE ACTE TREBUIE PTR INDEMNIZATIA DE 600 RON ?, STIE CINEVA ?
kidz006755
Postat pe 24 Februarie 2010 16:43
CATI BANI SE DA PTR NASTERE ?
SE DA SI LA AL DOILEA COPIL?
kidz006755
Postat pe 24 Februarie 2010 16:46
Buna!
Acte necesare pentru TRUSOU NOU-NASCUT:
- certificat nastere nou-nascut (original si copie xerox);
- acte identitate parinti (original si copie xerox);
- cerere tip - dublu exemplar (prezenta obligatorie a ambilor parinti).

Iata ce acte iti trebuie pentru dosarul de obtinere a indemnizatiei (600):
actul de identitate al solicitantului;
certificatul de nastere al copilului;
adeverinta privind veniturile mamei din ultimele 12 luni (de la locul de munca daca mama este salariata sau vizata de agentia fiscala de care apartine daca este liber profesionista, are o firma, are castiguri din agricultura sau, pe langa salariu, are alte venituri, precum dividende);
cerere de acordare a indemnizatiei.
Dosarul cu aceste acte se depune la primaria de care apartii.
Procedura este identica in cazul in care tatal doreste sa intre in concediu pentru ingrijirea copilului.
Banii vor fi primiti prin card, daca asa doresc solicitantii, sau prin mandat postal, la domiciu.
La depunerea dosarului se vor prezenta toate actele in original.
Sper ca ti-am putut fi de folos! Si ca nu este prea tarziu!

Lowiny
Postat pe 18 Martie 2010 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna, 24 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:19
intarcatul fetitei mele 14 De la: andracalin 11 Octombrie 2009 20:16
informarea zilnica 18 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:20
buna! 7 De la: TATUSILVIA 29 Aprilie 2009 22:14
mamici care nasc in febuarie 34 De la: bogoaica 19 Iulie 2009 17:54
Setari Cookie-uri