ficatel de pui

vasilicasavoiu....eram curioasa sa vad daca ati primit asa pe ochi frumosi ...oricum eu nu i l-am dat ca nu mi s-a parut normal sa-i administrez ferrum hausmann fara analize......eu nu i-am facut fetitei nici un set de analize pana acum.inainte am avut o pediatra de nota 20,a iesit la pensie si in locul ei a venit o doamna dr cam superficiala......eu nu ma stresez prea tare ca mai am experienta si de la primul copil dar trecand anii am crezut ca s-a mai schimbat ceva .va multumesc la toate pt raspunsuri mi-ati intarit convingerea ca e bine ca nu i l-am dat aiurea.o primavara frumoasa!
oto_otto2000
Postat pe 1 Martie 2009 19:16
asta e sistemul sanitar in romania vai si amar si nu numai...imi zicea o vecina care este insarcinata in 5 saptamani ca tocmai a fost la ecograf si medicul vedea sarcina extrauterina si tocmai i-a propus sa faca intrerupere de sarcina numai ca a fost inspirata sa mai consulte un medic si culmea nu avea asa ceva nu mi-a venit sa cred cand am auzit asa ceva....ce sa mai zic de medicii francezi de la un spital din Lyon care i-au amputat unei femei bolnave de cancer sanul gresit.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2009 15:20
dupa cate am citit mai sus, incep sa ma sperii.... noua pediatra ne-a dat fer haussman de la 2 luni... evident, n-am facut analize si m-am gandit ca e ca vigantolul...
o sa consult si eu alt medic.... la inceput si mie mi s-au parut cam multe chestii de luat (vigantol, 2 picaturi, calciu 2.5ml de zece ori pe luna si fier 5 picaturi dimineata, 5 seara)... am mai vb cu alte mamici care erau la alte doctorite si a zis ca si lor le-a dat fier...
si toate alptam la san...
acum nu mai alaptez ca s-au terminat resursele...
andracalin
Postat pe 2 Martie 2009 19:14
o clipa , este OK sa dai fier bebelusului . asa cum vigantolul este tratament profilactic ( de prevenire ) al rahitismului asa fierul este tratament profilactic al anemiei feriprive . la sase luni bebelusul deja nu mai are din fierul acumulat in burtica mamei . iar mama care alapteaza , si a trecut printr-o sarcina nu mai are cum sa sustina 2 organisme din punctul asta de vedere . deci este OK . nu este nicio problema daca se da fier fara analize , acum in alta ordine de idei . 10 picaturi zi mi se par cam multe . cauta parerea unui alt pediatru .
ion_cristina
Postat pe 2 Martie 2009 21:09
andrajuganarucalin parerea mea e sa mai consulti un medic de preferinta pediatru nu mi se pare normal sa-i dea la 2 luni la copil fier si calciu si fara analize...de aceea se fac la 6 luni analize ca sa vada medicul de ce are copilul nevoie (la noi nu a fost nevoie nici de vigantol cu atat mai putin de ca sau fier ) si oricum dupa 6 luni se incepe diversificarea si cred ca e mai bine sa-si ia din alimentatie necesarul ce calciu si fe decat sa-l indopam cu medicamente.Mie mi-a zis doctorita ca nu e nevoie sa-i dau fier daca-l alaptez doar daca sunt eu anemica.Oricum noi am facut 2 randuri de analize pana acum mai mult din cauza mea ca eram stresata dar au iesit foarte bine.Va dorim numai bine.
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Martie 2009 13:15
nu sunt de acord cu administrarea de vitamine fara analize in prealabil,sau fara sa existe carente! de asta nu am inteles nici in sarcina anumiti dr care dadeau elevit,numa asa,fara analize,eu nu am luat pt ca nu a fost cazul,si acum, cel putin pana nu descopar ca sta prost bebe cu ceva vitamina,nu ii dau nimic! alaptez inca,eu nu sunt anemica,bebe are 8 luni aproape,papam de la 6 luni diversificat,carnita de pui de la 6 luni jumate,galbenus de ou de la 7 luni,de la 8 luni bag pestele si apoi spre 9 luni ficateii de pui
nimes_trans
Postat pe 3 Martie 2009 23:35
Buna mamici!

Am un baietzel de 8 luni, dr mi-a recomandat ficatelul de pui, de la 7 luni, eu ii dau acum asa: 2 zile carne vita, 2 zile galbenus de ou, 2 zile ficat de pui si o zi peste, acum am tot citit ca nu ar fi bun ficatul de pui ca ar contine ff multe toxine, sunt in dubii daca sa continui sau nu sa-i dau!

Multumesc mult! poopici
Deli_
Postat pe 3 Martie 2009 23:53
elevitul se da in sarcina pentru PREVENIRE este foarte important . chiar daca analizele tale sunt perfecte in primul trimestru de sarcina , in ultimul trimestru vei avea carente . oricat spanac , ficat sau brocoli ai manca tu . eu nu am luat elevit pt ca imi provoca voma instant . si s-a cunoscut . desi am avut analize perfect in primul si al doilea trimestru in al treilea eram la pamant . am luat doar acid folic si ferretab . insa pustiul meu a avut carenta de fier in primele luni de viata ( ulterior s-a corectat) tocmai pt ca eu nu am mai putut sustine 2 organisme in ultimul trimestru cu toate analizele mele perfecte .
ion_cristina
Postat pe 4 Martie 2009 00:44
Deli_ imi place motto-ul tau
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 15:16
aaa noi in schimb avem 2 zile peste si una ficatel ca-i place tare mult pestele cateodata chiar si 3 zile de peste pupici
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 15:17
eu nu stiu ce sa mai zic eu doua sarcini am dus, doua nasteri naturale fara epidurale in ambele sarcini nu am inghitit nici un elevit nici o materna nu acid folic si copii mei sunt sanatosi tun ...cred ca depinde de fiecare medic si de fiecare persoana in parte ....eu m-am bucurat ca nici nu sunt adepta pastilutelor,eu si cu no-spa il aveam in geanta dar nu stiu daca am luat cateva toata sarcina si am condus si m-am zdruncinat pana in ultima clipa.
oto_otto2000
Postat pe 4 Martie 2009 15:19
nu am luat si analize ok am avut si in primul si in al 3 lea trimestru doar din alimentatie,bb e ok si el cel putin pana acum si are 8 luni,chiar azi a fost dr in control si nu da nici el la bb calciu si fier numa asa.....
nimes_trans
Postat pe 5 Martie 2009 00:12
ce fel de peste pot sa-i dau?
nimes_trans
Postat pe 5 Martie 2009 00:13
cel mai multa mancam pastrav il ia sotul meu viu din acvariu dar ne place si cod tot proaspat sau pangasius ideea e sa nu-i dai congelat .
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Martie 2009 13:53
pt vasilica....am si eu o fetita de 7 luni si azi i-am cumparat peste pangasium proaspat....dar l-am taiat in bucatele mici si l-am bagat ;la congelator...e ok??

de maine vreau sa incep sa-i dau.

si noi avem 2 zile supa cu carne de pui,o zi ou, o zi peste ,o zi ficatel si o zi supa simpla de legume...

va pup
horobeanu
Postat pe 5 Martie 2009 14:03
la fel am facut si noi chiar daca nu-l tin mai mult de 10 zile in congelator pentru ca nu iau mult si-l mananca si destul de repede
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Martie 2009 14:08
Tot aproape de 7 luni i-am dat si eu oricum cercetatorii considera ca introducerea pestelui in dieta copiilor inainte de varsta de noua luni reduce cu 25% riscul dezvoltarii unor afectiuni ale epidermei. Coordonatorul studiului, doctorul Bernt Alm, de la Universitatea din Gothenburg, a spus ca este dificil de precizat care este substanta din peste benefica in prevenirea eczemelor, avansand ipoteza ca responsabili pentru acest fenomen ar fi acizii grasi omega 3.
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Martie 2009 14:34
i-am dat de la 3 luni ferum haussman. am reluat la 7 luni. medicul mi-a dat. la 3 luni i-am dat in urma unor analize care il aratau putin anemic.
irina_haidoaie
Postat pe 23 Martie 2009 13:02
irina_haidoaie cred ca esti singura persoana daca nu gresesc care i-ai dat ferum haussman in urma unor analize pentru ca daca ai citit si tu mai sus de obicei sunt medici care dau dupa "ochi frumosi" ca sa citez o mamica acest medicament si mamicile se conformeaza ca doar le-a prescris medicul fara macar sa intrebe sau sa citeasca in ce scop se da si toate cele bune
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 13:08
Buna mamico!!!
Sunt o mamica a unui bebe de 8 luni si din punct de vedere al mancarii, nu prea "inghite" ficatelul si pestele.
Am vazut ca ii dai copilasului tau pilaf cu ficatel...ce varsta are??? Banuiesc ca mai mare de 8 luni, nu???
Bebe al meu mananca ficatel in piure, dar pana la max 10 lingurite, pb e la carnea de peste ca nu o inghite deloc.
Voiam sa va intreb ... VOI CUM PREPARATI CARNITA DE PESTE si in ce combinatie cu alte alimente o dati copilasului??? Am incercat fiarta cu legume dar nu a mancat-o ... mai mult, stiu ca ii trebuie aport de fier in organism ... asa ca da-ti-mi un sfat!!!!!!!!!
Multumiriiii anticipate!!!!!!!!!!

aaaa era sa uit...administarea de fier ati facut-o in urma unor analize banuiesc...sau doar in urma unui simplu control la medicul pediatru ....ca daca tre sa ii fac analize .....stiu ce concert ma asteapta!!!!!:)))!
gioconda_iftime
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:04
pt Gioconda.....eu ii dau fetitei mele peste de la 7 luni si ii place.i l-am dat pana acum fiert separat si apoi adaugat in piureul de legume. si l-a mancat fara probleme.

oricum fetita mea nu prea face nazuri si pana acum a mancat cam orice...

va pup
horobeanu
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:20
pestele i l-am dat si eu tot in piureul de legume acum mananca separat nu are treaba ar manca si un peste intreg daca i-as da ii place la nebunie ficatelul e un pic mai uscat si se cam stramba dar am citit ca o mamica-i dadea in iaurt si a mers si la noi asa ca poti incerca varianta cu iaurtul poate-i place asa.
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:00
bebele meu al mananca simplu ficatelul dar nu-i dau sub nici o forma de cumparat doar de casa avem noroc ca stam la tara si avem pasari si cand tai cate una el al papa si ai place f mult si plus de asta e fffffff sanatos
silviatatu
Postat pe 4 Aprilie 2009 22:06
si eu ii dau ficatel de pui, dar doar o data pe saptamana. de mancat il mananca dar la inceput i-au iesit niste bubulite pe ea si l-am oprit. acum l-am reluat iar si vad ca e ok, dar nu risc sa-i dau de mai multe ori pe saptamana.

oricum eu in piureul de legume ii pun de 2 ori pe sapt piept pui si peste, si o data ,ficat,ou (galbenus),si legume simple cu paine.

si vad ca ii place cu comenteaza.saptamana asta i-am pus si o rosie si vad ca s-a cam strambat (poate a fost prea acra).

horobeanu
Postat pe 4 Aprilie 2009 22:26
silvia sa stii ca si noi tot de la tara primim si avem noroc ca socrul meu e medic veterinar si are grija sa-mi trimita doar pe cel "sanatos" zice el ca mai e cate un pui care are ficatelul "patat" cumparat nu am incercat sa-i dau si nici nu am de gand sa incerc pentru ca am o vecina care i-a dat fetitei ficatel cumparat si s-a umplut de bubite si i-am dat si ei unul adus de la mine de la tara si nu a avut nimic acum sincer nu stiu ce sa zic dar vecina mea nici nu mai vrea sa auda de ficatel.
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Aprilie 2009 12:30
nici eu nu-i dau fier suplimentar pt ca analizele i-au iesit bine si dr mi-a zis ca nu ete necesar sa-i dau.daca chiar ar fi necesar i-as oferi fructe carnita de pui si multe altele care contin fier va pup
silviatatu
Postat pe 11 Aprilie 2009 00:50
eu ai dau lui Alex ficatei fierti , ai plac foarte mult si nu a patit nimic de la ei,poate uni copii sunt mai sensibili nu stiu ce sa zic.
ALEXANDRU28
Postat pe 28 Iulie 2009 15:31
Cresteti-va copii, cum credeti voi mai bine, si nu va uitati ce face copilul altuia sau ce au facut parinti.
Fiecare organism in parte e diferit, ca metabolism.
Mi se pare ca unele mamici cauta etaloane pt. copii lor, si mare gresela. Una e sa va impartasiti din experiente .Incercati sa fiti unici
SToian_Constanta
Postat pe 23 August 2009 13:00
Fetelor am auzit despre pangasius ca este un peste foarte toxic, puteti sa cititi despre el pe internet, scrie pe el ca este un peste oceanic importat din Taiwan dar Taiwanul nu are iesire la ocean deci unde este acest peste crescut?
Plus de asta daca la noi in tara ajuge asa de ieftin (9 lei kg) ma intreb cu ce pret pleaca de acolo? Poate gratis...
De ce sa manance copilul peste tocmai din Taiwan cand nu stim cum este crescut si avem si noi pestele nostru care este mult mai sigur.
silvia_kidz
Postat pe 24 August 2009 11:13
buna seara mamici.baietelul meu are 7 luni jumate si ii dau ficatel de la 7 luni si il mananca super bine.ii fac piure cu diferite legume(morcov,dovlecel,ceapa,orez,cartof),il fierb impreuna sau chiar si putin prajit.si carnita de pui si vita o mananca foarte bine si chiar ii place.pupicei la toti ingerasii
segio2009
Postat pe 27 August 2009 00:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cabinet specializar copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:11
probleme cu apa 2 De la: adelafistis 16 Ianuarie 2010 09:22
prea putin in greutate 28 De la: garbo229018 9 Octombrie 2011 13:23
alimentatia in timpul alaptarii 16 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 12:23
pete rosii 16 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:29
Setari Cookie-uri