ficatel de pui

voi dati bebelusilor ficatel de pui? eu i-am dat lui mihnea pana cand am citit ca este "camara cu toxine", apoi am renuntat. ce parere aveti? multumesc!
felideni
Postat pe 28 Septembrie 2008 17:30
noua ne-au zis sa ii dam (mai multi dr au zis si i-a dat, ii place, bine nu i-am dat asa canitati industriale... Pe de alta parte am auzit ca puii (in intregime, nu ficatul lor)sunt injectati cu nu stiu ce ca sa arate mai " grasi", si ca mai bine le-am da la copii vita decat pui, acuma nu stiu care e adevarul...
ruschita
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:31
eu nu ii dau carnita de pui, ci de curcan. am citit ca si carnea rosie contine mult fier. mai asteptam pareri ale mamicilor!
felideni
Postat pe 29 Septembrie 2008 08:02
buna fetelor....eu ii dau deliutzei o data pe saptamana ficatel de pui fiert foarte bine si dezpielitat.....in privinta puiului nu stiu ce sa va zic eu ii dau fetitei si carne de pui si de curcan si de vita si peste.....din carnita de pui i-am facut si ardei umpluti....daca va este frica sa l-e mai dati pui din comert luati pui vii si taiatii voi daca asta va ofera mai multa siguranta noi am luat dar sa stiti ca nu am observat nici o diferenta.....ce credeti ca mai este ceva natural pe piata???
si legumele sunt crescute fortat cu tot felul de substante...pupici
deliarebecca
Postat pe 29 Septembrie 2008 10:39
NICI EU NU DAU FICAT ,
daca e de tara e bun,dar cumparat NU

asa etoate toxinele acolo se duc
nu maie nimik 100% pe piata
dar ficatul e primul pe lista
monique1977_kidz
Postat pe 9 Noiembrie 2008 08:24
Eu i-am dat fetitei mele ficatel de pui,
dar nu il mananca sub nici o forma, dar am inteles ca este foarte bun fiert in laptic cu un pic de sare (recomandare de la medicul pediatru)!!!
Fetita mea mananca carnita de pui, de vita si peste proaspat .... toate gatite ca pentru copii.... are 10 luni jumatate si nu am avut nici un fel de probleme legate de alimentatie!!!
Va sfatuiesc sa dati copiilor o alimentatie cat mai echilibrata!!
Pup
liliana_sfc
Postat pe 11 Noiembrie 2008 12:07
Buna mamici si pitici,
Eu ii dau Anitei carnita de pui, ficatel de pui, cu vita nu prea se impaca, dar incercam, iar pestele ii place. Medicul pediatru mi-a recomandat sa am grija ca 2 zile din saptamana sa nu fie cu carnita. Legumele ne plac mult, iar fructele sunt o minunatie. Cat despre iaurt, ii iau si pentru varsta ei, dar si cel cu omega 3, tot la recomandarea dr. Toate sunt fierte la aburi si pasate, mai putin fructele. Singurele pe care le fac la aburi sunt gutuile pe care i le dau cu cereale.
Pofta bun voi cei mici si pupici pntru mamici
cristinaschatz
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:51
il papa dar nu gol.am incercat cu cartof si morcov dar nu vrea .eu il combin cu banana si merge struna.sa fie putin dulceag asta vor.
dia28
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:00
didina, incearaca cu dovlecel...e foarte bun.
felideni
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:23
daca e de pasare ficatul nu are cum sa aiba toxine.puiul sau gaina mananca porumb,tarate.daca ne luam dupa nebunia asta de acum nu le mai dam copiilor nimik sa manance.`ei se si plictisesc repede de anumite feluri de mancarica si daca avem doar legume voie sa le dam si lapte ce ne facem cu ei.mi se par unele postari exagerate.pe noi cu ce ne-a crescut ca stateai la coada 5 ore ca sa iei ceva ............!!!!!!
alessia_kidz
Postat pe 23 Februarie 2009 18:20
alessia, ai mare dreptate! dar s-au facut tot felul de studii si lucrurile stau putin altfel fata de acum cativa ani. eu mai am un baietel de 9 ani si atunci nu existau restrictile care sunt acum cu privire la diversificarea si alimentatia bebelusului. pana la urma fiecare face cum doreste! toate cele bune!
felideni
Postat pe 24 Februarie 2009 15:59
buna ziua!
indraznesc sa va dau un sfat primit la randu-mi de la doc pediatru. fierbe-ti ficatelul in 1/4 lapte cu 3/4 masura apa pt 2-3 ore, pt o mai buna detoxifiere. ficatul tb sa fie proaspat (nu congelat).
sper ca v-am fost de folos
ada_kidz
Postat pe 24 Februarie 2009 16:11
fierbeti. scuze ca plange bebe si nu ma pot concentra
ada_kidz
Postat pe 24 Februarie 2009 16:13
eu ii dat lui tudor ficatel, cam o data pe saptamana.... fiert, cu cartofi, putin unt si zeama in care a fiert...
ii place si mananca... noi avem pui de tara si ficatulsi pieptul se pun separat la congelat, in pungute mici si nu se atinge nimeni
andracalin
Postat pe 24 Februarie 2009 19:00
mamici eu ii dau mariei ficatel de pui cu cremoso si ii place .asa i-am dat si baiatului cand a fost mic.il fierb il dau prin robot se face pasta si apoi il amestec cu cremoso......
voiam sa va intreb daca la 6 luni ati primit de la cabinet ferrum hausmann ?
oto_otto2000
Postat pe 26 Februarie 2009 16:20
Noi am primit ferrum haussnan tot pe la 6 luni. Ni l-ar fi dat mai devreme daca faceam analizele mai din timp.
anflo
Postat pe 26 Februarie 2009 16:53
pt ce e ferrum haussnan?mii nu mi-a recomandat nimic pt bb.sa inteleg ca e fier,dupa denumire¿
ninutza_kidz
Postat pe 26 Februarie 2009 16:58
Da, e fer. Noua ni l-a dat pt ca i-a gasit anemie. Inca ceva...voi dati calciu la bebei? Eu am citit pe net ca trebuie calciu cate 10 zile pe luna si am intrebat--o pr dr. si a fost indignata "Dar nu i-ai dat pana acum?!" Auzi la ea....trebuia sa citesc eu pe net ca trebuie si calciu, ca ei ii era prea greu sa deschida gura...sau poate tre' sa ne nastem invatati...
anflo
Postat pe 26 Februarie 2009 17:12
pai laptele praf are calciu.eu nu ii dau,daca trebuia imi spunea.bine,noi suntem afara dar chiar si asa,aici sunt multe lucruri pe care medicii nu le reocmanda in schimb in ro ,da.eu nu ii dau nimic daca nu imi spune pediatra.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Februarie 2009 17:16
Pai nici eu nu ii dau, fara sa imi zica dr, sau macar cu acordul ei...Mai am o prietena care ii dadea calciu lui bb, dar am zis ca na...daca nu mi-a zis dr nimic de asta, de ce sa ii dau de capul meu..cand de fapt chiar trebuia sa ii dau
anflo
Postat pe 26 Februarie 2009 17:24
oto_otto nu am primit nici un ferrum hausmann presupun ca e fier si presupun ca ar trebui sa se dea copiilor doar in urma unor analize sau nu-i asa? tie ce ti-a zis doctorita ta?
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Februarie 2009 17:33
in general pe la sase luni , rezervele de fier sunt pe terminate , si de aceea se administreaza fier ca profiliaxie a anemiei feriprive , ferrum hausmann este cel mai bun , nu este un altfel de fier , pur si simplu o alta firma , are o concentratie mai mare , si probabil se absoarbe mai bine , noi am primit fier de la trei luni pt ca am avut o mica anemie descoperita pe la o luna jumatate . vlad nu l-a suportat vomita absolut tot laptele asa ca pediatrul a spus sa nu i l mai dam , acum la sase luni si , am facut din deget o hemoleucograma , si surpriza anemia se corectase , oricum formula era imbogatita cu fier . asa ca o sa mancam doar alimente cu fier si nu o sa mai fie nevoie de picaturi .

ps. fierul se ia cu suc de fructe preferabil cu vit c se absoarbe mai bine
ion_cristina
Postat pe 26 Februarie 2009 18:31
Eu pana acum ii puneam in tetina si ii dadeam, sau cu lingurita sau, daca dormea, direct in gurita..am sa ii pun cu un pic de suc de portocale de acum
anflo
Postat pe 26 Februarie 2009 18:54
Pentru a preveni anemia este necesara consumarea de alimente bogate in fier precum carnea, pestele,ficatul, carnea de pasare, ouale, legumele cu frunze verzi, dovleac, spanac, cartofii dulci, cereale sau fructe proaspete.
SEBY1YEAR
Postat pe 27 Februarie 2009 10:55
Iar acum revenind la topic si noi am inceput sa mancam ficatel o data pe saptamana chiar daca-l pasez in piureul de legume nu pot spune ca-i place dar cel putin mananca o jumatate de ficat cand nu mai vrea nu-i mai dau oricum daca se satura nu mai deschide gurita orice i-as da.
SEBY1YEAR
Postat pe 27 Februarie 2009 11:00
noi nu am primit fier. a zis medicul ca nu este nevoie.
felideni
Postat pe 27 Februarie 2009 15:15
merci de raspunsuri eram curioasa pt ca mie mi l-a dat fara sa-i fac fetitei nici o analiza......
oto_otto2000
Postat pe 27 Februarie 2009 15:17
Fetita mea ii place ficatelul f mult cu pilaf.Ii fac separat pilaful la cuptor si il pasez cu ficatel care l-am fiert prin blender.
maria_serafim
Postat pe 27 Februarie 2009 18:44
maria_serafim o sa incerc sa-i dau si eu cu orez ca numai bine s-a invatat cu orezul ca acum 2 saptamani a avut diaree de la dintisori si daca la inceput nu a prea fost incantat de orez acum pot spune ca-i place
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Martie 2009 09:25
oto_otto mie mi-a zis doctorita ca nu e nevoie de supliment de fier daca alaptez doar daca sunt si eu anemica atunci da si in nici un caz nu se da fier fara analize pentru ca odata introdus in organism ramane acolo si din dorinta de a face bine facem mai mult rau oricum daca nu esti multumita de raspunsuri poti consulta parerea altui medic.
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Martie 2009 09:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alimentatia in timpul alaptarii 16 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 12:23
ce produse folosim pt bebelusi 59 De la: adelafistis 24 Decembrie 2017 00:19
Aplic unghii false profesionale cu gel cu experienta in domeniu 2 De la: dor72 6 Martie 2011 23:36
moalele capului 3 De la: iasomia 25 Ianuarie 2012 21:06
AM SI EU O RUGAMINTE 4 De la: ANYYTA 6 Octombrie 2009 21:23
Setari Cookie-uri