BEBE VARSA

STIE CINEVA NISTE TABLETE,CEAI ,ETC PE BAZA DE PLANTE PT K BEBE SA NU MAI VERSE ,NU VREAU SAB SIMPLEX ,AM INCERCAT SI PARCA E MAI RAU ,BEBE ARE 2 LUNI JUMATE,NU I-AM SCHIMBAT LAPTELE ,NICI APA, NIMIK INSA EL IN CONTINUARE VARSA CATEODATA CHIAR DUPA FIECARE MASA,NU ESTE TRIST ,SUPARAT ,APATIK ,DOAR CATEODATA IL DOARE BURTIK ,NU AM AVUT O PERIOADA GREA CU COLICII POT SPUNE K AU FOST INEXISTENTI,INSA CATEODATA CHIAR MA SPERIE,IA IN GREUTATE,PAPA CU POFTA DAR VREAU SA II DAU CEVA K SA NU MAI VERSE......
mihamedlife
Postat pe 28 Septembrie 2008 19:25
mergi cu baietelul la un medic pediatru BUN!
sab simplex nu e pentru varsaturi,ci pt colici, gaze intestinale
e prea mic bebe ca sa incerci sa-l tratezi dupa recomandarile forumului.
nu vreau sa te sperii, dar mai bine o fac...cauze pot fi multe: o stenoza hipertrofica de pilor (mai ales ca e baietel) - care necesita interventie chirurgicala, reflux gastro=esofagian, intoleranta la laptele de vaca (daca papa lapte praf).

Postat pe 28 Septembrie 2008 20:33
ce intelei tu prin "varsa"? adica in jet, cantitate mare, sau doar ca regurgiteaza?
ruschita
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:39
buna! si noi am patit ca tine...la mihnea varsaturile au debutat in a 5 a saptamana de viata si au durat pana la 5 luni 1/2, cand am inceput diversificarea. in aceasta perioada am facut o serie de ecografii si de 3 ori analize. rezultatele erau bune, dar mihnea voma intr-una. cauzele pot fi multe: daca bebe este alimentat la san, depinde de ce alimente consuma mama, poate este prea lacom si inghite mult aer cand mananca, poate fi vorba de intoleranta la proteina din lapte, reflux gastric,...ca medicatie, mihnea a primit debridat, ii administram 10 zile pe luna si ii mergea foarte bine. am asezat ceva sub salteaua patutului si am cumparat balansoar, pentru al tine permanent pe plan inclinat. asa cum a spus si boaba, trebuie sa mergi la pediatru cu el. multa sanatate!
felideni
Postat pe 29 Septembrie 2008 10:06
eu cred ca daca ia bine in greutate nu-i problema. dar vb cu un dr mai bine...
ruschita
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:49
va multumesc tututor pt sfaturi,bebe papa doar lapte praf nan 1,doar de vreo cateva ori a varsat in jet ,in rest varsa cam dupa fiecare masa,da aveti dreptate tb sa merg cu el la un pediatru bun ,dar .......care ,k parerile lor sunt impartite si ......bebe ia in greutate in prima luna a luat 1100 insa toata lumea care l-a vazut imi spune k nu este normal ,ma gandesc k depinde si de organismul lui ,eu nu m-am speriat pt k el este lacom,pofticios,papa repede ,insa doar vroiam sa stiu si parerea voastra sa vad .....bebeii vostri au patit la fel?
inca o data va multumesc si daca stiti vreun medic pediatru bun ,astept sa-mi spuneti si mie
mihamedlife
Postat pe 29 Septembrie 2008 16:10
pdiatru bun: rodica lupu sau laura carasava - spital grigore alexandrescu, ii gasesti pe toti si la policlinica spitalului
ruschita
Postat pe 29 Septembrie 2008 16:46
felideni, cum cred ca am mai zis, debridatul nu e pentru varsaturi, nu e pentru reflux gastro-esofagian. oricum e bine ca lui i-a trecut de la sine!
a1_23
Postat pe 9 Octombrie 2008 22:29
buna tututror,am fost la pediatru si mi-a dat debridat si inca ceva .dar numai medicul stie ce a scris acolo ,sa-i dau lapte fara lactoza si ...cam atat,azi i-am cumparat bonisan care este pe baza de plante si am inceput sa-i dau ,mi-a zis pediatra k papa prea mult si repede si d'asta varsa,in rest nu are nimik,avem programare pe 29 la o eco de adbomen si vom vedea,aaa si mai are pielea uscata si mi-a recomandat un unguent care nu prea exista pe piata,asa k ce sa va mai zic..........cam atat
mihamedlife
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:50
Buna,
Pentru piele uscata noi am folosit cu succes Crema pentru piele atopica de la Mustela si l-am masat pe bebe cu ulei dupa care l-am tinut impaturit in prosop 15 min inainte de baita.
Cat despre voma, si bebelusul meu a vomitat mult cand era mic, si medicul meu spunea acelasi lucru : este calic si inghite mult aer. Recomandarile lui au fost: 3 pauze in timpul alaptarii pt eructare, dupa care tinut laverticala 30 min si apoi culcat pe un plan inclinat la 30 grade. Rezultate am obtinut dar in timp.
Si eu eram speriata si tot timpul stresata ca vine momentul mesei ..
shinning
Postat pe 10 Octombrie 2008 20:31
Noi am folosit Infantcol.. cred ca asa se numeste .Un produs similar cu Sab Simplex. De atunci am spus adio colici si dureri de burtica.
shinning
Postat pe 10 Octombrie 2008 20:35
de unde ai luat produsul similar cu sab simplex?eu am cautat pe net si nu mi-l gaseste calc,se numeste alftel?k nu apare .......are efect in cazul varsaturilor k noi colici momentan mai putin avem
mihamedlife
Postat pe 10 Octombrie 2008 22:51
Scuza-ma cred ca se numeste Infacol. Este un produs ce se comercializeaza in Grecia si Anglia. Eu l-am cumparat de la o tipa de pe net. Da-mi un mesaj la ela.iftimie@gmail.com sa-ti dau tel ei, poate se mai ocupa de asa ceva.
shinning
Postat pe 11 Octombrie 2008 23:50
si bebelusul meu de 2 luni vomita la fel de mult, chiar de 2 e ori dupa fiecare masa. i am dat sabsimpex o perioda da dar nu a avut nici un rezultat si am remnunbtat. acum nu-i mai dau nimic.a luat 700g in prima luna
mihaela_dardac
Postat pe 13 Octombrie 2008 10:06
mihaela_dardac, ai mai cerut parerea si altui medic inafara de cel care ti-a dat sab simplex? nu ne-ai mai spus
a1_23
Postat pe 13 Octombrie 2008 17:58
mai cred k pediatrii astia si-au gresit vocatia,credeti-ma k ma duc la 3-4 pediatrii si dc auziti ce parere are fiecare va cruciti,bb meu ia 1 kg /luna ,nu-mi mai fac probleme k varsa dar imi este mila de el,ii dau sa pape juma scoatem aerul iar papam iar scoatem aerul insa............degeaba tot varsam,cred k ........o sa varsam pana incepem diversificarea ,offffff
mihamedlife
Postat pe 13 Octombrie 2008 19:25
infacol este pt colici ,noi nu avem asa ceva ,noi doar varsam oare nu exista nimik pt varsaturi la copiiiiiiii.......offfffffff
mihamedlife
Postat pe 13 Octombrie 2008 19:28
nu, am fost doar la medicul pediatru al nostru, dar ma apuca disperarea nu stiu ce sa-i mai fac.vomita mult si in jet cateodata ,Azi nu a iesit deloc afara si cred ca are legatura cu varsatul, cu ce sa iasa afara daca vomita tot?
nu stiu ce sa i mai fac, sunt zile in care vomita mai putin, dar azi de exemplu a vomitat tot tot tot.offf
mihaela_dardac
Postat pe 13 Octombrie 2008 20:14
medicul tau l-ai anuntat? pipi a facut? fontanela e deprimata? gura e uscata? pliul cutanat e persistent? pare flamand?
daca zici ca a varsat "tot tot tot" sigur e deshidratat si trebuie sa mergi cu el la spital.

mihamedlife, tratamente exista daca exista si un diagnostic, pentru asta ii trebuie o ecografie plus minus alte analize. (tranzit baritat, ph metrie,...)
a1_23
Postat pe 13 Octombrie 2008 22:23
mihaela_dardac, la alt subiect ai zis ca a luat in greutate 600 de grame in prima luna, nu 700.
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/135/cat-cresc-sugarii-pe-luna-.html
a1_23
Postat pe 14 Octombrie 2008 12:13
600 a luat nu 700 probabil am gresit.Am fost azi cu el la medic, trebuie sa fac mai multe analize, o ecografie si altele nu am retinut exact cum se numesc.m-a cam speriat ca a pomenit ceva de o operatie, ca a zis ca s-ar putea sa nu fie suficient de mare orificiul de trecere dintre stomac si intestin si de aceea nu ia in greiutate si vomita asa de mult.Am inceput sa plang cand am auzit asa ceva.M-a mai linistit apoi, a zis sa nu ma panichez pana nu bedem rezultatele ecografiei.Pana atunci mi-a zis sa-i dau sa manance din ora ion ora dar f putin, cate 5 10 min
mihaela_dardac
Postat pe 14 Octombrie 2008 21:51
miha la ce pediatru ai fost?unde faci ecografia?k si eu am cam aceeasi situatie cu a ta!si m-ar intresa sa stiu ce analize ii faci ,sunt si analize de sange?
mihamedlife
Postat pe 14 Octombrie 2008 22:19
ionograma - ca analize de sange.
a1_23
Postat pe 14 Octombrie 2008 22:46
doar atat? asta se ia din vena,offfffffffff,stiu k trebuie pus un diagnostic insa dc nimeni nu-mi spune diagnosticul si bebe varsa si eu tot cu debridat si sab sunt la ce imi foloseste,ma enerveaza k in ziua de azi e bataie de joc,medicamente iti dau pt orice altceva numai pt ce trebuie nu,tot platesti,
si eco si analize si retete si vaccinuri ,dr mea de familie nici nu l-a vazut vreodata pe bebe si chiar este putin obligata sa vina la el insa nu o intereseaza!ce sa mai zic,ar tb sa ne crestem bb-ii dp ureche pt k altfel faci de toate ,ma refer la investigatii si nu-ti folosesc la nimik si eu cum sa-l tratez?
mihamedlife
Postat pe 15 Octombrie 2008 20:06
nu mi-a zis nimic de analize de sange.mi-a zis neaparat ecografie si inca ceva cu bariu nu stiu cum se numeste.dar de azi amn inceput sa-i dau san din ora in ora cate 10 min si vomita mult mai putin.incearca si tu.eu parca m-am mai linistit.eu sunt din cta si am fost la dr dumbrava.
mihaela_dardac
Postat pe 15 Octombrie 2008 21:25
CAND NE-AM EXTERNAT DIN SPITAL , DC NE-AU RECOMANDAT LAPTELE NAN1 , IAR COPILUL MEU DUPA FIECARE MASA VARSA DE NE MYRDAREA PE TOTI , PANA AM FOST LA DC DE FAM SI AM SCHIMBAT LAPTELE SI DIN ACEL MOMENT , AM TERMINAT CU VARSATUL
denisateo2
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:19
nu am mai intrat de mult,am inceput si noi cat de cat diversificarea,papam nan 2 acum k deja avem 6 lunite ,varsaturile s-au mai diminuat,insa bem foarte mult ceiuc dp parerea mea,nu mai papam asa cu pofta k inainte,ne-am schimbat si medicul de familie -pediatru intre timp,am fost la prima consultatie si cu tot cu varsaturi avem la 6 luni 7,5 kg si 71 cm ,yupyyyyyyy si zice dr k bb e sanatos
mihamedlife
Postat pe 9 Ianuarie 2009 08:40
incearca picaturi de Bonisan este un extact de mrar cite 5-6 picaturi dimineata si seara sau BARAKA 1 dimineata una la parnz dar mai inti intraba medicul.
sandru_roxana2001
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:26
nu-i mai da debridat nu le merge la toti copii, al meu i-a fost si mai rau dupa ce i-am dat
sandru_roxana2001
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:28
am intalnit in spital copii care aveau intoleran la lactoza fa-i neeaprat o analiza in privinta asta si evita TOT ce contine lactoza (nici macar pine). asta poate fi o cauza importanta a varsaturilor si e detectata foarte greu nu-l lasa asa mergi neeaprat
sandru_roxana2001
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebelasi de 9 luni si activitatile lor 32 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 11:13
fontanela mica 20 De la: fleurentina 10 Decembrie 2009 12:57
vand carut sport 3 De la: irci 16 August 2009 19:25
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:43
cat mananca un bebe de 4 luni 225 De la: Bogdan_Matei_1 4 Iunie 2015 14:22
Setari Cookie-uri