ficatel de pui

referitor la fier, calciu , si orice alt element administrat fara analize in prealabil (ce s-a mai discutat pe topicul asta), eu una sunt total CONTRA! da, ok, vigantolul se da fara analize , dar se da numai pe lunile de iarna pt ca atunci nu e destul soare care sa fixeze calciul in oase. dar fier si calciu pt ce sa ii dai daca nu esti sigur ca duce lipsa? nu e adevarat ca la 6 luni nu mai are laptele destul calciu sau fier ( oricum nu poti generaliza, depinde probabil de fiecare persoana in parte). eu am alaptat pana la un an si 3 luni aproape, si in majoritatea acestui timp laptele meu a fost alimentul sau exclusiv, si slava domnului TOATE analizele i-au iesit bine, nu avea lipsa de NIMIC (deci nici nu i-am administrat, si nici nu a zis nimeni ca trebuie dat "preventiv", ceea ce s-a si dovedit a fi o decizie f buna de vreme ce omuletul chiar nu ducea lipsa). odata administrate substantele acestea ele se stocheaza in organism si daca organismul avea de la sine cantitati suficiente, surplusul administrat aiurea duce numai la complicatii inutile. asa ca mai bine facem niste analize inainte de a lua pastile de orice fel (ca daca ajunge sa aiba vreo lipsa, ai timp atunci sa i le dai, in schimb de scos din organism nu-i chiar le fel de simplu!)
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 14:20
mamici, astazi ii dau si eu la bebe ficatel de pui, la recomandarea medicului pediatru. Am citit pe acest topic si am vazut pareri pro si conta despre fier. Noua tot pediatra ne-a spus ca incepand cu 7 luni (adica azi) sa-i dau FERRUM Hausmann timp de 3 luni (dar nu am facut nici o analiza) la fel si medicul de familie acelasi lucru ne-a recomandat. Sanatate la bebelusi!
aly_raz
Postat pe 5 Septembrie 2009 14:45
Draga Alina si noua ni s-a recomandat fier si vitamina C dar de la 8 luni si mai mult preventiv, fara analize de sange. Doctora a vazut la control ca bebe are burtica cam palida si asta e un semn al lipsei de fier. Ne-a recomandat decat 4 picaturi de fier si 5 de vit. C. Eu cred ca asta ii ajuta pe bebelusi si cred ca ar trebui sa mergem pe mana doctorilor. Toti bebelusii iau fier asa mi-a zis pediatra si se da gratuit de la cabinet..
silvia_kidz
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:27
si Razvan al meu e mai palid , asa ne-a zis pediatra. Cu care mamici am mai vorbit, unele au dat, altele nu. Acum parerile sunt impartite, eu am inceput sa-i dau, 5 pic/zi, nu cred ca-i va face rau Sa auzim numai de bine!
aly_raz
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:37
cum am mai spus si pe alte topic-uri noi nu am luat nici vigantol da'pai fier si mai ales fara analize??????
oare de ce sa fim asa comode si sa indopam copilul cu medicamente fara nici macar o analiza?
de ce se tem mamicile de analize ca nu inteleg?daca doctorul zice asa de ce sa nu mai cerem o parere daca nu suntem convinse 100% ca au dreptate.
si apropo NU TOTI BEBELUSII IAU FIER SAU VIGANTOL!!!!!!!!!!!!!!!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:27
...eu stiam ca surplusul de fier se depoziteaza in ficat si de aici pot sa apara mari probleme asa ca mare atentie!?!
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:34
seby1year, noi luam fier la recomandarea medicilor, doi la numar. Nu stiam ca trebuie analize facute(ar fi trebuit sa mi se spuna nu?), dar acum ca tot am postat aici am intrat la banuieli. Mai cunosc mamici care dau fier si la fel, fara analize. O sa mergem iar la doctor sa punem problema analizelor, sa vedem ce raspuns primim.

P.S. nu imi indop copilul cu medicamente din comoditate, chiar eu sunt o persoana care sunt contra lor, insa daca medicul imi zice ca-i trebuie, ce sa fac?
aly_raz
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:47
cred ca unii medici uita sa-ti dea anumite amanunte ca sa zic asa de exemplu noi am urmat programul vaccinurilor nationale si dupa ce am mai citit ce si cum am zis sa le facem si pe cele optionale hepatita A , HIB , VARICELA ...etc care nu sunt gratuite am cerut parerea doctoritei si a ramas foarte surprinsa ca vrem sa le facem si cine ne-a zis noua ce tre sa le facem si i-am raspuns pur si simplu ca vreau sa fac ce e mai bine pt copilul meu asa ca a comandat vaccinul de hepatita a si l-am facut cum pe afara sebi abia mergea de picior unele mamici m-au intrebat ce are si le-am zis ca am facut acest vaccin culmea cand au pomenit de vaccin doctorilor lor au zis ca nu e cazul sa faca acel vaccin desi la noi in oras e epidemie de hepatita a asa ca trage si tu concluziile....
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Septembrie 2009 16:02
nu te contrazic ca unii medici sunt.....chiar nu am cuvinte. Momentan am gasit aceasta pediatra care e foarte buna din cate stim noi si mergem pe mana ei. Dar o sa o sun sa o intreb de analize, nu cred ca strica intrebarea si daca trebuie, le vom face cu siguranta. Multumesc oricum. Multa sanatate la copilasi!
aly_raz
Postat pe 7 Septembrie 2009 16:16
Eu am incredere 100% in medicul pediatru care ne-a recomandat, nu are cum sa-i faca rau 4 picaturi de fier dimpotriva, cat despre Vigantol vei vedea in timp daca ai procedat bine sau nu. Vitamina D3 (VIGANTOLUL) e singura vitamina care nu se gaseste in alimente si de aceea este necesar sa intervenim cu picaturile.
Tu de unde stii ca aceste vitamine nu se administreaza fara analize medicale?Esti cumva medic? Cum poti sa contrazici un medic pe care nu il cunosti? Pediatra mea a terminat facultatea cu nota 10 asta acum zeci de ani in urma cand se facea carte, si nu a gresit niciodata in privinta copilului meu...
Doamne fereste de anemie si de carente de calciu, eu cred ca ar trebui sa te mai gandesti.....
silvia_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2009 17:10
am vorbit cu pediatra la telefon, a zis ca e ok sa-i dau, nu trebuie sa-i fac nici o analiza :D

silvia , sper ca nu eu te-am suparat...O seara buna!
aly_raz
Postat pe 7 Septembrie 2009 17:15
Orice mama vrea binele copilului ei de aceea ii ajutam cu vitamine, nu din comoditate, nu mai pune tu diagnostice....Vitamina d3 aam luat si noi cand eram bebelusi, deci de atunci se cunostea importanta acestei vitamine...
Tu daca nu ii dai vigantol la copil de unde crezi ca extrage el vitaminad3?
Eu i-am facut chiar injectabila din Germania.....iar in Franta se gasesc fiole de vitamina d3 care se beau o dat pe luna...deci vitamina d3 este importanta...
silvia_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2009 17:15
vitamina d3 se mai numeste si vitamina soarelui deoarece e produsa de corp in urma expunerii la lumina solara din cauza asta nici nu se recomanda decat minim o picatura vara iar acum daca la bb tau este necesar nu inseamna ca-i obligatoriu la toti copii stiu zeci de copii la care nu a fost nevoie oricum vreau sa-ti spun ca deja exista 2 topicuri unde poti citi despre vitamina d3 si vigantol aici este alt topic.
cat despre copilul meu le ia si din lapte ca-l alaptez si acum ceea ce-ti doresc si tie sa o faci macar pana la 1 an si 3 luni
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:23
si mai da-mi voie sa te mai contrazic o data sa vezi ca vitamina d se mai afla si in cateva alimente spre surprinderea ta si a doctoritei cu nota 10 acum zeci de ani cand medicina nu evoluase ca in zilele noastre .
Surse alimentare de vitamina D sunt: sardinele in conserva, macroul, heringul, crevetii, laptele fortifiat.
Aport zilnic recomandat :
Nou-nascuti 20-25 microgr/zi
Copii 1-3 ani 10 microgr/zi
Copii 4-12 ani 5 microgr/zi
Adolescenti 5 microgr/zi
Adulti 5 microgr/zi
Varstnici 51-69 de ani 10 microgr/zi
Varstnici peste 70 de ani 15 microgr/zi
Gravide 10 microgr/zi
Femei care alapteaza 10 microgr/zi

Surse alimentare :
Somon 9 microgr/100 gr
Macrou 8,6 microgr/100 gr
Sardine 6,7 microgr/100 gr
Hering 6,2 microgr/100 gr
Ton 5 microgr/100 gr
Lapte integral 2,4 microgr/100 ml
Ficat de vita 0,7 microgr/100 gr
Ou 0,6 microgr/ galbenus
Unt 0,2 microgr/100 gr
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:39
Draga Alina cum sa ma superi ? Doamne fereste... Mesajele mele, ultimele 2 erau pentru Seby1year, cu ea ma contraziceam....
silvia_kidz
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:53
Pai si cat ton, sardine, oua etc. sa manance pe zi?
Sa sti ca noi mamicile care administram copiilor vitamine nu o facem din comoditate, ca nu e atat de simplu pentru ca trebuie sa tii minte in fiecare zi sa-i dai, trebuie sa observi eventualele efecte adverse, sa vezi daca tratamentul ii face bine.... in schimb e mai comod sa zici ca nu ai incredere in medic si ca nu are analizele facute si sa nu ii dai nimic...
Nu stiu cat esti tu in masura sa-ti dai cu parerea despre ce vor celelalte mamici pentru copii lor...
E treaba ta daca nu vrei sa-i dai copilului vitamine dar asta nu inseamna ca celelalte mamici sunt comode....
Fiecare isi creste copilui cum vrea, poti sa- dai sa manance si urzici daca tu vrei dar nu comenta de altii....
silvia_kidz
Postat pe 10 Septembrie 2009 18:01
Apropo de medici cred ca cei din generatie trecuta sunt cei mai buni, cei de peste 40 de ani, tu ai avea curaj sa-ti lasi copilui pe mana unui medic de 30-35 de ani, sau ai curaj sa nasti cu un medic proaspat absolvent?
Pai chiar daca ei au facut facultatea cand medicina nu era asa evoluata, datori lor este sa se pregateasca incontinuu nu sa se bazeze pe ce au facut in facultate....
Si eu alaptez copilul si nu cred ca prin lapte ii asigur toate substantele de care are nevoie....
silvia_kidz
Postat pe 10 Septembrie 2009 18:13
Silvia sa sti ca eu am nascut cu un medic de 35 de ani si pe deasupra nu e nici roman....si am avut mare incredere in el si am in continuare. Daca nu era el poate nici nu eram mamica acum....eu nu cred ca un dr. daca merge acasa si se mai documenteaza despre una alta isi anunta o pacienta ca mai vrea totusi un control inainte de termen....asa a fost la mine....daca nu ma suna vineri seara sa ma duc duminica dimineata la control si nemancata in caz de ceva....cine stie ce se intampla......
Eu am incredere in cine e bun.....nu ma iau dupa varsta sau nationalitate.
Va pup
ralucimp
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:38
silvia pana la urma care e problema ta???
cum ti-am mai spus e problema ta daca-ti indopi copilul cu medicamente fara analize apropo poti sa-i faci mai mult rau decat bine si pana una alta e mai sanatos sa-i dai urzici decat fier care odata introdus in organism cu greu mai reusesti sa-l scoti asta daca e in plus.
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Septembrie 2009 13:49
si inca ceva daca alaptezi ar trebui sa stii care sunt beneficiile laptelui matern si ca nu-i nevoie de vitamine doar in cazul in care mama e anemica sau mai stiu eu ce probleme de sanatate are.
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Septembrie 2009 13:53
chiar la noi pe site sunt expuse cateva din beneficiile alaptarii
http://www.kidz.ro/articol/Mami/2232/Beneficiile-alaptarii-pentru-mama-si-copil.html

si mai sus daca citeai cu atentie ti-am si expus cantitatea de alimente necesare aportului zilnic de vit d

iti doresc o zi buna si ce varsta are bb tau?
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Septembrie 2009 13:56
hai ca esti tare nu ai vrea sa reangajam si pensionarii medici???
pai si cu tineretul ce sa facem???
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Septembrie 2009 14:12
Analizele medicale sunt ansamblul de procedee; mai mult sau mai puin complexe, care furnizeaz informaii asupra aspectului i funcionalitii diverselor organe sau compartimente ale organismului, ca i asupra gradului de sntate sau de boal ce afecteaz organismul n cauz.
Apelul la analize, ca i apelul la medicamente, este grevat in mare parte de psihologia bolnavului, de cultura sa medical de experiena sa proprie n domeniile semnalate i de nc ali factori.
Analiza, oricare ar fi ea, nu are un scop In sine. Ea nu constituie dect un mijloc pentru a se ajunge la diagnostic, ceea ce nu trebuie uitat niciodat, chiar atunci cnd laboratoarele gem de aparatur de specialitate, care de care mai sofisticat, care risc s se interpun ntre bolnav i medic.
simonasalceanu
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:01
Este foarte important de subliniat ca in majoritatea cazurilor analizele medicale singure nu pot servi la stabilirea unui diagnostic. Acestea sunt doar un instrument ajutator la indemana medicului care corelat cu alte investigatii conduce la stabilirea diagnosticului. Astfel, inainte de a ne programa la un laborator medical faceti o vizita medicului de familie care va orienta mai bine pachetul de analize in functie si de istoricul personal si examenul clinic.
simonasalceanu
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:03
Pentru ca am fost intrebata de foarte multe ori care sunt analizele care trebuie facute copilasilor mici, m-am gandit sa pun lista si aici, poate va mai fi de folos cuiva.
Analize generale:
-hemoleucograma completa, cu formula leucocitara
-VSH
-glicemie
-uree
-acid uric
-creatinina
-proteine totale
-TGO
-TGP
-bilirubina
-colesterol
-trigliceride
-coagulograma
-calciu total si seric
-sideremie
-fosfataza alcalina
-ASLO
-sumar urina
-examen coproparazitologic si coprocultura
-exsudat faringian

In plus:
-control oftalmologic (primul la 9-10 luni, obligatoriu la 2 ani, apoi daca apar probleme)
-ecografie abdominala

Analizele se fac anual. In functie de rezultate, investigatiile pot merge mai departe.Va rog frumos sa ma scuzati ca am fost
simonasalceanu
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:06
Normal ca exista si medici tineri foarte bine pregatiti, dar ma refeream la faptul ca majoritatea medicilor cu care am venit in contact erau din generatiile trecute si au mai multa experienta in spate...
Nu la mine e problema seby1year ca tu te-ai luat de mamele care administreaza medicamente copiilor, tu ai inceput,si nu mai exagera ca nu isi indoapa nimeni copii....
Mai afla ca internetul nu reprezinta o sursa de informare demna de luat in considerare, eu am gasit articole de specialitate care erau eronate(de psihologie mai exact)....
silvia_kidz
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:20
Eu cred ca acest forum este pentru a ne da cu parerea despre anumite subiecte nu despre celalalte mamici....
Tu probabil ca ai avut experiente foarte neplacute cu medicii si astfel ti-ai pierdut increderea totala in ei?
Exprimare ta de genul ,, care e problema ta pana la urma?,, imi spune despre tine ca esti cam tzatza si ca in momentul in care te sinti intre corzi devii agresiva, asta ca sa vezi cum e cand isi da altul cu parerea despre tine ca persoana si poate sa aiba sau nu dreptate....
Deci care e problema mea????
silvia_kidz
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:31
Eu am 29 de ani si nu am avut pana acum nici un pacient care sa se planga. Atat colegii mei mai varstnici cat si cei tineri recomanda analizele atat la copii cat si la adulti pentru a ajunge la un diagnostic cat mai exact.
simonasalceanu
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:34

Incepe sa-mi para rau ca am intrat pe acest forum.Oricum ai un vocabular indecent pentru o....mamica.
simonasalceanu
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:38
simonasalceanu sa intelegem ca esti medic?
ramo_deni
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kinetoterapie 21 De la: Centrul_de_Recuperare_1 20 Septembrie 2012 11:25
aplic unghii false cu gel sau acryl 1 De la: unghiifalseroxana 17 Noiembrie 2010 15:21
de ce tresare??? 10 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 11:20
dermatita atopica 10 De la: racovus 26 Iunie 2010 17:39
Colief 1 De la: andreiutza 26 Octombrie 2009 13:20
Setari Cookie-uri