ficatel de pui

silvia singura "cam tzatza" de aici esti tu ia da-i drumul si ai grija de copil si nu-ti mai da cu parerea pe aici degeaba ca oricum spui numai prostii.Unde d...ai mai pomenit tu de medicamente fara analize ? Esti proasta cu bosorogii tai de medici cu tot.
ramo_deni
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:52
Doamnelor, eu cred ca exagerati cu afirmatiile, nu cred ca e cazul sa se ajunga la jigniri. Era cu totul altul subiectul si deja derapeaza catre altceva... Si eu ii dau fier la bebe si vitamina D3 fara analize, pentru ca asa mi-a recomandat medicul, acum ce inseamna ca sunt...va rog frumos, nu cred ca sunt singura mamica care procedeaza astfel. Sanatate la toata lumea!
aly_raz
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:08
Cel mai in masura ar fi sa-ti raspunda simona daca e medic.De unde esti?
ramo_deni
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:16
la ce sa-mi raspunda simona? am deja doua pareri de medic, eu zic ca e suficient + alte mamici care au facut, sau fac la fel. Sunt din Constanta daca pe mine m-ai intrebat.
aly_raz
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:32
dragi mamici, cumnata mea are un bebe de 1 an si 2 luni si ii da vigantol la bebe de la 2 saptamani, nu stiu sa-i dea fier dar am sa o intreb si va spun. Nu am auzit-o sa faca pana in prezent nici o analiza la copil, stiu ca i-a dat si calciu si vitamina C. Cat despre unii medici, sa ne fie cu iertare, astepta doar sa le umpli buzunarele in orice imprejurare
O zi placuta!
ane_mary_kidz
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:44
Dragi mamici si eu ii dau bebelusei mele de 4 luni vigantol si fier, dar in urma analizelor la sange. E normal sa avem incredere in medic, doar psihologic 50 % din procesul de vindecare consta in credinta, sa nu uitam efectul placebo. Aici fiind vb de bebelusi, orice mama vrea tot ce e mai bun pt bebele ei, insa nu ar strica sa facem si niste analize atunci cand putem verifica necesitatea anumitor medicamente sau vitamine !
iasmina_kidz
Postat pe 11 Septembrie 2009 19:05
Cred ca acel compliment ca sa-i zic asa imi era adresat mie oricum sa incheiem discutia ca si asa suntem de obicei oamenii culti nu jignesc isi vad de treburile lor sau intr-o discutia raman la subiect. In cazul in care gresesc recunosc. In cazul in care interlocutorul nu se lasa convins din diverse motive este lasat sa isi exprime parerile fie ele pro sau contra.Oricum atunci cand iti expui parerile trebuie sa te astepti la diverse argumente carora trebuie sa stii cum sa le faci fata nu jignind in stanga si in dreapta In schimb oamenii frustrati si uraciosi raspund la argumente cu jigniri si atacuri la persoana in opinia lor ei trebuie sa aiba ultimul cuvant. Suficient ca sa se autointituleze invingatori.RUSINE ca acesta este un site cu si despre copii nu camp de lupte verbale pentru MAMICI.
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Septembrie 2009 14:23
Eram sigura ca se va raspunde cu jigniri nu ma asteptam la altceva, dar sa stii ca tu ai fost prima care ai jignit spunand ca mamele care dau vitamine copiilor sunt comode iar eu ti-am raspuns pe masura.
silvia_kidz
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:25
Alina80 la ce medic pediatru ai copilul in Constanta?
silvia_kidz
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:33
Buna, suntem la d-na doctor Dumbrava Carmen, are cabinetul pe langa spitalul militar, o stii?
aly_raz
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:44
Si noi am luat vigantol de la 2 saptamani , dar numai pana la un an . Fontanela i s-a inchis copilului , iar la 10 luni cand am fost in spital internati , in urma analizelor , a iesit ca nu are nevoie de nici un supliment.Si noua dr de familie(care la randul ei are 2 copii pana in 5 ani ) ne-a recomandat fierul de la 6 luni , iar eu in primele 2 luni am luat si eu pe langa centrum materna.Eu nu i-am dat pt ca mie imi era rau de la el .Am suplimentat in schimb carnita de vita , spanacul si ficatelul de pui.Pediatrul a spus ca ar trebui sa ii administram vigantol si pe timpul iernii pana la 7 ani , in toate luniile care au litera r.Eu una insa consider ca nu este necesar mai ales ca papam laptic praf care are o gramada de vitamine
adelafistis
Postat pe 12 Septembrie 2009 19:09
fetelor, mi-am sunat toate cunostintele care au bebei si copilasi, TOATE au dat fier si vit D3 sau vigantol la bebici, FARA ANALIZE!!!! Acum cine a gresit? ele, noi cele care nu am solicitat analize nestiind ca trebuie facute sau doctorii care ne-au recomandat sa le dam fara analize in prealabil ?????....
aly_raz
Postat pe 13 Septembrie 2009 15:57
Alina am auzit de dna.Dumbrava ca este un medic foarte bun scria o mamica nu stiu pe ce forum, noi suntem la dr. Munteanu pe Soveja...
Cel mai important este sa avem bebelusii sanatosi si noi sa facem ce este mai bine pentru sanatatea lor!!
Te pup!!
silvia_kidz
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:29
nu mi se pare gresit ca o mama sa asculte sfatul unui medic. mi se pare gresit ca un medic sa dea medicamente de orice fel ar fi ele, fara niste analize. si mi se pare ca odata ce pt adulti se recomanda sa isi faca niste analize anuale , pt copii e si mai important sa le faci (altfel de unde sa stii daca are toate substantele necesare? poate ca mananca saracul de toate, dar are o disfunctie in absorbtia substantelor , e posibil, nu?). macar o data pe an, cum am zis, fara sa te traga dr de mana: dr de unde sa stie daca e copilul sanatos?doar uitandu-se la el? iar ca sa dai medicamente preventiv, cand ai putea sa ii iei sange preventiv... mi se pare ca efortul nu-i mai mare sa faci analizele, si riscurile oricum nu exista in a lua niste sange (fatza de a lua niste pastile care au multe efecte nedorite - ca doar sunt pastile, chimicale, nu extract de plante sau apa chioara)


am vazut medici care dau antibiotice "pfrevetiv", medici care dau un intreg pomelnic de pastile la iesirea unui dintisor, si care mai si zi sa i le dai pe toate timp de 10 zile, cand ei singuri zic ca in 3 zile trece orice durere si orice diarei etc provocate de eruptia dentara... si sincer, apreciez din suflet medicii care apeleaza la medicamente numai ca ultima cale de solutionare a problemelor. si care prescriu retete numai in urma unor investigatii aprofundate( analize de sange, antibiograme etc. )

pinicuta
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:13
desi am devagat mult de la subiect, am si eu o intrebare:
cand e mai bine sa-i faci copilului o ecografie abdominala? adica la ce varsta?
noi am facut un an si ma gandeam sa-i fac una ... asa, sa fiu eu sigura ca e totul ok... doctorita nu mi-a spus nimic, dar nici eu n-am apucat sa o intreb cand am fost la vaccinul de un an...
ma mai intereseaza si cum a fost experienta pentru copiii vostri? cum au reactionat?
tudor este foarte speriat de doctorita... nici n-apuca femeia sa-l atinga, ca el tipa si plange de cand o vede... nu inteleg de ce... (pentru mamicile care se gandesc ca poate l-am amenintat ca-l duc la doctorita sa-i faca injectie daca nu-i cuminte, va anunt ca nu e cazul, si oricum e prea mic sa percuteze la amenintari)...
andracalin
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:29
Ma mir ca eu nu am primit nici macar un antibiotic la copii fara analize daca si pentru o durere de masea am facut analize cred ca in Bucuresti sunt medici mai competenti.
Acum cativa ani eram internata cu baietelul cand o doctorita a recomandat unei fetite penicilina nu a apucat sa-i termine asistenta injectia ca a si intrat in soc asa ca pe viitor mare atentie la ce medicamente administrati fara analize.
ramo_deni
Postat pe 13 Septembrie 2009 22:20
Si eu am luat dupa primul copil fier bineinteles ca fara analize pe vremea aceea PREVENTIV si cum imi era foarte rau de la el am mers si am facut analize cand colo SURPRIZA aveam chiar prea mult asa ca o perioada buna de timp am facut transfuzii de sange asa ca de atunci nici eu si nici copii nu luam nici macar "o vitamina" fara analize . E usor sa iei pastile dar e mai greu sa le scoti din organism.
ramo_deni
Postat pe 13 Septembrie 2009 22:31
Nu am de gand sa transform topicul intr-un camp de lupte verbale
ramo_deni
Postat pe 13 Septembrie 2009 22:33
pt andra: noi i-am facut prima ecografie cand avea doar 5 zile, deci prea devreme nu e niciodata. se vede ce e de vazut la orice varsta. daca vrei sa mergi mergeti. al meu a plans si inca mai plange si acum: in primul rand e ideea ca sta imobilizat pe patul ala si nu ii place chestia asta, si pe urma e rece gelul si il deranjeaza. dar nu doare, nu are de ce sa ramana cu sechele de pe urma acestei experiente. al meu chiar, daca ii arati uite ca face monitorul BIP-BIP, uite nu stiu ce, ia uite ce se vede pe ecran etc, se linisteste si sta cumintel.
pinicuta
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:01
mersi de raspuns... da, stiu ca nu doare, dar lui Tudor nu-i plac halatele albe... plus ca acolo trebuie sa stea cumintel, sa-l dea cu gel, etc...
la asta m-am gandit si eu...
trebuie doar sa mai gasesc un doctor dispus sa-si bata capul cu un copil...
andracalin
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:12
eu pot sa iti zic unde mergem noi: dr nedelcu, la euroclinic, face ecografii la copilasi si e super de treaba. iti da si cd cu care poti merge la mai multi dr sa iti interpreteze fiecare , daca vrei mai multe pareri...

cauta pe google euroclinic bucuresti si suni la nr lor de acolo sa faci programare
pinicuta
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:35
Dr. pediatru a avut dreptate cand ne-a recomandat sa-i dam bebelusului Fer bazandu-se doar pe ce a vazut extern (urechi palide, burtica palida), pt. ca dupa o luna i-am facut analizele la sange si intr-adevar are o usoara anemie, deci nu ii dadeam Fer degeaba......
silvia_kidz
Postat pe 19 Octombrie 2009 20:21
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 10 Ianuarie 2010 04:44
Atentie ce peshtic dati la bebei!

Citit si voi:

http://forum.romedic.ro/prod/Pe%C5%9Ftele_Pangasius_este_TOXIC,_aten%C5%A3ie_v%C4%83_rog!!!_029000.html
marissax
Postat pe 30 Martie 2010 16:13






Paste fericit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:25
Poate e util chiar daca topicul e vecchi..am mers la un pediatru in romania,care dupa consult mi a DAT o lista mare de fier vitamina d calciu vitamina c...administrate toate odata..ramanand CAM sceptica deoarece pana la 18 luni in Italia medicul nu mi a recomandat decat vitamina d de la nastere ...am decise sa merg sa FAC intai analize de sangue si sa consult alt pediatri...rezultatul??? In urma analizelor copilul meu avea calciul in limite normale si fierul peste limita superioara....deci ce se intampla daca ii dadeam si surplus de fier cum mi a recomandat primul pediatru????
Eu cred ca noi mamele ...suntem CEI mai buoni doctori pt copii nostri....si sa nu avem in credere intr un strain care ne vede copilul odata PE luna!! Cum poate cunoaste un dr.ce nevoi are copilul meu???
Atodiresei_Mihailescu_Andreea_1
Postat pe 21 Noiembrie 2015 03:23
Scuzati erorile de scris..
AAA....si citeam acum pt.ca habar nu aveam
Niciodata nu se administreaza fier si calciu impreuna ...unul impiedica absorbtia celuilalt....se da calciu 10 zile PE luna ...pauza 20 de zile ....IAR in cele 20 de zile cand nu se da calciu se da fier 20 zile pe luna si pauza 10 zile.....nici unul din doctori nu m a informat despre acest aspect....BN ca nu le am DAT nimic gemenilor
Atodiresei_Mihailescu_Andreea_1
Postat pe 21 Noiembrie 2015 03:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PREMERGATORUL 10 De la: olteana26 2 Aprilie 2010 20:20
cearcane la copii 1 De la: ariana 29 Noiembrie 2009 14:12
la balaceala 18 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 16:49
botezul si scaldatoarea copilului 9 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:38
SALUT 11 De la: sunsset 6 Septembrie 2011 23:50
Setari Cookie-uri