respiratia la sugari

mamicilor am nevoie de ajutorul vostru ....printesa mea are numai 3 saptamini si are probleme cu colici fiind nervoasa mai tot timpul si atunci cind se manifesta nervozitatea ei are o respiratie f. agitata cu zgomote va un gronhait .........e normal ?poate e din cauza mucisorilor din nas care tare greu reusesc sa-i scot...................astept raspunsuri cit mai urgent
alexia012eg
Postat pe 26 Septembrie 2008 11:06
nu ar trebui sa "grohaie": fii sigura ca daca plange nu respira pe nas ci pe gura! oricum, ca sa ii desfunzi bine nasucul pune-i ser pe nari inainte de a aspira mucusorii (ca sa ii "dizolve" si sa ii poti aspira mai bine)
ruschita
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:01
buna alexia,mai bun decat serul fiziologic pt desfundat nasucul este STERIMAR-UL un spray nazal cu apa de mare cu pulverizator....eu l-am folosit de cand era delia mica si dupa ce ii pulverizezi in nasuc nu mai este nevoie sa aspiri mucisorii cu pompita ies singuri....pupici la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 26 Septembrie 2008 14:51
buna, ce spui tu pare a fi un stridor laringian. nu te speria, nu e nimic grav, dispare cu varsta. au copii mici peretii laringieni mai moi, elastici si atunci cand inspira se ingusteaza si fac gomot. unii medici recomanda pentru asa ceva un tratament cu calciu gluconic 5 ml pe zi timp de 10 zile. sa o vada si un medic ca asa e cel mai corect.
pentru mucisori cand ii pui serul ai grija sa atinga peretii nasului, adica sa faca contact cu mucoasa nazala, nu-i pui direct in centru. eu i-am scos cu o pompita mica manuala.

Postat pe 26 Septembrie 2008 15:50
MULTUMESC MULT MAMICILOR PT. RASPUNSURI SINTETI DE MARE AJUTOR...........PUPICIIIII
alexia012eg
Postat pe 27 Septembrie 2008 14:27
buna mamici ......am nevoie din nou de ajutorul vostru .aveti idee daca se face o anestezie locala la picior pt. o mica interventie chirurgicala se poate alapta copilasul?daca nu se poate cam cit laptic poate bea de la sin sa il pot pune in sticluta pt. citeva zile...............astept raspunsuri
alexia012eg
Postat pe 1 Octombrie 2008 18:15
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.Baietelul meu are 3 anisori,iar dimineata cand se trezeste ii miroase gurita urat.Oare de ce?
Daca ma poate ajuta cineva ,astept sfaturi.Multumesc,Adriana
Sanatate multa la copii ,
pop_adriana_narcisa
Postat pe 17 Decembrie 2008 11:51
draga mamica parerea mea e ca nu trebuie s afi ingrijorata cred ca un spalat pe dinti seara ar rezolva problema ..........
alexia012eg
Postat pe 17 Decembrie 2008 16:17
Multumesc frumos ,
pop_adriana_narcisa
Postat pe 18 Decembrie 2008 19:34
Eu am facut anestezie la dinti si nam avut voie o zi sal alaptez...lapte in sticlute depinde cat de marisor e copilasul ...mie mi-au trebuit vreo 600ml :)
bau
Postat pe 8 Ianuarie 2010 01:46
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 14:22
buna mamici. eu v-as recomanda batista bebelusului. eusunt foartemultumita de ea si stati linistite nu se intampla nimic daca o atasezi la aspiratorul casnic.Face foarte bine la sugari mai ales ca muculetii sunt foarte periculosi pentru ei.
nn_oana
Postat pe 17 Februarie 2010 11:12
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 17 Februarie 2010 22:03
Buna fetele am aflat ca bebelu meu are deviatie de sept ce stiti despre asta? A-ti trecut cumva prin asa ceva?
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 13:14
salut mony. imi pare rau sa aud ca bebelu tie racit si ca are si deviatie de sept. suntem alaturi de tine si o sa treci cu bine peste asat
MAYATHEEO
Postat pe 20 Februarie 2010 13:17
Multumesc kidz006372 . Si eu sper sa reusim sa trecem cu bine pt asta dar din pacate am auzit ca numai cand e mare se poate intervenii chirurgical si pana atunci nu se poate face nimic ... asa ca o sa fie mai greu...sper doar sa nu mai raceasca.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 13:21
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Martie 2010 08:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bubite pe fata 12 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 02:51
sal 2 De la: deliarebecca 18 Iunie 2009 20:49
Patut NOU finisat ecologic din lemn masiv 1 De la: kidz008008 8 Mai 2010 18:19
durere de masea de 2 zile si alaptez ce calmant potsa eau ca sa si unflat 1 De la: garbo254435 12 Decembrie 2011 22:24
pozne si gangureli la 5 lunite 13 De la: kidz003510 14 Octombrie 2009 15:40
Setari Cookie-uri