Copii supraponderali

Aveti copii care sunt grasuti,care au o digestie greoaie,care au burtica mare ,desi nu mananca extraordinar de mult??
Eu am o fetita de aproape 9 ani,care de mica e grasuta !
Atunci nu-mi faceam griji,pentru ca ma bucuram ca mananca si se dezvolta foarte bine!
Desi am incercat sa o dau la inot,sa facem miscare,nu am reusit prea multe ! are 43 kg si are o burtica..... mare!
Daca aveti aceeasi problema,indiferent ca aveti fetita sau baiat ,va rog sa-mi scrieti !

Postat pe 3 August 2008 19:22
ceva analize i-ati facut?poate de la tiroida i se trage...
ruschita
Postat pe 3 August 2008 21:58
Analize i-am facut odata cu marele talon si le voi repeta in luna septembrie.Am avut surpriza sa-i iasa fierul foarte mare(o talasemie minora ) pentru care am facut tratament recomandat de singurul medic hematolog din oras.La endocrinolog am fost si mi-au spus sa mai am rabdare sa mai creasca si nu mi-au dat nici o analiza de facut!

Postat pe 4 August 2008 17:57
Si copilul meu a fost grasut, si face si sport de performanta!!Ajunsesem sa nu-i mai gasim pantaloni pe masura - toate vanzatoarele ne spuneau ca e... cam plinut...Acum a slabit cu ajutorul medicului endocrinolog care i-a prescris un regim alimentar SUPER. Crede-ma, copilul a mancat din 2 in 2 ore, nu i-a fost deloc foame si a slabit vazand cu ochii!!!Mai mult, deja sunt aproape 2 ani de atunci si nu s-a ingrasat.In orice caz, disciplina meselor e sfanta, fara dulciuri in exces, sucuri si in nici un caz sa nu manance "porcarii din pungi".Medicul ne-a spus ca e foarte important sa slabeasca pana ajunge la pubertate, dupa aceea e foarte greu. Nu am spus ca fiul meu are 12 ani acum.Succes
blue_eyes_kidz
Postat pe 10 August 2008 17:33
Felicitari pentru kilogramele date jos! Cred ca revin si eu cu fetita la un alt endocrinolog si incerc sa o inscriu in septembrie la curs de dans sau balet (asa isi doreste ea)! Ce manca baiatul din 2 in 2 ore? Fata mea nu mananca dulciuri ,mai ales ca suntem in vacanta si nu mai are pachetel (cum avea la scoala)! Mai mancam inghetata uneori,dar acum chiar ca nu mai gatesc si mancam mai mult legume si fructe!La ce endocrinolog ati fost???

Postat pe 11 August 2008 19:44
Am fost la policlinica de copii in Brasov la Dr. Bucerzan cu bilet de trimitere de la medicul de fam.
Iti pot da un exemplu de meniu:
-dim la ora 7 - 1/2 felie de paine unsa cu margarina, NU cu unt, ceai de preferinta fara zahar (noi i-am pus putin zahar )
-la ora 9 - 1 mar
- la ora 11 - 1 iaurt dietetic
- la ora 13 - supa de zarzavat (noi am fiert si carne de pui in ea); salata de legume fara ulei sau / si otet, numai cu sare + carne fiarta de pui, vita sau peste .La masa de pranz - 1 felie de paine.Copilul nostru de atunci s-a obisnuit sa manance ciorbita fara paine.
- la ora 15 - un mar
- la ora 17 - 1 ou fiert + 2 triunghiuri de branza topita + 1/2 felie de paine, sau 2 cremvursti + branza topita.Salata de cruditati ca la masa de pranz se poate repeta si la aceasta masa fara probleme.
- la ora 19 - 1 cana cu lapte si...GATA!

ALIMENTE INTERZISE:
orez, mamaliga, sucuri de orice fel (nici naturale preparate in casa!) - doar apa plata!, cartofi prajiti, mustar, condimente, dulciuri, carne de porc, mezeluri.
El a tinut acest regim cam 2 luni, dupa prima luna Dr. i-a dat bonus o banana pe saptamana si o sticla de 2 l de cola light s-o bea intr-o luna asa cum se pricepe el s-o imparta (i-am lasat sticla pe masa si el singur si-a portionat-o si i-a ajuns aproape o luna!).
Acum mananca orice dar il supraveghem de la distanta sa nu "sara calul".Sunt foarte mandra de el, a avut o ambitie de fier, si a dat dovada de intelegere mai ceva ca un om mare!Am avut noroc si cu faptul ca sotul meu era acasa pa ora pranzului si putea sa-i pregateasca salata despre care ti-am povestit.Vreau sa spun ca si noi mancam acelasi lucru din solidaritate, apoi , pe ascuns mai cautam cate ceva prin frigider!
Numai bine, imi cer scuze daca te-am plictisit cu povestea mea.
blue_eyes_kidz
Postat pe 12 August 2008 11:07
Multumesc frumos! Ioana e innebunita dupa pilaf ,deci e clar ca va trebui sa renunte la el! Cu painea cred ca ne vom descurca !Cartofi prajiti nu am mai facut de multa vreme,dar cred ca i-a mai facut mama mea din cand in cand ! Vom incerca si noi, modelul tau de meniu !Multumim !!!!
PS Nu ma plictisesc cand citesc , poti sa ne mai scrii !!!

Postat pe 12 August 2008 16:11
Blue eyes, eu am un baiat de 8 ani care are 35 de kg si 125 cm.E grasut bine dar nu asta ma sperie cit ma sperie faptul ca sexual nu e dezvoltat.Are acelasi cuc ca la nastere, foarte mic.La doctor mi s-a spus ca e din cauza burticii si ca daca slabeste se rezolva.Ce vreau eu sa stiu este daca tu ai avut problema asta cu baiatul tau si daca s-a rezolvat (mai ales ca acum are 12 ani.Merci
sweet_danielle2006
Postat pe 13 August 2008 05:57
Mica, baiatul meu e bine dezvoltat sexual, si a fost si cat a fost grasut.In alta ordine de idei, cand era mic a avut fimoza, am fost cu el la chirurgie si l-a "rezolvat pe viu", a plans putin in ziua aceea si gata.Am amintit de acest lucru pt ca sotul meu, prof de ed. fizica, a avut un sportiv cu "cuca" mica care avea si fimoza. L-a dus la medic, l-a operat si dupa aceea s-a dezvoltat normal.Incercati si din acest punct de vedere. Succes!
blue_eyes_kidz
Postat pe 21 August 2008 12:56
Merci de raspuns Blue-eyes, dar am fost la doctor si nu are fimoza.Acum suntem in dieta si astept sa vad ce se intimpla daca mai slabeste.Daca nu... mergem iar la doctor.
sweet_danielle2006
Postat pe 22 August 2008 17:39
mamica Ioanei, ce mai faceti? ce face Ioana, cum se descurca cu dieta? Numai bine si ...succes la scoala!
blue_eyes_kidz
Postat pe 12 Septembrie 2008 17:59
Buna Blue Eyes!
Am discutat cu fata mea posibilul regim pus pe site de tine! E de acord ! Am vrut sa incep si ceva cu produse Herbalife, dar medicul de familie mi-a spus ca nu e bine sa incep cu produse de slabit ,la o fata asa de mica! Am luat doar un gel cu aloe vera , care sa o ajute la digestie si sa aiba un scaun mai regulat! Sper!
Am stabilit ca fata de anul trecut, cand avea si ceva dulce la scoala,de maine nu va mai avea (maine incepe scoala !!! ).
Tinem legatura,multumesc ca nu ne-ai uitat!

Postat pe 14 Septembrie 2008 20:35
dar este cineva cu copil de 3 - 4 ani,deci ceva mai mic decit cei pomeniti mai inainte? Am o prietena,are o fetita de 3ani si jumattaetcare are 21 de kg.Nu poate alerga,nu se poate catara...ce se poate face in acest caz?
ikarinusa
Postat pe 15 Septembrie 2008 12:41
ciau fetelor
eu nu am probleme cu greutatea copilului, chiar ma ingrijorez uneori ca nu mananca deajuns. ce vreau doar sa va spun e ca nu oricefel de regim merge la oricine. Am citit o carte despre alimentatia sanatoasa corespunzatoare celor 4 grupe sanguine si am inceput sa aplic pt noi adultii sfaturile de acolo, nu ca am fi obezi, dar pt mentinere. pt mine de ex, care am grupa A, orezul e foarte indicat si nu ma ingrasa, la fel si mamaliga sau pastele, in schimb cei cu grupa O pot avea probeleme cu ele.asa ca va sfatuiesc sa cautati cartea si sa incercati si pt copii un meniu adecvat grupei sanguine.
blue_eyes, eu personal i-as da copilului unt in loc de margarina. aceasta, pe langa procesul prin care e produsa si grasimile saturate si polinesaturate pe care le contine si care fac rau organismului, contine mult mai mult colesterol decat untul, chiar daca nu-ti vine sa crezi.
iordachec
Postat pe 16 Septembrie 2008 13:12
Corina, cum se numeste cartea cu pricina? Merci mult.
sweet_danielle2006
Postat pe 16 Septembrie 2008 17:56
Ma bucur sa citesc despre voi!
Cu Herbalife nu stiu cum e, cert e ca nepoata mea a incercat acum cativa ani (acum are 19 ani) a dat o groaza de bani, mama ei a sustinut-o, parca a slabit putin atunci dar s-a ingrasat la loc. Mai am o prietena care a folosit acele produse (sunt niste prafuri pe care le amesteca in lapte, parca) dar dupa o perioada s-a plans de dureri de stomac.N-as putea spune ca a slabit, ea spunea ca s-a vazut la haine.

Da, si eu m-am gandit ca untul e mai sanatos, dar daca medicul a sp margarina... Oricum copilul meu nu se prea omora cu margarina, mai bine manca pate vegetal.Nici cu cola n-am prea fost de acord.Noi nu prea cumparam cola fiindca am obs ca-l agita. Cumparam asa la Pasti si la Craciun, dar daca mergem in vizita la cineva si el are de ales, INTOTDEAUNA alege cola - spre disperarea mea!


Fetelor, sa nu disperati daca copiii nu mananca !Asa eram si eu disperata cand baietelul meu era mic si nu manca, nu se incadra in graficele pediatrului, nu stiam ce sa-i mai dau ca apoi sa ma doara capul ca nu se mai satura.
Cat era la gradi se imbolnavea foarte des, parca aveam abonament la medic din 2 in 2 sapt... antibiotice, sirop...Doctorita lui i-a dat vitamine ca sa-i creasca imunitatea la boli si asa copilul meu dospea vazand cu ochii. Eu n-o condamn pe doctorita, draga de ea a vrut sa-l scuteasca de antibiotice, dar i-a crescut si pofta de mancare.De boli a scapat de la 7 ani, dar kg-le le-a dat jos cu regim!

Mai am cunostinte care au consultat acelasi medic endocrinolog - s-au vazut rezultatele, dar daca nu s-au tinut de regim pana la capat s-au cam ingrasat iar.Repet, Dl doctor a sp ca pana la pubertate nu e o cauza pierduta.
In orice caz, am observat ca mult mai bine e daca copilul manaca mancare gatita, asa cum stiam noi de la parinti:felul 1si felul 2.Am cautat sa respect acest lucru si am obsevat ca nu mai cere tot timpul "ceva bun". Masa de pranz e masa de pranz, cea de seara la fel. Si pe cat a fost posibil, am cautat sa luam masa de seara cel tarziu la ora 19.Nu stiu cum va fi in continuare, copilul merge dupa amiaza la scoala si sunt putin ingrijorata ca o sa i se dea tot programul peste cap.Vom vedea.
Numai bine.
Sanatate tuturor si sa auzim numai de bine!
blue_eyes_kidz
Postat pe 16 Septembrie 2008 22:37
am o fetita de 4 ani si are 27kg.imi fac griji pt silueta ei in viitor si ma sraduiesc sa o mentin ,cat pot ,sub control.tin sa va spun k nu mananca paine aproape deloc si dulciuri in cantitati f mici.as avea nevoie si eu de un sfat.
simi1980
Postat pe 31 Octombrie 2008 13:40
Buna ziua! Fata mea are 9 ani si 44,5 kg si acum am inscris-o la tenis de camp ca sa faca miscare.Momentan a ramas la aceeasi greutate !Momentan nu mai am internet,dar promit sa mai scriu!

Postat pe 4 Noiembrie 2008 14:53
euamun bebe de 6 luni si are 10 kg siai dau numai san oare va mai slabi??????
silviatatu
Postat pe 13 Decembrie 2008 09:30
copil care mananca san si sa ajunga obez eu nu am auzit! stai linistita ca va mai slabi (poate nu o sa ajunga chiar slab, dar cand ii bagi alte mancaruri, cand incepe sa si mearga, sa alerge si sa cotrobaie peste tt, o sa se inalte si o sa se desire). Adica...va "mai "slabi. Asta sigur. Cat... nu stiu sa iti spun Ce greutate a avut la nastere?epinde f mult si asta . (inteleg ca la un dr care sa zica ceva ref la greutatea lui de acum nu ati fost?)
ruschita
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:19
Cand va mai creste nu o sa mai fie slab. Asa s-a intamplat si cu fetita mea care la 6 luni avea cam cat bebelul tau. Eu nu i-am dat san deloc numai lapte praf. Acum la 1 an si 3 luni nu a mai luat foarte mult in greutate si e dezvoltata atat cat trebuie. O sa faca mai incolo miscare si nu o sa mai asimileze foarte mult. Nu te impacienta de acum ca nu ai motive.
valicica_kidz
Postat pe 14 Decembrie 2008 16:29
AM FOST LA DOCTOR SI MI-A ZIS CA ARE PUTIN MARITA GLANDA DE ANGRASARE AN REST E PERFECT SANATOS MA PROGRAMAT LA PRIMAVARA SI DACA CONTINUA SA SE ANGRASE MA VA TRIMITE LA UN ENDOCRINOLOG MERSI ORICUM
silviatatu
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:17
AM FOST LA DOCTOR SI MI-A ZIS CA ARE PUTIN MARITA GLANDA DE ANGRASARE AN REST E PERFECT SANATOS MA PROGRAMAT LA PRIMAVARA SI DACA CONTINUA SA SE ANGRASE MA VA TRIMITE LA UN ENDOCRINOLOG MERSI ORICUM
silviatatu
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:17
al tau cate kg are acum?la un an si 3 luni?la cat a mers an picioare daca a fost asa grasut?
silviatatu
Postat pe 10 Ianuarie 2009 21:39
si eu am aceleasi probleme ca si multe alte mamici, se pare.Am o fetita de 13 ani care are , acum 55 kg si 1,60.m.E grasuta bine, dar , culmea, cel mai mult in zona burticii. A fost, un bebe grasut, dar care minca f. putin. la vreea aceea eram f. incintata. E bine, imi spuneam, e copilul ideal. ani au trecut. "bebe"-ul meu , e un bebeloi mare acum, e domnisoara , si inca ne luptam zilnic cu kg. Nu vreau nici sa stresez f. mult pt . ca nu vreau sa ramina marcata pe viata, psihic vorbind, de sindromul slabitului sau alte minuni care le citesti sau le vezi pe internet sau la televizor, despre tinerele adolescente care se lupta cu silueta. Anul trecu, deci cind avea 12 ani, am fost internata la Clinica de Nutritie in Cluj, i s-au facut toate analizele pt. a ne asiguira ca nu este vorba de tiroida, diabet sau alte minuni care le-am suspectat , parinti fiind. Surpriza... este doar mincarea, ni s-a spus. Cu un regim strict, sever, va reusi sa revina pe linia de plutire. Acest regime f. strict. Daca vi se pare ca ati citit sau ati auzit vreoadata de cea mai sevea cura de slabit, pot sa va spun cu mina pe inima , ca nu ati vazut nimic. In doua saptamini, fetita mea daduse jos, 2 kg, ceea ce era deja f. mult, avind in vedere ca la noi functiona doar "am pus pe mine" ... nu a"am dat jos". Dar pot sa va spun ca a fost un calvar. Aceste doua saptamini mi s-au parut iadul pe pamint. Intr-adevar ... mi-am dat seama ca este de vina doar mincarea. Cum stia ca nu are voiesa manince , ceva, parca ,din contra , imi cerea acel ceva tot timpul.Ca sa nu mai lungesc vorba, am reusit sa-i scot din alimentatie, sucurile , de orice fel, special carbogazoase( care fac prapad cu organismul nostru) am reusit sa reduc drastic , din dulkciuri, la fiecare feliuta de paine pe care o maninca , ma uiut lung la ea, cu subinteles, ca sa stie ca nu trebuie sa urmeze si o a doua felie si multe alte;le. Am uitat sa va spun ca a facut inot, de performanta, (competitie) 4 ani.Acum nu mai merge, dar zilnic trebuie sa repet placa, cu " esti domnisoara, iesi intre adolescenti, copii sunt rautatciosi si te lovesc cu vorba unde te doare mai rau".Numai mamele care sunt in aceasta situatie pot sa ma inteleaga, si de aceea nu condamn pe nimeni. Mi se rupa sufletul cind o vad cum jinduieste la mincare, cu lacrimile in ochi, stiind ca nu are voie. Mai calca si "pe linga " un eori , ca doar e copil. Nu avenm destula stapinire , noi , adultii, daramite un copil.In sa mi-e teama , ca va creste si nu va reusii sa dea jos, si nu vreau sa fie un copil complexat de imaginea lui. E un copil atit de bun, incit ma intreb de ce toicmai ea trebuie sa plateasca pretul acesta...???As aprecia in mod deosebit, daca , vreuna din mamicile cu aceeasi problema, mi-ar putea da niste sugestii sau idei de cum as putea sa o fac sa constientizeze situatia si sa incerce singura(neimpinsa de la spate de mine)sa -si stabileasca o rutina zilnica care sa o ajute sa ramina , cit de cit, pe o linie de plutire acceptabila. Stiti ce-mi zice ea tot mereu, cind cred ca i sa "acreste" de vorbareala mea???-"Eu ma simt bine in piele mea, asa cum sint, si cine ma iubeste , tre sa ma iubeasca asa cum sunt"-insa eu stiu ca va creste si-si va schimba mentalitatea, si mi-e teama sa nu fie prea tirziu siu sa nu o mai pot ajuta cu nimic. Va multumesc pentru intelegere!o zi buna tuturor!!!
dandenianca
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:05
Ma bucur ca ati avut vointa sa faceti cura de slabire cu domnisoara dvs.Dupa cum ati scris este o fetita destul de inalta.La varsta de 14 ani imi aduc aminte ca aveam 51 kg si 1,61m.
Fetita mea, Ioana se mentine din septembrie la aceeasi greutate,desi nu tine regim (de sarbatori i-am dat voie sa guste bombonele de ciocolata ).
Mi-ar fi facut placere sa faca si ea inot,dar nu vrea,asa ca raman cu tenis de camp ,de trei ori pe saptamana.
Daca se inalta si nu mai pune in greutate cred ca incet,se va indrepta spre normal!
Fetitei dvs i-a venit ciclu? Daca da,cand?
Va doresc multa sanatate si succes in ceea ce v-ati propus!

Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:44
Inteleg prin ce treceti, am mai scris despre acest subiect, deci nu are rost sa repet toata povestea cu regimul pe care l-a tinut copilul meu. Copilul meu, insa, nu a suferit, regimul nu mi s-a parut atat de drastic, mi s-a parut foarte important faptul ca el a inteles scopul tratamentului si nu l-a luat drept o pedeapsa. Mai mult, medicul discuta direct cu el, ii explica pe intelesul lui cum stau lucrurile - si era in clasa a IV-a atunci!!!.Va felicit pentru efort si pentru vointa si-i doresc fetitei sa inteleaga ca totul este spre binele ei, ca nu este cazul sa se considere "privata"de anumite placeri culinare (ganditi-va ca s-ar putea intampla sa manance pe ascuns)
blue_eyes_kidz
Postat pe 16 Ianuarie 2009 13:33
Sunt o mmic disperat, copilul meu are 11 ani i 6 luni, 1,63 m nlime, circumferina 105 cm (mai mult dect tatl su cu vreo 3 cm) i 75 de Kg (cu reo 5 kg mai mult ca mine) Nu tiu ce meniu s-i dau , ei este pretenios la mncare, nu consum chips-uri sau alte porcrii din comer... este totui supraponderal
ce s fac... are probleme i cu organele genitale i se dezvolt snii n loc de organe genitale masculine
carmenbuc2007
Postat pe 6 Februarie 2009 12:57
Nu stiu daca o sa va fiu de folos...fiul patroanei unde am lucrat, era la fel cum zice si carmenbuc2007, dar a luat niste picaturi si nu trebuia sa tina regim, ci din contra, trebuia sa manance cel putin 4 mese pe zi. Si acum arata bine, e ca un adolescent normal. Incercati mai multi doctori, pt ca majoritatea nu cunosc noile produse de pe piata. Am sa incerc sa aflu cum se numeau picaturile, dar nu promit nimic.
anflo
Postat pe 6 Februarie 2009 13:06
mergi imediat la medic sa-l consulte ca poate are vreo probleme de sanatate si din cauza asta ia in greutate asa mult mai ales ca are probleme si cu organele genitale nu-i poti da meniuri dupa ureche ia legatura si cu un nutritionist sa-i stabileasca el un meniu oricum tine cont ca e un copil nici noi adultii nu putem tine regimuri drastice. sa ne tii la curent ai ai mare grija ca e in joc sanatatea copilului tau sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Februarie 2009 13:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A vorbit și apoi nu a mai zis nimic 5 De la: garbo_471664 16 August 2017 12:44
dorinta angajare 3 De la: garbo159954 28 Iunie 2010 10:44
Doresc sa ma angajez ca bona sau menajera 2 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:37
Despre administrare calciu la bebelusi 3 De la: garbo_485268 6 Mai 2018 10:07
Scrisoare deschisa catre BOC 70 De la: garbo062427 7 Noiembrie 2010 22:45
Setari Cookie-uri