Dependenta de jocurile pe calculator

Buna ziua! Baietelul meu are 6 ani si este dependent de jocurile pe calculator. Refuza sa mearga in parc, sa se joace cu alti copii, iar daca incerc sa ii inchid calculatorul, reactioneza foarte urat. Cum il pot dezvata, fara a avea mereu parte de crize de plans si de nervi din partea lui? Multumesc
Alexandra_M__Ungureanu_1
Postat pe 10 Iulie 2013 12:07
buna draga mea , incearca si nu te descuraja chiar daca nu reusesti din prima! este de luat in calcul si un ajutor de la un psiholog ! dar si antrenarea lui in alte acivitati recreative si de indeminare!incearca o tabara de vara la munte c, de pictura sau ca ii mai face lui placere ! intreaba-l si pe el ce i-ar place sa faca in afara de computer ! mergeti cu bicilcletele , mergeti la zoo , la antipa ...etc!mult sccces !
garbo_19362
Postat pe 16 Iulie 2013 20:45

Mai, cumpara-i masinuta aia cu volan si pedale si sigur o sa scapi de problema calc.
...si eu(la varsta lui) mi-o doream mult si pana la urma ca s-o obtin....faceam pe-a niznaiu
NB!
Fss_ssu
Postat pe 16 Iulie 2013 23:30
De la: suparatu_, la data 2013-07-16 23:30:17
Mai, cumpara-i masinuta aia cu volan si pedale si sigur o sa scapi de problema calc.
...si eu(la varsta lui) mi-o doream mult si pana la urma ca s-o obtin....faceam pe-a niznaiu
NB!
Este o solutie dar nu singura , observa-l atent si testeaza-i aptitudinile , ce ii mai place sa faca ? petrece si tu mai mult timp in preajma lui si incet incet antreneaz-l in alte activitati. Unde am lucrat eu ca bona aveam grija de o fetita de 2 ani dar era si un baiat de 9 ani care nici nu vroia masa doar sa se mai joace pe consola si stii cu ce il atrageam cu pregatirea mesei . Ar fi facut orice sa il bage mama in seama si il invatam in fiecare zi cite ceva in bucatarie , imi batea ouale pt omlete sau snitele . Eu ii povesteam mamei ce a facut peste zi si mama il lauda !, Imi aducea diverse lucruri intre timp eu ii povesteam cum va fi el mare si va invita fete la el acasa si le va gati ! Exploreaza-i placerile ! Mult succes si inspiratie ! poate te ajuta si tati sa faca amindoi lucruri de barbati ! Incearca tot . Daca nu merge nimic apeleaza la un psihoterapeut ! Nu vei regreta ! Acum cit se mai poate modela !Bafta!
garbo_19362
Postat pe 18 Iulie 2013 15:57
Acest lucru s-a intamplat pentru ca a fost lasat nesupravegheat, copil lasat de izbeliste, cu parinti pentru care pe primul plan este cariera si apoi familia. Ca orice dependenta, va fi greu de renuntat la ea.
Trebuie sa te ocupi de el, sa petreceti mai mult timp impreuna. Este pacat sa nu profiti de aceasta varsta frumoasa.
Cu siguranta a ajuns asa de singuratate.
Eu nu as apela la psiholog; trebuie sa rezolovi tu, ca mama problema, nu arunca pe altcineva. Vorbeste eventual cu sotul si luati impreuna o hotarare.
garbo_14245
Postat pe 25 Iulie 2013 06:15
Buna,

Pentru astfel de cazuri si nu numai exista o linie de Helpline gratuita de consiliere pentru probleme legate de internet si pe internet.Poti intra pe site-ul helpline.sigur.info.acolo vei gasi mai multe detalii despre aceasta campanie si multe alte sfaturi si resurse.
Mitrache_Patricia_1
Postat pe 26 Iulie 2013 11:31
Reclame.....reclameeee.....
Rotty
Postat pe 26 Iulie 2013 11:39
,,Cu siguranta a ajuns asa de singuratate,,.


cred ca mai degraba lipsa de ocupatie a condus la dependenta asta......incearca sa-i captezi atentia spre alte lucruri.....carti de colorat....puzzle-uri.....inscriere la un sport...macar o ora pe zi acorda-i timp numai lui...sa discutati ....sa va jucati impreuna....

ideea e sa incerci sa-i ocupi timpul cu alte lucruri....iar in ce priveste jucatul pe calculator...fa-i un program
Numai bine!!







Alina_30
Postat pe 26 Iulie 2013 18:25
Poți să încerci să-i captezi atenția și cu proiecte Do It Yourself interesante. O activitate inedită găseși aici: http://www.topchildren.ro/un-ocean-intr-un-borcan/. Important e însă să discutați despre ceea ce îi place lui să facă.
garbo239555
Postat pe 21 Iulie 2014 17:16
Solutia cea mai simpla e cea extrema.
Fa PC.ul ala sa nu Mai functioneze o vreme.
Scurt. Nu Mai merge.
Intre timp gaseste.i alte activitati, ai primit destule exemple.
Noroc si rabdare ca.ti trebuie multa...
Plinge, f bine, lasa.l sa plinga. Daca.i canti in struna ca sa nu plinga va face cu tine tot ce vrea.
vivacedonna
Postat pe 21 Iulie 2014 17:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un animalut de companie! 130 De la: garbo_378458 30 Iulie 2013 21:05
olita 9 De la: rab 23 Noiembrie 2009 11:12
TRATAMENTE HOMEOPATE 5 De la: julita79 11 Februarie 2009 23:13
Hernie inghinala 19 De la: garbo198070 25 Martie 2011 03:21
o gradinita privata? 6 De la: garbo_379414 3 August 2013 20:19
Setari Cookie-uri