Nu stiu ce sa fac, sunt in impas

Pe scurt, suntem impreuna de doi ani, pana acum a fost o relatie destul de zbuciumata, in fine, cert este ca acum se pune problema vacantei de vara, mai precis eu pun aceasta problema. I-am spus de o oferta de 7 zile in strainatate la un pret de 120 de euro de persoana. Intrand pe site, am vazut ca suma ajungea de fapt la vreo 200 de euro de persoana si el a zis ca NU da el atatia bani pe o vacanta. El este genul care vrea sa investeasca numai in casa, iar banii pe vacante i se par bani aruncati. Am tot discutat cu el pe aceasta team si a zis ca, daca as investi si eu la casa, alaturi de el, dar sa investesc mai serios, nu asa cateva milioane amarate, atunci poate s-ar mai gandi sa-mi faca si el pe plac cu vacanta, dar nu a zis DA, as da 200 de euro. Mie, sincer, pentru o vacanta in straintate, 200 de euro nu mi se pare mult. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema.
garbo101781
Postat pe 14 Iunie 2010 02:48
Eu sunt o fire boema, imi place muzica, arta, teatrul, cinematograful, calatoriile, el considera banii investiti in asa ceva cam bani aruncati. Nu vreau sa ne despartim, dar nici asa nu sunt fericita. Nu stiu ce sa fac, sincer . :(((
garbo101781
Postat pe 14 Iunie 2010 02:55
CAle de mijloc se pare ca nu exista, asa ca trebuie sa alegi ceva.
Doara
Postat pe 14 Iunie 2010 09:44
mda, alege-te pe tine!
daca tu nu te gandesti la tine, n-o s-o faca el!
si inca un lucru, pleaca in concediu! singura, cu o prietena...alegerea iti apartine!
zambila
Postat pe 14 Iunie 2010 09:50
Cred ca voi lua o pauza .
garbo101781
Postat pe 14 Iunie 2010 12:22
Participarea la cheltuielile zilnice este obigatorie, dar investitia pe termen lung, atata timp cat casa este doar a lui, iar relatia este subreda, ar fi o prostie.
Tylly
Postat pe 14 Iunie 2010 12:32
da, celeste. dar el asa pretentii.
garbo101781
Postat pe 14 Iunie 2010 13:46
El poate sa-ti ceara si sa-l intretii... Depinde de tine ce esti dispus sa accepti si ce nu.
Tylly
Postat pe 14 Iunie 2010 13:51
Daca el vrea asa... lasa-l pe el sa isi investeasca in casa... iar tu du-te in vacanta...
Nu prea va potriviti cred...
picaturaderoua
Postat pe 14 Iunie 2010 13:53
da' stai ca nu inteleg, cu ce drept iti cere el tie asta? te-o cerut de nevasta macar? aveti planuri impreuna? sau vrea doar sa-si renoveze casa?
nu zic ca-i un lucru rau si ca daca asta va doriti amandoi nu-i nici o problema, dar asa....mi se pare ca vedeti viata in moduri diferite iar o schimbare ar fi miraculoasa...zic eu!
zambila
Postat pe 14 Iunie 2010 13:55
BUNA GARBO 101781! CUNOSC F F F F BINE TIPUL ACESTA DE BARBAT! NU ITI ILUZII IN PRIVINTA LUI CA O SA SE SCHIMBE, CHIAR DACA O SA VA CASATORITI TOT IN CASA O SA INVESTESCA , TOT IN CASA O SA TE TINA CA SA NU CHELTUITII,ESTE GENUL DE BARBAT CARE NU FACE DECAT CE VREA EL SI CE IL PLACE LUI ADICA SA PFIE PE PRIMUL LOC IN TOATE......MA INSEL????? NU O SA AI VIITOR FERICIT CU EL O SA FI PRINSA IN CUSCA....MAI GANDESTE ACUM CAND NU AI NIMIC LEGAT DE EL. ASTEPT VESTI DE LA TINE CA TOTUL E OK PT TINE SI ESTI FERICITA SI TI-AI GASIT FERICIREA!!!!
YZA79
Postat pe 17 Iunie 2010 11:12
daca nu sunteti casatoriti inca si el face figuri din astea-greu este de crezut ca lucrurile se vor schimba...
in perioada inceputurilor noastre(eram amandoi studenti)prietenul meu de atunci si actualul sot de acum nu-si cumpara de mancare numai sa-i ramana bani sa iesim la un film si sa-mi cumpere flori, aceste lucruri le-am aflat cu mult mai tarziu de la un prieten de-al lui, nu vreau sa supar pe nimeni, dar un barbat adevarat lasa femeia sa gestioneze banii !
anisoaraf
Postat pe 23 Iunie 2010 08:07
Multumesc, Anisoara. Si eu crde la fel. Oricum, eu zic ca daca un barbat iubeste o femeie, nu e zgarcit cu ea. Nu am zis sa arunce banii aiurea, dar nici nu se zgarceste.
garbo101781
Postat pe 23 Iunie 2010 21:52
casa a cui este? eu si daca ar fi a mea nu as renunta la o vacanta. invata sa nu lasi nici o vara sa treaca fara sa vezi un loc nou. asa a zis Dalai Lama! eu il ascult si chiar imi doresc sa fiu exagerata!:)) nu uita ca timpul nu se mai intoarce... si ce daca nu ai parchet laminat si ai linoleum? care-i treaba?
so... sa ai o vacanta placuta!
silfida
Postat pe 23 Iunie 2010 22:09
serios asa a zis??
pt ca daca-i asa...cu siguranta este fff suparaat pe mineeeeeeee
fleurdelis
Postat pe 23 Iunie 2010 22:13
florence,nu mai fi suparata...cand vad cum ingheata sandero ma ia cu dardaiala...am vrut sa zic nu mai fi suparata,acum vine iarna

nu da
elodia
Postat pe 23 Iunie 2010 22:18

nu io mai!
dalai lama pe minee....
cu concediu' ala... off
fleurdelis
Postat pe 23 Iunie 2010 22:21
Asa a fost fostul meu cumnat(slava D-nui nu mai este) nu a scoso pe sora mea in nici un concediu in toata casnicia 10 ani, in fiecare concediu se duceau la parinti lui la tara deci NU CHELTUIALA.Bani ia bagat in casa intradevar dra ce folos ani au trecut fetita lor le reproseaza si acum ca nu au duso nicaieri.SUNT PREA EGOISTI SA SE SCHIMBE.Parerea mea lasal si cutati un barbat care te iubeste si iti ofera totul.Viata este prea scurta TRAIESTEO.
garbo134266
Postat pe 23 Iunie 2010 22:31
din viata asta ramai cu ce ai trait. La ce ti-o folosi casa cind o sa fii batrina si o sa te intrebi...ce frumos era cind eram tinara... da' chiar, ce faceam eu cind eram tinara? Munceam zi si noapte ca sa cumpar patru pereti. Niste prapadite de caramizi, cu care nu-ti cumperi timpul inapoi.
quasaria
Postat pe 23 Iunie 2010 22:51
nu,nu ti-l cumperi...
da' cine mai are asea o piramida frumoasa ca tine,inafara de Ramses?
preci
Postat pe 23 Iunie 2010 22:54
Tuth?
nu dadea.....
quasaria
Postat pe 23 Iunie 2010 22:55
De la: garbo101781, la data 2010-06-14 02:48:07Pe scurt, suntem impreuna de doi ani, pana acum a fost o relatie destul de zbuciumata, in fine, cert este ca acum se pune problema vacantei de vara, mai precis eu pun aceasta problema. I-am spus de o oferta de 7 zile in strainatate la un pret de 120 de euro de persoana. Intrand pe site, am vazut ca suma ajungea de fapt la vreo 200 de euro de persoana si el a zis ca NU da el atatia bani pe o vacanta. El este genul care vrea sa investeasca numai in casa, iar banii pe vacante i se par bani aruncati. Am tot discutat cu el pe aceasta team si a zis ca, daca as investi si eu la casa, alaturi de el, dar sa investesc mai serios, nu asa cateva milioane amarate, atunci poate s-ar mai gandi sa-mi faca si el pe plac cu vacanta, dar nu a zis DA, as da 200 de euro. Mie, sincer, pentru o vacanta in straintate, 200 de euro nu mi se pare mult. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema.
Este un barbat egoist...Nu tiai dat seama de la inceput ca este egoist? Oamenii nu se schimba..doar daca vor ei si isi dau silinta..In rest ioc..Dar decat o viata cu asemenea barbat..Mai bine iti iei catrafusele si pleci si data viitoare fii atenta pe cine alegi...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Iunie 2010 22:58

preci
Postat pe 23 Iunie 2010 22:58
De la: garbo101781, la data 2010-06-14 02:48:07Pe scurt, suntem impreuna de doi ani, pana acum a fost o relatie destul de zbuciumata, in fine, cert este ca acum se pune problema vacantei de vara, mai precis eu pun aceasta problema. I-am spus de o oferta de 7 zile in strainatate la un pret de 120 de euro de persoana. Intrand pe site, am vazut ca suma ajungea de fapt la vreo 200 de euro de persoana si el a zis ca NU da el atatia bani pe o vacanta. El este genul care vrea sa investeasca numai in casa, iar banii pe vacante i se par bani aruncati. Am tot discutat cu el pe aceasta team si a zis ca, daca as investi si eu la casa, alaturi de el, dar sa investesc mai serios, nu asa cateva milioane amarate, atunci poate s-ar mai gandi sa-mi faca si el pe plac cu vacanta, dar nu a zis DA, as da 200 de euro. Mie, sincer, pentru o vacanta in straintate, 200 de euro nu mi se pare mult. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema.
Si eu am avut probleme cand am avut prieten mai demult...Si ma tot necajea ca nu sunt toleranta...Era egoist..apoi eu vroiam mult sa merg in israel,,doar imi plateam eu...El a vrut sa mergem in alta parte...Apoi nu am mai vrut sa merg nicaieri cu el..Mai bine statea in casa...si uite asa ne certam non stop,,pt ca mie nu imi place sa fiu papusa nimanui..Si imi pare rau ca am pierdut 2 ani din viata alaturi de un dobitoc egoist...daca as da timpul inapoi,,mai ales ca nu am fost casatoriti,,pt ca nu aveam principii..L-as fii parasit imediat..Dar eram prea naiva...si imi pare rau ca mi-am pierdut 2 ani frumosi din viata alaturi de un imbecil care vroia sa imi conduca viata...Era nesimtit si egoist
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Iunie 2010 23:05
fleur, jur ca asa a zis! caut si iti trimit! eu de cand am aflat nu mai ioes din cuvantul lui!
silfida
Postat pe 23 Iunie 2010 23:09
De la: fleurdelis, la data 2010-06-23 22:13:17serios asa a zis??
pt ca daca-i asa...cu siguranta este fff suparaat pe mineeeeeeee


fleur.. uite aici , pct 16. ca sa nu zici ca am inventat-o eu
http://www.observatorul.com/articles_main.asp?action=articleviewdetail&ID=6748
silfida
Postat pe 23 Iunie 2010 23:18
De la: garbo101781, la data 2010-06-14 02:48:07Pe scurt, suntem impreuna de doi ani, pana acum a fost o relatie destul de zbuciumata, in fine, cert este ca acum se pune problema vacantei de vara, mai precis eu pun aceasta problema. I-am spus de o oferta de 7 zile in strainatate la un pret de 120 de euro de persoana. Intrand pe site, am vazut ca suma ajungea de fapt la vreo 200 de euro de persoana si el a zis ca NU da el atatia bani pe o vacanta. El este genul care vrea sa investeasca numai in casa, iar banii pe vacante i se par bani aruncati. Am tot discutat cu el pe aceasta team si a zis ca, daca as investi si eu la casa, alaturi de el, dar sa investesc mai serios, nu asa cateva milioane amarate, atunci poate s-ar mai gandi sa-mi faca si el pe plac cu vacanta, dar nu a zis DA, as da 200 de euro. Mie, sincer, pentru o vacanta in straintate, 200 de euro nu mi se pare mult. Intrebare: cu asa diferente de mentalitate, avem sanse sa ne fie bine? sa investesc mai mult in casa? E casa lui, dar locuiesc aici cu el, nu ca nu am casa, dar ca sa fim impreuna. Apoi va veni si el cu mine macar o data pe an intr-o vacanta cat de cat ok sau ma voi chinui mereu asa cu el, ducan munca de lamurire sa accepte si lucrurile importante pentru mine? Precizez ca el e un tip cam zgarcit si, de aceea nu vrea sa iasa nici la o terasa sau cafenea, de restaurant nici nu se pune problema.




ai precizat ca ''relatia este subreda'' si casa este doar a lui pai cum sa investesti in ceva ce practic nu iti apartine,asta nu semnifica bani aruncati din partea ta?

parerea mea este sa te duci in vacanta,cu o prietena sau singura,distreaza-te cat inca mai poti i esti tanara.

dar si din punctul lui de vedere e bine chiar foarte ine ca nu arunca banii pe prostii,este econom omul si doar pentru casa asta este un lucru bun
anaROBERT
Postat pe 24 Iunie 2010 01:02
Si mie ratiunea imi spune sa ploec, dar nu ma pot rupe. Tin la el, nu e om rau si stiu ca si el tine la mine. Am incercat de catvea ori, dar pur si simplu nu am putut pleca. E drept ca imi e si urat de singuratate!!! Offffffffffffff :(((((
garbo101781
Postat pe 24 Iunie 2010 03:39
De la: garbo101781, la data 2010-06-23 21:52:06Multumesc, Anisoara. Si eu crded fel. Oricum, eu zic ca daca un barbat iubeste o femeie, nu e zgarcit cu ea.
garbo101781
Postat pe 24 Iunie 2010 03:40
silfi
dar de ce sa nu le dam pe post??
sa vada lumea...

Din invataturile lui Dalai Lama

1. Marea dragoste si marile realizari implica un mare risc.
2. Cand pierzi sa-ti fie invatatura.
3. Urmeaza cele 3 R : respect pentru tine, respect pentru altii, responsabilitatea pentru toate actiunile
tale.
4. Aminteste-ti ca atunci cand nu obtii ceea ce vrei este uneori minunata o lovitura de noroc.
5. Invata regulile astfel incat sa stii cum sa le incalci cum se cuvine.
6. Nu lasa o disputa nesemnificativa sa rupa o mare prietenie.
7. Atunci cand realizezi ca ai gresit, imediat ia masuri sa le corectezi.
8. In fiecare zi petrece ceva timp cu tine.
9. Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
10. Tine minte ca tacerea este uneori cel mai bun raspuns.
11. Traieste o viata onorabila. Atunci cand imbatranesti si te gandesti in urma, vei putea sa te bucuri a doua oara de ea.
12. O atmosfera placuta in casa este baza vietii tale.
13. In neintelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul.
14. Impartaseste stiinta ta. Este o cale de a atinge imortalitatea.
15. Fii gentil cu pamantul.
16. O data pe an, pleaca undeva unde nu ai fost niciodata.
17. Tine minte: cea mai buna relatie este cea in care iubirea reciproca depaseste nevoia fiecaruia.
18. Judeca succesul tau prin ceea ce trebuie sa renunti ca sa poti obtine.
19. Imbina iubirea si gatitul cu renuntarea.
fleurdelis
Postat pe 24 Iunie 2010 04:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
moare cineva virgin 17 De la: preciouss 26 Septembrie 2009 19:38
surprize intre partenerii unui cuplu 14 De la: dalimi 8 Septembrie 2009 20:44
un sfat ,va rog ! 17 De la: garbomi 18 Decembrie 2013 20:11
sa iubesti ca o oarba iar intro zi se spulbera totul 103 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
Ce parere aveti despre barbatii care-si bat sotiile/prietenele? 680 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:24
Setari Cookie-uri