Am nevoie de un sfat

Apelez la voi pentru un sfat, deoarece de aceasta data am ramas fara idei.. Am o relatie de 3 ani cu barbat care, in timp, a devenit universul meu. Pe scurt, relatia noastra a fost mereu tumultoasa-suisuri si coborasuri, momente urate dar si superbe de-o potriva. In ultimele 5 luni problemele au inceput sa se tina lant(nu neaparat emotional). Acum 2 luni am plecat amandoi acasa (suntem studenti in Bucuresti si locuim la 50 km distanta) si curand am inceput sa ne distantam. Vorbim dimineata si seara 5 minute maxim, ne vedem odata pe saptamana iar raceala lui este inimaginabila. Motivul: este ultima lui vacanta inainte de a se angaja (a terminat facultatea) si vrea sa se bucure de familie si prieteni. Vis-a-vis de mine, are planuri de viitor, se implica in relatia cu parintii mei si ma implica in relatia cu parintii si prietenii lui, in fata tuturor eu fiind iubita lui. Totusi, nu sunt sigura ca mai pot suporta raceala lui, comportamentul dur si urat, ignoranta si durinpulismul... Pentru ca o femeie are si nevoi emotionale... Deci, ce ar trebui facut?Ce e in capul lui?
Simonnne
Postat pe 15 August 2015 22:04
Draga Simone, nu e nici un secret faptul ca ati intrat intr-o rutina din care va va fi greu sa iesiti. S-a obisnuit atat de mult cu tine incat te considera proprietatea lui. Nu concepe viata fara tine, dar pe post de aghiotant nu de altceva. Ai incetat sa mai prezinti interes pentru el pentru ca el a obtinut ce a vrut, iar tu ai ingrosat randul "trofeelor" care o data cucerite se pun in cui se se caut altele. Suna dur dar asta e realitatea. Faptul ca te etaleaza ca pe o marfa in fata oricui ca sa dea bine la imagine (nu conteaza daca tu te simti bine sau nu), ba mai si scoate in evidenta cei 3 ani de cand sunteti impreuna ca sa arate altora cat e el de fidel (nu conteaza ca dupa ce inchideti usile si nu il mai vede nimeni este un vampir sentimental care te va distruge si apoi va mai si da vina pe tine ca nu a mers bine relatia voastra). Esti libera sa stai si sa suferi mai departe, daca asa vrei. Am cunoscut fete in situatia ta si in scurt timp au ajuns de nerecunoscut: nu mai aveau voie sa tina legatura cu prietenii, erau suspectate din orice vorba, privire sau gest si in final cele care au avut curajul sa spuna "pana aici" azi sunt fericite alaturi de altcineva cu caracter nobil, cele care au ales sa sufere sunt niste ratate. Tu alegi ce vrei sa fii. Te vezi in postura de sotie a unui asemenea om? Eu nu cred ca ai rezista.
angel_forever
Postat pe 31 August 2015 20:41
Eu zic sa vorbesti cu prietenul sa îi spui ceea ce tu Îțiddorești.
Poate nu o face intenționat, nu pierzi nimic dacă spui ceea ce tu Îți doreștide la o rrelație, discutați civilizat, șicu calm, poate nu o face iintenționat ,
ingerasulluptor1
Postat pe 31 August 2015 21:02


Sincer sa fiu eu nu prea am inteles ce vrei exact. Ne pui 2 intrebari. Una e: "ce ar trebui facut ?" si a doua: "ce e in capul lui ?" Acuma... numai dupa asa intrebari, imi dau seama cam ce fel de fata esti. Dar nu despre asta vreau sa-ti scriu. M-a deranjat un pic si ce scrii la sfarsit "nu sunt sigura ca mai pot suporta raceala lui, comportamentul dur si urat, ignoranta si durinpulismul... Pentru ca o femeie are si nevoi emotionale..." Normal ca o distanta de 50Km. disanteaza, mai ales ca din univers s-a transformat "cu picioarele pe pamant"... dar tu scrii despre el ceva care nu ai fi scris inainte de a se racii. 3 ani au fost bine mersi, faptul ca s-a dus si el la mamica lui acasa si la amicii lui, nu vad in asta nimic "comportament dur si URAT, ignoranta si durinpulismul." Unde vezi tu duritate si comportament urat, daca acum doar discutati la telefon ? De ce dur, te bate, te jigneste la telefon ? Te ignora ? Adica voi vorbiti de 2 ori pe zi si asta inseamna la tine "ignoranta" ? Eu stiu ca sunt 2 cuvinte asemanatoare dar diferite ca sens: ignoranta si ignorare ! Nu crezi ca, aproape absolventa de facultate, ar trebui sa stii ce scri, ca in loc de "ignoranta" era mai bine sa scri "ignorarea" ? (Ignora - A neglija în mod voit ceva sau pe cineva, a nu lua în seamă, a trece cu vederea, a face abstracție de...) Despre cuvantul "si durinpulismul..." sa nu mai vorbesc, mi-a creat multe probleme... nu am auzit de el niciodata si nici Dex-ul nu l-a auzit sau vazut la cineva ! Adica ce vreau sa spun este ca eu nu inteleg ce vrei de la el si de la noi !!! Zici ca de data asta ai ramas fara idei... eu cred ca mereu esti in lipsa de idei si ca, cum-necum te-a suportat el 3 ani, mai mult pentru ca distanta dintre voi era atunci 5mm iar acum 50Km. ! Asa ca... ar trebui facut urmatorul lucru: lasa-l, uita-l ! Parerea mea. Iar cu "ce e in capul lui"... in nici un caz nu, tu ! Cum singura spui, are planurile lui de viitor ! Dar altele de care credeai tu. Parerea mea.
barboneli
Postat pe 31 August 2015 21:31
" Ce e in capul lui? "

Asta da intrebare tampita. Da` ce draguto, a stat cu vreunul dintre noi timp de 3 ani ca sa-l cunoastem ? Lasand deoparte vorba aia care zice ca poti sa stai cu un om o viata si tot nu ajungi sa-l cunosti (vorba scoasa "pe piata" tot de unii ca tine probabil), cred ca tu ar trebui sa stii ce are in cap.
Rotty
Postat pe 1 Septembrie 2015 07:20
Liniste, cuget!
Gata, am cugetat: ce e in capul lui, e problema lui.Ce e in capul tau, e mai important.Si excluzand bla, bla-urile ca dupa trei ani...offff, cat timp, cata investitie, daca nu mai simti ca faci parte din inima lui, pleaca! Mai ales ca nu mai suporti comportamentul sau fata de tine.Ti-ai raspuns singura, noi ce sa-ti mai zicem.Relatia voastra e dusa, ca si vara!
Schmetterling
Postat pe 1 Septembrie 2015 08:49
Draga Schmett, poate ar fi bine sa "contaminezi" cu cugetarea ta si pe domnisoara noastra in speranta ca dupa atata cugetat va parasi lista "trofeelor".
angel_forever
Postat pe 1 Septembrie 2015 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aspecte unde nu ne intelegem 20 De la: garbo_480569 27 Ianuarie 2018 09:28
Regulile de stat sunt facute in defavoarea femeii,normal regulile sunt facute tot de barbati 11 De la: dor72 25 Iunie 2011 23:20
unsfat 8 De la: anastasya 25 Septembrie 2010 18:52
sa iubesti ca o oarba iar intro zi se spulbera totul 103 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
Vreau ce nu pot avea, ajutor! 13 De la: pantera_neagra 25 Septembrie 2009 19:20
Setari Cookie-uri