Un accident poate schimba un om???

Buna, simt nevoia de-am spune povestea, de-a o scrie poate asa voi ajunge sa inteleg si eu ce s-a intamplat cu relatia mea, prin urmare am nevoia unei parei din afara, obiective.
Pentru inceput am sa va spun ca am avut cea mai frumoasa relatie, uneori imi spuneam ca o sa fiu "pedepsita" pentru cat de fericita sunt, ca iubesc atat de mult o persoana, ca sunt iubita. Totul era perfect. Ne-am intalnit intr-un restaurant, el era client iar eu il serveam, venea des pe acolo dar nu pentru a intra in discutii cu mine ci pur si simplu sa stea cu prietenii lui la o bere, si mereu eu eram cea care ii servea, am intrat in discutie cu el, iar intr-o serara imi spune ca "daca consideri ca are rost as vrea numarul tau" iar eu nefiind in nicio relatie, neavand nicio obligatie I-am dat numarul, si nu regret, pentruca e un om minunat, un om cu principia, muncitor, intelligent. E tot ce aveam nevoie. Nu cred ca am fost mai fericita ca atunci,ne intelegeam atat de bine, era atent, iubitor. Relatia noastra a decurs foarte bine,lunile treceau intr-un ritm alert si frumos, pana cand el s-a decis ca ar fi mai bine sa ne mutam impreuna.Iar eu am acceptat, ne-am mutat,am inceput o viata diferita, m-a sustinut, era langa mine de fiecare data cand aveam nevoie, il vedeam fericit, vreau sa cred ca era fericit. Pana intr-o zi,se pare ca fiecare raza de soare are si finalul ei,nu?.S-a angajat la o firma de IT international,era atat de fericit,ma rugam pentru el sa il accepte, si miracolul s-a intramplat, a fost acceptat. De acolo au inceput certuri, eu fiind geloasa pe colegele lui, in special pe o anumita persoana, care atunci cand eram cu el vb cu mine, iar cand nu ma ignora si se uita mereu urat la mine. Am devenit foarte geloasa si I-am cerut parolele de la toate conturile pe care le avea,iar el mi le-a dat, mereu verificam cu cine vorbeste, unde merge, pana a ajuns sa nu mai aiba intimitate, a acceptat si asta,desi imi spunea mereu ca nu am de ce sa imi fac probleme.Am inceput sa ne mutam dintr-un apartament in altul,deoarece lui nu ii placeau,gasea diferite probleme respectivelor apartamente. Traiam mereu cu impresia ca nu sunt indeajuns de buna pentru el,ca sunt doar un ospatar, facultatea meregea cum mergea, si voiam sa fiu mai buna decat colegele lui, sa ma admire si pe mine asa cum le admira pe ele,mereu imi spunea de cate o colega de-a lui cat e de buna ( la munca ma refer), iar eu nici nu imi terminasem facultatea, lucram ca sa pot sa ma mentin intr-un oras strain departe de casa. Mergea la bere cu baietii,si odata I-am spus ca nu as vrea ca el sa mearga si m-am suparat pe el,iar de atunci crede ca de fiecare data cand iese ma supar,dar nu e asa, si nu pot sa il fac sa inteleaga ca nu ma supara. Ne certam in fiecare zi,din nimicuri, probabil se simtea ca intr-o inchisoare. Mergea la nunti si filma iar eu ma uitam peste pozele sau filmarile lui,si aveam impresia ca fotografia sau filma mai mult pe cineva anume. Eram atat de paranoiac, imi era atat de frica ca nu o sa mai fie. Pana intr-o zi, cand a avut un accident foarte grav, il sunam si nu imi raspundea la telefon, iar el niciodata nu facea chestii de genu,daca era ocupat imi raspundea si imi spunea scurt sunt bine dar nu pot sa vorbesc. IN ziua cu accidental ne-am si certat,mi-a spus ca ar vrea sa ne mutam separat. Am aflat de accidental lui de la tatal lui care mi-a spus "a avut accident,nu stiu daca mai traieste" a fost vestea care m-a distrus complet, nu puteam sta pe picioare stiam doar ca trebuie sa ajung la el,aveam de facut 200km,nu stiu cum am ajuns la el,ma gandeam doar la el,imi spuneam Doamne nu vreau sa il pierd asa,oricum dar nu asa. Cand am ajuns la el,era plin de sange,nu pot sa descriu ce am simtit,nu am reusit sa intriu la el in salon, a venit mama lui la mine si m-a luat in brate,in momentul Acela am simtit ca lumea se termina pentru mine, imi spunea ca e bine,doar ca are piciorul zdrobit,mana,arcada,buzele, tot corpul cu care inante ma iubea si il atingeam cu atata dorinta acum e distrus.Ma durea sufeltul pentru el, as fi dat orice sa fiu in locul lui, sa nu il aud cum urla de durere cand il intorceau. NU stiam ce sa fac,cum sa il ajut. plangeam si ma rugam sa aiba putere. Il iubesc pe omul asta mai mult decat orice pe lume,si nu puteam sa vad cum sufera. Au urmat luni de zile de chin, stateam cu parintii lui in spital,nu stiam altceva decat sa fiu langa el, a deventi o perosana negativa, care nu mai puteai sa vorbesti cu el, mereu se supara,din orice.NU stiam ce sa fac,ii spuneam ca o sa trecem impreuna si peste asta,il tineam de mana. Dar pe langa asta mai faceam un lucru urat,ii verificam telefonul,ma supara ca vorbea cu anumite fete,care doar il intrebau de sanatate,ma simt groaznic numai cand ma gandesc,ca nu am stiut sa fiu langa el,sa fac ceva orice numai sa ii dau speranta ca va fi bine. el m-a indepartat,nu m-a lasat sa fiu langa el,a devenit o persoana rece,si am inceput sa constientizez ca nu fac bine,si ca trebuie sa ma schimb,incet,incet am invatat cum sa ma schimb,sa nu il controlez si sa multumesc lui Dumnezeu ca traieste. Chiar si el a vazut schimbarile,dar nu era deajuns, aveam senzatia ca nu il ajutam cu nimic,ca nu faceam nimic pentru el,stateam doar zi de zi la spital il ajutam cum puteam si cum ma lasa. Dar el s-a indepartat,a incetat sa mai comunice cu mine, sa ma mai iubeasca. El totusi trecea printr-o drama,care nu o va uita niciodata.Cea mai puternica persoana care am cunoscut-o plangea,si ma durea ca nu pot sa fac nimic,ca nu stiam cum sa reactionez,nu stiam cum sa ma bucur ca el e in viata,simt ca am gresit,dar ma gandesc de multe ori oare cum as fi putut sa fac lucrurile altfel? A iesit din spital dupa luni bune de stat acolo,si a plecat acasa cu parintii lui,in alt oras foarte departe de unde stateam noi,nu ma suna niciodata,mereu il sunam eu,ii dadeam mesaje,il tot intrebam ce e cu el,de ce s-a indepartat de ce nu ma lasa sa fiu alaturi de el,si el se enerva,si ne certam.Se intampla zilnic,nu intelegeam de ce nu ma lasa sa fiu alaturi de el.mergeam la el cand puteam sa imi iau liber de la lucru,chiuleam de la facultate,numai ca sa il vad,si era atat de suparat,nu puteam sa il inveseles cu nimic,parca il supara prezenta mea.Alte luni au mai trecut,iar noi nu ne vindecam si nici el, a venit inapoi acasa la noi,dar cu gandul ca ne mutam,dupa luni de asteptare ca el sa vina,dupa luni in care am dormit singura,si in care mergeam la dulapul lui si il deschideam ca sa mai simt mirosul lui.El a decis ca e mai bine sa ne mutam separat,si asa s-a si intamplat, dar lucrurile s-au schimbat mult,el inca se simte controlat,desi eu m-am schimbat,nu se simte bine alaturi de mine,ma evita.Am devenit o alta persoana,pentruca era foarte gresit comportamentul meu,dar el nu vede decat trecutul,el inca sufera,si eu nu pot sa fac nimic,nu ma cauta,nu ma suna,nu imi da un mesaj cu zilele,imi spune ca nu vede un viitor la relatia noastra,si cireasa de pe tort e ca dupa 4 luni aproape 5,mi-a spus ca ma iubeste,dar nnu vrea sa ma mai raneasca,ca accidentul la schimbat,nu mai e acelasi om, ca niciodata nu va mai fi,si ca ar dori ca relatia noastra sa fie ca la inceput,ca a fost fericit. Si-a schimbat toate parolele, vorbeste cu anumite perosane noaptea, iese in oras, vad toate astea,dar nu i-am mai spus nimic,Am zis ca il las sa aleaga,iar acum nici nu stiu daca suntem intr-o relatie.sau nu,el isi doreste libertate,iar eu il las liber.Astept sa ma sune,dar nu o face,cateodata il mai sun eu.Nu e fericit nici asa,singur, defapt nimic nu il mai face fericit, recuperarea merge greu,inca nu poate sa mearga singur,bea foarte mult, mananca putin, si cand o face mananca numai prosti,Iar eu nu stiu ce sa fac sa nu il las sa renunte nici la viata lui,dar nici la a noastra.Cum sa ii fiu alaturi?Cum sa ii dau speranta?Sau sa fiu deacord cu decizia lui de-a ne despartii?nu mai stiu ce sa fac. Sunt atatea de spus,poate cate am scris o sa se inteleaga altceva decat ceea ce e defapt.Dar eu nu inteleg cum de la o peroana care iubea atata de mult a devenit asa de rece.Il iubesc si vreau sa fiu alaturi de el. Cum sa fac?
D_Emy
Postat pe 13 Iulie 2013 10:37
Buna draga mea, IMI PARE FOARTE RAU , ADICA RAU DE TOT INTELEGI, PT CA SI EU AM TRECUT PRIN CEVA ASEMANATOR SI S-A SOLDAT TOT CU O DESPARTIRE. AVEAM O FRUMOASA RELATIE DE 1 AN SI JUMATE, DAR PE 22 OCT ANUL TRECUT M-A LOVIT MASINA(UN TAXI MAI PRECIS) PE O TRECERE DE PIETONI, AM AVUT PICIORUL STING SI MINA DEAPTA RUPTE . IN NOIEMBRIE MI-AM OPERAT PICIORUL SI MI S-A PUS UN SURUB LA GENUNCHI . A FOST CUMPLIT , MI-AM PIERDUT SERVICIUL , CEA MAI BUNA PRIETENA A FOST SI EA DATA AFARA LA SCURT TIMP DAR DIN ALTE CAUZE SI NU AM MAI PREA VORBIT . IAR BAIATUL CARE MA IUBEA L-AM PIERDUT SI PE EL. DIN IANUARIE NU MI-A MAI RASPUNS LA TELEF SAU SMS .ACUM O LUNA L-AM INTREBAT CA PT ULTIMA OARA DACA O SA MAI VORBESCA VREODATA CU MINE . A FACUT-O EU AM CREZUT CA NE-AM IMPACAT CA TOTUL ESTE CA INAINTE DAR MI-A SPUS CA 6 LUNI CIT NU A VORBIT CU MINE A AVUT O ALTA RELATIE , PAREA F SUPARAT PE FATA ACEEA CARE SE PARE S-A FOLOSIT DE EL DOAR PT A-SI FACE IUBITUL GELOS! EL SUFEREA F MULT MI-A MAI CERUT TIMP DAR NU PREA I L-AM DAT ADICA SA IL LAS SINGUR SA ISI DEA SEAMA CE VREA SA FACA CU VIATA LUI. EU AM CONTINUAT CU SMSURILE CA INAINTE SI AM CREZUT CA I-A TRECUT PINA CIND S-A ENERVAT SI MI-A SPUS CA MA VEDE DOAR CA PE O PRIETENA NU CA PE O IUBITA!M- A DURUT MAI RAU DECIT ACCIDENTUL IN SINE DACA MA INTELEGI !TI SPUN ASTA CA SA INTELEGI CA LUCRURILE NU EVOLUEAZA CUM VREM NOI ! AS DA ORICE SA MA IUBEASCA CUM NE IUBEAM DAR NU MA VREA . EU DAU VINA PE ACCIDENT CU TOATE CA MI-AM REVENIT 80% DAR CU MERSUL E MAI GREU. DAR NICI NU AS VREA SA FIM IAR IUBITI DOAR DIN MILA . MA GINDESC CA PRIETENUL TAU TRECE PRIN CEVA ASEMANATOR. OFERA-I DOAR PRIETENIA TA . SE POATE SA SE SIMTA F. COMPLECXAT DE ACCIDENT SI SA NU VREA IUBIREA TA CREZIND CA DOAR ITI ESTE MILA DE EL ! CAUTA-L SA NU SE SIMTA ABANDONAT DAR NU EXAGERA , FIECARE OM ESTE STAPIN PE SUFLETUL SAU SI IUBIREA NU ESTE UNEORI CEEA CE CREDEM NOI . DA-I TIMP SA ISI REVINA SI DACA PE TINE TE VREA TE VA CAUTA SI VETI FI IMPREUNA .EU UNA L-AS SFATUI SA MEARGA LA CITEVA SEDINTE CU UN BUN TERAPEUT PSIHOLOG BUN ADICA !! SI CHIAR SI TU AI PUTINA NEVOIE , NU IL MAI SUFOCA !DA-I TIMP SA SE REGASEASCA ! AS VREA SA MAI VORBIM DACA SI TU VREI DESIGUR SI SIMTI NEVOIA ! CU TOATA SINCERITATEA GABRIELA
garbo_19362
Postat pe 13 Iulie 2013 16:35
Iti multumesc ca mi-ai raspuns,din pacate azi ne-am despartit,pentruca isi doreste sa fie un om liber, si nu pot decat sa il las sa fie liber si sa isi gaseasca linistea de care are nevoie. Nu stiu ce as mai putea face pt el,l-am lasat si inainte sa fie singur cu el,am lasat relatia noastra in mainile lui,si el stie cate sacrifice si schimbari am facut ca sa ii fie bine. Dar dupa cum ai spus si tu, daca e sa fie al meu va fi daca nu nu. Desi I-am zis ca as vrea sa nu mai vorbim deloc,ca sa nu ma mai raneasca,5 luni zic ca e deajuns,in care am stat si am plans de durerea lui,si de indiferenta lui.
NU stiu cum a fost prietenul tau cu tine, dar ma stiu pe mine cum am fost,nu m-am miscat de langa el, si nu era zi sa nu vorbim,iar dupa ce a plecat din spital acasa,mergeam la el cel putin odata pe saptamana,ptk era departe,de era aproape de mine eram zilnic la el. Adevarata dragoste o vezi atunci cand persoana care spune ca te iubeste e alaturi de tine,indiferent de situatie. te tine de mana si te incurajeaza,faptul ca el a lipsit din peisaj si mai rau a avut alta relatie,spune ceva,nu crezi.??
SI eu l-am lasat liber pe prietenul meu,adik fostul,sa fie liber,si mai tare m-am ranit pe mine,dar nu o sa mai fac asa ceva,eu sunt mai importanta.si tu esti.
sper sa iti gasesti linistea asa cum imi doresc si eu
Emma_Ioa
Postat pe 17 Iulie 2013 01:16
Iti inteleg situatia naspa prin care treci, dar, sincer, umpli cititorul de nervi si asta doar prin ce ai povestit. Esti haotica, disperata, mult prea insistenta, sufoci...repet, am simtit asta doar citindu-te, da-ti seama ca, in realitate, esti de mii de ori mai stresanta.

Mai fata, ia si trezeste-te, fa un dus rece si respira. Ii faci rau lui si tie, deopotriva. Si, apropo, depinde calitatea timpului petrecut cu cineva, nu cantitatea. Si barbatii, mai ales, disting f bine cele doua notiuni.
Tu ai fost ca o lipitoare. Mult timp, in care l-ai distrus, psihic, efectiv, ma mir cum te-a suportat...sincer. Vrea sa fie liber! Da-i aceasta libertate, dupa inchisoarea oferita, ca sa poata sa digere ceea ce i s-a intamplat si cu accidentul si cu tine. Nu-l mai suna deloc, nu-l mai cauta, nu-i mai da mesaje. Nu faci decat sa-l ranesti mai tare. Pune frana, pune stop. Daca va simti, singur se va reintoarce la tine.

Tu acum nu-l ajuti decat sa se indeparteze si mai tare de tine. Esti ca un animal haituit din cauza neincrederii tale in tine. Esti unica. Te-a placut, de aia te-a si ales, putea sa aleaga pe oricine altcineva, dar te-a vrut pe tine. Transforma-te, singura, in liniste. Si ofera-i aceasta liniste si lui.
Obositor, atat pot sa spun. Si trist. Retrage-te, e cel mai bine. Retrage-te total. Te va cauta el sau nu. Respecta-l pentru prima data, macar, si, mai ales, respecta-te pe tine...
Gandeste-te ca ultima amintire dinainte de accident a fost cu voi doi, certandu-va, bineinteles. Accidentul l-a schimbat, clar, dar cu privire la viata, nu la tine. Atitutinea ta l-a schimbat, treptat, dinainte de accident. Daca pana la accident ar fi avut imagini frumoase cu tine, te-ar fi dorit mai tare, asa, accidentul i-a aratat ca viata se poate opri intr-o clipa si ca trebuie traita cat mai frumos si cu cine trebuie. Inca nu si-a revenit, clar...Lasa-l, da-i si da-ti timp. Timp ii trebuie acum. Si tie! Lucreaza la stima de sine, la incredere, la pacea interioara...
magdabeauty
Postat pe 17 Iulie 2013 07:46

De regula Emy," sunt multe de spus". Sorry!.. am citit cu atentie povestea ta si sincer sa fiu am ramas profund impresionat cat se lupta fiecare in felul lui/ei cu viata, traiul, binele si raul.
Tot de regula, pe cine nu lasi sa "moara" nu te lasa sa traiesti
Intamplator, cunosc o situatie asemanatoare si nu ma bucur sa o spun dar toate incercarile tale de bine cu el sunt deja pierdute.
Accidentul l-a schimbat intratat cat sa-l redea lumii lui, intelegi ce spun?
De cand a aparut civilizatia umana pe pamant binele se lupta cu raul pentru a-l "trage" in sus si din pacate nu reuseste de fiecare data.:(
Parerea mea ar fi ca tu sa faci diferenta intre mila si iubire, sa lasi timpul sa rezolve situatia acceptand realitatea asa cum este sau sa te dispersezi total de asa_zisa iubire si sa alegi un nou inceput pe un alt drum.
De tine depinde alegerea, tu stii ce iti face tie bine, fericirea ii ca frumusetea......dar gadeste-te ca viata ii una singura si nu merita sa ti-o traiesti nici suferind si nici sa dai fara sa primesti nimic in schimb.
Numai bine pt. tine!
Curaj si fruntea sus!
Fss_ssu
Postat pe 17 Iulie 2013 11:37
da, un accident poate schimba un om dar nu cred ca despre asta este vorba aici.
Cu sau fara accident, nu te mai vrea. Nu folosi accidentul ca motiv: se putea intimpla foarte bine si fara accident. De fapt, inteleg ca problemele au aparut inainte de accident, oricum. Iar tu folosesti faptul ca "-iai fost alaturi" in mod obsesiv ca liant al relatiei: si daca nu te vroia alaturi, ce putea sa faca saracul in starea aia??
Te-ai gindit ca poate faptul ca stateai lipita de el in spital nu era ce isi dorea?
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2013 18:04
buna Ioana, situatia nu ti-a fost favorabila si tu te-ai agatat de el ca o planta parazita (scuza-ma ) pt sinceritate! Sunt intru totul de acord cu fiecare cuvint spus aici si de magdabeauty dar si de suparatu, parca mi-au citit gindurile , da este adevarat ca l-ai sufocat, nici reversul nu a fost bun (- vorbesc de mine acum faptul ca a venit o singura data la spital si cind m-a vazut cu mina si piciorul in gips i-a inghetat privirea si nu i s-a ma dezghetat de atunci .) nici una din variante nu este buna ! Dar totul a trecut si daca astazi te-ai despartit de el! Astazi este prima zi din restul vietii tale ! ITI DORESC MULTA INSPIRATIE IN VIATA TA SI PUTEREA DE A TRECE PESTE ! ESTI PUTERNICA , NIMIC NU ESTE INTIMPLATOR , POATE CA USA CARE TI S-A INCHIS ITI DESCHIDE DE FAPT O MARE FEREASTRA! GOD BLESS YOU !SINCERLY YOURS !
garbo_19362
Postat pe 17 Iulie 2013 22:36
Va multumesc pentru pareri,pentru sfaturi, ma ajutat sa vad si altfel lucrurile. In special tie magdabeauty,pot sa spun ca ma durut intr-un fel ceea ce mi-ai spus.Si nu ptk nu ai dreptat,ci pentruc ai prea multa zic eu. Da l-am sufocat, si mult, dar in acelasi timp l-am iubit la fel de mult,si din cauza asta poate eram asa.Stiu ca e doar o scuza,pentru voi,dar nu am vrut niciodata sa il fac sa fie nefericit. De aceea acum nu il caut, nu l-am cautat nici dupa ce ne-am mutat separate,tocmai pentru a se regasi,Dar nici asa nu a fost bine,ca de ce nu l-am cautat;imi reprosa ca uit de el.
Imi doresc ca el sa fie fericit,si va fi,pentruc merita.NU stiu daca vom fi sau nu impreuna,dar din partea mea de multa vreme a primit libertate,nu am fost ok ca persoana,dar vreau sa fiu de acum incolo,atat pentru mine cat si pentru el.IMi pare rau ca ne-am despartit,dar imi accept soarta si deciziile( I-am spus ca nu mai vreau sa mai vorbim,deloc chiar,pentru a nu ma rani,asta simt eu ca e mai bine pentru mine).
Si ca un raspuns la ce a spus quasaria, vreau sa sti,ca pe langa parintii lui nu mai voia sa vada pe nimeni inafara de mine,si mereu imi spunea sa nu las pe nimeni sa vina la el. De fiecare data cand ma vedea ca merg la el imi zambea,asa cum facea la inceput si ma lua de mana si ma intreba nimicuri.Nu se comporta ca si cum nu ar fi vrut sa ma aiba langa el.A facut multe lucruri care sa imi demonstreze ca totusi el are nevoie de prezenta mea.
Emma_Ioa
Postat pe 18 Iulie 2013 00:05
Nu-i o scuza deloc, Emma. Asa-i, iubirea vine la pachet, mai intotdeauna, cu mici sau mari nebunii, gelozii, neincredere, frici...stiu f bine. Ideea-i cum iesi din ele si cum le depasim, ca sa nu ne depaseasca ele pe noi. Te duceai la vale si trageai tot la vale, in numele a ceva frumos...iubirea.
Din moment ce a "suportat" tratamentul tau :), clar e ca era, cumva, compatibil, cu sentimentele tale si mergea in directia celor primite de la tine. Doar ca nu era un drum bun, pentru niciunul din voi.
El acum, posibil, sa fie doar ranit, dar, sa te vrea in continuare...sau nu. De asta cel mai drept pentru amandoi, e sa-i lasi lui favoarea si "greutatea" alegerii urmatoarei decizii, in ceea ce va priveste. Si daca-i sa fie da, gandeste-te de acum inainte ca il poti pierde ori sufleteste, ori fizic, oricum, fara sa ai tu vreun cuvant de spus(pentru ca asa-i viata) asa ca nu are rost sa te mai stresezi din cauza asta, ci, pur si simplu sa te bucuri de existenta impreuna, atat cat e sa fie(acum stiind ca ai fost la limita dintre normalitate si iad...deci ti-ai invatat lectia, intr-un fel)...
Daca-i sa fie nu, iarasi, ai cunoscut iubirea, ai invatat ca da, trebuie sa aiba limite, ca orice lucru care sa se pastreze in normalitate, balanta e preferabila oricand exceselor(si ti-o spune un om acuzat ca nu are limite, posesiv si gelos :) ) si ca in ciuda naturii nelinistite/ angoasante pe care, posibil, s-o ai, trebuie sa-ti regasesti linistea si echilibrul interior, indiferent prin ce lectie...de obicei, printr-o cale mai grea, dar e calea ta si atat :)
Important e sa fi invatat ceva din asta si-atunci indiferent de decizia urmatoare din viata voastra, esti o castigatoare.
N-am vrut sa te doara postul anterior, am vrut doar sa te trezesti...pentru tine, in primul rand, si abia dupa, pentru el...indiferent daca doare, lumina-i net superioara intunericului...si nu se merita sa stai in intuneric(nimeni nu merita, doar ca de cele mai multe ori ne-o facem cu mana noastra)
Liniste si echilibru iti doresc, c-am inteles ca se poate iubi si asa! :)
magdabeauty
Postat pe 18 Iulie 2013 08:22
pt tine draga mea o urare de bine astazi este o noua zi , bucura-te ca existi , multumeste-i lui Dumnezeu pt toata bunatatea si frumusetea care ti-au fost harazite. roaga-te sa ii fie bine. da-i un sms daca consideri in care ii spui numai ca ii doresti tot binele din lume !vezi ce carti ai inceput si nu le-ai terminat , vezi un film bun iti recomand daca ai placerea MARELE GATSBY, este de nota 10 ! my opinion of course ! Pe mine m-a impresionat foarte tare coloana sonora si iti recomand daca vrei sa asculti :Over the love from Baz FLorence si the Machine ! Pe mine m-a surprins foarte foarte placut! picteaza , scrie ceva in jurnal , chiar si ceea ce ai vrea sa ii spui si nu ai curajul poate , dar nu reprosuri ; poate cit de mult te-a schimbat in bine dragostea lui ! nu stiu , plimba-te, vezi o expozitie , mergi la zoo , fa ceva pt tine insa-ti ! FII FERICITA ! CU DRAG GABRIELA
garbo_19362
Postat pe 18 Iulie 2013 10:23

Lasa, ai timp sa te doara de'adevaratelea si f. serios pi parcursul vietii
Sunt lucruri/ griji mai mari pe lume decat iubirea asta care te "magnetizeaza".
Mai, vezi ca ai si reusite?
Ai intrat in gratie la "socri"...ieeeee, asta-i bine ca prin ei o sa te iubeasca el si mai mult...chiar si la distanta si o sa te pomineasca di no sa te mai opresti din sughitat ;))
...tine-o/el tot asa!

Zi cum iti doresti!
Fss_ssu
Postat pe 18 Iulie 2013 10:25
Trista povestea ta,dar sa nu uiti..ca in urma unui accident..omul uita sa se iubeasca si pe el insusi,dar pe altcineva.!!! E un mare soc..sa devii dintr-un om tanar ,puternic..un om cu handicap,caci..urmarile nu vor disparea..niciodata.! Plus de asta..iubirea nu trebuie sa sufoce..si daca ti-e frica c-o vei pierde..in mod sigur..asa va fi.!!! Pune-te in locul lui..ca sa-l intelegi.!! Ofera-i prietenie si ajutor neconditionat..si in rest..puneti nadejdea in voia Domnului,caci El are grija sa faca..cum e mai bine pentru tine..si voi ,amandoi.!!! Viata..merge inainte..si pana la urma..va fi asa cum trebuie sa fie.tu doar roaga-te..sa faca ce e mai bine...pentru voi.!!! Iti doresc multa sanatate si numai bine.! Doamne ajuta.! Amin.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 27 Iulie 2013 03:06
Draga mea,

Am fost intr-un accident care m-a distrus. Nu se vede fizic la suprafata ...nimic.A trecut un an...inca ma intreb , la nivel metafizic de ce, de ce am sfidat orice lege si inca traiesc, sunt super ocupata cu mine insumi. Daca am avut o viata grea cu tine fii sigura ca nu te mai vreau in viatza mea de dupa accident. Ma acomodez cu mine in noile conditii.

Cea mai mica stare de disconfort care imi este creata de cineva, ma provoaca sa iau masuri drastice si sa elimin persoana respectiva in mintea mea, forever. Viata e scurta si da, un accident sinistru te forteaza sa schimbi tot.Inca ma descopar pe mine si am 50 de ani, sustinere, succes pe toate planurile.

In prima faza lupti cu frica de a nu fi dinnou in imprejurarea respectiva...se cheama post traumatic stress disorder.Te intrebi multe...nu e loc de altii...normal ca e bine sa ai pe cineva langa tine.

La un moment dat faci un legamant ca tot ce a fost in neregula inaintea accidentului trebuie sa dispara dupa.Traiesti cu o durere constanta...sunt multe de zis.Fiecare zi care trece genereaza alte intrebari pt propria-ti persoana, esti busy...sa iti revii pe cat posibil.Banuiesc ca inca te iubeste...lasa-l sa respire .
garbo082779
Postat pe 27 Iulie 2013 04:34
ia-o de la inceput, e cel mai bine pt voi. chiar si fara accident, nu cred ca ar fi putut continua relatia voastra. eu pretuiesc libertatea si imi pot imagina ce a insemnat pt el posesivitatea si controlul pe care le-ai exerciatat asupra lui. nu mai puteafi o relatie de iubire intre voi..cu carpeala nu merge niciodata. capul sus, daca il iubesti, il lasi sa fie liber, sa poata fi fericit. ceea ce iti doresc si tie. bafta
MARILENA_25
Postat pe 27 Iulie 2013 07:29
PLEACĂ ! CÂT MAI DEPARTE CU ATÂT MAI BINE. REDĂ-I LIBERTATEA .ÎŞI VA REVENI . TU EŞTI ACCIDENTUL LUI.
Toropu_Mariana_1
Postat pe 27 Iulie 2013 07:35
un accident te schimba in sensul in care te forteaza sa vezi esentialul. Si nu numai un accident: si o boala grava, si faptul ca scapi dintr-o catastrofa.... in general, apropierea mortii isi pune amprenta asupra modului in care vezi lucrurile. Nimic nu mei e la fel. Si da, e un factor de stress posttraumatic - dar e si faptul ca incepi sa discerni esentialul de neesential.
Am trecut prin experienta in care m-au cules de pe asfalt fara puls - ma grabeam sa ajung la o sedinta, mergeam spre Viena...
Nu viteza a fost problema, desi aveam viteza, ci faptul ca mi s-a facut rau la volan si n-am avut timp sa opresc. Sau sa incetinesc mai mult, pina mi s-a rupt filmul... Ce am constatat, dupa ce am derulat filmul? Am avut suficient timp sa il derulez, imobilizata in spital si analizind crapaturile din tavan... Am constatat ca era sa mor pentru un kkt de job. Si ca eram profund nefericita in momentul accidentului din cauza unui loser fara de care puteam trai bine merci. Si ca am pierdut ATIT de mult timp strofocindu-ma pentru prostii. Si ca abia atunci cind nu mai ai timp realizezi asta.
A schimbat ceva definitiv? Da, a schimbat. A contribuit imens la cresterea dozei mele native de indiferenta, ca sa fiu sincera. Sau de nesimtire, poftim. A contribuit la faptul ca oricit ma grabesc, si oriunde ma duc, daca am chef sa ma opresc cinci minute sa admir ce frumos rasare - sau apune - soarele, putin imi pasa ca "intirzii". Am un prieten care spune "life is for living". Si, intr-adevar, pentru asta e: sa o traiesti. Fix cum vrei.

Si da, prin prisma experientei asteia, mi se pare ca raspunsul la subiect este simplu: dl. te-a trecut la aspecte irelevante. Probabil asta erai dinainte de accident, doar ca atunci ii era mult mai greu sa constientizeze: inertia....
quasaria
Postat pe 27 Iulie 2013 10:02
Buna!
In viata, cand suntem pe un drum gresit constientizam mai greu acest lucru, insa accidentele (de orice natura) nu fac altceva decat sa ne "avertizeze" ca trebuie sa ne oprim o clipa si sa ne "reconfiguram traseul".
Iar tu, daca ai trecut prin experienta "lianei sufocante", ai facut-o pentru a invata o lectie. Nu ai invatat lectia o vei repeta cu alte persoane pana cand acest lucru se va intampla.
Cat de frumoasa ne este viata depinde de noi!
dananavolan
Postat pe 27 Iulie 2013 10:41
buna am vazut prin ce ai trecut si imi pare foarte rau ,nu meritai sa fi lasata singura.Ma impresionat cazul taui deoarece acum doi ani am avut un accident cu triplu factura de femur ,am fost operata ne avand banii pentru operatie mi sa gresit operatia intentionat ,dupa 9 luni la cerere a-mi scoate tija aveam dureri foarte mari ,in timpul operatiei a observat ca si bazinul era fracturat abia dupa 9 luni mi l-a pus la loc alt medic de la spitalul de oase azuga .in prezent adica de doi ani am ramas imobilizata ,nu mai pot merge.din cauza accidentului m-au parasit totii prietenii nici macar un telefon nu-mi da .am noroc cu sotul meu care ma ajuta a-mi duce ilele mai departe .nu-ti pierde speranta ca daca ai fost parasita de sot pe parcursul vietii va ajunge mai rau ca tine .deoarece bunul dumnezeu ne incearca pe toti,sa vada cat de buni suntem credema stiu ce vorbesc ,oamenii care au avut o boala sau un accident mai grav si au scapat sunt cei mai puternici.Nuti pierde increderea fi optimista..iti doresc insanatosire grabnica .RODICA BURTEA.
garbo113113
Postat pe 27 Iulie 2013 11:53
cine stie ce se petrece in mintea lui..
sa nu dea vina pe tine din cauza accidentului,,din cauza stresului nu s-a putut concetra.

stii o relatie nu este ca o puscarie,,daca un barbat iti da motive sa te faca geloasa,,se uita dupa alte fete..fa-i si tu la fel uitate dupa alti baieti dar nu te culca cu nici unul..dar mai intai spune-i ce te deranjeaza fara urlete,fara comportament urat pt ca atunci cand zici ca iubesti trebuie sa fii atenta cu vorbele si comportamentul..

nici unui om nu ii place sa fie in permanenta controlat..da sa fii vogilent dar sa nu acuzi un om pt nimic daca nu iti da motive..stesul,cearta te pot face sa iti perzi puterea de concetrare si sa ai accidente.

atunci cand observe lucruri care nu iti plac le discuti fara sa vorbesti urat,,mai ales ca este intelegator..pt asta nu trebuie sa I te urci in cap si sa il controlezi tot timpul,mai ales cu stirea lui..
punete in situatia lui,,daca tie ti-ar fii placut ca el sa iti controleze orice miscare sa nu ai timp nici sa respiri..

intr-o relatie nu se procedeaza asa,inseamna egoism si posesiune..intr-o relatie trebuie sa fii diplomat,,sa vb frumos si sa fii capabila sa discuti la un ton normal..daca el iti permite cateodata sa mai ridici tonul poate caesti stresata din cauza muncii dar nu inseamna ca trebuie sa ti-o iei in cap si sa il terorizezi..
parerea mea
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 13:05
cine stie ce se petrece in mintea lui..
sa nu dea vina pe tine din cauza accidentului,,din cauza stresului nu s-a putut concetra.

stii o relatie nu este ca o puscarie,,daca un barbat iti da motive sa te faca geloasa,,se uita dupa alte fete..fa-i si tu la fel uitate dupa alti baieti dar nu te culca cu nici unul..dar mai intai spune-i ce te deranjeaza fara urlete,fara comportament urat pt ca atunci cand zici ca iubesti trebuie sa fii atenta cu vorbele si comportamentul..

nici unui om nu ii place sa fie in permanenta controlat..da sa fii vogilent dar sa nu acuzi un om pt nimic daca nu iti da motive..stesul,cearta te pot face sa iti perzi puterea de concetrare si sa ai accidente.

atunci cand observe lucruri care nu iti plac le discuti fara sa vorbesti urat,,mai ales ca este intelegator..pt asta nu trebuie sa I te urci in cap si sa il controlezi tot timpul,mai ales cu stirea lui..
punete in situatia lui,,daca tie ti-ar fii placut ca el sa iti controleze orice miscare sa nu ai timp nici sa respiri..

intr-o relatie nu se procedeaza asa,inseamna egoism si posesiune..intr-o relatie trebuie sa fii diplomat,,sa vb frumos si sa fii capabila sa discuti la un ton normal..daca el iti permite cateodata sa mai ridici tonul poate caesti stresata din cauza muncii dar nu inseamna ca trebuie sa ti-o iei in cap si sa il terorizezi..
parerea mea
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 13:05
eu zic ca este mai bine pt el si pt tine sa nu il mai cauti..
si sa iti ceri iertare pt ca l-ai necajit atata..printr-un mesaj..Si ca sa te caute el atunci cand te va putea ierta,ca sa nu creada ca l-ai abandonat dar lasi totl la atutudinea lui pt ca tu te stii vinovata..Nu te incurca cu alti baieti dar nici nu il mai cauta si vezi ce va face,,mai treci intentionat prin locurile care stii ca trece el,,dar sa para ca este totul intamplator fara sa povestesti la nimeni ca sa nu te parasca lui..dar intr-o relatie nu se procedeaza asa sa il faci sa se simta ca la inchisoare,,sa sa fii vigilenta sa discuti pe un ton normal lucrurile care va deranjeaza..dar sa nu invinovatesti pe cineva care poate nu are intentii rele..numai bine iti doresc
..iti recomand o carte care te ajuta sa te autoeduci dar si pt educatia copiilor cand ii vei avea..

Educa prin iubire cu intelepciune
de Sanda Arsene si florin Constantin se gasesc de comandat si de pe internet

ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 13:30
da un accident te schimba radical , iti fura ceva dar iti si daruieste un nou inceput .PENTRU CA O IEI DE LA CAPAT ! in noul lui inceput se poate ca prezenta ta sa nu ii faca bine! Da-i spatiu si va va fi mai bine ! succes !
garbo_19362
Postat pe 27 Iulie 2013 13:35
daca as fii fost in locul tau nu as fii fost atat de geloasa..Nici nu I-as fii cerut parolele..

Ci eu mi-as fii facut un cont m-as fii dat alta fata as fii pus o poza sexy si m-as fii dat la el ca sa vad cat de fidel este si de serios..Apoi m-as fii dus la intalnire as fii mers eu dar sa fie un loc la vedere ca sa nu aiba loc unde sa fuga si sa se ascunda..

apoi daca nu este serios ii dai viteza
trebuie sa pui barbatii la test
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 20:17
nu stiu cum este sa ai un accident grav, m-a ferit Cel de Sus de asa ceva, insa stiu bine ca gelozia distruge orice , dar absolut orice, te distruge pe tine si pe partenerul de viata si rupe orice punte intre voi; imi pare rau pentru tine dar va trebui sa te schimbi in totalitate daca vrei sa ai o relatie normala cu vreun partener, cu el nu cred ca se mai poate;
adeline
Postat pe 27 Iulie 2013 21:31
De la: garbo113113, la data 2013-07-27 11:53:09buna am vazut prin ce ai trecut si imi pare foarte rau ,nu meritai sa fi lasata singura.Ma impresionat cazul taui deoarece acum doi ani am avut un accident cu triplu factura de femur ,am fost operata ne avand banii pentru operatie mi sa gresit operatia intentionat ,dupa 9 luni la cerere a-mi scoate tija aveam dureri foarte mari ,in timpul operatiei a observat ca si bazinul era fracturat abia dupa 9 luni mi l-a pus la loc alt medic de la spitalul de oase azuga .in prezent adica de doi ani am ramas imobilizata ,nu mai pot merge.din cauza accidentului m-au parasit totii prietenii nici macar un telefon nu-mi da .am noroc cu sotul meu care ma ajuta a-mi duce ilele mai departe .nu-ti pierde speranta ca daca ai fost parasita de sot pe parcursul vietii va ajunge mai rau ca tine .deoarece bunul dumnezeu ne incearca pe toti,sa vada cat de buni suntem credema stiu ce vorbesc ,oamenii care au avut o boala sau un accident mai grav si au scapat sunt cei mai puternici.Nuti pierde increderea fi optimista..iti doresc insanatosire grabnica .RODICA BURTEA.


mama mia..cate greseli poti face..inacceptabil
MARILENA_25
Postat pe 27 Iulie 2013 23:27
De la: MARILENA_25, la data 2013-07-27 23:27:39
De la: garbo113113, la data 2013-07-27 11:53:09buna am vazut prin ce ai trecut si imi pare foarte rau ,nu meritai sa fi lasata singura.Ma impresionat cazul taui deoarece acum doi ani am avut un accident cu triplu factura de femur ,am fost operata ne avand banii pentru operatie mi sa gresit operatia intentionat ,dupa 9 luni la cerere a-mi scoate tija aveam dureri foarte mari ,in timpul operatiei a observat ca si bazinul era fracturat abia dupa 9 luni mi l-a pus la loc alt medic de la spitalul de oase azuga .in prezent adica de doi ani am ramas imobilizata ,nu mai pot merge.din cauza accidentului m-au parasit totii prietenii nici macar un telefon nu-mi da .am noroc cu sotul meu care ma ajuta a-mi duce ilele mai departe .nu-ti pierde speranta ca daca ai fost parasita de sot pe parcursul vietii va ajunge mai rau ca tine .deoarece bunul dumnezeu ne incearca pe toti,sa vada cat de buni suntem credema stiu ce vorbesc ,oamenii care au avut o boala sau un accident mai grav si au scapat sunt cei mai puternici.Nuti pierde increderea fi optimista..iti doresc insanatosire grabnica .RODICA BURTEA.


mama mia..cate greseli poti face..inacceptabil


de ce nu ai respect?nu ai auzit ca este femeie imobilizata bolnava..A inteles si ea un pic nu prea bine..Ca prietenul a fost cel accidentat si el a parasite..dar ea este sanatoasa,,el barbatul a fost cel accidentat..

roagate mai bine sa o faca Dumnezeu sanatoasa.
trebuia sa imprumute bani daca nu dai bani doctorii nici nu se uita la tine
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 23:45
De la: MARILENA_25, la data 2013-07-27 23:27:39
De la: garbo113113, la data 2013-07-27 11:53:09buna am vazut prin ce ai trecut si imi pare foarte rau ,nu meritai sa fi lasata singura.Ma impresionat cazul taui deoarece acum doi ani am avut un accident cu triplu factura de femur ,am fost operata ne avand banii pentru operatie mi sa gresit operatia intentionat ,dupa 9 luni la cerere a-mi scoate tija aveam dureri foarte mari ,in timpul operatiei a observat ca si bazinul era fracturat abia dupa 9 luni mi l-a pus la loc alt medic de la spitalul de oase azuga .in prezent adica de doi ani am ramas imobilizata ,nu mai pot merge.din cauza accidentului m-au parasit totii prietenii nici macar un telefon nu-mi da .am noroc cu sotul meu care ma ajuta a-mi duce ilele mai departe .nu-ti pierde speranta ca daca ai fost parasita de sot pe parcursul vietii va ajunge mai rau ca tine .deoarece bunul dumnezeu ne incearca pe toti,sa vada cat de buni suntem credema stiu ce vorbesc ,oamenii care au avut o boala sau un accident mai grav si au scapat sunt cei mai puternici.Nuti pierde increderea fi optimista..iti doresc insanatosire grabnica .RODICA BURTEA.


mama mia..cate greseli poti face..inacceptabil


de ce nu ai respect?nu ai auzit ca este femeie imobilizata bolnava..A inteles si ea un pic nu prea bine..Ca prietenul a fost cel accidentat si el a parasite..dar ea este sanatoasa,,el barbatul a fost cel accidentat..

roagate mai bine sa o faca Dumnezeu sanatoasa.
trebuia sa imprumute bani daca nu dai bani doctorii nici nu se uita la tine
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 23:45
De la: MARILENA_25, la data 2013-07-27 23:27:39
De la: garbo113113, la data 2013-07-27 11:53:09buna am vazut prin ce ai trecut si imi pare foarte rau ,nu meritai sa fi lasata singura.Ma impresionat cazul taui deoarece acum doi ani am avut un accident cu triplu factura de femur ,am fost operata ne avand banii pentru operatie mi sa gresit operatia intentionat ,dupa 9 luni la cerere a-mi scoate tija aveam dureri foarte mari ,in timpul operatiei a observat ca si bazinul era fracturat abia dupa 9 luni mi l-a pus la loc alt medic de la spitalul de oase azuga .in prezent adica de doi ani am ramas imobilizata ,nu mai pot merge.din cauza accidentului m-au parasit totii prietenii nici macar un telefon nu-mi da .am noroc cu sotul meu care ma ajuta a-mi duce ilele mai departe .nu-ti pierde speranta ca daca ai fost parasita de sot pe parcursul vietii va ajunge mai rau ca tine .deoarece bunul dumnezeu ne incearca pe toti,sa vada cat de buni suntem credema stiu ce vorbesc ,oamenii care au avut o boala sau un accident mai grav si au scapat sunt cei mai puternici.Nuti pierde increderea fi optimista..iti doresc insanatosire grabnica .RODICA BURTEA.


mama mia..cate greseli poti face..inacceptabil


de ce nu ai respect?nu ai auzit ca este femeie imobilizata bolnava..A inteles si ea un pic nu prea bine..Ca prietenul a fost cel accidentat si el a parasite..dar ea este sanatoasa,,el barbatul a fost cel accidentat..

roagate mai bine sa o faca Dumnezeu sanatoasa.
trebuia sa imprumute bani daca nu dai bani doctorii nici nu se uita la tine
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 23:46
POVESTEA TA ESTE CU CERTITUDINE-O COPIE FIDELA A SOCIETATII-TARII-NOASTRE
FA TE ROG UN EXERCITIU DE IMAGINATIE-INLOCUIESTE PERSOANA TA CU ROMANIA,PARTENERUL CU BASE-RESTAURANTUL CU GOLDEN-BLITZ-AMANTA CU ELENA UDREA-COSMARUL VIETII TALE CU CEL AL OAMENILOR DIN TARA TA -VANATAILE SI OCHII UMFLATI CU REFERENDUMUL SI VEI AVEA TABLOUL-CIURUIT DE MARINELU-IN TIGAIE
TE VAD O FATA MISTO-DECI ASADAR SI PRIN URMARE HAI CU EL LA -COSUL DE GUNOI AL ISTORIEI TALE SI A ACESTUI POPOR SI TOTUL VA FII BINE-C-AFLA SI ANDRA-TOTUL VA FII BINE-SI VREA SA NE--NCURAJEZE-SPER CA NU DEGEABA-LUASI LECTAIA-ASTA -SPECTACOL-TUDOR-GHE-DEGEABA(MAI VISEZI-CATELANDRU)
LA MARE VAD CA FUSESI-MAI RESETEAZATI-ODATA VIATA-DAR-IUBITO-HAI SA-NEARUNCAM-IN MARE!-STEFAN-HRUSCA-NU PRIVIM DOAR-DESTEAPTA-TE-ROMANE!
Dana_Boborica_Ami_1
Postat pe 28 Iulie 2013 06:12
ingerasule esti praf la l. romana..normal ca ai sarit in ajutorul d-nei care ne stalceste limba intr-un mod inacceptabil. postezi permanent, cu aceleasi greseli gramaticale, cu o exprimare infantila si cu vesnicele tale citate religioase. nu stiu cand ai sa te lasi de meseria asta..nu e pentru tine. ma gandesc ca doamne doamne nu iti da dezlegare sa stai pe net toata ziua si sa scrii in halul in care o faci tu. mai abtine-te sa postezi, macar miercuri si vineri, pentru sufletul tau si al nostru care am mai rasufla usurati.
MARILENA_25
Postat pe 28 Iulie 2013 07:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatoria dintre un barbat musulman si o femeie crestina 5 De la: garbo027119 6 Decembrie 2009 16:27
Ce sa fac? 58 De la: pushika 15 Martie 2010 20:26
voi cum a-ti impresiona? 1 De la: doris86 13 Iunie 2010 09:31
sal 13 De la: Defendia 28 Februarie 2011 17:07
ce se intampla cu mine? ce pot sa fac? 17 De la: moniq_ 29 Iunie 2010 22:20
Setari Cookie-uri