Ce parere aveti despre relatiile dintre o crestina si un musulman?

Am trecut prin viata simtind fiecare secunda, cu bune si cu rele. Am fost fericita, am si suferit ca oricare dintre noi...dar am trait asta e important. Cand credeam ca e momentul sa ma linistesc si sa ma fac "femeie de casa" a aparut el. Ne-am cunoscut la o expozitie de mobila el isi prezenta produsele si eu si prietena mea "stateam de ploaie"... a intrat in vorba cu noi si din secunda 2 parca s-a intamplat ceva nu stiu ce am vorbit nu mai tin minte dar m-am trezit cu cartea lui de vizita in mana... a trecut ceva vreme pana m-a sunat. e un arab stabilit in Bali... o gramada de diferente intre noi si totusi ne asemanam in multe privinte...
As vrea foarte mult sa aud parerea voastra despre o asemenea relatie...
Va multumesc...
delia_diana
Postat pe 8 Iunie 2010 03:18
Proasta. A cata sotie ai sa fii?
Doara
Postat pe 8 Iunie 2010 06:16
Nasol. Ce stii tu despre cultura lor? Informeaza-te si afla si partile ascunse nu numai ce vor ei sa spuna.
Ciresica
Postat pe 8 Iunie 2010 06:20
De la: delia_diana, la data 2010-06-08 03:18:35Am trecut prin viata simtind fiecare secunda, cu bune si cu rele. Am fost fericita, am si suferit ca oricare dintre noi...dar am trait asta e important. Cand credeam ca e momentul sa ma linistesc si sa ma fac "femeie de casa" a aparut el. Ne-am cunoscut la o expozitie de mobila el isi prezenta produsele si eu si prietena mea "stateam de ploaie"... a intrat in vorba cu noi si din secunda 2 parca s-a intamplat ceva nu stiu ce am vorbit nu mai tin minte dar m-am trezit cu cartea lui de vizita in mana... a trecut ceva vreme pana m-a sunat. e un arab stabilit in Bali... o gramada de diferente intre noi si totusi ne asemanam in multe privinte...
As vrea foarte mult sa aud parerea voastra despre o asemenea relatie...
Va multumesc...





am prietene multe de acest gen.ele romance si ei musulmani.ei isi iubesc mamele si copiii.restul sunt femeile,slugile,nascatoare de fii.......insa una dintre prietene are cea mai tare poveste de "dragoste" cu sotul musulman si ea romanca.am fost martora la multe evenimente de-ale lor....o voi scrie pe topicul povesti de dragoste.singurul adevar in acest gen de casatorie,este ca si crestinii si musulmanii,au un singur Dumnezeu.
caasandra
Postat pe 8 Iunie 2010 07:39
[am prietene multe de acest gen.ele romance si ei musulmani.ei isi iubesc mamele si copiii.restul sunt femeile,slugile,nascatoare de fii.......insa una dintre prietene are cea mai tare poveste de "dragoste" cu sotul musulman si ea romanca.am fost martora la multe evenimente de-ale lor....o voi scrie pe topicul povesti de dragoste.singurul adevar in acest gen de casatorie,este ca si crestinii si musulmanii,au un singur Dumnezeu.[/quote]
Multumesc
delia_diana
Postat pe 10 Iunie 2010 02:42
nu parerile altora conteaza, tu fa ce crezi tu ca te va face pe tine fericita. am o colega care s-a maritat cu un poakistanez si a trecut si ea la musulmanism si sunt fericiti impreuna.traiesc in romania.

incearca totusi sa il cunosti inainte de a lua o decizie. DAR tine minte urmatoarele: nu te poti casatori religios decat daca treceti amandoi la aceeasi religie (fie devii tu musulmanca, fie el ortodox, fie amandoi altceva ), 2. ei pot avea mai multe neveste dar pt fiecare din ele e nevoie de acordul primeia pt a se casatori cu alta, si in plus nu se pot casatori cu mai multe daca nu le pot intretine pe toate financiar.
garbo158153
Postat pe 16 Iunie 2010 14:37
Sunt si eu interesata de acest subiect. Am citit mult, de vreo 8 luni tot asta fac, citesc despre crestinism si islam. Si iata la ce concluzii am ajuns.
Nu te poti casatori cu un musulman. Iar daca te convertesti la islam ca si crestina, atunci, imi pare rau sa o zic asa direct (recunosc ca pe mine m-a inspaimantat): nu ai nici o sansa sa te duci in rai, iadul te paste, ABSOLUT NICI O SANSA. Pentru ca Iisus Hristos a zis clar:
"Oricine va mrturisi pentru Mine naintea oamenilor, mrturisi-voi i Eu pentru el naintea Tatlui Meu, Care este n ceruri. Iar cel ce se va lepda de Mine naintea oamenilor i Eu M voi lepda de el naintea Tatlui Meu, Care este n ceruri.
Cel ce iubete pe tat ori pe mam mai mult dect pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubete pe fiu ori pe fiic mai mult dect pe Mine nu este vrednic de Mine. i cel ce nu-i ia crucea i nu-Mi urmeaz Mie nu este vrednic de Mine. Cine ine la sufletul lui l va pierde, iar cine-i pierde sufletul lui pentru Mine, l va gsi. (am luat citatul cu copy-paste, dar esenta e importanta: parasirea crestinismului inseamna parasirea lui Hristos, deci parasirea lui Dumnezeu, deci...Pa-pa cu tine!)

Si mai lasati-ma cu bazaconia asta ca avem acelasi Dumnezeu. Nici vorba! Asa credeam si eu pana sa studiez lucrurile! Am vorbit pe facebook cu un musulman convertit la crestinism si stiti ce m-a intrebat: "Esti si tu dintre acei crestini care spun ca musulmanii si crestinii au acelasi Dumnezeu??" Am ramas stupefiata! Puneti mana si cercetati, cititi, in primul rand Quranul si Biblia. Veti ramane stupefiate sa vedeti ca asa-zisa lor carte sfanta este de-a dreptul hilara si inspaimantatoare. Nu luati decizii in viata dupa ureche, cautati singure adevarul! Ca doar suntem educate..

Musulmanii se trag dintr-o secta crestina din secolul 6. Avem sfinti mari (Sf. Ioan Damaschin) care au spus despre musulmani cat de departe sunt de Dumnezeu.

Cat despre casatorie, sa fie clar, la ei casatoria este un contract! Stiti ce e la crestini? Sf. Taina! adica cei doi, prin casatorie devin un singur trup si, atentie, se unesc cu Dumnezeu! Noroc ca l-am intalnit pe acest musulman, ca sa inteleg ce este casatoria crestina. Acum imi doresc sa ma casatoresc cu el, DAR CRESTINESTE. Copii mei vor fi crestini! botezati!

Fetelor, fiti destepte si convertiti-i voi la crestinism. Eu asta fac acum cu prietenul meu. Nu e usor, dar merita! Daca aveti intrebari, in masura in care ma pricp, va stau la dispozitie!
Fiti destepte fetelor! ;)
garbo158829
Postat pe 20 Iunie 2010 14:49
De la: garbo158829, la data 2010-06-20 14:49:56Sunt si eu interesata de acest subiect. Am citit mult, de vreo 8 luni tot asta fac, citesc despre crestinism si islam. Si iata la ce concluzii am ajuns.
Nu te poti casatori cu un musulman. Iar daca te convertesti la islam ca si crestina, atunci, imi pare rau sa o zic asa direct (recunosc ca pe mine m-a inspaimantat): nu ai nici o sansa sa te duci in rai, iadul te paste, ABSOLUT NICI O SANSA. Pentru ca Iisus Hristos a zis clar:
"Oricine va mrturisi pentru Mine naintea oamenilor, mrturisi-voi i Eu pentru el naintea Tatlui Meu, Care este n ceruri. Iar cel ce se va lepda de Mine naintea oamenilor i Eu M voi lepda de el naintea Tatlui Meu, Care este n ceruri.
Cel ce iubete pe tat ori pe mam mai mult dect pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubete pe fiu ori pe fiic mai mult dect pe Mine nu este vrednic de Mine. i cel ce nu-i ia crucea i nu-Mi urmeaz Mie nu este vrednic de Mine. Cine ine la sufletul lui l va pierde, iar cine-i pierde sufletul lui pentru Mine, l va gsi. (am luat citatul cu copy-paste, dar esenta e importanta: parasirea crestinismului inseamna parasirea lui Hristos, deci parasirea lui Dumnezeu, deci...Pa-pa cu tine!)

Si mai lasati-ma cu bazaconia asta ca avem acelasi Dumnezeu. Nici vorba! Asa credeam si eu pana sa studiez lucrurile! Am vorbit pe facebook cu un musulman convertit la crestinism si stiti ce m-a intrebat: "Esti si tu dintre acei crestini care spun ca musulmanii si crestinii au acelasi Dumnezeu??" Am ramas stupefiata! Puneti mana si cercetati, cititi, in primul rand Quranul si Biblia. Veti ramane stupefiate sa vedeti ca asa-zisa lor carte sfanta este de-a dreptul hilara si inspaimantatoare. Nu luati decizii in viata dupa ureche, cautati singure adevarul! Ca doar suntem educate..

Musulmanii se trag dintr-o secta crestina din secolul 6. Avem sfinti mari (Sf. Ioan Damaschin) care au spus despre musulmani cat de departe sunt de Dumnezeu.

Cat despre casatorie, sa fie clar, la ei casatoria este un contract! Stiti ce e la crestini? Sf. Taina! adica cei doi, prin casatorie devin un singur trup si, atentie, se unesc cu Dumnezeu! Noroc ca l-am intalnit pe acest musulman, ca sa inteleg ce este casatoria crestina. Acum imi doresc sa ma casatoresc cu el, DAR CRESTINESTE. Copii mei vor fi crestini! botezati!

Fetelor, fiti destepte si convertiti-i voi la crestinism. Eu asta fac acum cu prietenul meu. Nu e usor, dar merita! Daca aveti intrebari, in masura in care ma pricp, va stau la dispozitie!
Fiti destepte fetelor! ;)
Bravo,,frumos mesaj..Casatoria este sfanta taina,,care ii unesc pe cei doi cu Dumnezeu..Le da iubire ca sa poata oferi iubire si responsabilitate unul la altul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Iunie 2010 15:41
Lazam bre buna grejdina veneam bla Achmed la islam, allah ackbar, daman la Bali! Achmed este bogat fiindga Achmed are gamile, bre, si mostenit deren nizibos cu mult betrol be el, din care dat giumadade la imberializt american be 3 miliarde de dolari scarboji, dar nu vreau sa mangit mana muzulmana cu dolar amerigan la ghelduit ji aja ga Achmed are neboie de bidziboanga romanca.
Ji biindga Achmed iubit mult la Belia_Banana, Achmed taie douajde gendimedri ga za nu zberiem vata. Adiga fada.
anakin
Postat pe 21 Iunie 2010 23:59
ce patisi astazi?
nuti_vio
Postat pe 22 Iunie 2010 00:03
Nimica.. just for fun, remember?
anakin
Postat pe 22 Iunie 2010 00:06
uite cum ma binedispui anakine si nu mai bat pe zvarluga !!!!
ladyDY
Postat pe 22 Iunie 2010 00:13
Da...dar astazi simt ca....esti f binedispus, ai tu un motiv intemeiat...te vad si razand, in fata pc-ului...
nuti_vio
Postat pe 22 Iunie 2010 00:14
netul...
nuti_vio
Postat pe 22 Iunie 2010 00:14
Noapte buna fetele.
alex2007
Postat pe 22 Iunie 2010 00:18
noapte buna alex,...
ladyDY
Postat pe 22 Iunie 2010 00:22
Fa ce iti spune inima si nu mai cere sfaturi. Nu exista doi oameni la fel sau doua situatii identice. Succes!
garbo116236
Postat pe 25 Iunie 2010 08:07
Aja zbune ji Achmed, ga nu egzizda doua la vel.
anakin
Postat pe 25 Iunie 2010 14:25
anakin iar vb pi alta limba?
tusi_Oli
Postat pe 25 Iunie 2010 14:28
Anakin .....te tii de glume
jeanette40
Postat pe 25 Iunie 2010 14:28
Anakin- distractie, astazi?!!!
nuti_vio
Postat pe 25 Iunie 2010 14:29
Anak, ji mai era aia mai, cu aj hali salam da n-am, bre!
Aja!
moniq_
Postat pe 25 Iunie 2010 14:33
Bre vedele, Achmed dzige ga ge barerea lui, za bem, za ingeaba danz de la burig gu o kadini grejdina, Amman Amman, .. si Achmed brea ghemam la el la Bali ji pe Elena, ga sa abem o relazdie esdragongiugala, de-aia.
bre moniq, dar du ai bodenzial, za jtii
anakin
Postat pe 25 Iunie 2010 14:37
http://www.youtube.com/results?search_query=dans+din+buric+belly+dance&aq=6#
anakin ia d'aci dansatoarea din buric sa fim in ton
tusi_Oli
Postat pe 25 Iunie 2010 14:41
Bre, Achmed, daga promiti la fata ca tu la da la ea si nu la camila, dziceam ca bateati palma, bre! Ji laz ca jdie romanca la buricu, e cam la fel cu Gudza bre, aveam ezperienza!
Hai, bairam! Aja dziceam, mulzam!

moniq_
Postat pe 25 Iunie 2010 14:41
Aferim, bre moniq, si alekum salam! Ai ji za badem balma, dat una bugad de gamila gu egzberiendza be una bugata de vata, blange zuvledu in achmed, inza vada sa vie vara gudzizme, ca de-aia blegat achmed de la romania .
Ajdebt din ala, gurigulum bide, cu boza. Ghiulo-ghiulo!
anakin
Postat pe 25 Iunie 2010 14:45
Bateam, bre bateam, ga la griza adzta, mofturi nu fadgeam!
Ji dadeam ji la Alecu' Zalam; ga la arabu' mare... inima aveam!


moniq_
Postat pe 25 Iunie 2010 14:56
romanu' s-a nascut poet, bre moniq vorbesti in rime, Alah stie?
Laura_M
Postat pe 25 Iunie 2010 15:14
Nu jdie, bre, Alah! Arabu' ga la ramadam fadgeam: dziua podzdeam, noaptea... am, bairam! Zadam!
Dge Alah nu vedeam, rau nu aveam gum dza fadgeam!
moniq_
Postat pe 25 Iunie 2010 15:17
daca-i asa, o duci bine laz la mine, intalnit io cu alah imediat ce zburat la mine bloc in aer si zbun io ce zalam are romanu si ce boed mare estem
Laura_M
Postat pe 25 Iunie 2010 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum poti ajuta un om sa isi revina dupa o cadere .....care a trait o dezamagire si a considearat ca viata nu exista si nici motiv pt a trai 8 De la: betty37 21 Aprilie 2011 22:57
buna tuturor 47 De la: l_flory 10 Decembrie 2009 17:04
Fara subiect 1 De la: johnny07 9 Aprilie 2012 00:00
viata este un calvar...:( 1 De la: garbo067987 1 Martie 2011 12:22
cum sunt 144 De la: liaiedera 30 Mai 2010 19:25
Setari Cookie-uri