RATIUNE SAU SUFLET?

Ce-ati face voi?
Da, ce ati face voi in cazul in care v-ati afla intr-o relatie in care totul este NESIGUR?
El:- o iubeste pe ea, o vrea langa, dar numai uneori( un fel de "lasa-ma sa nu te las")
- o respecta, este foarte sincer (ea aprecieaza foarte mult acest aspect)
- nu vrea o relatie de viitor si nu-i ascunde acest lucru
- ii face ei toate poftele, o ajuta in toate, dar toate pana-ntr-o zi...
- barbat matur, ca etate, dar nehotarat
- cand este intrebat de alta femeie, vis-a-vis de viata lui, de statutul pe care il are in societate, spune ca este singur, ca nu are pe nimeni
- el decalara sus si tare ca nu poate fi o relatie sigura din cauza incompatibilitatii (caracter, temperament etc.)
Ea: - il iubeste mult, il vrea langa ea tot timpul
- il respecta si este foarte sincera
- vrea o relatie de viitor si nu-i ascunde acest lucru
- vrea sa se bazeze pe el permanent si nu pana-ntr-o zi...
- ea mai tanara( cam cu 10ani), ca etate si hoatarata
- ea declara sus si tare, cand este interogata de un barbat, vis-a-vis de viata ei intima, ca are o relatie serioasa
- spune ca relatia poate sa mearga chiar daca cei doi sunt incompatibili; merge pe ideea ca dragostea si viata de cuplu inseamna si multe compromisuri.

Sper am fost destul de clara si la obiect. Da, eu sunt ce in cauza :(. Sunt derutata de barbatul vietii mele. Il vreau, dar el nu ma prea vrea. Aici este "buba": nu ma PREA vrea.
Nu stie sigur daca va putea sa ma accepte asa: cu DEFECTE... . Iar eu nu stiu pana cand am sa mai am rabdare, nu stiu ce decizie sa iau. Este un om c putini mai sunt... sincer, devreme acasa, tandru, foarte atent, manierat, citit, educat... dar tare, tare nehotarat.
Se da o lupta intre:
SUFLET: care imi dicteaza sa accept relatia asta
RATIONAL: care imi spune sa rup totul.
Oare cum e mai bine?????





Raporteaza abuz de limbaj
Batranioara
Postat pe 4 Iunie 2011 14:05
un ultimatum il va face sa inteleaga ....ori te vrea in viata lui ori te pierde de tot.
Nu trebuie sa retraiesti ca ce e sa fie al tau, al tau va fi doar
elisavuri
Postat pe 4 Iunie 2011 14:12
cat de incompatibili sunteti?

lasa...m-am lamurit, fraza asta spune totul...
"cand este intrebat de alta femeie, vis-a-vis de viata lui, de statutul pe care il are in societate, spune ca este singur, ca nu are pe nimeni"
iti urez noroc!
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 14:17


Tranteste-i un bebelash, pe neveu !!! Poate pune botu' !
tatoo
Postat pe 4 Iunie 2011 14:20
ar fi o solutie si asta
elisavuri
Postat pe 4 Iunie 2011 14:24
niciodata...
mai ramai si cu un copil...?!
tu esti hotarata? si daca esti de ce nu ii arati si lui acest lucru...
e prea sigur de tine, de aceea nu se sinchiseste...
daca la-i pune pe jar...mai sunt si altii care te vor....
poate ar fi mai atent la cine este langa el...
prea ii oferi totul si nu ceri nimic...
n-are omu nicio problema...ii accepti orice, neconditionat...aici e buba...mare...
dor72
Postat pe 4 Iunie 2011 14:33
Hm... este o idee buna dar... nu e genul pe care sa il tii alaturi cu chestii de genul asta. Dar e bine de luat in calcul :).
Batranioara
Postat pe 4 Iunie 2011 14:36
pai, dor...iubirea nu ar trebui sa fie neconditionata? zic si eu...
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 14:38
atunci pe ce se bazeaza relatia,daca totul e nesigur,sau ma rog..aproape tot?ii spun bye,bye.....fericirea mea conteaza mai mult,restul e un joc din balonase de sapun pe care pot sa-l joc si singura eventual.
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 14:39
atunci pe ce se bazeaza relatia,daca totul e nesigur,sau ma rog..aproape tot?ii spun bye,bye.....fericirea mea conteaza mai mult,restul e un joc din balonase de sapun pe care pot sa-l joc si singura eventual.
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 14:39
De la: michelle_, la data 2011-06-04 14:17:13cat de incompatibili sunteti?

lasa...m-am lamurit, fraza asta spune totul...
"cand este intrebat de alta femeie, vis-a-vis de viata lui, de statutul pe care il are in societate, spune ca este singur, ca nu are pe nimeni"
iti urez noroc!


Da, am facut-o si... mi-a zis ca-s disperata si ca il conditionez. Ca vreau sa il fortez. In situatia de fata... inteleg nu am prea multe de facut. Totusi... nu vreau sa sufar. Mor.. e lupta asta; in mone, acum, sunt 2 oameni: RATIUNEA SI SUFLETUL.... si se bat ca orbii... . Care trebuie sa castige?
Batranioara
Postat pe 4 Iunie 2011 14:39
scz ....
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 14:41
Ce pot sa zic... ma recunosc in cele prezentate de tine :(. Sunt prea slaba; ma tem ca daca sunt prea radicala il pierd de tot. Si totusi .. poate asta ar trebui.... sa il las, sa fug. Nu?
Batranioara
Postat pe 4 Iunie 2011 14:41
De la: Batranioara, la data 2011-06-04 14:39:46
De la: michelle_, la data 2011-06-04 14:17:13cat de incompatibili sunteti?

lasa...m-am lamurit, fraza asta spune totul...
"cand este intrebat de alta femeie, vis-a-vis de viata lui, de statutul pe care il are in societate, spune ca este singur, ca nu are pe nimeni"
iti urez noroc!


Da, am facut-o si... mi-a zis ca-s disperata si ca il conditionez. Ca vreau sa il fortez. In situatia de fata... inteleg nu am prea multe de facut. Totusi... nu vreau sa sufar. Mor.. e lupta asta; in mone, acum, sunt 2 oameni: RATIUNEA SI SUFLETUL.... si se bat ca orbii... . Care trebuie sa castige?




daca nu vrei sa suferi, inlatura cauza ce astepti?
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 14:45
me, trebuia sa fie neconditionata...vorbind de sentimente, in sine si de chimie...
mai apoi intervin o multitudine de factori care ne conditioneaza...pe amandoi...si care pot construi...sau pot spulbera....
cam pe aici intervine ratiunea.....parerea mea...
iar tu, batranioaro, cu cat il vei presa, cu atat il vei pierde mai rapid...asta e cert...
nu prea se pot da sfaturi la tema...sunt lucruri pe care le simti si actionezi in consecinta...bine...sau rau...ratiunea putand sa te ajute...daca nu cumva, involuntar, la un moment dat, renunti la ea...
dor72
Postat pe 4 Iunie 2011 14:46
De la: Batranioara, la data 2011-06-04 14:41:50Ce pot sa zic... ma recunosc in cele prezentate de tine :(. Sunt prea slaba; ma tem ca daca sunt prea radicala il pierd de tot. Si totusi .. poate asta ar trebui.... sa il las, sa fug. Nu?






daca nu te face fericita nu fugi,doar pleci spre fericirea adevarata....asta daca nu esti masochista!scz...
ratuscaceaurata
Postat pe 4 Iunie 2011 14:49
dor, ratiunea nu prea are ce cauta aici. daca iubesti pe cineva, il iubesti neconditionat, nu pui in cantar cat dai tu si cat da el...
chiar si daca te desparti de el, iubirea aia nu se modifica, tot il iubesti, chiar daca a plecat de langa tine. faptul ca el nu te iubeste e neesential, cred eu
in sensul asta am spus-o...
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 14:53
me, eu vad lucrurile putin altfel....
nu m-am gandit deloc la cat dai si ce astepti, ci la cat de complicat este....mereu...
iubesti neconditionat?....de fapt, cred ca mereu sunt anume conditii...fie ca le stabilim noi, fie ca intervin independent de noi....
oricat de mult ai iubi pe cineva, exista variabile care intervin si ne conduc spre anumite comportamente...din care deriva o sumendenie de consecinte...pozitive sau negative deopotriva...
intr-adevar, iubirea aceea ramane, insa cred ca sufera modificari...se intensifica ( putand capata nuante patologice) sau, se dilueaza si se estompeaza in functie de starile de moment...
nu poti sa ramai la intensitate constanta, o perioada lunga...
cu referire la ratiune, ma gandeam mai mult in sensul construirii relatiei si a iubirii, uzand de ea, doar pentru a-ti cantari comportamentele proprii, in asa fel incat sa iti fie bine sau foarte bine...sa te conforteze...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 07:04
De la: Batranioara, la data 2011-06-04 14:41:50Ce pot sa zic... ma recunosc in cele prezentate de tine :(. Sunt prea slaba; ma tem ca daca sunt prea radicala il pierd de tot. Si totusi .. poate asta ar trebui.... sa il las, sa fug. Nu?


Nu ai pentru ce sa-ti ceri scuze; esti din exterior si gandesti lucrurile la rece, asa cum ar trebui sa gandesc si eu. Ai pus puntul pe"i", adica acolo unde trebuie sa stea...
Multumesc.
Batranioara
Postat pe 5 Iunie 2011 22:14
Hm... ca bine zici. Ratiunea adormita, naste monstri!
Batranioara
Postat pe 5 Iunie 2011 22:15
Inecrc.... .,Si azi am iesit, ne-am plimbat... dar fiecare pe cararea lui, adica asa, ca amicii.. . Iar cu o seara inainte, in doi, totul a fost super, ca o adevarata relatie. Ce D-zeu sa mai fac?
Batranioara
Postat pe 5 Iunie 2011 22:18
Somnul ratiunii naste monstri...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 22:20
De la: michelle_, la data 2011-06-04 14:53:56dor, ratiunea nu prea are ce cauta aici. daca iubesti pe cineva, il iubesti neconditionat, nu pui in cantar cat dai tu si cat da el...
chiar si daca te desparti de el, iubirea aia nu se modifica, tot il iubesti, chiar daca a plecat de langa tine. faptul ca el nu te iubeste e neesential, cred eu
in sensul asta am spus-o...


Toti aveti dreptate, intr-o oarecare masura. Cand iubesti un om, o faci neconditionat, daca ik iubesti pe el si nu cumva sentimentul de iubire.
Deci, mai bine fug, iar timpul le va rezolva pe toata: relatia in sine, sentimentele mele se vor mai atenua (sper), suferinta va disparea si ea, nu? Desi rana aceea... se va cicatriza greu.
Batranioara
Postat pe 5 Iunie 2011 22:23
De la: dor72, la data 2011-06-05 22:20:27Somnul ratiunii naste monstri...


Daaaaaaa.... vobele astea sunt atat de profunde, dar atat de greu de pus in practica!!!!!!!
Sunt atat de slaba si in acelasi timp atat de puternica ....
Sunt vlaguita si incarcata cu iubire prin lipsa ei...
Sunt parasita si agasata de linistea cuvintelor ce la astern...
Sunt trista si bucuroasa ca am a-mpartasi...
Si bune si rele,
Si zambet si lacrimi,
Si vrute si nevrute...
Celoe de la care astept putina intelegere...
Batranioara
Postat pe 5 Iunie 2011 22:30
ratiune si simtire

ma bucur ca am avut timp sa implinesc 41 de ani
Eugenia69
Postat pe 5 Iunie 2011 22:35
"Cand doare cicatricea
ne doare rana veche
sau faptul c-am uitat-o?"

e a lui Paler,da' o sa ajungi si tu la concluzia asta,batranico...

precizilla
Postat pe 5 Iunie 2011 22:46
De la: precizilla, la data 2011-06-05 22:46:43"Cand doare cicatricea
ne doare rana veche
sau faptul c-am uitat-o?"

e a lui Paler,da' o sa ajungi si tu la concluzia asta,batranico...



As vrea sa ajung cat mai repede la concluzia asta; sa simt ca ma doare ca nu-mi mai amintesc! Cred ca ar fi mult mai usor de suportat. Nu vreau sa ma plang(desi... o fac), nu-mi sta in fire... dar ... sunt undeva de unde nu mai gasesc nici macar drumul de intoarcere... la ceea ce am fost :((.
Batranioara
Postat pe 5 Iunie 2011 22:52
De la: Eugenia69, la data 2011-06-05 22:35:22ratiune si simtire

ma bucur ca am avut timp sa implinesc 41 de ani


Sa te bucuri si la macar 80 de ani!! Multi inainte si multumesc pentru comentariu.... .
Fiecare cuvant primit imi arata ca oamenii iubesc, inca ..., deci ca si eu ma voi vindeca.
Batranioara
Postat pe 5 Iunie 2011 22:54
odata contactat microbu' - de iubire nu te vindeci pana pui mainile pa pieptu' rece,asa ca nu-ti face iluzii...

precizilla
Postat pe 5 Iunie 2011 23:07
De la: tatoo, la data 2011-06-04 14:20:58

Tranteste-i un bebelash, pe neveu !!! Poate pune botu' !


ohhh..copilul se face in nume propriu ..fara a incerca sa tii pe cineva langa tine desi ala nu vrea sau are alte ,,planuri " ( ar fi masochism curat din partea ei ) ...
copii nu se ,,trantesc " :-) ci se fac ,,gandit" ...adica ,,premeditat "...
reyya
Postat pe 5 Iunie 2011 23:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare pot castiga o lupta cu Sefu mare???? 82 De la: Printza_lui_G 16 Octombrie 2009 23:58
Ce parere aveti de relatiile cu diferente mari de varsta? 35 De la: aiurea 22 Decembrie 2012 23:36
CE ALEGI IN VIATA? 15 De la: FIDELE 10 Aprilie 2012 23:27
EL, TU si CEALALTA 7 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:36
Oare ma mai iubeste ? 89 De la: garbo187219 12 August 2011 14:17
Setari Cookie-uri