de ce nu ma cere odata? ce ii trebuie?

Buna,fetelor.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi, stiu ca s-a mai discutat de vreo 100 de ori chestia asta, dar as vrea sa mi se raspunda si mie.
Ok, i agree, chestia aia cu actul care nu te tine legat de celalalt.
Dar toate prietenele mele casatorite au stat cu iubitii lor 2 ani, maxim 2 ani jumate, cand ei au venit cu surpriza cererii in casatorie. Ma refer la segmentul de varsta 26-28 de ani. Eu am 26. Toate prietenele mele casatorite zic ca ele nu ar fi mai stat cu iubitii lor daca dupa 2 ani jumate maxim nu le cereau respectivii.Eu am deja 2 ani jumate de cand sunt cu iubi meu si de aproximativ 2 ani sta la mine (stam singuri, intr-o garsoniera inchiriata).La inceput, cand am atacat tema asta cu el, in prima faza a zis ca nu vrea sa se casatoreasca inca,e prea copil. Ne-am despartit o perioada, ai mei parinti insistau sa ma casatoresc odata sa scape de o grija (ca ei sunt mai religiosi si considera ca traiesc in pacat, asa le-a zis popa). Apoi el s-a intors, m-a rugat sa ne impacam fiindca ma iubeste, zice ca e doar o chestiune de timp pana ne vom casatori ca el oricum nu este un barbat care sa schimbe femeile (eu am fost a doua lui iubita, fara nici o gluma, ai nostri prieteni care ne-au facut cunostinta se mirau ca el nu aparea niciodata cu nici o fata, se gandeau ca poate e gay sau foarte secretos, in realitate era foarte timid, nu stiu de ce si el si sora lui sunt la fel, sora lui a avut primul iubit la 30 de ani si urmeaza sa se si casatoreasca cu el).
Deci in cazul meu, avand in vedere ca dupa despartire l-am acceptat inapoi, iar el a inceput sa mentioneze ca ne vom casatori, cateva planuri mici, dar nici o propunere pertinenta din partea lui, ce am de facut? Ma intreb daca fetele astea care zic ca dupa 2 ani jumate le-ar fi dat papucii iubitilor lor, chiar ar fi facut asta? Am observat ca toate zic la fel. Unele dintre ele au locuit cu prietenii lor, altele nu, dar baietii au venit cu propunerea. Eu incep sa ma intreb daca ma va cere vreodata, poate ma va cere cand vom face 80 de ani impreuna, sa merg in baston la altar (sau in sicriu, cine stie)
Imi doresc foarte mult sa ne casatorim fiindca il iubesc si consider ca mai bun decat el nu o sa gasesc prea curand, si fidel si grijuliu si inteligent si iubitor.Plus ca de un an si ceva visez la ziua in care ma voi imbraca in mireasa, cum va fi rochia, unde as vrea sa facem nunta, cum sa fie invitatiile.
Plus ca pentru mine faptul ca nu suntem casatoriti e un impediment cand vine vorba sa ne cumparam impreuna lucruri pentru casa, daca maine ne despartim, ce facem? E alta situatie cand sunt lucrurile clar delimitate. Plus ca ai mei tot insista sa ne casatorim, mi-a murit acum un an bunica si maica-mea nu mi-a dat voie sa pun mana pe nimic la pomana, ca ii murdaresc pomana fiindca traiesc (adica fac sex) cu al meu iubit fara a fi casatorita. E stresant. daca tot nu are de gand sa ne despartim, adica daca el tot crede ca eu sunt jumatatea lui (ca asa zice el), de ce ii e asa greu sa ma ceara?Stabileam nunta peste 100 de ani de acum incolo dar stiam ca vrea, nu mai traiam cu impresia ca el asteapta altceva. E foarte posibilca impresia asta sa fie pura paranoia in cazul meu, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar vrea altceva, dar stiu eu ce-o fi in mintea lui?
Voi ce parere aveti?
rizi_bizi
Postat pe 6 Iunie 2010 12:32
Prietenele mele care s-au casatorit zic (cam toate) ca daca ei nu le cereau, ele erau destul de "go with the flow", adica s-ar fi despartit de iubitii lor dupa 2 ani si ceva daca ei nu veneau la momentul potrivit cu propunerea. Unele s-au casatorit dupa un an si un pic, nu stiu cum dar baietii lor au venit cu propunerea. Ce gresesc eu? Ca nu sunt o persoana "atarnatoare", sa zici ca sunt disperata fara el, ca ii atarn ca o piatra de moara de gat, asteptand sa ma ia. Sunt stapana pe mine financiar vorbind, nu l=as santaja cu vreo sarcina sau alte chestii de genul asta, vreau sa vina de la el propunerea, dar nu mai vine.
rizi_bizi
Postat pe 6 Iunie 2010 12:38

misto.
Pai discuta cu el si intreaba-l, spune-i ca ai si tu planuri de viitor si vrei sa stii cum stai: o sa vrei o casa mai mare, o masina, un credit... ala bala... copii, la un moment dat...
quasaria
Postat pe 6 Iunie 2010 17:06
Crezi ca n-am discutat? am incercat in toate variantele posibile, vad ca altii, alte cupluri in jurul nostru evolueaza, isi cumpara impreuna o masina, un apartament sa nu mai plateasca chirie, zice ca mine dar de facut nu face nimic. Ce naiba sa-i fac, sa-l car cu forta la starea civila? ma dispera nehotararea lui.
rizi_bizi
Postat pe 6 Iunie 2010 17:21
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 12:32:05Buna,fetelor.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi, stiu ca s-a mai discutat de vreo 100 de ori chestia asta, dar as vrea sa mi se raspunda si mie.
Ok, i agree, chestia aia cu actul care nu te tine legat de celalalt.
Dar toate prietenele mele casatorite au stat cu iubitii lor 2 ani, maxim 2 ani jumate, cand ei au venit cu surpriza cererii in casatorie. Ma refer la segmentul de varsta 26-28 de ani. Eu am 26. Toate prietenele mele casatorite zic ca ele nu ar fi mai stat cu iubitii lor daca dupa 2 ani jumate maxim nu le cereau respectivii.Eu am deja 2 ani jumate de cand sunt cu iubi meu si de aproximativ 2 ani sta la mine (stam singuri, intr-o garsoniera inchiriata).La inceput, cand am atacat tema asta cu el, in prima faza a zis ca nu vrea sa se casatoreasca inca,e prea copil. Ne-am despartit o perioada, ai mei parinti insistau sa ma casatoresc odata sa scape de o grija (ca ei sunt mai religiosi si considera ca traiesc in pacat, asa le-a zis popa). Apoi el s-a intors, m-a rugat sa ne impacam fiindca ma iubeste, zice ca e doar o chestiune de timp pana ne vom casatori ca el oricum nu este un barbat care sa schimbe femeile (eu am fost a doua lui iubita, fara nici o gluma, ai nostri prieteni care ne-au facut cunostinta se mirau ca el nu aparea niciodata cu nici o fata, se gandeau ca poate e gay sau foarte secretos, in realitate era foarte timid, nu stiu de ce si el si sora lui sunt la fel, sora lui a avut primul iubit la 30 de ani si urmeaza sa se si casatoreasca cu el).
Deci in cazul meu, avand in vedere ca dupa despartire l-am acceptat inapoi, iar el a inceput sa mentioneze ca ne vom casatori, cateva planuri mici, dar nici o propunere pertinenta din partea lui, ce am de facut? Ma intreb daca fetele astea care zic ca dupa 2 ani jumate le-ar fi dat papucii iubitilor lor, chiar ar fi facut asta? Am observat ca toate zic la fel. Unele dintre ele au locuit cu prietenii lor, altele nu, dar baietii au venit cu propunerea. Eu incep sa ma intreb daca ma va cere vreodata, poate ma va cere cand vom face 80 de ani impreuna, sa merg in baston la altar (sau in sicriu, cine stie)
Imi doresc foarte mult sa ne casatorim fiindca il iubesc si consider ca mai bun decat el nu o sa gasesc prea curand, si fidel si grijuliu si inteligent si iubitor.Plus ca de un an si ceva visez la ziua in care ma voi imbraca in mireasa, cum va fi rochia, unde as vrea sa facem nunta, cum sa fie invitatiile.
Plus ca pentru mine faptul ca nu suntem casatoriti e un impediment cand vine vorba sa ne cumparam impreuna lucruri pentru casa, daca maine ne despartim, ce facem? E alta situatie cand sunt lucrurile clar delimitate. Plus ca ai mei tot insista sa ne casatorim, mi-a murit acum un an bunica si maica-mea nu mi-a dat voie sa pun mana pe nimic la pomana, ca ii murdaresc pomana fiindca traiesc (adica fac sex) cu al meu iubit fara a fi casatorita. E stresant. daca tot nu are de gand sa ne despartim, adica daca el tot crede ca eu sunt jumatatea lui (ca asa zice el), de ce ii e asa greu sa ma ceara?Stabileam nunta peste 100 de ani de acum incolo dar stiam ca vrea, nu mai traiam cu impresia ca el asteapta altceva. E foarte posibilca impresia asta sa fie pura paranoia in cazul meu, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar vrea altceva, dar stiu eu ce-o fi in mintea lui?
Voi ce parere aveti?
pai draga..Eu zic ca esti de acord sa astepti pana te cere de nevasta...Dar sa nu mai faceti sex si sa nu mai impartiti banii...Pt ca poti lua plasa..Si daca accepta sa te casatoresti,,sa il inveti si la cratita si treburile casnice ca sa nu puna totul in carca ta..Nu mai lasa barbatii sa se foloseasca de banii si corpul tau..Si ei nu au de gand sa te ia de nevasta,pt ca nu au chef...Banii se pun impreuna cand sunteti casatoriti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 17:45
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 17:21:01Crezi ca n-am discutat? am incercat in toate variantele posibile, vad ca altii, alte cupluri in jurul nostru evolueaza, isi cumpara impreuna o masina, un apartament sa nu mai plateasca chirie, zice ca mine dar de facut nu face nimic. Ce naiba sa-i fac, sa-l car cu forta la starea civila? ma dispera nehotararea lui.


lasa-l ...nu e el Acela :-) nu-l cara niciunde , tot tu vei fi nefericita ulterior.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 17:54
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 12:32:05Buna,fetelor.
Vreau sa stiu ce parere aveti voi, stiu ca s-a mai discutat de vreo 100 de ori chestia asta, dar as vrea sa mi se raspunda si mie.
Ok, i agree, chestia aia cu actul care nu te tine legat de celalalt.
Dar toate prietenele mele casatorite au stat cu iubitii lor 2 ani, maxim 2 ani jumate, cand ei au venit cu surpriza cererii in casatorie. Ma refer la segmentul de varsta 26-28 de ani. Eu am 26. Toate prietenele mele casatorite zic ca ele nu ar fi mai stat cu iubitii lor daca dupa 2 ani jumate maxim nu le cereau respectivii.Eu am deja 2 ani jumate de cand sunt cu iubi meu si de aproximativ 2 ani sta la mine (stam singuri, intr-o garsoniera inchiriata).La inceput, cand am atacat tema asta cu el, in prima faza a zis ca nu vrea sa se casatoreasca inca,e prea copil. Ne-am despartit o perioada, ai mei parinti insistau sa ma casatoresc odata sa scape de o grija (ca ei sunt mai religiosi si considera ca traiesc in pacat, asa le-a zis popa). Apoi el s-a intors, m-a rugat sa ne impacam fiindca ma iubeste, zice ca e doar o chestiune de timp pana ne vom casatori ca el oricum nu este un barbat care sa schimbe femeile (eu am fost a doua lui iubita, fara nici o gluma, ai nostri prieteni care ne-au facut cunostinta se mirau ca el nu aparea niciodata cu nici o fata, se gandeau ca poate e gay sau foarte secretos, in realitate era foarte timid, nu stiu de ce si el si sora lui sunt la fel, sora lui a avut primul iubit la 30 de ani si urmeaza sa se si casatoreasca cu el).
Deci in cazul meu, avand in vedere ca dupa despartire l-am acceptat inapoi, iar el a inceput sa mentioneze ca ne vom casatori, cateva planuri mici, dar nici o propunere pertinenta din partea lui, ce am de facut? Ma intreb daca fetele astea care zic ca dupa 2 ani jumate le-ar fi dat papucii iubitilor lor, chiar ar fi facut asta? Am observat ca toate zic la fel. Unele dintre ele au locuit cu prietenii lor, altele nu, dar baietii au venit cu propunerea. Eu incep sa ma intreb daca ma va cere vreodata, poate ma va cere cand vom face 80 de ani impreuna, sa merg in baston la altar (sau in sicriu, cine stie)
Imi doresc foarte mult sa ne casatorim fiindca il iubesc si consider ca mai bun decat el nu o sa gasesc prea curand, si fidel si grijuliu si inteligent si iubitor.Plus ca de un an si ceva visez la ziua in care ma voi imbraca in mireasa, cum va fi rochia, unde as vrea sa facem nunta, cum sa fie invitatiile.
Plus ca pentru mine faptul ca nu suntem casatoriti e un impediment cand vine vorba sa ne cumparam impreuna lucruri pentru casa, daca maine ne despartim, ce facem? E alta situatie cand sunt lucrurile clar delimitate. Plus ca ai mei tot insista sa ne casatorim, mi-a murit acum un an bunica si maica-mea nu mi-a dat voie sa pun mana pe nimic la pomana, ca ii murdaresc pomana fiindca traiesc (adica fac sex) cu al meu iubit fara a fi casatorita. E stresant. daca tot nu are de gand sa ne despartim, adica daca el tot crede ca eu sunt jumatatea lui (ca asa zice el), de ce ii e asa greu sa ma ceara?Stabileam nunta peste 100 de ani de acum incolo dar stiam ca vrea, nu mai traiam cu impresia ca el asteapta altceva. E foarte posibilca impresia asta sa fie pura paranoia in cazul meu, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar vrea altceva, dar stiu eu ce-o fi in mintea lui?
Voi ce parere aveti?
Apropo,,pe barbati trebuie sa ii pui la punct de inceput ca sa nu fii jucaria lor...Pt ca daca tu nu esti dispusa sa mai astepti si vrei sa te casatoresti,,ceea ce este si normal...Dar ai grija sa il pui la punct de ;la inceput,,,ca sa stie sa te respecte si sa nu te joace asa cum vor muschii lui...Tu tre sa te impui...Daca nu vrea sa va casatoresti,,atunci nici tu nu iti mai place sa stai asa necununata cu un barbat si sa impartiti banii..cA SI CUM A-TI FII femeie si barbat...Daca te iubeste,,,se va casatori cu tine....Pt ca daca astepti dupa barbatii...aia daca au sex nu mai au chef de casatorie..Si trebuie sa astepti dupa ei ani..atunci cand au chef sa se insoare...Si poate pana atunci gaseste alta...Tu pune piciorul in prag si invatal sa te respecte..Invatal la cratita pt ca si tu muncesti..Pune piciorul in prag de la inceput si nu il invata prost..Pt ca o sa ai o viata grea
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 18:01
Irino, lasa fata sa viseze la rochia alba de mireasa, nu-ti mai baga tu coada!
silfida
Postat pe 6 Iunie 2010 18:08
Explica-mi, te rog, ca pentru un copil mic si pr.ost: ce inseamna sa ma impun?
Uite,. eu chestiile astea nu le stiu, nu am vazut la mine in familie un exemplu, maica-mea a traversat cu taica-miu niste chestii tare naspa cand s-au casatorit si exemplul pe care l-am vazut eu a fost sa las de la mine, sa fac concesii sa fie printul consort multumit.
Deci fa abstractie de anii pe care ii am degeaba si da-mi un exemplu concret, cum sa ma impun, cum sa ma fac respectata, sa ma perceapa ca pe o tipa rea si sa simta ca daca nu se misca repede , ma pierde? cum sa il fac sa inteleaga ca eu pot fi fericita fara el, dar el fara mine nu poate?
Asta cred ca trebuie sa fac eu, si nu stiu cum. Daca nu stateam impreuna, era mai simplu, dar asa... e ca si cum am fi casatoriti, dar nu suntem, iar el imi "fura" cei mai frumosi ani si nici nu am vreo certitudine ca se va finaliza cu ceva, exista sansa ca peste cativa ani sa se plictiseasca si sa plece, iar eu nu voi mai avea de unde alege, fiindca toti colegii si amicii care m-au placut vreodata si-au cam gasit iubite , s-au casatorit, unii au si copii.
Tic, tac....
rizi_bizi
Postat pe 6 Iunie 2010 18:42
rizi bizi unii nu au probleme dar si le fac..daca nu-ti convine flacaul , nu corespunde cu ceea ce tu-ti doresti in viitor, ce te retine langa el ? pune-ti frumos posetica pe umar , dai asa usor din mana in semn de ramas bun si ii spui ,,adio honey" ..inchizi usa sufletului si ai plecat , ce a asa greu ?? unde e marea dilema de fapt?? eu nu vad niciuna , sincer.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 18:47
decat singuratate in doi si o serie de neconcordante, mai bine simte-te bine cu tine si te asigur ca in viitor il vei gasi pe cel care ti se va potrivi...nu te agata de un licurici de asta care habar nu are ce vrea, pe cine vrea, ce-si doreste..daca doreste...
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 18:48
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 18:42:22 Daca nu stateam impreuna, era mai simplu, dar asa... e ca si cum am fi casatoriti, dar nu suntem, iar el imi "fura" cei mai frumosi ani si nici nu am vreo certitudine ca se va finaliza cu ceva, exista sansa ca peste cativa ani sa se plictiseasca si sa plece, iar eu nu voi mai avea de unde alege, fiindca toti colegii si amicii care m-au placut vreodata si-au cam gasit iubite , s-au casatorit, unii au si copii.
Tic, tac....


rb, ce crezi tu de fapt ca inseamna casatoria?
In situatia in care ACUM nu esti multumita ca iti "fura cei mai frumosi ani" - ceea ce e adevarat, numai ca nu ti-i fura, ii dai tu - cum ai prefera sa petreci anii astia?
Mai exact, cu cine? Cu el esti deja... si tu ai spus-o.

PS: sa stii ca scopul final al vietii unei femei nu e sa fie maritata... e sa fie fericita.
O bucatica de hartie nu te va face nici mai nefericita, nici mai fericita decit esti, deja, cu el: si asta vei constata cind o vei avea. Dar atunci va fi mult mai greu sa recunosti ca gresesti. Iar presiunea sociala mult mai mare.
quasaria
Postat pe 6 Iunie 2010 19:05
Nu neaparat Quasaria.Maritisul este scopul unor femei.Altele se fac aviatoare sau stewardese.Variatia apare din cauza scopului.Totusi cele mai rele sunt astea, fiindca umbla cu nasul pe sus.
Ioana007
Postat pe 6 Iunie 2010 19:26
Eu vad casatoria in felul urmator:
- sa ne cumparam impreuna casa, masina si alte chestii, in masura a ce ne permitem;
- nu se mai uita parintii mei urat cand de pasti merg la ai lui, in loc sa vin singura la ei, cum au ei pretentia. Asa, am merge amandoi.
Si orice altceva ce implica traiul in doi pe care il experimentez deja.
rizi_bizi
Postat pe 6 Iunie 2010 19:32
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 19:32:08Eu vad casatoria in felul urmator:
- sa ne cumparam impreuna casa, masina si alte chestii, in masura a ce ne permitem;
- nu se mai uita parintii mei urat cand de pasti merg la ai lui, in loc sa vin singura la ei, cum au ei pretentia. Asa, am merge amandoi.
Si orice altceva ce implica traiul in doi pe care il experimentez deja.


Ai cam inceput din start sa incurci planurile .
1. Casatoria nu aduce fericirea, lucrurile cumparate in comun nu te vor face in mod necesar fericita ..ai putea spre ex sa ti le cumperi exclusiv singura fara a avea nevoie de maritis pt asta
2. Parintii ..cum privesc relatia voastra , daca se uita urat la tine , ce pretentii au e problema lor , tu-ti traiesti viata ta , nu pe a lor si viceversa. Sper sa te fi ajutat. Succes!
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 19:39
Te-ai gandit oare ca tipele acelea care se fac stewardese sau pilot nu pot intretine o relatie din cauza ca mai tot timpul sunt cu bagajul in mana, plecate, si ca nimeni nu are nervii necesari sa suporte asa ceva mult timp?
Din punctul meu de vedere, cariera mi-am pus-o la punct, iar faptul ca imi doresc sa oficializez relatia si sa am un copil peste vreo 3 ani, nu constituie impediment pentru dezvoltarea profesionala. Nu sunt genul de femeie sa traiasca aventuros, sunt familista, ma implineste armonia caminului si apropierea familiei. Nu cred ca e femeie pe lumea asta, care atunci cand s-a indragostit cu adevarat, sa nu-si doreasca sa aiba langa ea toata viata pe cel pe care-l iubeste sau sa faca un bebe cu respectivul. Cine zice altfel, cred ca nu iubeste, sta in relatie din obisnuinta, ca nu apare ceva mai bun sau din teama de singuratate, pe principiul ca mai bine ceva decat nimic,dar in asteptare de ceva mai bun, cand va pica.
rizi_bizi
Postat pe 6 Iunie 2010 19:41
As putea sa realizez si singura o parte din chestiile astea, dar de ce oare sa trag eu singura 30 de ani de rate la un apartament unde locuiesc cu el? concubinajul nu are statutul casatoriei, juridc vorbind, daca el moare maine si eu am participat, impreuna stand, la plata ratelor apartamentului pe care si l-a cumparat pe numele lui, eu nu primesc nimic, pt ca apartamentul se trimite succesorilor, iar eu nu sunt unul dintre ei. Nu as face niciodata un copil cat timp nu sunt casatorita si cat timp nu am o situatie juridica bine delimitata sub acest aspect. Pentru ca, daca eu as naste un copil in concubinaj iar tatal lui ar muri, copilul meu ar mosteni o cota foarte mica, iar eu as fi pe drumuri cu el in brate, pe cand, casatorita fiind, as avea dreptul la casa sau la o cota parte din casa noastra,la care se adauga si cota copilului in calitate de urmas,deci fiul/fiica noastra ar creste in casa parintilor ei, la adapost de rautatea rudelor, cred ca toti stim cum sunt rudele cand vine vorba de avere si de mosteniri, trec peste cadavre. de-asta e necesara casatoria, printre altele, e un contract care delimiteaza lucrurile, cand cei doi se iubesc destul de mult incat sa se puna reciproc la adapost sau isi puna la adapost copiii de ce se poate intampla.
rizi_bizi
Postat pe 6 Iunie 2010 19:49
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 19:49:26As putea sa realizez si singura o parte din chestiile astea, dar de ce oare sa trag eu singura 30 de ani de rate la un apartament unde locuiesc cu el? concubinajul nu are statutul casatoriei, juridc vorbind, daca el moare maine si eu am participat, impreuna stand, la plata ratelor apartamentului pe care si l-a cumparat pe numele lui, eu nu primesc nimic, pt ca apartamentul se trimite succesorilor, iar eu nu sunt unul dintre ei. Nu as face niciodata un copil cat timp nu sunt casatorita si cat timp nu am o situatie juridica bine delimitata sub acest aspect. Pentru ca, daca eu as naste un copil in concubinaj iar tatal lui ar muri, copilul meu ar mosteni o cota foarte mica, iar eu as fi pe drumuri cu el in brate, pe cand, casatorita fiind, as avea dreptul la casa sau la o cota parte din casa noastra,la care se adauga si cota copilului in calitate de urmas,deci fiul/fiica noastra ar creste in casa parintilor ei, la adapost de rautatea rudelor, cred ca toti stim cum sunt rudele cand vine vorba de avere si de mosteniri, trec peste cadavre. de-asta e necesara casatoria, printre altele, e un contract care delimiteaza lucrurile, cand cei doi se iubesc destul de mult incat sa se puna reciproc la adapost sau isi puna la adapost copiii de ce se poate intampla.
Si ca sa ai o casatorie trainica si fara probleme trebuie sa te cununi in fata lui Dumnezeu si sa iti para rau ca ai stat atata in pacat..Pt ca smerenia si pocainta de cele rele,,te ajuta in casatorie ca ai o casatorie usoara si fara de probleme...Eu il rog pe Dumnezeu sa te ierte si daca te vei casatori sa aveti o casatorie de piatra..Pt ca intr-o casatorie este importanta,unirea in fata Domnului cu inima curata..Si sa il rogi sa te lumineze,,ca sa aveti o casatorie trainica....Si sa nu va despartiti ca altii,dupa ani de zile..Credinta in Dumnezeu te ajuta sa iesi din probeleme si sa treci usor prin ele si sa aveti viata mult mai usoara
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 19:59
Ca daca Domnul vede ca vrei sa duci o viata curata...Si daca te casatoresti poti sa faci si un copil....Si sa ai credinta in Dumnezeu,ca Dumnezeu sa te ajute sa ai copii sanatosi..Sa te ajute Dumnezeu sa ai copii cuminti..Sa iti dea putere si minte ca sa ii educi..Si sa ai o viata linistita si banoasa...Si pe plan ,material si pe plan sentimental...Numai ca necazuri vor fii mereu...Dar credinta in Dumnezeu si rugaciunea te vor ajuta sa treci mereu cu brio prin probleme..Si sa devii mai inteleapta Sa iti ajute Dumnezeu sa ai o viata usoara si luminata...Pt ca avem nevoie de Lumina lui Dumnezeu ca sa avem o viata usoara Si sa stim sa se ferim de cele rele si de necazuri mari
xenaprintesarazboinica
Postat pe 6 Iunie 2010 20:04
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 19:49:26As putea sa realizez si singura o parte din chestiile astea, dar de ce oare sa trag eu singura 30 de ani de rate la un apartament unde locuiesc cu el? concubinajul nu are statutul casatoriei, juridc vorbind, daca el moare maine si eu am participat, impreuna stand, la plata ratelor apartamentului pe care si l-a cumparat pe numele lui, eu nu primesc nimic, pt ca apartamentul se trimite succesorilor, iar eu nu sunt unul dintre ei. Nu as face niciodata un copil cat timp nu sunt casatorita si cat timp nu am o situatie juridica bine delimitata sub acest aspect. Pentru ca, daca eu as naste un copil in concubinaj iar tatal lui ar muri, copilul meu ar mosteni o cota foarte mica, iar eu as fi pe drumuri cu el in brate, pe cand, casatorita fiind, as avea dreptul la casa sau la o cota parte din casa noastra,la care se adauga si cota copilului in calitate de urmas,deci fiul/fiica noastra ar creste in casa parintilor ei, la adapost de rautatea rudelor, cred ca toti stim cum sunt rudele cand vine vorba de avere si de mosteniri, trec peste cadavre. de-asta e necesara casatoria, printre altele, e un contract care delimiteaza lucrurile, cand cei doi se iubesc destul de mult incat sa se puna reciproc la adapost sau isi puna la adapost copiii de ce se poate intampla.



ocupa-te de ceea ce-ti doresti, realizaeaza-ti dorintele, nu astepta sa se intample ceva care depinde si de altcineva si nu doar de tine . Probabil nu e el cel potrivit ,punct si de la capat.
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 20:09
Ce le calculeaza fata. Le stie cu mosteniri, impartiri si alte de-astea. Nu stiu de ce crezi ca un act la primarie iti garanteaza plata ratelor in 2. Daca el nu e convins ca vrea asta si o sa o faca doar constrans casnicia voastra nu are foarte multe sanse.
Doara
Postat pe 6 Iunie 2010 21:46
eu un lucru nu inteleg...daca iubirea existaa..ce mai conteaza casatoria??
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 21:50
fleur, nimic nu intelegi!
e pe baza de rochie
deci, io vreau sa ma casatoresc pt ca vreau sa ma imbrac in rochie, si m-am gandit ca o sa-mi iau doua
zambila
Postat pe 6 Iunie 2010 21:54
maii nu radee! k m-au stresat si pe mine odata parintii asaaaaaaaaaa
fata asta numai de gura parintilor ne cere noua sfatul aicia nu vedeti??
fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 21:58
cum mai te-au obligat, ca nu pricep?!
ti-am zis, pt mine casatoria inseamna rochia de mireasa si petrecerea!
n-am sa ma chinui un an sa organizez si nici n-am sa ma stresez din cauza invitatilor!
la nunta mea vreau sa ma simt bine! atat!
zambila
Postat pe 6 Iunie 2010 22:00
e complicat crede-ma!


fleurdelis
Postat pe 6 Iunie 2010 22:02
rb, concluzia este ca tu nu vrei "sa iti fure el anii cei mai frumosi"- vrei sa ii tranzactionezi in mod avantajos prin securizarea unei situatii sociale si financiare. Prin maritis.
Asta este punctul la care discutia incepe sa mi se para un pic cam prea meschina. Probabil diferenta de virsta si de experiente diverse isi spun cuvintul.
quasaria
Postat pe 6 Iunie 2010 22:52
De la: rizi_bizi, la data 2010-06-06 19:49:26As putea sa realizez si singura o parte din chestiile astea, dar de ce oare sa trag eu singura 30 de ani de rate la un apartament unde locuiesc cu el? concubinajul nu are statutul casatoriei, juridc vorbind, daca el moare maine si eu am participat, impreuna stand, la plata ratelor apartamentului pe care si l-a cumparat pe numele lui, eu nu primesc nimic, pt ca apartamentul se trimite succesorilor, iar eu nu sunt unul dintre ei. Nu as face niciodata un copil cat timp nu sunt casatorita si cat timp nu am o situatie juridica bine delimitata sub acest aspect. Pentru ca, daca eu as naste un copil in concubinaj iar tatal lui ar muri, copilul meu ar mosteni o cota foarte mica, iar eu as fi pe drumuri cu el in brate, pe cand, casatorita fiind, as avea dreptul la casa sau la o cota parte din casa noastra,la care se adauga si cota copilului in calitate de urmas,deci fiul/fiica noastra ar creste in casa parintilor ei, la adapost de rautatea rudelor, cred ca toti stim cum sunt rudele cand vine vorba de avere si de mosteniri, trec peste cadavre. de-asta e necesara casatoria, printre altele, e un contract care delimiteaza lucrurile, cand cei doi se iubesc destul de mult incat sa se puna reciproc la adapost sau isi puna la adapost copiii de ce se poate intampla.



calcule peste calcule , care ce mosteneste , cum sa ma pun la adapost , rude , parinti ..dispute , averi , imparteli , credite...fac copil doar daca ma ia de nevasta...cu ce raman , ce mi se cuvine mie dar copilului ..bla bla bla..hei , iarta-ma ca te dezamagesc dar tu vrei material si catusi de putin ceva afectiv de la ala..daca ti-ar fi spus un barbat ca esti ,,cam fomista" ai fi spus ,,porcul drakului" dar daca-ti spune o femeie ca totusi toate astea insirate de tine nu are nici cea mai mica legatura cu iubirea ai crede?? o relatie nu e troc , e ceva mai mult ....daca e doar schimb avantajos si reciproc parca totusi nu as mai numi-o chiar relatie, draga rizi_bizi...dar ma rog..eu sunt o fire extrem de independenta ..daca vreau ceva obtin singura fara sa ma folosesc maritandu-ma cu vreunul , parca efortul e mult prea mare si ma cam costa timp , dispozitie , stare sufleteasca(precara) Toata calculele astea pe care tu ti le faci s-ar putea sa nu te faca intocmai fericita, chestiune de timp , doar timpul iti va confirma ceea ce eu am spus acum . Succes! :-)
reyya
Postat pe 7 Iunie 2010 15:09
Garbo , de ce-mi taiati postarile??????? A fost o corectura a unui dezacord continut in postarea anterioara. Nu era nimic de banat acolo.
reyya
Postat pe 7 Iunie 2010 15:38
iubita nu te crispa....ai o varsta frumoasa....o relatie nu sta in actul respectiv...important e sa va intelegeti voi...daca agonisiti ceva impreuna faceti partaj: eu cumpar asta tu asta.....cand plec eu iau asta tu ramai cu asta. Suna urat stiu....si eu am avut parte de o astfel de problm ...dar se rezolva...nu te baga in credituri bancare , in rest totul e frumos si afara soare
mioara_80
Postat pe 7 Iunie 2010 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diferente de virste-ea mai mare,el mai mic 43 De la: Allexys 14 Iulie 2011 06:09
iubirea asta 13 De la: anaROBERT 26 Decembrie 2010 15:12
Craciun si Revelion 1 De la: darico_x 27 Noiembrie 2010 17:19
relatia parinti-iubit 14 De la: garbo068629 8 Ianuarie 2010 14:33
Cadourile in Relatiile de Lunga Durata 8 De la: lauras91 16 Iulie 2015 20:18
Setari Cookie-uri