Dilema

Cum poti face pe cineva (sau mai bine zis daca poti) sa constientizeze ca are un comportament gresit in urma caruia are numai de pierdut?

Postat pe 8 Iunie 2009 15:58
incerci sa ii explici cu argumente

daca nu reusesti sa-l faci sa inteleaga, renunti...nu ii poti salva pe toti
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Iunie 2009 16:02
Da ce bine ar fi sa pot renunta...dar eu o iau ca pe o provocare si defectul meu e ca luptttttttttt prea mult

Postat pe 8 Iunie 2009 16:04
trebuie sa inveti sa-ti alegi luptele...

degeaba incerci sa-i explici cuiva ca greseste daca ala nu vrea sa te auda...stii vorba aia : "cel mai destept renunta "
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Iunie 2009 16:07
Depinde foarte mult si despre ce problema e vorba
picaturaderoua
Postat pe 8 Iunie 2009 16:18
fata, daca nu reactioneaza la argumente de bun simt, poti sa ii explici doua zile si doua nopti...

cu genul asta de persoane trebuie sa consideri ca ai reusit, chiar si numai daca accepta ca mai exista si alt punct de vedere decat al lor...

eu marturisesc ca e ceva vreme de cand am renuntat sa mai explic ceva, cuiva, mai mult de 10 min...nu mai am rabdare...batranetea, deh...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Iunie 2009 16:24
nici macar nu aceepta alt punct de vedere i se pare asa de firesc cum se comporta incat imi starneste rasul(sau cel putin asa vrea sa arate, asta nu stiu).refuza din start si ideea de a-si analiza macar comportamentul

Postat pe 8 Iunie 2009 16:28
Incearca sa il prinzi cu dovezi
Sa vedem ce mai spune...
picaturaderoua
Postat pe 8 Iunie 2009 16:37
buna .lupti prea mult si ajungi de profita el de bunatatea ta...nu my incerca prea mult ..el daca tear iubi ar lupta el pt tine...nu my face asa ca si eu am facut cindva la fel si ajunsesem de facusera misto de mine si eram un nimani pt el....sfatul meu este nu my lupta prea mult ca o sa fie in zadar ..lasal pe el sa lupte
kitkit
Postat pe 8 Iunie 2009 16:42
nu e vorba de infidelitate

Postat pe 8 Iunie 2009 16:42
cred ca ai dreptate garbo....

Postat pe 8 Iunie 2009 16:46
De la: carmenn, la data 2009-06-08 16:42:20nu e vorba de infidelitate

Nu m-am referit musai la infidelitate.
Dovezi... insemanad fapte de-ale lui puse "pe tava"...si apoi explicatii...
picaturaderoua
Postat pe 8 Iunie 2009 16:53
odata i-am transpus comportamentul intr-o poveste si i-am spus-o ca si la gradinita

Postat pe 8 Iunie 2009 16:58
carmen...da` ce-ti veni taty sa faci pe samariteanca?
nu vrea...go way!!!
si...pb e deja rezolvata!!
de ce tre sa pierdem timp...cu cineva care e rejectiv din start...?
fiecare simte de ce are nevoie!!!
nu-ti trebe asa ceva...alege altceva!
sau...chiar trebuia un topic putin filozofic?
ca...zau nu inteleg unde e pb!!!
eu...daca nu vreau ceva...din diverse motive...trag jaluzeaua si...e ok!
cine vrea complicatii...zau...n-are decat sa si sufere!!!
parerea mea!!!
ovidiu42
Postat pe 8 Iunie 2009 17:01
oarecum m-am detasat de "problema" dar nu inteleg motivul pt care nu isi da seama...e nebun sau e prost? sau nu vrea sa-si dea seama din cauza orgoliului prea mare

Postat pe 8 Iunie 2009 17:07
sincer...e greu ca din afara sistemului...cineva sa stie cum e!!!
doar tu vei sti!!!
pb e ca...uneori...ne complicam viata...fara sa fie necesar!!!
si...avand in vedere ca e atat de scurta...zau...chiar nu merita!!!
ovidiu42
Postat pe 8 Iunie 2009 17:11
mey, imi mere netu' ca paula...

afara nu pot sa stau ca ma loveste cu shlog de la caldura...

so...carmen...ca ziceai de nenea ala care nu vrea sa priceapa, nu e nici prost nici orgolios...e obtuz, fetitza...de-aia am zis ca mai bine renunti...ca nici daca ai sa stai pe varfu' limbii tot nu il scoti dintr-ale lui...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Iunie 2009 17:15
inseamna ca-ti mere...TARE...wife!!!
ca...vazushi si tu...ce zicea tuta...candva!!!
iar cu vecinu`...zau ca daca nu rupi matza...nu scapi!!!
ovidiu42
Postat pe 8 Iunie 2009 17:27
si tu ce ai de castigat...daca-i bagi lui la cap ca are un comportament ce-i dauneaza?nu cred sa reusesti...singur cand se va lovi poate, poate o sa-si puna un semn de intrebare...pana atunci consuma-te in altceva...mai cu folos...
pana nu vrea el sa-si dea seama de neregula din comportamentu-i nu va reusi nimeni s-o faca, in locul lui...si nici nu trebuie...luminare cu forta, mai greu...
mia79x
Postat pe 9 Iunie 2009 10:50
Dar ce ne facem daca nu realizeaza niciodata ca el e cel ce a gresit?
ankclaudia
Postat pe 21 Iunie 2009 20:38
fetelor...cine nu asculta macar, si, cu atat mai mult, nu baga la cap...parerea mea....nu va mai chinuiti.....va faceti nervi degeaba....e ca si betivul caruia ii spui ca e beat si el nu si nu...sau ca nebunul...io nu sunt nebun....batman....batman....
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 20:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o relatie prea scurta 26 De la: Dor_marunt 1 Iulie 2010 06:15
In situatia de fata ce sa fac mai intai? 102 De la: ellyse83 11 Aprilie 2010 18:31
gelozie, posesivitate sau doar mi se pare 21 De la: r_ioana 15 Noiembrie 2009 20:25
cum sa procedez cu un barbat care are deja o relatie?? 182 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:36
se mai poate reveni 11 De la: luptatoareacurajoasa 26 Mai 2010 19:56
Setari Cookie-uri