"Straina printre straini"

De multe ori ne intrebam ce cautam pe taramuri necunoscute!
Sa fie datorita unor vise,persoane,profesie,datorii...cu totii ne dorim sa plecam din tara oricare ar fi motivul.
Cu toate ca "ROMANIA" are toate sursele pentru a ne oferi posibilitate sa traim ca niste "printi",ceva nu este in regula de trebuie sa ne indepertam pentru a cauta altundeva paine care de multe ori este mult mai amara ca la noi in tara.
teosio
Postat pe 23 Mai 2010 12:10
Teo, nu lucrezi azi?
Ciresica
Postat pe 23 Mai 2010 20:19
De la: teosio, la data 2010-05-23 12:10:05De multe ori ne intrebam ce cautam pe taramuri necunoscute!
Sa fie datorita unor vise,persoane,profesie,datorii...cu totii ne dorim sa plecam din tara oricare ar fi motivul.
Cu toate ca "ROMANIA" are toate sursele pentru a ne oferi posibilitate sa traim ca niste "printi",ceva nu este in regula de trebuie sa ne indepertam pentru a cauta altundeva paine care de multe ori este mult mai amara ca la noi in tara.
Din cauza ca oamenii nu s-au impus la timp...De asta au pierdut controlul si au fost furati si condusi ca o turma de oi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Mai 2010 15:40
oameniinu s-au impusla tymp....ce gluma...si dac se impun ce fac?zi tu luptatoareo'?ca erai buna de parlamentar...ca aia oricum nu stiu ce vorbesc....stii tu vorba aia:pana la Dumnezeu te mananca sfintii...
estela
Postat pe 30 Mai 2010 04:17
e,ca niste printi n-am trai,dar cel putin traim"acasa
estela
Postat pe 30 Mai 2010 04:18
De sase ani simt si eu aceelasi sentiment.De multe ori insa romanii m-au facut sa ma simt mai straina decat strainii...Cand esti printre straini nu prea poti sa-ti alegi prieteni,romani sunt putini si strainii nu te prea accepta,n-au incredere in tine.Acum,dupa sase ani de America,pot sa spun ca am prieteni putini si buni(romani si americani) si mai multe cunostinte...
ancadetroit
Postat pe 30 Mai 2010 14:19
eu n-am simtit niciodata ca apartin unui loc... De fapt, este firesc: am copilarit pe diverse continente. Stau in Romania, teoretic - practic sint angajata in alta parte - si ma plimb de colo-colo fara probleme.
Nu ma deranjeaza sa locuiesc niciunde - poate fi si jungla amazoniana - cit timp am copilul cu mine si sintem ok amindoua.... si il vad pe J... des.
quasaria
Postat pe 30 Mai 2010 14:28
E tare greu de emigrantii care nu se pot rupe de trecut.
Pentru ce au mai emigrat daca le asa de greu departe de amintiri?
Ascultam intr-o zi, prin preajma Craciunului, o emisiune pe TVR International cu citiva cintareti de muzica populara care isi dadeau cu parerea despre cit de trista e viata de emigrant.
Adica pentru un cintaret de muzica populara binenteles ca este, unde sa emigraze ei si sa fie omagionati ca in Ro.? Nicaieri.
Si ii plingeau ei pe saracii romanasi care nu au racituri, cirnaciori, palinca si alte alea de umflat matzul.
Intimplator eu chiar atunci cind era emisiunea aveam si racitura si sarmale si cirnati moldovenesti, pentru ca dragii mei, daca vrei poti sa-ti gatesti oriunde in lumea asta de toate si mai cu seama in USA unde se gasesc magazine romanesti, bulgaresti, unguresti, rusesti you name it!

Deci, daca vezi lucrurile prin prisma unui cintaret de muzica popolara.....este greu sa fi oriunde in lumea asta.
Ciresica
Postat pe 30 Mai 2010 20:22
Ciresica - majoritatea celor care au emigrat, dupa parerea mea, au emigrat pentru BANI. Si banii, oriunde in lumea asta, presupun sacrificii... Te adaptezi, bine, daca nu, la fel de bine: vii inapoi. Question of choice.
quasaria
Postat pe 30 Mai 2010 20:30
De la: estela, la data 2010-05-30 04:17:15 oameniinu s-au impusla tymp....ce gluma...si dac se impun ce fac?zi tu luptatoareo'?ca erai buna de parlamentar...ca aia oricum nu stiu ce vorbesc....stii tu vorba aia:pana la Dumnezeu te mananca sfintii...
Dupa cum va ziceam..Nu inseamna ca daca esti victima,esti si om bun...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Mai 2010 22:16
De la: Ciresica, la data 2010-05-30 20:22:19E tare greu de emigrantii care nu se pot rupe de trecut.
Pentru ce au mai emigrat daca le asa de greu departe de amintiri?
Ascultam intr-o zi, prin preajma Craciunului, o emisiune pe TVR International cu citiva cintareti de muzica populara care isi dadeau cu parerea despre cit de trista e viata de emigrant.
Adica pentru un cintaret de muzica populara binenteles ca este, unde sa emigraze ei si sa fie omagionati ca in Ro.? Nicaieri.
Si ii plingeau ei pe saracii romanasi care nu au racituri, cirnaciori, palinca si alte alea de umflat matzul.
Intimplator eu chiar atunci cind era emisiunea aveam si racitura si sarmale si cirnati moldovenesti, pentru ca dragii mei, daca vrei poti sa-ti gatesti oriunde in lumea asta de toate si mai cu seama in USA unde se gasesc magazine romanesti, bulgaresti, unguresti, rusesti you name it!

Deci, daca vezi lucrurile prin prisma unui cintaret de muzica popolara.....este greu sa fi oriunde in lumea asta.
Ai sunt barbatii care nu se pot dezlipi de mancarea lui masa pt ca ei nu stiu sa gateasca Apoi mie nu imi place mancarea romaneasca..Pt ca se manaca mancare grasa si care pica greu la stomac....Eu prefer legumele,,manacarea usoara...Pt ca sa nu am probleme cu colesterolul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Mai 2010 22:19
binee k nu e strain printre straine
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 22:21
da cu totii ne dorim sa plecam din tara BOCSINITA!!
garbo072285
Postat pe 1 Iunie 2010 20:06
fleurdelis
Postat pe 1 Iunie 2010 20:08
Nu te supara, 285? Despre ce este vorba in propozitia ta?
moniq_
Postat pe 3 Iunie 2010 18:10
Problema e si atunci cind te simti STRAIN in CUPLU.Cind nimic nu se mai leaga,cind nimic nu-si mai gaseste un fagas comun.Chiar nu stiu ce poate fi mai rau. Sa te simti singur ,tu si cu tine intr-o lume care habar nu are macar cum te numesti sau sa te simti singur in doi.
mala
Postat pe 7 Iunie 2010 04:09
Romania,nu mai este tara ospitaliera,cu principii sanatoase si cu oameni culti,cum era din stravechi timpuri.astazi Romania este ,tara hotilor,mafiotilor,o tara vanduta pe nimic ,o tara a nonculturii,o tara in care poporul se scalda in saracie,ma refer la poporul opinca.o tara a lasilor,care in urma asa zisei revolutii,traieste intr-o democratie utopica,care' si-a castigat doar dreptul de a latra',la luna si dreptul de a manifesta impotriva politicienilor corupti,dansand in fata guvernului ,dansul pinguinului.o tara care nu are trecut,pt ca isi omoara pensionarii,prin saracie.o tara care nu mai are prezent ,pt ca ii saraceste si pe cei ce azi inca mai muncesc,gandindu-se disperati ca datorii pe care nu le pot platii si la viitorul tarii,care dispare odata cu tara.generatia tanara romana,ori este inculta,ori pleaca spre tari straine precum pasarile calatoare,sa isi cladeasca un viitor,lipsit de grija zilei urmatoare.
de ce sa plangi ca pleci din Romania,in care bunastarea este conceptul individual,al clasei politice care si-a dat mana cu mafia,cu hotia.de ce sa plangi ca pleci printre straini de saracie,dintr-o tara fara viitor.traieste-ti viata in alta tara,decat sa fii mancat de sacali,in tara ta.dureros este insa ca poporul ROMAN,nu mai este stapan in tara lui si nu se implica,sa isi recastige adevaratele drepturi ,dobandite prin lege.
caasandra
Postat pe 7 Iunie 2010 05:21
Romania,nu mai este tara ospitaliera,cu principii sanatoase si cu oameni culti,cum era din stravechi timpuri.astazi Romania este ,tara hotilor,mafiotilor,o tara vanduta pe nimic ,o tara a nonculturii,o tara in care poporul se scalda in saracie,ma refer la poporul opinca.o tara a lasilor,care in urma asa zisei revolutii,traieste intr-o democratie utopica,care' si-a castigat doar dreptul de a latra',la luna si dreptul de a manifesta impotriva politicienilor corupti,dansand in fata guvernului ,dansul pinguinului.o tara care nu are trecut,pt ca isi omoara pensionarii,prin saracie.o tara care nu mai are prezent ,pt ca ii saraceste si pe cei ce azi inca mai muncesc,gandindu-se disperati ca datorii pe care nu le pot platii si la viitorul tarii,care dispare odata cu tara.generatia tanara romana,ori este inculta,ori pleaca spre tari straine precum pasarile calatoare,sa isi cladeasca un viitor,lipsit de grija zilei urmatoare.
de ce sa plangi ca pleci din Romania,in care bunastarea este conceptul individual,al clasei politice care si-a dat mana cu mafia,cu hotia.de ce sa plangi ca pleci printre straini de saracie,dintr-o tara fara viitor.traieste-ti viata in alta tara,decat sa fii mancat de sacali,in tara ta.dureros este insa ca poporul ROMAN,nu mai este stapan in tara lui si nu se implica,sa isi recastige adevaratele drepturi ,dobandite prin lege.
caasandra
Postat pe 7 Iunie 2010 05:21
DRAGA CASSANDRA AI MARE DREPTATE,SI-MI PARE RAU CA AFIRM ACEST LUCRU,DAR ESTE CRUDUL ADEVAR.EU AM 51 ANI SANT DE PROFESIE ING.ZOOTEHNIST,DAR DACA AS FI FOST MAI TANARA,AS FI PLECAT DIN TARA FARA URMA DE REGRET.NU PUTEAM SA CRED,CA VOM AJUNGE IN ACEASTA SITUATIE DEPLORABILE,ASA CUM AI AFIRMAT,CU OAMENI INCULTI,PUSI IN FUNCTIE,PE CRITERII POLITICE,CARE NU AU HABAR DE LUCRURI ELEMENTARE.REGRETABIL,PE TERMEN EXTREM DE LUNG ESTE FAPTUL,C-AU FOST TOLERATI LA CONDUCERE OAMENI INCOMPETENTI,,CARE AU ADUS ACEASTA TARA IN PRAGUL FALIMENTULUI.ESTE ADEVARAT CA ACEI OAMENI BINE PREGATITI PROFESIONAL.DE VALOARE AU PLECAT DIN TARA UNII POATE CU REGRET,ALTII DIMPOTRIVA RARA PARERE DE RAU.AM VAZUT CA AI DOAR 19 ANI ,DACA AI POSIBILITATEA SA PLECI IN ALTA TARA PTR A TE REALIZA PROFESIONAL S-O FACI RARA RETINERE!!!TE PUP! AI GRIJA DE TINE!!
garbo093392
Postat pe 9 Iunie 2010 10:54
Sunt departe de Romania acum, dar in sufletul meu mi-e dor de tarisoara mea asa cum e ea cu problemele ei,mi-e dor de romanii carora nu le este rusine de un trecut tumultos si prea mare zarva dupa '89.Sunt trista pentru suferinta la care sunt supusi cei batrani si noua generatie si credeti-ma sufar cu ei la randul meu,am fost in tara in Aprilie ,mi-a lasat un gust amar,am vazut satele si oamenii lor parca uitati de timp si spatiu.Nimanui nu-i mai pasa de nimic! Unde e bucuria si daruirea?? Ce-au facut ei din roman? Am plecat cu totii pe afara pentru un trai mai bun si uite cum se duce de rapa tara mea scumpa!
Imi plange sufletul in mine caci imi iubesc tara si oamenii ei...
andreea1290
Postat pe 10 Iunie 2010 17:56
Da, dar iubeste-te mai mult pe tine si ramai acolo! Sau mai bine, ia-ne si pe noi! :(
moniq_
Postat pe 10 Iunie 2010 18:05
Iubita mea, stiu ce simti, acelasi lucru am simtit si eu pt 3 ani..intr-o tara nordica si m-am reintors in romania anul trecut si uite ca anul asta sunt nevoita sa plec din nou...si de aceasta data chiar definitiv..pt ca Romania nu-mi ofera un viitor ..mie si viitoarei mele familii.
Crede-ma, cand m-am intors in tara toata lumea a zis ca-s nebuna..dar eu am vrut sa-i dau o sansa tarii mele sa ma bucur de painea dulce de acsa...ca eram satula de painea amara printre straini.
Si uite-ma din nou nevoita sa plec...nu mi-as fi dorit acest lucru, pt ca acolo eram izolata..prieteni nu iti poti face..nici romani nici nordici...asa este acolo..iar eu sunt o fire ff sociabila si comunicativa..
Iti doresc numai bine, tinem legatura !
melana
Postat pe 11 Iunie 2010 09:58
De la: Ciresica, la data 2010-05-30 20:22:19E tare greu de emigrantii care nu se pot rupe de trecut.
Pentru ce au mai emigrat daca le asa de greu departe de amintiri?
Ascultam intr-o zi, prin preajma Craciunului, o emisiune pe TVR International cu citiva cintareti de muzica populara care isi dadeau cu parerea despre cit de trista e viata de emigrant.
Adica pentru un cintaret de muzica populara binenteles ca este, unde sa emigraze ei si sa fie omagionati ca in Ro.? Nicaieri.
Si ii plingeau ei pe saracii romanasi care nu au racituri, cirnaciori, palinca si alte alea de umflat matzul.
Intimplator eu chiar atunci cind era emisiunea aveam si racitura si sarmale si cirnati moldovenesti, pentru ca dragii mei, daca vrei poti sa-ti gatesti oriunde in lumea asta de toate si mai cu seama in USA unde se gasesc magazine romanesti, bulgaresti, unguresti, rusesti you name it!

Deci, daca vezi lucrurile prin prisma unui cintaret de muzica popolara.....este greu sa fi oriunde in lumea asta.




Ciresica ai dreptate in legatura cu mancarea romaneasca! daca vrei mancare romaneasca, poti sa iti gatesti indiferent unde te afli! si mai sunt si magazinele romanesti, iar in cele rusesti gasesti multe produse similare cu cele romanesti. si eu locuiesc in SUA si am avut la Craciun pe masa sarmale, snitele de porc, chiftele, salata de boeuf, de vinete, etc. pt. ca mi-am facut si nu am dus dorul unui Craciun sarbatorit in Romania. Sunt aici de 1 an si chiar daca nu am cine stie ce prieteni, mi-e bine cu sotul si bebelusul meu, mai mult nici nu imi doresc. cu prietenii si parintii vorbesc pe yahoo messenger sau skype, asa ca tare dor de ei nu mi-e, deci nu gasesc niciun motiv intemeiat sa mai vizitez Romania. si daca e, mai bine ma viziteaza parintii aici decat sa ma pun pe drumuri cu copil mic si departe de sot! cand vad situatia din Romania mi se face pielea de gaina, tot mai rau se strica tara, pacat de ea, ca era o tara frumoasa...
olteana26
Postat pe 15 Iunie 2010 22:54
fleurdelis
Postat pe 16 Iunie 2010 18:48
De la: teosio, la data 2010-05-23 12:10:05De multe ori ne intrebam ce cautam pe taramuri necunoscute!
Sa fie datorita unor vise,persoane,profesie,datorii...cu totii ne dorim sa plecam din tara oricare ar fi motivul.
Cu toate ca "ROMANIA" are toate sursele pentru a ne oferi posibilitate sa traim ca niste "printi",ceva nu este in regula de trebuie sa ne indepertam pentru a cauta altundeva paine care de multe ori este mult mai amara ca la noi in tara.


Eu mai intai mi-am raspuns si abia apoi m-am intrebat.
Dramatica emigrarea, dramatica si ramanerea. Daca te simti strain in alta parte, fii sigur ca te-ai simtit strain in propria tara, printre ai tai. Altfel nu plecai. Nu mereu motivatia e banul!
Dar sunt si romani fericiti in tara si sunt si emigrati senini, impacati.
Luna_in_capricorn
Postat pe 16 August 2010 18:50
da daca noi in TARA noastra aici am ajuns NISTE STRAINI IN NOAPTEA ACESTUI SECOL!
garbo072285
Postat pe 18 August 2010 11:31
asta e adanca rau de tot.

Dati-mi AG-ul sa mi-l pun la tampla.
anakin
Postat pe 18 August 2010 11:32
cum sa fie adanca, mai? ca se termina brusc!
poate ne lamureste si pe noi tanti asta cum sta treaba cu noaptea secolului
zambila
Postat pe 18 August 2010 11:43
Ba-i adanca. Ca daca strigi se aude si ecoul.
Doara
Postat pe 18 August 2010 14:38
Mama Natura nu inceteaza sa ne uimeasca. In preumblarile mele prin lumea virtuala, printre multe altele, am dat si peste niste locuri de pe planeta noastra cat se poate de spectaculoase, care, pe mine una, m-au lasat paf.
(scoateti eventualele spatii libere ce pot aparea in link):

http://www.verze.ro/Filozofari/Ce-se-mai-intampla-in-lume/10-locuri-spectaculoase-partea-ii.html
happy_clover
Postat pe 4 Octombrie 2010 11:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Targ de produse naturale si/sau bio la GALERIA MALL , Buzau 4 De la: Thor_again 23 Aprilie 2011 11:03
CE STIM DESPRE FORMELE DE PSIHOTERAPIE: 10 MAI 2011. 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 22 Aprilie 2011 14:51
parlamentul face legi pentru internet! 136 De la: eu_geminy 1 Septembrie 2010 00:04
eutanasierea animalutelor 2 De la: scrichy 7 Mai 2010 12:26
sunt o dragobetica-Alexandra-La multi ani! 6 De la: Alexxandra 21 Februarie 2010 13:54
Setari Cookie-uri