LUAM UN MIC DEJUN COMPLET SI SANATOS?

Voiam sa va povestesc despre simplitatea dietei mediteraniene la ea acasa.Venind acum trei ani in Spania credeam ca nu voi prefera niciodata in materie culinara altceva decat traditionalele noastre bunatati.In mare parte a ramas asa,desi le-am adaptat la ce se gaseste pe aici.Continuam sa mancam mamaliguta desi cu branza pentru paste(e mai apropiata de gust de cea sarata de oaie),sau continui facand sarmale,piftie sau ardei umpluti.Dar as fi ipocrita daca as zice ca nu-mi place mancarea de aici.Prin natura muncii mele a trebuit sa probez si sa invat gusturile de aici,si...m-am indragostit de unele dintre ele.Ca sa revin la subiect,mancarea de aici o vad mai simpla ,gusturile mai bine definite.Un mic dejun ce nu l-as schimba pentru nimic in lume?paine rumanita cu ulei de masline deasupra si un pic de sare.Sau
rosii date pe razatoare,amestecate cu ulei de masline,sare,pe paine rumenita,calduta,alaturi de nelipsita mea cafea.Ce poate fi mai bun pe lumea asta pentru a incepe bine ziua?A,daca painea este integrala,combinatia de arome,este divina(abia astept sa vina dimineata-mi-am facut singura pofta)
liliana05
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
colagenul marin,alternativa naturala a implantului cu botox 1 De la: darius1973 2 Martie 2009 05:53
FRUCTEEEEEEEEE 17 De la: marinushmichael 22 Iulie 2009 15:57
merita incercat!!!! 0 De la: 8 Ianuarie 2012 21:45
Amandine de post 1 De la: gabrielacires 5 Decembrie 2009 10:40
Cura de grau incoltit 7 De la: EVYSMID 16 Aprilie 2010 23:37
Setari Cookie-uri