tot pentru clatite

folositi in loc de apa de la robinet ,apa minerala(de preferinta borsec)si adaugati 2 plicuri de zahar vanilinat.
vor fi atat de bune................
pofta buna
anca_ciurtin
Postat pe 5 Iulie 2009 10:49
Eu nu sunt o bucatareasa pt ca o am pe mami
dar cand fac clatite nu pun zahar pt ca atunci cand pun pliculete de zahar vanilinat se lipesc in tigaie.

Apa minerala o folosesc si eu.
michelle_venus_21
Postat pe 26 Iulie 2009 10:46
eu pun un praf de sare, nu de zahar in compozitie. pentru ca se pot face si cu ciuperci sau sarate in orice caz. optiunea de zahar e adaugata cu dulceata sau nutella.

Postat pe 26 Iulie 2009 10:51
vreti sa faceti niste clatite super?
luati reteta de la chef!
Faina(cca 0,750kg), un praf de sare, 1 plic zahar vanilinat(chestia cu lipitul in tigaie e vrajeala), lapte(cca 100ml), apa minerala(oricare, sunt la fel, dar apa minerala carbogazoasa face clatitele mai pufoase!), 2 oua, coaja de lamaie rasa(tinuta ceva timp in cogniac), esenta de : rom sau vanilie sau migdale sau ce va place voua mai mult, nu conteaza decat sa va placa.Toate ingredientele se amesteca bine , pana nu mai sunt conglomerate iar apoi se baga vasul la frigider pt cc25- 30 min! asta e secretul ca sa nu se lipeasca clatitele de tigaie.
Folositi o tigaie(sau mai multe depinde de indemanarea voastra)(eu folosesc de obicei 2 sau 3, in functie de cate clatite trebuie sa fac si cati pofticiosi vor devora superbele clatite!)de teflon pe care picurati un strop de ulei o data la 3 sau 4 clatite facute in acea tigaie. Le puteti umple cu orice doriti voi, asta e alta reteta, sau retete, daca le doriti contactati-ma si vi le voi da! sa aveti pofta!
florinaaron
Postat pe 26 Iulie 2009 16:50
eu nu pun apa minerala, ci lapte pentru ca mi se par mai gustoase cu lapte, pun un litru de lapte, 2 oua si o fiola de vanilie si faina cat cuprinde pana se face o compozitie un pic mai moale ca smantana.
andreeastancila
Postat pe 26 Iulie 2009 19:39
Uleiul este secretul intr-o compozitie.Intr-un vas pun cam 500g faina si torn lapte peste amestecand pana se obtine o pasta(aluat),apoi adaug 2 oua,iar amestec apoi pun 1 lingura de zahar si un pic de sare,amestec pana se omogenizeaza tot.Adaug cam 5 linguri de ulei si iar amestec.Apoi pun apa minerala pana se mai subtiaza compozitia,dar nu foarte mult.Incing tigaia de teflon si pun un strop de ulei la prima clatita,dupa care nu mai e nevoie.spor si sa aveti pofta
hirondele0
Postat pe 26 Iulie 2009 19:49
Nu pun zahar deloc pentru ca le fac si cu umpluturi sarate. Totdeauna raman si atunci le pun niste branza, sunca, ce am prin casa si le dau putin la cuptor.
akrep
Postat pe 26 Iulie 2009 21:03
da si uleiul se pune in compozitie, nu in tigaie. si lapte in loc de apa minerala, nu trebuie sa fie "pufoase". sunt clatite, trebuie sa iasa subtiri. depinde de gust, unora le plac lucrurile complicate cu arome, etc. eu cred ca simplitatea da gustul cel mai bun.

Postat pe 26 Iulie 2009 22:00
mie imi place sa le mananc asa, fara dulceata sau alta umplutura
ameliemelo
Postat pe 26 Iulie 2009 23:34
De la: florinaaron, la data 2009-07-26 16:50:37vreti sa faceti niste clatite super?
luati reteta de la chef!
Faina(cca 0,750kg), un praf de sare, 1 plic zahar vanilinat(chestia cu lipitul in tigaie e vrajeala), lapte(cca 100ml), apa minerala(oricare, sunt la fel, dar apa minerala carbogazoasa face clatitele mai pufoase!), 2 oua, coaja de lamaie rasa(tinuta ceva timp in cogniac), esenta de : rom sau vanilie sau migdale sau ce va place voua mai mult, nu conteaza decat sa va placa.Toate ingredientele se amesteca bine , pana nu mai sunt conglomerate iar apoi se baga vasul la frigider pt cc25- 30 min! asta e secretul ca sa nu se lipeasca clatitele de tigaie.
Folositi o tigaie(sau mai multe depinde de indemanarea voastra)(eu folosesc de obicei 2 sau 3, in functie de cate clatite trebuie sa fac si cati pofticiosi vor devora superbele clatite!)de teflon pe care picurati un strop de ulei o data la 3 sau 4 clatite facute in acea tigaie. Le puteti umple cu orice doriti voi, asta e alta reteta, sau retete, daca le doriti contactati-ma si vi le voi da! sa aveti pofta!
oldspice
Postat pe 27 Iulie 2009 16:20
cita apa minerala?
oldspice
Postat pe 27 Iulie 2009 16:25
De la: oldspice_cva, la data 2009-07-27 16:25:37cita apa minerala?


Pui apa minerala , pana devine compozitia fluida, cu , cat este mai subtire cu atat ies clatitele subtiri.
Daca aveti tigaie de teflon, de ce va trebuie ulei?,mai ales ca, pui ulei in compozitie?. Eu am o tigae care a fost cu teflon(nu mai are demult asa ceva),pun putin ulei in compozitie(nu neaparat cu masura), si nu sau lipit niciodata.In compozitie nu se pun multe arome, cel putin vanilie si atat.Doara nu faceti cozonac. Arome amestecate+ dulceata sau ce umplutura puneti, iese un fel de .orice numai clatita nu.
dorina27
Postat pe 26 Noiembrie 2009 08:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
GOGOSARI IN OTET SAU PASTA DE GOGOSARI 3 De la: delly001772 6 Septembrie 2009 17:57
alimentatie sanatoasa 19 De la: Aemulus 17 Martie 2010 17:50
sanatos,gustos,natural si livrat la domiciliu! 1 De la: karelia123 5 Iunie 2009 12:53
varza a la Cluj... 4 De la: garbo000743 11 Septembrie 2009 21:45
ciorba de cartofi - special cu tarhon 2 De la: maxim62ro 20 Noiembrie 2009 05:55
Setari Cookie-uri