|
Prajitura cu bulion este atat de delicioasa incat pare mai mult o prajitura festiva decat una de post. Prajitura cu bulion este pufoasa si se topeste pur si simplu in gura. Economicoasa, usoara si delicioasa aceasta prajitura cu bulion este pe gustul tuturor si binevenita oricand. Ingrediente 2 linguri de ulei 2 linguri de zahar 2 linguri de bulion 14 linguri faina 1 lingurita bicarbonat stins cu zeama de lamaie sau otet Sirop 2 cani cu zahar 2 cani cu apa Crema nuci macinate si gem Mod de preparare Se framanta toate ingredientele, se imparte aluatul in 3 parti si se coc 3 foi pe fundul tavii, tapetata in prealabil cu faina; Din 2 cani de zahar si 2 cani apa se face un sirop mai gros cu care se insiropeaza cele 3 foi; Se face o crema din gem amestecat cu nuci macinate si se umplu foile. |
||
|
mimizami Postat pe 3 Iulie 2009 19:02 |
||
|---|---|---|
| Interesanta reteta si binevenita o am si eu dar cu alta crema,am sa o fac daca trece un pic caldura asta sufocanta ca nu am curaj sa stau acum in fata cuptorului.Astept sa postezi si alte retete bune si ieftine. | ||
|
ioana_50 Postat pe 24 Iulie 2009 15:32 |
||
| CUM POTI AMESTECA 14 LINGURI DE FAINA CU DOAR 2 LINGURI DE LICHID -ULEI SI 2 LING BULION CARE NU E TOCMAI LICHID, CRED CA AI UITAT CEVA-APA POATE | ||
|
|
||
|
delly000804 Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:12 |
||
De la: mimizami, la data 2009-07-03 19:02:20Prajitura cu bulion este atat de delicioasa incat pare mai mult o prajitura festiva decat una de post. Prajitura cu bulion este pufoasa si se topeste pur si simplu in gura. Economicoasa, usoara si delicioasa aceasta prajitura cu bulion este pe gustul tuturor si binevenita oricand. |
||
|
arad_delly Postat pe 21 Noiembrie 2009 18:02 |
||
10 linguri bulion,10 ling. zahar,10ling ulei,una lingurita bicarbonat si faina cat cuprinde.Se framanta 3 foi.CREMA:se fierbe jumate litru de lapte cu 250gr.zahar iar gris cat cuprinde se lasa la racit si se adauga 200gr de rama UNIREA.POFTA BUNA
|
||
|
arad_delly Postat pe 21 Noiembrie 2009 18:08 |
||
De la: arad, la data 2009-11-21 18:08:4810 linguri bulion,10 ling. zahar,10ling ulei,una lingurita bicarbonat si faina cat cuprinde.Se framanta 3 foi.CREMA:se fierbe jumate litru de lapte cu 250gr.zahar iar gris cat cuprinde se lasa la racit si se adauga 200gr de rama UNIREA.POFTA BUNA Pai, dar nu e de post! |
||
|
elaine Postat pe 28 Noiembrie 2009 21:38 |
||
La prajitura cu bulion poti pune la foi si alta crema daca vrei
|
||
|
arad_delly Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:22 |
||
| Subiect | Mesaje | Ultimul Mesaj |
|---|---|---|
| ????? | 1 | De la: frentzya 15 Noiembrie 2009 17:59 |
| despre oua,,,,,oua de gaina,rata,prepelita,strut,,, | 28 | De la: floryyyy_delly 14 Septembrie 2010 13:50 |
| bunnnnnnnnnnnnn........... | 0 | De la: 14 Martie 2010 11:52 |
|
|
||
| Tzatziki ca la mama lui... | 13 | De la: gilbertosgilbert 11 Martie 2010 23:13 |
| Bolnavii de cancer - retete | 1 | De la: Jasmine 11 Ianuarie 2010 16:25 |
România pierde 1 din 6 tineri din sistem. Piața muncii achită nota de plată
22 de defibrilatoare publice în 18 orașe. Un trecător poate salva o viață în primele 3 minute dupa un stop cardiac
Sâmbătă, 16 mai, Bikers For Humanity vă invită la acțiunea anuală de donare de sânge!
McHappy Day 2026®: fapte bune care țin familiile împreună