| ESTE O PRAJITURA USOARA SI IEFTINA,ESTE DE POST,, | ||
|
floryyyy_delly Postat pe 14 Aprilie 2009 21:06 |
||
|---|---|---|
| CANTITATILE DE LA RETETA ,,PRAJITURA CU BULION ,LE PUTETI DUBLA S-AU TRIPLA IN FUNCTIE DE CANTITATEA DORITA,, | ||
|
floryyyy_delly Postat pe 14 Aprilie 2009 21:16 |
||
| Cum se face prajitura cu bulion,pt ca am mincat cand eram copil si mi-a placut. | ||
|
|
||
|
alexa95 Postat pe 3 Iulie 2009 08:10 |
||
|
alexa, eu asa ceva aveam:10 linguri de ulei, 10 linguri de zahar, 10 linguri de bulion,1 lingurita de praf de copt,faina cat cuprinde. Uleiul, zaharul, bulionul se amesteca, se adauga faina amestecata cu praful de copt. Se coc 4 foi .apoi umpleam foile asa: una cu gem caise , alta cu o crema facuta din gris cu lapte si ceva unt...nu mai sunt asa sigura cum se facea cremuta asta dar era tare bunicica , nu ziceai ca e din gris. daca astepti doua , trei zile iti fac rost de reteta intreaga de la colegele mele . eu nu o mai am. se facea f des inainte din cauza lipsei de oua.reteta asta nu pretindea oua. |
||
|
lauracris Postat pe 3 Iulie 2009 10:51 |
||
Crema se face din 1/2 litri lapte, o cescuta (ca de ceai)de gris, 6-8 linguri de zahar. Se pune laptele pe foc si se prepara un gris dens din ingredientele de mai sus. Se ia de pe foc si se amesteca cu zeama de la o lamaie si coaja de la lamaie. Intre timp se mai raceste si compozitia se amesteca cu unpachet de unt. Restul retetei este cum l-ai spus. Prajitura e mai buna daca se lasa de pe o zi pe alta. Pofta buna. Imi pare bine ca mi-ai amintit de ea, s-o mai fac si eu.
|
||
|
mrntoma Postat pe 3 Iulie 2009 15:07 |
||
asa e , asa e ! mersi :) ! ai dreptate o s-o fac si eu ..poate chiar week-end -ul asta !
|
||
|
lauracris Postat pe 3 Iulie 2009 18:17 |
||
| prajitura cu bulion o faceam pe vremea lu "RAPOSATU"fiiei tarana usoara da era tare buna bine ca ati amintit de ea ca cu am facuto demult si acum cu criza asta se preteaza perfect in peisaj. | ||
|
ioana_50 Postat pe 17 Iulie 2009 13:05 |
||
| Iti multumesc,dar imi aduc aminte ca nu era cu crema ,era cava de genu cum e checul. | ||
|
alexa95 Postat pe 18 Septembrie 2009 09:21 |
||
| Subiect | Mesaje | Ultimul Mesaj |
|---|---|---|
| Cartofi steak | 2 | De la: Aemulus 13 Martie 2010 07:08 |
| VARZA MURAT PREA SARATA !..PLS HELP !....-HELP !..AJUTOOR ! | 2 | De la: Grazzia 26 Ianuarie 2010 15:56 |
| Mancaruri cu vinete | 14 | De la: DRAKUSOR 12 Noiembrie 2009 13:46 |
|
|
||
| PRAJITURA ZIUA SI NOAPTEA,, | 1 | De la: floryyyy 14 Aprilie 2009 21:34 |
| reteta de dulceata. | 8 | De la: garbo115475 31 Ianuarie 2010 19:36 |
România pierde 1 din 6 tineri din sistem. Piața muncii achită nota de plată
22 de defibrilatoare publice în 18 orașe. Un trecător poate salva o viață în primele 3 minute dupa un stop cardiac
Sâmbătă, 16 mai, Bikers For Humanity vă invită la acțiunea anuală de donare de sânge!
McHappy Day 2026®: fapte bune care țin familiile împreună