Gogosari in sos

4 kg gogosari cruzi curatati si taiati felii potrivite ,250 g apa,250 g ulei.250 g otet,250 g zahar,4 linguri mari cu mustar ,400 g bulion,2 linguri mari sare pt muraturi boabe piper ,foi dafin .Se amesteca toate si se face un sos care se fierbe 30 minute amestecand des.Se adauga apoi gogosarii si se amesteca cu sosul continuand fierberea pana se ridica sosul deasupra .Se pune in borcane si se mai pot fierbe putin. Pofta buna
marinela_diana
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:45
De la: marinela_diana, la data 2008-09-11 19:45:144 kg gogosari cruzi curatati si taiati felii potrivite ,250 g apa,250 g ulei.250 g otet,250 g zahar,4 linguri mari cu mustar ,400 g bulion,2 linguri mari sare pt muraturi boabe piper ,foi dafin .Se amesteca toate si se face un sos care se fierbe 30 minute amestecand des.Se adauga apoi gogosarii si se amesteca cu sosul continuand fierberea pana se ridica sosul deasupra .Se pune in borcane si se mai pot fierbe putin. Pofta buna
Misa73
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:41
Sunt un fraier, am apasat aiurea pe butoane!

Repet mesajul:

Reteta e beton . Ca baza o folosesc si eu. Dar daca imi este ingaduit, am niste recomandari:
- pentru a compensa aciditatea otetului, sucului de rosii sau bulionului si a mustarului, adaug bucati de ananas si/sau boabe de struguri fara samburi, din cei pentru stafide (Sultanina);
- adaug boabe de mustar la fiert, face sosul putin mai picant;
- daca stiu ca sosul va fi servit la carne de vita sau pui adaug la fiert boabe de coriandru si/sau frunze de salvie;
- daca e porc enibahar si ardei iute uscat;
- daca e oaie(capra) sau iepure ramurele sau ace de rozmarin;
- merge si la la o salata de fasole boabe fiarta sau la o portie de cartofi ( preparati in aproape toate felurile) cu crengute de tarhon.
Iertare pentru indrazneala de a da recomandari, dar sunt din experienta. Incearca si nu vei regreta.
Misa73
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:58
Ai dreptate ,am sa incerc si eu ,mersi
marinela_diana
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:36
gogosarii sunt buni si copti,se coc se pun in borcan cu otet ca si celalti si sterilizeaza ptr iarna sunt buni
floryyyy_delly
Postat pe 12 Februarie 2009 12:34
Buna Floryyyy....
Ai postat un comentariu legat de gogosarii copti pusi la otet si conservati pt iarna. Te rog sa-mi trimiti si mie reteta . As vrea sa pun ardei kapia in loc de gogosari, insa cred ca reteta sosului este aceeasi. Punem in borcan cu tot cu cotor sau cureti semintele?

Si acum pentru iarna: 5 kg de ardei kapia (merge si cu gogosari, dar sunt mai aposi)0.500 kg ulei, 1.5 l suc de rosii din comert 4 linguri sare grunjoasa.
In vas cam de 10 litri - pui uleiul in vas pe foc, adaugi ardeii taiati fideluta, pui capacul si lasi pana de inmoaie ardeiul (devine elastic, il simti la lingura. Adaugi sucul de rosii si sarea, lasi sa fiarba incet pana scade cam de 2 degete. Pui in borcane de 800 gr (cam 9 borcane)si le acoperi cu o patura ca sa se raceasca incet. Foarte bun pt orice fel 2, pt. piza, si pt ce mai vrei tu.Sunt suficiente 2-3 linguri din acesti ardei si ai un gust deosebit la mancare...iar la sosol de piza este super.

Postat pe 14 Aprilie 2009 09:38
eu pun si ardei capia si gras si gogosari in aceeasi compozitie ca pe gogosari in otet,,secretul este ca acestia sa fie fierti in bain marin ,sterilizati,si sa nu rasufle deloc,,o zi buna,daca m-ai e ceva si nu intelegi,cu placere iti spun,,
floryyyy_delly
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:46
500 kg ulei-e cam mult,poate 500 ml

Postat pe 8 Mai 2009 10:18
daca te uiti mai atent vei observa ca a scris f bine si anume 0,500kg ulei,care inseamna de fapt 500g.Si mai corect era in litri.
miki_robc
Postat pe 8 Mai 2009 21:35
BRAVO NENE!!!! Esti tare! Mai ales ca esti barbat.
elenaneagu28
Postat pe 31 Iulie 2009 08:08
Voi ma faceti sa salivez. Nu stiam reteta, dar cu siguranta trebuie sa fie buna. O voi prepara si o sa va invit sa gustati !
delly000253
Postat pe 13 August 2009 16:11
salut am si eu o reteta super ptr gogosari 5kg gogosari.300mlotet 400gr zahar 2 linguri sare.piper,foi de dafin.se taie gogosarii dupa preferinta si se pun intr-un vas.peste ei se pun cantitatile de mai sus si se amesteca din cand in cand.se lasa in vas pana a doua zi pentru a-si lasa zeama.se pun in borcane cu zeama pe care au lasat-o.este o reteta f buna
kato
Postat pe 7 Septembrie 2009 08:48
Super tare reteta, am incercat-o si eu acum vreo 2 ani si mai am si in ziua de azi un borcan.Si nici nu necesita tempratura scazuta de pastrare.
delly001479
Postat pe 9 Septembrie 2009 22:03
Oare cum va fi daca la ultima reteta de gogosari la otet pun si buchetele de conopida?
Am auzit si eu la o vecina,insa un pic altfel:se taie gogosarii si se pun in borcan cu concavitatea in sus,iar in fiecare se presara cate o l-ta de zahar si un pic de sare si tot asa randuri-randuri pana se umple borcanul,se lasa pana a doua zi sa lase zeama si apoi se completeaza borcanele cu otet din vin,mirodenii:dafin+piper+telina etc si se intorc cu capacul in jos ca sa se patrunda zeama in toate straturile,dupa care se revine la pozitia initiala.Cica sunt f buni,asa ca se poate bea si zeama.
Spor la conservarit si astept un raspuns.
miki_robc
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:22
as vrea sa pregatesc pt iarna ardei capia copti,cu otet,in borcane dar nu stiu exact reteta.ma poate ajuta cineva?
nicoll_delly
Postat pe 19 Septembrie 2009 18:55
Pune ardeii copti in borcane cu tot cu zeama pe care o lasa ei,pune capacele si sterilizeaza-le in cuptor pe gratar iar sub ele pune tava cu apa.Le lasi pana apa se evapora din tava,dupa ce clocoteste.Le lasi in cuptor pana a doua zi si apoi in camara.Desfaci iarna si faci salata cu otet.Pofta buna!Apropo eu asa pun si vinetele coapte,insa pe acestea le scurg inainte de zeama aceea iute,apoi le asez in borcane si le sterilizez.Cand desfac miros frumos de parca atunci le-am copt.
miki_robc
Postat pe 20 Septembrie 2009 22:02
aceasta reteta este adaugata de mine in urma cu vreo 2 ani.
nu stiu cum se face ca ,romanii dau copi -paste si isi arondeaza lor dreptul de autor.
dar ce sai faci,aste e.
ce sa spun despre reteta ca am colectato de la o colega de munca originara din moldova,ea mi-a recomandat-o.pofta mare la toti cititorii.
val3rica
Postat pe 27 Noiembrie 2009 11:17
scria 0,500 kg ulei
cathy_d21
Postat pe 21 Aprilie 2010 16:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urzicile si stevia,,, 4 De la: garbo115475 11 Decembrie 2009 10:24
vreau retete dietetice 43 De la: miryam 3 Martie 2010 09:10
Retete_pentru_masina_de _paine 37 De la: Alecu 10 Aprilie 2010 21:10
sucuri naturale 3 De la: mirabela_moraru 21 Ianuarie 2010 12:30
fructe de mare 7 De la: valibilic 3 Iunie 2010 11:11
Setari Cookie-uri