cat de buna e cola pentru sanatate?

Eu personal mor de stomac dupa ce beau cola.am gasit un articol interesant

1. Indulcitori. Zaharul din bauturile carbogazoase creste posibilitatea aparitiei cariilor dentare. Bauturile fara zahar, care contin indulcitori artificiali de tip zaharina sau aspartam, au efecte secundare nedorite asupra anumitor persoane. Zaharul este si o sursa importanta de calorii (cam 250 de calorii/ pahar de bautura carbogazoasa). 2. Cafeina. Acest component specific al bauturilor cola este un diuretic dar creste tensiunea arteriala. Unele studii au demonstrat ca ar interveni in aparitia artritei reumatoide. E Cola sanatoasa?3. Acidul fosforic. Aceasta substanta este folosita doar in bauturile cola care sunt foarte acidulate comparativ cu alte bauturi racoritoare. Acesta poate duce la distrugerea smaltului din dinti. Fosfatii in general reprezinta o problema nutritionala daca sunt ingerati in cantitati mai mari decat calciu. Acest aport suplimentar duce la decalcificare osoasa si accelerarea osteoporozei. Iata unele recomandari bazate pe cele prezentate mai sus: -bauturile racoritoare si cafeaua ar trebui consumate cu moderatie (mai putin de 4 pahare pe zi). -daca prezentati risc de osteoporoza evitati bauturile care contin acid fosforic (de exemplu cola). -consumand formele light, hipocalorice, reduceti pe zi aportul caloric cu peste 1000 de calorii si preveniti aparitia cariilor dentare.

Postat pe 11 August 2008 13:32
Dar atunci de ce bei daca vezi ca te doare stomacul dupa aceea???
Gaby211081
Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:40
Pe aici am mai spus si eu despre Coca Cola dar degeaba si ce sa te faci ca e asa de cautata!dar fiecare poate face experimente acasa si sa vada ce actiune are asa ca dati o tura pe google si vedeti ca va face COCA COLA si la ce se foloseste in America o fi buna la gust dar mai departe??????????????????macar copii nostri sa-i ferim de efectele nocive ale acestui suc se pot bea si alte sucuri NATURLE !
florinelciucar
Postat pe 7 Noiembrie 2008 20:23
O prietena de a mea a ars o cratita in interior.A fiert-o cu axion,cu numai stiu ce si i-a zis o femeie sa o fiarba cu cola ,si asa a facut.a ramas surprinsa cand a vazut :cratita era perfect curata asa ca poate fi folosita si pe post de detergent.
lusica
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:03
De la: Ruxi34, la data 2008-08-11 13:32:29Eu personal mor de stomac dupa ce beau cola.am gasit un articol interesant

1. Indulcitori. Zaharul din bauturile carbogazoase creste posibilitatea aparitiei cariilor dentare. Bauturile fara zahar, care contin indulcitori artificiali de tip zaharina sau aspartam, au efecte secundare nedorite asupra anumitor persoane. Zaharul este si o sursa importanta de calorii (cam 250 de calorii/ pahar de bautura carbogazoasa). 2. Cafeina. Acest component specific al bauturilor cola este un diuretic dar creste tensiunea arteriala. Unele studii au demonstrat ca ar interveni in aparitia artritei reumatoide. E Cola sanatoasa?3. Acidul fosforic. Aceasta substanta este folosita doar in bauturile cola care sunt foarte acidulate comparativ cu alte bauturi racoritoare. Acesta poate duce la distrugerea smaltului din dinti. Fosfatii in general reprezinta o problema nutritionala daca sunt ingerati in cantitati mai mari decat calciu. Acest aport suplimentar duce la decalcificare osoasa si accelerarea osteoporozei. Iata unele recomandari bazate pe cele prezentate mai sus: -bauturile racoritoare si cafeaua ar trebui consumate cu moderatie (mai putin de 4 pahare pe zi). -daca prezentati risc de osteoporoza evitati bauturile care contin acid fosforic (de exemplu cola). -consumand formele light, hipocalorice, reduceti pe zi aportul caloric cu peste 1000 de calorii si preveniti aparitia cariilor dentare.
annad_delly
Postat pe 16 Noiembrie 2008 02:45
Buna , adevarul este ca e foarte daunatoare sanatatii . eu de cite ori beau seara coca-cola,imi transform noaptea intr-un cosmar , scuzati-mi expresia(trebuie sa dau afara, tot) intrebare : De ce , oare?
bonzay3
Postat pe 25 Noiembrie 2008 19:46
nu e buna deloc pentru sanatate. am renuntat sa mai beau pentru ca imi dadea o stare de agitatie si dureri de stomac.cea mai buna este apa plata
issa25
Postat pe 2 Decembrie 2008 11:53
nu cred ca e bun,cola,eu nu folosesc!
floryyyy_delly
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:31
Se poate folosi pt. a desface suruburile ruginite,pt. curatat rugina,pt. spalat wc.-ul il albeste,pt. a te spala pe maini de vaselina eu am probat astea toate si asa este,mai nou am vazut ca cineva a folosit sa curete o cratita arsa am folosit si eu are dreptate. Am avut o tava arsa si sa facut super cu cola.Pt. mine e buna ca solutie de curatat cred ca asa curata si stomacurile dar in timp mai indelungat.
florinelciucar
Postat pe 31 Ianuarie 2009 18:01
Eu nu mai consum cola de cand un prieten care lucreaza la fabrica coca cola din Timisoara mi-a spus sa fac un experiment simplu:"am pus intr-un pahar o bucata de ficat de pui si apoi am pus cola in pahar peste ficat,iar peste cateva ore am observat cum bucata de ficat a fost facuta pasta in pahar de la cola".Nu recomand la nimeni sa consume cola.
justyn_coco
Postat pe 12 Februarie 2009 08:19
In primul rand. mi se pare gresit titlul, mai corect era "Cat este cola de daunatoare sanatii? " Cu siguranta are numai efecte negative asupra organismului. Sotul meu consuma zilnic cola si s-a imbolnavit de esofagita. In momentul in care a fost la medic, acesta l-a intrebat daca "le are cu spritu'" , el care nu bea alcool, din pacate s-a imbolnavit de la cola. Eu una nu cumpar niciodata si evit cat pot daca mi se ofera in cate-o vizita.
zuzy
Postat pe 12 Februarie 2009 09:06
Apropo de experimente, a fost o emisiune MythBusters in care au testat tot felul de mituri legate de cola. Interesant de vazut. Nu s-au confirmat decat putine.
cristina_capaciurea
Postat pe 12 Februarie 2009 09:37
Pentru degresarea pieselor auto si nu numai, pt. curatirea mainilor, folositi Coca Cola.
vvnegulescu
Postat pe 12 Februarie 2009 09:44
Nu e buna.eu nu pot s-o beau.prefer apa plata .Nu inteleg de ce ,protectia consumatorului, nu interzice vanzarea pe piata a acestui produs.
garbo115475
Postat pe 12 Februarie 2009 11:46
Buna ma numesc Mihaela si am renuntat la cola de 3 saptamani am avut probleme cu stomacul si fierea de la ea este nociva si devii si dependent .Mie mi-a fost ffffff greu sa ma las simteam nevoia sa beau ceva tot timpul renuntati si voi si tresmiteti mai departe acest mesaj
maiki
Postat pe 12 Februarie 2009 12:14
De ce nu intervine protectia consumatorului? Pentru ca de pe urma Coca-Cola nu pierde un singur om, sau zece oameni bani multi, foarte multi, ar fi o gaura mare de tot in bugetul unora ... daca intelegeti ce spun! Asta e realitatea, atata timp cat exista cerere, iar cererea e foarte mare la nivel mondial ... exista si oferta indiferent de consecinte! Rezolvarea e simpla ... nu mai cumparati daca ati auzit atatea pareri! O zi frumoasa tuturor si consumati ceaiuri si apa (dar nu de la robinet ca e prea bogata in rugina!)!!!
JuSt_LaViNiA
Postat pe 12 Februarie 2009 12:21
mmm...... buna!!!!

Postat pe 12 Februarie 2009 16:54
precum sarea in bucate
gigibrbr
Postat pe 12 Februarie 2009 19:34
Hai sa fac pe "Gica contra"... De ceva vreme (3 saptamani) beau numai Coca Cola si Pepsi.Inca nu am sesizat nicio problema la organism.
trif1525
Postat pe 12 Februarie 2009 21:23
Intradevar NU e BUNA.Am si eu o intrebare stii pe cinava care a fost de curand in Portugalia daca trebuie pasaport??????
costina_delly
Postat pe 13 Februarie 2009 14:04
Portugalia face parte din comunitate, deci nu necesita pasaport.
zuzy
Postat pe 13 Februarie 2009 15:42
De la: trif1525, la data 2009-02-12 21:23:36 Hai sa fac pe "Gica contra"... De ceva vreme (3 saptamani) beau numai Coca Cola si Pepsi.Inca nu am sesizat nicio problema la organism.


Cu atat mai bine pentru tine Continua tot asa, dar sa ne tii si pe noi la curent peste cativa ani.
zuzy
Postat pe 13 Februarie 2009 15:43
De la: trif1525, la data 2009-02-12 21:23:36 Hai sa fac pe "Gica contra"... De ceva vreme (3 saptamani) beau numai Coca Cola si Pepsi.Inca nu am sesizat nicio problema la organism.
MAI BEA INCA 5-6 LUNI SI APOI MERGI SI FA UN ECOGRAF
gigibrbr
Postat pe 13 Februarie 2009 17:56
Nu cred ca este nevoie de ani sa-si dea seama cat de nociva este cola
lenus05
Postat pe 25 Februarie 2009 09:45
eu beau cola cite 2 litri pe zi de ani de zile si nu am nimic depinde si de orgasnim mi-am facut si ecografie si sunt ok. Am 40 de ani,sunt instructor de fitness si sunt in super forma.Probabil ca pt unii e nociva:(sunt curioasa de ce nu trageti acelasi semnal de alarma si cind consumati carne de porc si tot felul de rintasuri ce se perinda pe aici in retete:))sincer,degeaba va abtineti de la cola daca nutritia lasa de dorit pe partea cealalta:(
oversa4u
Postat pe 1 Martie 2009 11:58
este totusi un produs alimentar,COLA,dar ca si alte produse alimentare are o anumita concentratie de produse care sunt daunatoare in cantiate mica,omora incet dar sigur!!!binenteles ca un organism tanar si sanatos nu simnte,dar cu timpul ce trece va simnti!!!dar fiecare e liber sa alega ce vrea!!!eu nu consum,m-ai bine fac diferite ceaiuri cu diferite arome sa nu ma plictisesc,de un anumit fel,indulcesc cu miere si pun lamaie!!!!
floryyyy_delly
Postat pe 11 Martie 2009 09:04
cola nu e buna in cantitati mari. dar cate un pahar pe saptamana nu cred k face rau. eu cel putin simt nevoia la cateva zile sa consum un pahar... mare cu gheata si lamaie!!!! ;))
udres_mihaela
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:18
In loc de Cola, beau cu placere Pepsi, mi se pare mult mai bun la gust, poate fi insa doar o parere subiectiva. Dupa Pepsi nu am probleme nici cu stomacul nici cu altceva. Exista si pepsi light pentru cei care nu au voie zahar sau tin dieta.
delly000311
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:24
buna, am tot citit multe articole despre bauturi carbogazoase si nu inteleg de ce efectu de turma... daca zice unu ceva si aduce si un argument dupa toti il sustin, sunt de acord cu el... personal nu cred ca problema e cola, problema e de ceea ce vrea fiecare sa creada, eu de exemplu nu imi plac sucurile de portocale, dar uneori de sete din lipsa de altceva, se intampla sa mai beau fanta de portocale (fratele meu bea fanta și alte sucuri de portocale pt ca medicul ia interzis cola si pepsi) mie mereu dupa ce beau asa ceva mi se face rau sau ma simt umflata si de o tona, in schimb cola si pepsi am baut mereu mie nu mia interzis nimeni și chiar simt ca din stomac mancarea e digerata mai usor... in fine cred k totul depinde de organismul fiecaruia si de psihicul fiecaruia, ceea ce e bun pentru unii nu trebuie sa fie bun si pentru toti ceilalti și invers;
as mai avea de mentionat faptul ca beau in fiecare zi, de vreo 3 - 4 ani in jur de 2 litri de ceai verde și fac merg la sala 4 zile pe saptamana... nu sunt grasa si nici lipsa de calciu, vitamine sau altceva nu am...
Dark_Roxana
Postat pe 14 Mai 2009 12:49
gabi...de ce bei daca te doare stomacul?...raspunsul il gasesti la ,,virginitate,,
jabbayoda
Postat pe 14 Iunie 2009 08:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vrajeala de la cotnari 13 De la: garbo037011 21 Octombrie 2009 15:44
cat de buna e cola pentru sanatate? 47 De la: DRAKUSOR 15 Aprilie 2010 11:32
Strawberry Delight(una din cocktalurile mele preferate) 2 De la: 4 August 2009 13:03
mojito 16 De la: greta 11 Martie 2009 07:24
Cafea cu ginseng 1 De la: Fata_Morgana 27 Iulie 2011 23:34
Setari Cookie-uri