cat de buna e cola pentru sanatate?

over....nu e mai buna coca...decat cola...ai si mai multa energie,viteza...posibil sa nu mai te poti frana cand e nevoie...dar sunt si avantaje...
jabbayoda
Postat pe 14 Iunie 2009 08:45
Veti bea o Coca-cola sau un Pepsi n sanatatea noastra ?
Cum coca-Cola si Pepsi-Cola ne ajuta
Ce este mai bun dect sa fie nsotit prnzul nostru sau pizza de la cina de o Coca-Cola rece ... Racoritoare, digestiva si mai ales ... "fara de moarte". Nu cumva nsa, n spatele acestora se ascunde ceva ? Exista ceva ce nu stim ? Ce este, n fine, acest lichid negru spumant pe care-l numim Coca-Cola ? Cititi ...
- n multe state ale Statelor Unite ale Americii politistii cara doua galoane de Coca-Cola ntr-un camion ca sa curete sngele de pe drumuri n urma accidentelor.
- Daca puneti o friptura (o bucata de carne) ntr-un bol cu Coca-Cola va disparea dupa doua zile.
- Ca sa curatati o toaleta turnati n scoica WC-ului o Coca-Cola si lasati "cunoscutul gust" sa stea pentru o ora dupa care trageti apa. Se va fi curatat n mod impecabil si va straluci de curatenie. Acidul citric al Coca-Colei face sa dispara toatele petele colorante de pe suprafetele sticloase si de pe portelanuri.
- Ca sa scoateti rugina de pe aparatoarele cromate ale autovehiculelor frecati cu o bucata de folie de aluminiu mototolita si nmuiata n Coca-Cola.
- Ca sa curatati contactele (polii) unei baterii auto de coroziuni varsati peste acestea o Coca-Cola.
- Ca sa slabiti un surub ruginit (cu piulita) puneti deasupra lui o crpa nmuiata cu Coca-Cola pentru cteva minute. Petele de rugina, n general, se nlatura dintr-o singura miscare daca puneti peste acestea o crpa nmuiata cu Coca-Cola.
- Ca sa scoateti petele de grasime de pe haine adaugati o Coca-Cola n masina de spalat mpreuna cu detergentul si demarati programul normal de spalare. Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor. Sau la spalatul cu mna, varsati Coca-Cola peste pata mpreuna cu detergentul si apoi frecati n mod ciclic.
- De asemenea, Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor si neclaritatilor de pe parbriz.
- Coca-Cola are acid fosforic cu pH 2,8 (3,4 dupa altii !) Poate sa dizolve un cui n timp de patru zile. (PH-ul are valori cuprinse ntre 1 pentru acizi si 14 pentru baze. Un pH de 7 se considera neutru.)
- Ca sa se transporte principala solutie concentrata de Coca-Cola ar trebuie ca si camionul-transportor (cisterna) sa utilizeze semnul "Hazardous Material", care nseamna "Produs de mare pericol".
- Firmele care dispun de Coca-Cola o folosesc ca sa curete motoarele camioanelor lor de mai bine de douazeci de ani !
Acest produs l bem !
Normal ca-l folosim si pentru a curata petele noastre.
Si pe deasupra platim pentru asta ! Corect ?
Informativ :
- Valoarea medie pentru aciditatea racoritoarelor gazoase este de 3,4. Aceasta cantitate de acid este suficient de puternica ca sa dizolve dinti si oase ! Corpul nostru nceteaza sa mai "construiasca" oasele aproximativ la vrsta de 30 de ani. Dupa aceasta vrsta oasele ncep sa se dizolve n fiecare an prin intermediul urinei noastre, depinznd nsa ntotdeauna de aciditatea mncarii pe care o ingeram. Calciul diluat ajunge n artere, n vasele sanguine, n piele, n tesuturi si n diverse organe (n rinichi rezultatul este formarea pietrelor renale).
- Racoritoarele nu au deloc elemente naturale (n comparatie cu vitaminele si apa naturala). Contin mult zahar, au o mare aciditate si coloranti. Multi oameni prefera sa bea bauturi gazoase dupa fiecare masa. Va imaginati care este consecinta ?
- Consecinta ?!
- Corpul nostru are o temperatura indicativa de 37 grade Celsius pentru procesul digestiei enzimelor. Temperatura racoritoarelor gazoase este cu mult mai scazuta de 37, de mult ori apropiata de zero grade. Aceasta diferenta de temperatura are ca rezultat influentarea procesului de prelucrare a enzimelor si generarea stresului n sistemul nostru digestiv determinnd ca acesta sa digere mai putina mncare. n realitate mncarea fermenteaza. Mncarea fermentata genereaza mirosuri urte, gaze, putreziciune si toxine, care sunt absorbite de catre intestine si astfel intra n snge de unde se distribuie n ntregul organism. Aceasta raspndire a toxinelor contribuie la generarea diferitelor boli.
Cteva exemple :
- Acum cteva luni a avut loc un concurs la Universitatea din Delhi : "Cine va bea mai multa Coca-Cola ?" Cstigatorul a baut 8 sticle si a murit pe loc din cauza supra-dozei de "bioxid colorant" (cernelat) n snge si a lipsei oxigenarii. De atunci, decanul a interzis categoric racoritoarele gazoase la bufetul universitatii.
- Cineva a pus un dinte spart ntr-o sticla cu Pepsi-Cola ; n timp de zece zile acesta s-a dizolvat ! Dintii si oasele sunt singurele parti umane care ramn intacte destul de mult timp dupa moartea noastra.
Va imaginati ce poate face aceasta racoritoare sensibilelor noastre intestine si n ce hal poate ajunge interiorul stomacului nastru?
Calduros apel catre toti :
Trimiteti acest mesaj tuturor prietenilor vostri astfel nct sa largim informarea referitoare la ce sunt racoritoarele gazoase.


Ce se intampla in corpul nostru cand bem o Cola
Un articol interesant gasit pe un blog strain, cu tot cu surse si comentariile ce au urmat. Originalul este aici. Am tradus partea principala ca sa ramana si in romana, poate intereseaza pe bautorii impatimiti de Coca-Cola.

Articolul are ca introducere "au scos cocaina din Coca-Cola acum 100 de ani. Era redundanta in bautura". Se pleaca de la ideea ca cineva bea o cutie sau o sticla mica de Coca-Cola:
primele 10 minute: 10 lingurite de zahar intra in sistem (100% din doza zilnica recomandata). Nu vomitati imediat din cauza senzatiei foarte puternice de dulce deoarece acidul fosforic taie aroma si permite corpului sa o suporte.
20 de minute: nivelul de zahar din sange creste puternic, provocand o infuzie de insulina. Ficatul raspunde la aceasta convertind cat mai mult zahar in grasime (cantitati mari sunt generate in acest moment)
40 de minute: absorbtia cafeinei este completa. Pupilele se dilata, creste presiunea sangelui, iar ficatul raspunde prin introducerea a si mai mult zahar in fluxul sanguin. Receptorii de adenozina din creier sunt blocati si impiedica senzatia de greata.
45 de minute: corpul creste productia de dopamina, stimuland centrele placerii din creier. In acelasi mod actioneaza si heroina, de exemplu.
> 60 de minute: acidul fosforic leaga calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, accelerand suplimentar metabolismul. Doze mari de zahar si indulcitori artificiale se combina crescand rata de eliminare a calciului.
> 60 de minute: proprietatile diuretice ale cafeinei se fac simtite. (te face sa urinezi). Acum calciul, magneziul si zincul sunt eliminate din organism, in loc sa se depuna in oase, precum si sodiu, electrolit si apa.
> 60 de minute: senzatia placuta incepe sa dispara si se simte lipsa de zahar. Veti deveni irascibil si/sau greoi. Pana acum, apa care era in Coca-Cola a fost eliminata prin urinare, dar nu inainte de a lua cu ea si alte substante pe care corpul le-ar fi folosit pentru hidratare sau fortificarea oaselor si a dintilor.
Dupa cateva ore se va simti si o lipsa de cafeina in sange. Dar nu-i nimic, beti o alta Cola si sunteti ca nou. Nu Coca-Cola in sine face rau, ci combinatia de mult zahar cu cafeina si acid fosforic, o combinatie care apare in multe bauturi racoritoare.

Cam asta a fost articolul, l-am tradus rapid si s-ar putea sa fie diverse greseli, consultati originalul pt exprimarea initiala. Evident, articolul nu se aplica si celor care consuma Coca-Cola in India : acolo bautura a fost interzisa parca, de curand, dupa ce s-a descoperit ca in ea se gaseau pesticide intr-un nivel foarte mare :P

Originalul se afla aici : http://healthbolt.net/2006/12/08/what-happens-to-your-body-if-you-drink-a-coke-right-now/
shalimar22
Postat pe 14 Iunie 2009 09:34
Buna! am citit ce ati scris toti despre Coca Cola, nu am facut experimente indelungate dar pot sa spun ca aveti dreptate, dar, in acelasi timp vreau sa va spun experienta mea, si Cola are ceva efecte benefice sanatatii: eu una beau Cola pt o digestie mai buna, dupa o masa bogata, dupa ce mananc mai mult (dupa o nunta sau ceva de genul) si poate nu va vine sa credeti, dar am fost sfatuita de un medic, cand fratele meu mai mic in una din nopti a avut greturi, din cauza mancarii sau era de vina o viroza, nu mai stiu exact, sa-i dau cate o lingurita de cola la 1-2 min timp de vreo 5-6 min, dupa care si-a revenit, nu a mai dat afara nimic, (dar sa nu credeti ca am folosit cola pe post de tratamnet pt viroza lui ci doar pt a i se potoli greata).De atunci, cand mi se face rau, beau cate o gura de cola si imi revin, binenteles nu o folosesc pe post de medicament sau in loc sa merg la doctor, dar in unele ocazii e ok.
delly000111
Postat pe 14 Iunie 2009 10:31
Din cite am citit prin topicuri am ajuns la o singura concluzie : din occident ne-au venit numai prostii periculoase ptr. organismul nostru . Ele sunt facute special cu concentratii mici in substante daunatoare si daca incepi sa faci excese , o patesti . Pe de alta parte , daca le consumi constant in cantitati reduse i-ti dau dependenta si se manifesta ca un drog usor . Un lucru este cert , incercati sa ajungeti sa consumati bauturile racoritoare care sunt naturale si la-ndemina tuturor cum sunt : mierea de albine in combinatie cu apa minerala s-au plata si lamiie , un sirop facut in casa din diferite fructe , ceai verde cu lamiie si gheata dar nu ceai granulat , suc de soc foarte bun la gust si va las pe voi sa alegeti mai departe suc din portocale , kiwi , etc . Occidentul a renuntat demult sa consume asemenea atrocitati ptr. organism din simplul motiv ca ei au patito mai devreme decit noi si au inceput sa-si selecteze cu grija produsele . Daca o sa beti o cola in SUA o sa fiti surprinsi ce contine in compozitia ei , fiind in totalitate echilibrata si naturala . Nu ca la noi unde legile sunt permisive si proaste si dau voie oricarui producator mare sa-si faca de cap si sa se joace cu sanatatea noastra . Ei nu sunt decit niste speculanti si nu le pasa de sanatatea noastra ptr. ca nu te obliga nimeni sa consumi produsele lor . O comparatie cu cola o pot face si cu tigarile produse in tara la noi si au toate acelasi gust de mahoarca ptr ca legea e permisiva la concentratii la noi in tara dar daca iei acelasi pachet din occident o sa observi de la prima tigara marea diferenta de gust tocmai ptr ca publicul larg consumator de la ei sanctioneaza drastic prin necumpararea acelui produs plus reclamatii la firma producatoare pe cind la noi nimeni nu are niciodata nimic de zis . Acum rumegati cu mintea ce am scris.
david_laur
Postat pe 14 Iunie 2009 12:48
Eu personal daca am probleme la stomac,singurul lichid pe care-l tolerez este COCA COLA(in niciun caz PEPSI,pe care nu-l beau NICIODATA).
Deci fiecare cu sansa lui..
andreica_delly
Postat pe 14 Iunie 2009 13:08
circula mai demult un pps pe net...ref la Cocoa Cola......semnalul de alarma a fost dat mai demult.....dar majoritatea il ignora......

Postat pe 14 Iunie 2009 14:33
cu toate astea cunosc o asistenta medicala care ii da fetitei de 8 ani sa bea zilnic coca-cola.fetita este f agitata, face crize de istrie insa , din nefericire, parintii nu sunt constienti de raul pe care-l fac.si eu am doi baieti, destul de marisori,dar au inteles de mult timp ca nu este o bautura sanatoasa si nu i-am mai auzit de cativa ani sa ceara cola. sa nu mai vorbesc de petrecerile de la scoala(serbari) cand se cumpara de catre parinti numai cola si pepsi. eu cred ca educatia alimentara este f importanta , pacat ca majoritatea parintilor o ignora si isi lasa copiii sa-si faca obiceiuri atat de nocive care duc la boli si suferinti ireversibile
sun_shinelily
Postat pe 14 Iunie 2009 17:45
de ce nu beti si voi BERE,e mai ieftina si mai sanatoasa astept raspunsuri
colonelu
Postat pe 14 Iunie 2009 20:29
maiki , sotul meu pateste la fel ca tine , bea f multa cola si nu se poate lasa . de ce bei de aia iti e sete si tot i mai bea ...nu poate sa se lase decat pe perioade scurte de timp si apoi iar se apuca . bea incontinuu. intr-un week-end bea 8-10 l de cola.in restul saptamanii mai putin pt ca nu are asa mult timp. nu se poate discuta cu el despre subiectul asta ca iese scandal. nu renunta si gata! nu bea cafea deloc si f rar ness s acesta f slab si cu lapte mult dar coca colaaaa !!!
lauracris
Postat pe 14 Iunie 2009 22:25
De la: colonelu, la data 2009-06-14 20:29:03de ce nu beti si voi BERE,e mai ieftina si mai sanatoasa astept raspunsuri
SANT DE ACORD CU TINE NU ESTE CEL MAI BUN SFAT DAR TOTUSI DECAT COLA !!!!????? MEDICII SPUN CA VINUL ALB ESTE CEL MAI BUN SI TOTUSI ARDELENII SANT SANATOSI SI CU UN PIC DE PALINCA ......DUMNEZEU LE STIE MAI BINE
gigibrbr
Postat pe 15 Iunie 2009 01:23
Eu nu mai beau coca cola de peste 7 ani;este extrem de toxica si da stari de agitatie,ca sa nu mai vorbim de tehicardie si tulburari digestive.Nu inteleg de ce lumea continua sa o bea desi se stie ca nu e sanatoasa.De fapt nici unul din sucurile din comert nu sunt sanatoase.Eu nu mai beau decat apa plata sau apa cu lamaie.Nici cu berea nu e mai grozav:baloneaza si ingrasa ingrozitor.Cel mai bun pentru silueta ramane vinul alb sec.
alice_eveline_16
Postat pe 15 Iunie 2009 09:00
1. COCA COLA DIN ROMANIA NU ESTE = COCA COLA AMERICA
ARATA LA FEL DAR SUNT DIFERITE!!!!!!!!!!
2. INTAI BETI COCA COLA AMERICANA SAU DIN OLANDA CA E MAI APROAPE, SI APOI FACETI O COMPARATIE... IN ROMANIA COCA COLA ESTE = APA INDULCITA CU URME DE COLA ADEVARATA...
3. COMPARATI MACAR PRETURILE SI O SA VEDETI CA NU DEGEABA LA NOI IN ROMANIA COCA COLA E ATAT DE IEFTINA
...ETC
Dark_Roxana
Postat pe 15 Iunie 2009 20:51
De la: cristina_capaciurea, la data 2009-02-12 09:37:36Apropo de experimente, a fost o emisiune MythBusters in care au testat tot felul de mituri legate de cola. Interesant de vazut. Nu s-au confirmat decat putine.
delly000982
Postat pe 13 August 2009 11:36
Buna ziua.Despre Cola pot spune ca sunt dependent .Mai intai e problema ca ...Nu beau cafea dar beau cola,lucrez foarte mult de noapte si simt nevoia de cofeina care sa ma tina treaza,lucid.Acum depinde de fiecare persoana in parte ,job,viata de zi cu zi .Fac foarte mult sport si pot spune ca elimin 15 % din efect :))
Ultras1984
Postat pe 6 Octombrie 2009 02:29
sa nu va mai prind ca beti cola eu cel putin ma besesc des dupa ce beau cola . iti dai seama ce baloneaza?
larisa_2
Postat pe 6 Octombrie 2009 07:22
Eu am un principiu dupa care ma ghidez;-Omul in viata trebuie sa faca din toate cate ceva ,insa sa nu faca abuz.
ticuta2IV1940
Postat pe 6 Octombrie 2009 07:26
Nu-mi plac bauturile dulci, ca nu le suport deloc. Decat sa beau cola, pentru digestie, prefer o cafea neagra. Mi-a si recomandat medicul, dupa hepatita b, pe care am avut-o, cafea filtru, ca e mai putin nociva, decat cea la ibric, dar nu nesscafe, in niciun caz si cola nici atat. Mi-a spus ca si multe alte boli, mai grave, de ficat, se trateaza cu cafea, conform unor descoperiri mai recente, deci ca nu ar fi atat de nociva, cum se credea, pt. ficat. Insa cu cola e alta poveste. Pentru fanii coca-cola, ar fi bine sa consume poate sub formula "light" si nu chiar zilnic. Acum, fiecare face ce stie ca il avantajeaza.

Postat pe 15 Aprilie 2010 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vrajeala de la cotnari 13 De la: garbo037011 21 Octombrie 2009 15:44
Bautura usoara, de vara, dulce si aromata 11 De la: alfheim 19 Iulie 2015 12:54
caipirinha 9 De la: tech20 27 Iulie 2010 22:03
Cafea cu ginseng 1 De la: Fata_Morgana 27 Iulie 2011 23:34
A aparut o bautura noua numita NASU 1 De la: erika_inisconi 15 Mai 2009 06:38
Setari Cookie-uri