Mancare pentru bebelusi pana intr-un an

cat
Postat pe 18 Iulie 2008 07:48
buna tuturor mamicilor eu am un copil in varsta de 2ani si de la 5 luni eu iam bagat in dieta lui supe de legume verduri pasate cu faina de orez sau cereale.ca sa aveti o idee in ce consta prima supa pt prima oara iam inclus 1morcov 1cartof 1 dovlecel in 700ml apa dupa fierbera lor se paseaza in robot tot chiar si supa si apoi se adauga 3lingri de faina de orez se mai fierb impreuna cu faina apo treptat la 3zile distanta iam bagat si o felie de bostan apoi se mai adauga pastai3 apo se adauga la tot acest piure si un cub de branza sa dea mai mult gust cu 50 g de carne fiarta tritata fin pana devine un piure.se mai poate adauga la fierbere si spanac pt cine are posibilitatea

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:06

Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:00
am un bebelus de 7 luni..si zic eu ii pregatesc supici delicioase la steamer.
1: 2 morcovi.de sezon daca e posibil,1 cartof,o felie de telina,1 pastarnac sau patrunjel,ficat pui sau piept pui(mai ales de la tara)sau un cub de carne vita,si sigur cativa solzi de ceapa ..se fierb sau se pun la aburi si dupa aprox. 30 min se pun la blender..cu supa in care au fiert sau cu apa plata si se paseaza cat se doreste ..in fct de varsta bebelui
se poate pune si o lingurita de ulei de floarea soarelui ..e ff gustos totul

2:1 morcov,dovlecel..cateva felii,pastarnac,spanac sau frunze de patrunjel se fierb sau se pun la aburi ..se poate amesteca cu galbenus de ou fiert tare

3:fructe de sezon(caise ,nectarine)sau mere copate la cuptor sau fierte la aburi, cu branzica de vaci pregatita in casa -la 1 l de lapte 10 pastile de calciu lactic..(daca e lapte de tara gras se mai indoaie 1/3 cu apa;se pregateste cantitate mai mica cat pt o portie ,doua- cam 400 ml lapte)
civita_delly
Postat pe 5 Iulie 2009 16:15
eu am un baietel de 7 luni si ii dau si supici de care ati scris fetelor mai devreme,ii fac si mamaliguta cu branzica si peste..ii fierb fileu de peste adaug la fierbere un morcov ras,ceapa si un pic de marar si dau prin blender pestele,separat ii fac o mamaliguta moale si o amestec cu branza de vaci,la copii le place mamaliguta ca este usor de mancat.Ii mai fac pireut de cartofi cu iaurt si un pic de unt sau margarina.si foarte multe fructe si pireuri de fructe si legume...bananuta cu biscuitel si branzica de vaci.
dinagureu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 14:29
Si terciuri de la nestle sant foarte gustoase si diversificate.copilului meu ii plac mult,incercati-le.
dinagureu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 14:31
am o bebita de 8 luni si mancam supa de legume cu carnita, piure de legume, orez cu lapte si banana sau mar copt, orez cu legume pasate, orez cu carnita si iaurt, spuma de iaurt, branzica de casa si banane si?sau mar copt, para coapta, si altele. inca mai caut retet sa nu se plictiseasca o sa-i dau saptamana viitoare ciorbita de perisoare de piept de pui, sper sa-i placa, trebuie sa-i bag spanac, brocoli...
etinc3lle
Postat pe 25 Noiembrie 2009 14:49
eu am un bebe care face 5 luni pe 30 si nu stiu ce sa ii dau, nu am curaj sa incep cu piureurile... il alaptez si ii dau si suc de fructe la ora 10 si seara ma mulg si ii dau lapte cu cereale. de o zi i-am dat si apa de la legume fierte.. atat...deocamdata, nu stiu cand sa incep cu piureurile de fructe si legume .
laura_cambur
Postat pe 25 Noiembrie 2009 19:14
laura, eu am inceput cu supa de legume la 4 luni jumatate si piureuri la 5 luni jumatate
etinc3lle
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:59
buna...am si eu o fetita de doar 3 saptamani...ii dau lapte praf formula nan...as dorii sa imi spuneti dak se poate de la ce varsta sa incep cu sucurile si din ce si cum sa le prepar...va multumesc frumos si multa sanatate si fericire la toata lumea sa va traiasca copilasii si voi...
daria_jasmina
Postat pe 2 Decembrie 2009 21:06
si eu am o fetita de 3 luni si jumatate si de la 1 luna ii dau doar lapte praf nan.am inceput sa ii pun pe gurita putina supita si ii dau si putin piure de cartofi sau legume pasate,apoi ii dau lapte, sa vezi ce ii place si deschide singura gurita. ea ar vrea mai mult dar nu ii dau mai mult de 2 lingurite.nu am avut probleme cu ea din cauza asta am intrebat doctorul si a spus ca pana la 4 luni nu le digera stomacul,dar daca vreau pot sa ii dau cate putin sa simta gusturile si abia dupa 4 luni sa incep cu supite si altele.
daca doresti poti sa incerci si tu dar sa nu exagerezi
felicosma
Postat pe 5 Decembrie 2009 12:06
pe mine doctorul nu m-a lasat sa diversific alimentatia copilului pana la sapte luni.
bebelusi nu au flora intestinala dezvoltata ca sa poata digera chiar si sucul de fructe. te sfatuiesc sa nu ii dai copilului tau altceva decat lapte, pana la la sapte luni.
martacecilia
Postat pe 6 Decembrie 2009 12:11
eu am un baietel de 8 ani si patru luni si un bebe pe drum.
baietelul l-am crescut asa cum mi-a zis doctorul, adica sucuri de la 6-8 saptamani, in functie de cum se simte. Se introduc pe rand si in cantitati f mici. Primul este sucul de morcov ... cca jumatate de lingurita / ultimul este cel de portocala. Cantitatea se creste treptat daca nu apar probleme. Daca nu il tolereaza. se intrerupe si se incearca peste o saptamana.Nu se introduce nici un alt suc pana nu a fost introdus complet cel dinainte.
Eu nu am avut probleme. De la 3 luni supica si de la 4-5 luni piureuri. Carnea se introduce ultima.
Copilul meu are stomacul foarte sanatos si nu am avut niciodata probleme!
Maria0313
Postat pe 15 Februarie 2010 16:27
parerile sunt foarte impartite in ceea ce priveste diversificarea. cred ca cel mai bine e sa urmati sfatul medicului pediatru.
pana acum era asa cum spune maria, asa i-am dat si eu fetitei mele - care are acum 11 luni - am urmat sfaturile mamei care a fost cadru medical pediatru toata viata. dar acum se spune ca diversificarea inceputa devreme expune copilul unui risc de obezitate... daca spune organizatia mondiala a sanatatii!!!... dar eu i-am dat fetitei mele sucuri de fructe incepand de la 8 saptamani, si dupa cum am spus mai sus, supa la 4 luni jumatate si piureuri la 5 luni jumatate.
va dau o reteta pentru bebeii peste 6 luni:
musaca de cartofi:
3 cartofi medii ii curatati, spalati, taiati cubulete si ii fierbeti.
o bucatica de piept de pui (cam 100g pun eu) se toaca bine (la robotul de bucatarie) si se poate amesteca cu putin orez si suc de rosii. intr-o craticioara unsa cu unt (sau ulei de masline) puneti un strat de cartofi, unul de carne, apoi cartofi iar deasupra.
bateti un galbenus cu o lingurita de iaurt (sau daca vreti smanatana) si turnati peste mancarica. dati la cuptor. e foarte buna, imi place si mie
pofta buna sa aiba copilasii scumpi
etinc3lle
Postat pe 20 Februarie 2010 07:47
buna , eu am o fetita de 6 luni, si mananca aproape tot cei dau . supita de legume , suc de fructe facut in casa , mere coapte cu urda ,mere cu biscuiti,si mai mananca si ciorbita cu miez de paine, iam facut si mazare fiarta cu 1 morcov pasate . mazarea e foarte dulce si i place . iam dat si carne de pui, pasata . eu i le pasez pe toate la blndar .puteti face orice combinatie de legume , sa nu se plictiseasca .
delly002789
Postat pe 22 Februarie 2010 10:11
ce iipot da copilului meu de 3 luni jumate
delly003620
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:20
La 3 luni si jumatate e prea devreme pentru diversificare.Daca bebelusii papa san,nu e nevoie sa se introduca alte alimente inainte de 5 luni.Am auzit ca pentru cei hraniti cu formula se poate incepe mai devreme diversificarea.Imi amintesc ca prima data am introdus cereale speciale pentru copii (formula),suc de fructe,apoi mere rase cu biscuiti,piureuri de legume cu galbenus de ou fiert,ulterior supita cu carnita bine taiata marunt,ciorbica etc.
E foarte important ca diversificarea sa se faca treptat,numai un aliment deodata si incepand cu o lingurita,marind gradual in urmatoarele zile.
Mierea nu se recomanda copiilor sub 12 luni (risc de botulism), la fel nici albusul de ou sau unele fructe cu potential alergen mai mare:kiwi,capsuni,fructe de padure,dar in legatura cu fructele asta poate sa difere de la caz la caz.
Bineinteles medicul pediatru sau un nutritionist pentru copii va putea sa ofere mult mai multe informatii personalizate.
Grazzia
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM VA PLAC CARTOFII? 8 De la: Aemulus 10 Martie 2010 03:55
cartea electronica 1 De la: garbo173724 26 Octombrie 2010 00:08
foi placinta 8 De la: karlla57 9 Martie 2010 22:59
Mananci, recomanzi si castigi 1 De la: Anaan 30 Iunie 2010 15:35
Buna seara 1 De la: bujjoritza 30 Noiembrie 2009 01:09
Setari Cookie-uri