urzicile si stevia,,,

urzicile si stevia sunt plante cu efect terapeutic,bogate in saruri si minerale,de care organismul are nevoie,
***********************************************
URZICI,,,se spala urzicile ff bine,se fierb,se piseaza ,,,separat se pune ulei in tigaie si ceapa razuita sa se caleasca putin,apoi se pun urzicile pisate se calesc si ele,se prepara separat 4 linguri de faina cu apa rece ,se adauga peste urzici,rezulta ca o ciulama,se fierbe pe foc mic,,,se serveste cu usturoi si hrean razuit,alaturi de mamaliguta!!!pofta buna!!!
****************************************************
STEVIE,,,se spala stevia ff bine,putem face si ciorbica si mancarica scazuta,,,
CIORBICA,,,se pun la fiert legume ,un cartof un morcov o ceapa, pastarnac toate razuite,stevia se pune la sf,tocata,,se pune si o cescuta de orez,,se acreste cu bors,se potriveste de sare dupa gust,se da jos si se pune leustean tocat,,,daca nu tineti post puteti pune ou batut cu zmantana,,,se serveste cu crutoane!!!
**************************************
MANCARICA DE STEVIE,,,,
se caleste o ceapa razuita,se pune putina apa si bulion,si o ceasca de orez,,cand orezul e aproape fiert de adauga stevia tocata,se lasa la foc mic,se potriveste de sare si piper dupa gust,apoi se pune verdeata tocata!!!daca nu tineti post puteti razui in farfurie pe deasupra cascaval!!!
floryyyy_delly
Postat pe 11 Martie 2009 08:42
Multumesc pentru retete, Floryyy, sunt superbe. Eu am consumat f. multa stevie, urzici, spanac, loboda, in primavara care a trecut, fie in ciorbe, fie in mancare scazuta, pure, uneori si crude, in salate de legume. Sunt excelente detoxifiante ale corpului nostru, in plus sunt bune pentru cine tine post sau regim. Eu sunt cu regimul, dar le si ador si imi place sa le variez retetele. Fara indoiala, am sa le retin si pe ale tale, care sunt foarte inspirate. Nimic nu ma incanta mai tare, decat cruditatile si mancarurile vitaminizate, preparate din vegetale sanatoase. Te pup si te mai astept cu noi bunatati, asa cum numai tu stii sa oferi.

Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:13
salve am si eu o intrebare , unde as putea gasi seminte de stevie sau de lobada , eu sunt romanca dar traiesc in germania aici nu prea se gaseste ,daca poate cineva sa ma ajute

gabi
delly002578
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:20
De la: delly002578, la data 2009-12-10 23:20:37salve am si eu o intrebare , unde as putea gasi seminte de stevie sau de lobada , eu sunt romanca dar traiesc in germania aici nu prea se gaseste ,daca poate cineva sa ma ajute

gabi


gabi , draga , in romania ,stevia si loboda ,se gasesc pe tote drumurile. de exemplu , eu le tai mereu din gradina , dar ele se-ncapataneaza si dau din nou.intr-un cuvant -nu pot scapa de ele
garbo115475
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FRUCTEEEEEEEEE 17 De la: marinushmichael 22 Iulie 2009 15:57
CUM SE FACE CASCAVALUL? 5 De la: delly1574 25 Noiembrie 2009 09:57
Buna ziua tuturor 2 De la: 15 Noiembrie 2009 15:42
dieta lui catalin crisan 26 De la: delly002293 4 Noiembrie 2009 19:02
putina imaginatie 2 De la: umblataprinlume 31 Mai 2009 02:21
Setari Cookie-uri