Cer eu prea mult de la el? Nici nu mai stiu, poate stiti voi...

Problema mea e diferita de a celorlalti, de fapt nici nu stiu daca am o problema sau exagerez eu. De asta as avea nevoie de parerea voastra...
Prietenul meu in mare e foarte ok. Ma iubeste, nu ne certam, ma scoate in oras, imi aduce flori...
Doar ca noi nu comunicam. Adica, nu vorbim. Vine seara acasa, ma intreaba ce-am facut in ziua respectiva, si atat. Pe urma se aseaza la calculator si gata, l-am pierdut. Vreo 3 ore mai tarziu ne uitam la un film, pe urma la somn, a doua zi la munca, si tot asa. Si daca mergem amandoi in oras, si petrecem toata seara impreuna, putem sa nu vorbim aproape deloc. Eu sunt foarte comunicativa de felul meu, si incerc de multe ori sa deschid o discutie, ii mai spun ce stiri am mai citit in ziare, il intreb ce parere are, dar mi-o taie scurt ca nu il intereseaza deloc subiectul. Sau ma intreaba "Pai ce parere vrei sa am?" Pai de unde sa stiu eu? Ca daca-ti spun eu si ce parere sa ai, pe urma e monolog...
El e informatician, si calculatorul e marele meu dusman. Chiar si in week-end m-am invatat sa il urmaresc pe prietenul meu nu cumva sa ajunga in salon, ca daca s-a asezat la calculator, nu-l mai ridic cateva ore bune. E drept, nu pierde timpul pe net, munceste, dar oricat, cat de pasionat sa fii?
Si mai are un obicei care ma deranjeaza, si principalul nostru motiv de cearta. Dupa aproape 3 ani el inca nu a inteles ce inseamna un cuplu. Are un prieten foarte bun, si s-au obisnuit sa organizeze amandoi tot felul de iesiri, vacante, excursii. Si el mie mi le prezinta deja facute, fara sa intrebe eu ce parere am, daca si eu vreau sa mergem tot acolo, daca imi convine trenul, hotelul, restaurantul, etc. Si eu de obicei ma simt pe dinafara, sunt ultima care afla, si ma simt de parca atitudinea ar fi : "Uite, noi facem asta, asa, vii si tu sau nu?" Si ma deranjeaza pentru ca mi s-ar parea normal sa conteze si ce vreau eu, sa am si eu un cuvant de zis, poate eu mi-as dori sa facem altfel, nu sa fiu obligata sa accept ce au hotarat ei.
In concluzie, am un prieten care pare perfect, se poarta foarte bine cu mine, ma plimba, imi ia cadouri, dar e mai mult absent, chiar si cand suntem in aceeasi camera...
Dar cand vad ce povesti au alte fete, cu barbati care le inseala, sunt violenti, profita de ele, ma gandesc ca poate cer eu prea mult, nici un barbat nu e perfect, ar trebui sa fiu fericita ca pe langa altii al meu nu e tocmai rau. Voi ce credeti, exagerez eu, cer prea mult de la el? Cat de importanta e comunicarea intr-o relatie?
Ana_Maria84
Postat pe 12 Martie 2010 02:32
Ana Maria.....barbatii au toane (iti vorbeste un barbat). Si eu eram intr-o situatia ca si tine. Ma puneam la calculator si uitam de ea. Dar mi-am revenit. Instantaneu mi-ai revenit.
Eu ma inceput un proiect ce implica multa munca la calculator, si calcule si........
Cel mai bine scutura-l bine ...... barbatii reactioneaza la asta....
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 02:43
iubita nu stiu sincer ce sa zik si ec sfat sa iti dau ca niki nu sunt in situatia ta dar...........eu stiu ca am un iubit de un an de zile si stau singura intr-un apartament si el vine la mine de 2 ori pe saptamana cand am eu liber ...inainte iesea la disco toate sf de saptamana pana nu am zis ca il las si l-am lasat nu sa cumintit .......acum este cat de cat binisor nu mai iese dar am alta problema:(((offf sunt singurica si mai ales intr-o alta tara ,muncesc mult si cate 16 ore pe zi si crede-maaaaaaaaaaaa cand ajung acasa chiar mi.as fi dorit sa ma astepte cineva in pat offf si eu vb mult la munka cu oameni in varsta care ne imi dau sfaturi si una cred ca am sa il fac si asta ti-l dau si tie iubita ai un obiectiv in viata asta adika vrei ceva cu adevarat atunci ce mai stai i-al si vb cu el si vezi ce zike .......comunicarea este cea mai importanta intr-o relatie si nu numai si respectul dar eu am vb cu el si uita-ma singura ce sa zic succes
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 02:45
aaaaaaaaa si inca ceva Ana Maria preteni pfffffff in viata asta nu ai preteni adevarati zic eu mai devreme sau mai tarziu iti dai seama ca nu ai preteni;) pretenul sau pretena mea cea mai buna este EL pt mine :)
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 02:47
Alexa.....foarte impresionant, dar prea multa munca zic eu.....te-ai gandit la asta?
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 02:49
aaaaaaa da asa este ce sa fac nu fiecare poate avea ceea ce isi doreste si fiind aici doar ed 3 ani trebuie sa muncesc ce am si ami ales cu criza asta:((((((
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 02:52
Alexa eu lucrez pe un salar de cateva ori mai mic ca al tau, si reusesc sa ma intretin singur si sa imi bag bani in pasiune care imi papa aproape 60% din salar.
Criza???? ce criza.....
Alexa....eu am o vorba: acum tragem, ne spetim, ne enervam dar mai incolo v-a fi bine.
Gandeste optimist, primii 30 de ani sunt cei mai dificili, pe urma .....
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 02:57
pe urma ce????'auzi si eu cred ca dau pe chirie cat iei tu salar da este un moft al meu sau mai bn zis nu a fost al meu adra asa a fost filmul sa stau singura si nu ma aleg niki cu bani stransi niki cu el sa vina sa stea cu mine zimi tu atunci de ce mai auncesc atat???pt ce?sau pt cine???':((((((((
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 03:01
Draga mea nu am avut intentia sa te supar.....
Cand boceam si ma dadeam cu capul de toti peretii, am primit un sfat ....mai exista fete....
Stiu cand tii la cineva il vrei pe el/ea. Pentru inceput gandeste-te la tine. Viata este prea scurta pentru a suferi.
Uite eu regret 6 ani din viata mea. Ani in care i-am pierdut alegand dupa iubire si m-am laes cu vant si suferinta....
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 03:08
nu mai suparat draga doar ziceam si eu ..........off daca viata asta ar fi kum vrem noi si cum vrea si Ana Maria cum vrem toti ce frumos ar fi nu????'si nu stiu eu cred ca nimeni in lumea asta nu este fericit toti avem probleme si sincer macar daca iubesc stiu pt ce lupt nu?zik eu u ce ziki¿?
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 03:11
Perfecta dreptate ai....imi inclin capul in fata ta (ceea ce extrem de rar fac din motive de "educatie")
Viata este un nimic inestimabil intr-un intuneric primejdios. Aforism al meu dupa care m-a ghidez.
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 03:15
Multumesc mult de raspuns... Of, viata asta e asa complicata, niciodata parca nu poti sa le ai pe toate, nici macar daca nu cauti perfectiunea, ci doar multumirea...
Alexa, nu fi trista, ai sa vezi ca toate se aranjeaza. Eu stiu ce e singuratatea, si eu tot intr-o tara straina sunt, si nici prieteni nu am aici, poate de asta ma simt atat de singura, si as vrea mai multa atentie din partea prietenului meu.
Stiu ca nu e o consolare, dar gandeste-te ca esti norocoasa in vremurile astea grele sa ai un loc de munca, pe cand atatia altii nu sunt atat de fericiti. Si poate peste putin timp lucrurile se vor schimba in bine pentru tine, trebuie doar sa ramai optimista. Si eu imi doresc din tot sufletul sa ma intorc in tara, dar din pacate nu este nimic pentru mine acolo, inafara de lupta pentru supravietuire. Toate povestile pe care le aud din tara sunt doar despre disperare si grija zilei de maine. Asa ca raman aici si ma gandesc ca trebuie sa rezist si pentru ai mei, in caz de vreo nenorocire, ca sunt disponibilizati (amandoi lucreaza la stat) sa ii pot ajuta si pe ei, pentru ca, la fel ca majoritatea bugetarilor, n-au pus nici un ban deoparte, n-a ramas niciodata nimic de la o luna la alta.
Asa ca, intre timp, cum nu prea avem prieteni reali, iata ca gasim prieteni virtuali, cu care sa ne sfatuim :) Eu ma simt mai bine acum ca mi-am descarcat sufletul, sper ca si tu la fel.
ego_sum, in 3 ani am discutat nici eu nu mai stiu de cate ori cu prietenul meu, si cateva zile e mai atent, pe urma se intoarce la obiceiurile lui vechi. Am obosit si eu sa ma lupt cu el...
Ana_Maria84
Postat pe 12 Martie 2010 03:35
Mai exista o singura solutie, dura nemiloasa dar .....nu stiu ce s azic , nu sunt intr-o pozitie in care s aimi permit sa iti zic ce sa faci sincer.....sper ca sa iti mearga bine pentru casuferinta etse la tot pasul pe cand bucuria este greu de gasit
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 03:41
Ana Maria draga eu sunt si stau singura sti ce inseamna aia sa ajungi acasa sa stai intre 4 pereti?sti kum ma simt eu?preteni sunt buni pana le dai si ai dupa nimeni nu se baga pt tine si ce sa zik si eu iti doresc tot binele din lume si sper ac av veni si pe strada noastra soare candva cand?unde?ce?si cum nu vom sti intr-o zi akolo nu??????pana atunci o sa ma mai lupt un pic asa cu situatia si adca nu am sa zic pana aici si el in drumul lui si eu pe al meu :((( trist dar adevarat si pana la urma vb altora cu ce ne ajuta ?moralul ridicat sau cobarat ?offfffffff
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 03:49
Ai dreptate, si asta e dilema mea, e drept el nu e perfect, dar exista altul mai bun? Barbatii care sa aiba toate calitatile sunt foarte rari, si cine stie daca voi avea chiar eu norocul sa gasesc unul. De asta lupt inca pentru relatia asta, pentru ca imi spun ca in comparatie cu altele, chiar si cu ce am vazut in jurul meu, nu e atat de rea. Dar nici fericita maxim nu sunt...
Totusi, ce e viata daca nu un lung sir de compromisuri. Dar cel mai greu este sa stii exact cat sa lasi de la tine, cat sa nu fie prea mult. Si de-asta eu ma intreb uneori daca nu am lasat prea mult, daca pana la urma noi chiar nu suntem unul pentru celalalt si doar o lungim pentru ca e mai usor sa fim impreuna decat sa ne despartim. Dar binenteles nu stiu el ce gandeste, pentru ca nu vrea sa discutam...
Ana_Maria84
Postat pe 12 Martie 2010 03:55
ana draga lupul isi schimba parul dar naravul ba asa zik unii si mie imi este frica cu iubi meu si mai ales ca el nu este roman dar ne asta este si niki sa nu auda de compromis auiz ai incercat cu indiferenta?fi mai indiferenta si vezi kum reactioaneaza;)
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 03:59
Of, stiu cum e sa fii singur intre 4 pereti, si nici macar un loc de munca sa nu gasesti, sa stai singura toata ziua sa te uiti la pereti si cand vine el acasa, ce folos, ca e ca si cum n-ar fi, e cu spatele la mine si cu fata la calculator.
Ma gandesc uneori ce trist e sa fii roman, sa te oblige saracia sa pleci de la tine de-acasa, sa fii strain intre straini, si sa nu-ti gasesti locul. Si in plus sa mai fii si judecat dupa faptele altora. Mi-a spus cineva odata ca toate romancele pe care le cunoaste sunt prostituate, cu o usoara mirare ca eu nu sunt. Si as fi putut sa ii explic lui ca toti avem uscaturile noastre, si nu suntem toti la fel, dar ca el mai sunt multi si e greu sa le explici la toti, si sa mai si inteleaga.
Asa ca sa lasam timpul sa treaca, si sa vedem ce surprize ne mai rezerva. Nu se poate sa fie toate rele! Cum spune o buna prietena, ceva ceva tot s-o alege si de noi!
Ana_Maria84
Postat pe 12 Martie 2010 04:05
:) Al meu e roman, si ma gandeam ca asta e parte din problema, ca poate altii sunt mai atenti. Dar barbatii raman barbati, indiferent de nationalitate. Si da, am incercat de toate, si toate functioneaza, dar din pacate doar o perioada, pe urma ajungem inapoi de unde am plecat. Of, barbatii astia, cine i-o fi inventat?
Ana_Maria84
Postat pe 12 Martie 2010 04:08
ana draga sa nu imi zici ca esti in spania ca si mie mi-..au zs ca romancele sunt toate curve si barbati roamni toti fura :(( trist dar ce ei ca au femei nespalate de put toateeeeee si ei niste lenesi ce sa mai zikem???????
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 04:10
poi daca nu erau barbati noi hmmmmmmmm cum mai faceam bebe :) offffff toate la timpul lor imi zikea fostul meu iubit andra timpul le rezolva pe toate ............timpul este cel care vorbeste;) putereeeee si incredere desi eu nu mai prea o am dar cum zikea mama mea capu susssssss
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 04:12
:) sunt in franta, dar ni s-a dus vestea in toata europa. Pana si in neutra elvetia suntem cunoscuti. deci acasa nu ne putem intoarce ca n-avem deocamdata nici un viitor, iar in celelalte tari ne privesc ca pe niste intrusi si unii chiar ne evita... ce ne ramane de facut atunci? si cand mai citesc si in ziar ca seful politiei din danemarca, parca, a declarat ca asa ne e felul, ca asa am fost crescuti, fara scrupule si infractori din nastere, ce mai poti sa zici?
Ana_Maria84
Postat pe 12 Martie 2010 04:27
auzi doamne dar de ce trebuie noi sa ne suim pe gunoiul nostru din curte sa vedem pe cel al vecinului ??????''asa si ku ei se suie pe gunoiul lor ca este mareeeeeeeee sa il vada pe a nostru si din cauza asta pe al lor nu il vede ;)nu??????
nimikkk
Postat pe 12 Martie 2010 04:31
Ce sa le faci, trebuie sa gaseasca si ei un vinovat pentru toate necazurile lor, ca doar n-or fi ei de vina... E drept ca si romanii nostri au facut destule, eu aici sunt intr-un oras mai mic, unde nu se intampla niciodata nimic. Si de vreo luna a aparut o gasca de cersetori din Romania, ii vad mereu cu mana intinsa in centrul orasului. Francezii de-aici sunt naivi, ii compatimesc si le dau bani ca saracii, n-au ce da mancare la copii... Si in timp ce babuta se opreste sa intrebe ce mai face ala micu', prin spate unu' ii taie poseta si-i fura portofelul. Pentru ca ei au schimbat tara, dar si-au pastrat modul de operare, tot ce stiu fac. Si iti dai seama, cine e mai vizibil, noi sutele de romani care muncim sau suntem la facultate si ne vedem de treaba sau cei 5-6 care sunt mereu in centrul orasului si spun cui sta sa ii asculte ca sunt din Romania si ca ce rau e la noi? Eu cand ii vad imi vine sa ii impusc, pentru ca din cauza lor sunt eu pusa in situatii penibile si etichetata ca romanca- hoata-prostituata.
Ana_Maria84
Postat pe 12 Martie 2010 11:09
bine ca ti/ai dat seama...prin comparatie cu altii....da...e bine ca te ia cu el...unde au stabilit deja...ca altu mai al dracu s/ar duce singur...si pe tine te/ar lasa acas si tu n/ai avea ce sa faci daca l/ai iubi ...intr/o asemenea situatie decat sa zici mersi ca vine acasa si se poarta frumos in continuare....adica...teoretic situatia ta...asha e...nu e cea mai rea din lume....si altii au o situatie si rea si implacabila...care nu se poate schimba ushor....
tu ...reclami...ceea ce numesti tu lipsa de comunicare.....dar comunicarea cu fiinta iubita...poate insemna uneori chiar tacerea ..in sine....ca daca ar fi unu scandalagiu....si nu te/ai putea sustrage situatiei ushor....ai zice mersi daca ar tacea si ar sta la calculator linistit....decat as te ia pe tine in serii!!
andreea_n_c
Postat pe 12 Martie 2010 11:31
Ego_sum, cum sa-l "scutur''? Tu esti barbat si stii cam ce ar functiona.
Ca eu am incercat in diverse feluri, dar nu cu rezultatele sperate...Tot asa freaca calculatorul ala si nu iesim nicaieri si simt ca viata trece pe langa noi degeaba.
garbo101781
Postat pe 12 Martie 2010 13:06
De la: garbo101781, la data 2010-03-12 13:06:35Ego_sum, cum sa-l "scutur''? Tu esti barbat si stii cam ce ar functiona.
Ca eu am incercat in diverse feluri, dar nu cu rezultatele sperate...Tot asa freaca calculatorul ala si nu iesim nicaieri si simt ca viata trece pe langa noi degeaba.

Preferi sa stai langa el de dragul lui si sa te sacrifici pentru el fara a lua o masura?
Nu crezi ca este cam aiurea asta? Scutura-l ce naiba esti femeie .....
ego_sum
Postat pe 12 Martie 2010 18:19
nu ar putea sa-l lase ,,nescuturat" si sa plece in drumul ei??? Oricine si orice poate fi inlocuit pe lumea asta , realitatea o confirma.
reyya
Postat pe 12 Martie 2010 18:24
781..gaseste-ti propriile preocupari , pasiuni..gusturi, independente de el..debaraseaza-te putin de relatie, priveste-o ca si ,,spectator"..daca neajunsurile cantaresc prea greu spune-i adio...
reyya
Postat pe 12 Martie 2010 18:28
iote,bre...la ego...ce filozof,sa moara mama!
cica "viata nustiuce si nustiucum"....
preciouss
Postat pe 12 Martie 2010 18:31
bre io zic sa l omoare....
nazirra
Postat pe 12 Martie 2010 18:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat va rog 5 De la: tutankhamon 3 Februarie 2010 14:11
CELE MAI HAIOASE URARI DE NUL NOU... 18 De la: tutankhamon 30 Decembrie 2009 23:54
Nu prea stiu:-??? 114 De la: blondina_X 28 Iulie 2010 11:39
Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie 474 De la: garbo055472 5 Octombrie 2009 17:45
Ce sa fac in continuare? 44 De la: roby_cado 19 Iulie 2011 17:36
Setari Cookie-uri