Un pas inainte, doi inapoi..!!

Nu este pentru prima data cand ma confrunt cu aceste momente. Concubinul are perioade cand prezinta dubla personalitate .Predominant este un om bun, cald, vorbeste adecvat; de cealalta parte devine un om anxios, nervos, vorbeste apasat si vulgar (spune ca este foarte stresat, fiind om de afaceri). Iar atunci cand s-a intamplat sa aiba aceste stari s-a indepartat de mine si m-a parasit, aducand acuzatii ca doar eu sunt cea vinovata.
Daca sunt dragastoasa cu el in aceste momente imi arata indiferenta, spre dispret, chiar!! Daca nu il iau in seama, iar nu este bine- se indeparteaza pana apare ziua in care isi va face bagajelul.
Cand este linistit ne intelegem extraordinar. Ne respectam si iubim nespus motiv pentru care au existat discutii cu privire la intemeierea unei familii. I-am propus consiliere psihologica , insa el nu greseste cu nimic, eu sunt cea "nebuna" -ii citez spusele.
Simt ca iarasi va pleca si se va intoarce cu fraze din romane de dragoste, ceea ce eu nu mai doresc.
Stiu ca este un om bun si as vrea sa il ajut cumva, poate nu este constient de transformarile sale.Se mai merita un efort ori sa imi cladesc alt drum?
garbo_408349
Postat pe 6 Ianuarie 2015 20:31
De cati ani sunteti impreuna? De cate ori v-ati despartit ? Ce zodie este?
doroty
Postat pe 6 Ianuarie 2015 21:23
Suntem impreuna de 3 ani, este zodia pesti. Despartirile au fost 2 la numar, ultima si cea mai lunga fiind de o luna de zile.
garbo_408349
Postat pe 6 Ianuarie 2015 21:50
" Se mai merita un efort ori sa imi cladesc alt drum? "

Asta depinde de cate despartiri si "crize" esti pregatita sa mai suporti. Raspunsul e numai la tine.
Dimineata buna :)

Rotty
Postat pe 7 Ianuarie 2015 06:01
"Nu este prima data cand ma confrunt cu...."
Si n-o sa fie nici ultima data! In contextul potrivirilor, aveti caractere diferite si este cat se poate de normal. Trebuie sa gasiti metodele prin care sa va completati reciproc, nu sa cauti permanent un vinovat. Dupa "ploaie" apare si soarele, zambetul...si de ce nu, curcubeul!

A! Daca nu are efect cu psihologul, poate ajuta aghiasma,
...stropeste-l...!

LMA pt. toti forumistii! Un an relaxant, cu tot ce va doriti si pt. IONIi(pozitivi)
Iubire si implinire! pt. fete!
arco_iris
Postat pe 7 Ianuarie 2015 14:01
pare un om dificil. de ce sa traiesti toata viata cu stres ca ceea ce faci il va irita, cand poti sa gasesti pe altcineva. cat despre comportamentul lui-poate gresesc, dar s-ar putea sa aiba personalitate bipolara.
garbo_3567
Postat pe 24 Ianuarie 2015 08:38
Alt drum sigur!Este o mirlanie si o prostie ce face si va continua pentru ca vede ca ii merge.Nu este sigur cu dubla personalitate,mai sigur este ca va foloseste si cind nu are nevoie va considera nebuna,lucrurile se vor agrava din ce in ce.
Elena
garbo226201
Postat pe 24 Ianuarie 2015 09:50
Fa- un bilantz si intreaba-ti sufletul,daca merita sa-i mai acorzi o sansa sau sa-ti schimbi directia de mers in viata.De obicei,cand se ajunge in astfel de discordii sunt f. rare cazurile de indreptare ,un proverb romanesc spune:"O ciorba incalzita a doua oara nu mai are acelasi gust ".Decizia este in puterea ta,tu il cunosti mai bine.Mult succes!
garbo255960
Postat pe 24 Ianuarie 2015 11:31
DACA IL PRIMESTI MEREU CU BRATELE DESCHISE O SA ITI FACA SI MAI RAU. SE VEDE CA IL IUBESTI SI NU PREA ITI DAI SEAMA CA ESTI PENTRU EL O PAPUSA PE CARE O ARUNCA FIINDCA S A PLICTISIT DE EA SI O IA IAR PENTRU CA ACOLO UNDE S A DUS N A GASIT CE CREDEA.TRAIESTE SI CU INIMA SI CU MINTEA,ANALIZEAZA I MAI BINE COMPORTAMENTUL.N O FI EL ULTIMUL BARBAT DE PE PAMANT.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 24 Ianuarie 2015 18:37
Da,, buna seara,,aici doar se discuta diverse povesti de viata , diverse si diferite, ,, de la caz la caz,, in situatia ta ,, tu si numai tu,,, poti decide pentru tine, ,aici toti averm solutii si sfaturi pentru toti,dar tu esti cea care vei experimenta cu acest om, tu traiesti cu el in casa!!!.De ascultat nu avem cum sa te ascultam , doar ce ne spui tu din povestea ta de viata,pe el nu avem de unde stii cat de reala este varianta lui, ,,si atunci ramane doar varianta ta.Eu te-as sfatui sa stai cu el de vorba, atunci cand se simte mai atent cu tine, este dispus sa te asculte, sa nu faci in asa fel ca in discutia voastra sa va faceti unul pe altul vinovat de comportamentul voastru,,de actiunile voastre, important este sa pleci de la ideea cum te simti tu atunci cand spune el ca esti sau nu vinovata,sa ai spui ca nu trebuie neaparat sa va simtit nedreptatiti ca gresiti, sa nu ridicati tonul unul sau altul, sa vorbiti pe rand,sa nu vorbiti numai in apararea celuilat ca ar avea dreptate, sau nu! Intr-o relatie de cuplu important este sa fiti fericiti impreuna nu sa aveti dreptate ,sunteti amandoi la o caruta , si trebuie sa trageti reciproc la ea,.Sa ai spui ca tu ai nevoie sa comunicati impreuna, nu separat,sa ai spui ce nevoi ai, , de exemplu:ai nevoie de un sfat al lui si vrei sa discuti cu el, sa te asculte pina la capat ce ai de spus, te simti parasita atunci cand el pleaca de linga tine dupa o discutie mai tensionata, simti nevoia de ati impartasi gandurile, ideile, sfaturile,spune-i cum ai vrea tu ca el sa se comporte cu tine, ce iti doresti de la el ca el sa faca pentru tine(,asta numai daca te iubeste , sau a fost doar indragostit de tine).Iar daca nici dupa un timp, o luna, doua cel mult dupa acesta discutie , nu are de gand sa indrepte situatia creata intre voi, nu are rost sa mai continui cu el,, nu exista comunicare, , el te face sa te simti vinovata de actiunile tale bune sau mai putin bune, nu te iubeste , si a fost doar indragostit,si iti va spune tot timpul ca tu esti cea vinovata, si el nu greseste cu nimic, si nu are rost sa ramai cu el daca el nu simte sa iisi doreasca o relatie cu tine, doar de rezerva, mergi inainte!!!Ce am spus la inceput este sa cauti sa gasiti calea de mijloc impreuna, nu doreste , nu este dispus, nu va fi nici de acum inainte!, tu esti singura persoana in alegerile viitoare, succes in viata!!!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 24 Ianuarie 2015 20:34
,,nu esteprima oara..." si nu va fii ultima. depinde de tine cat mai poti sa suporti. Un om care refuza constant ajutorul (atunci cand are nevoie de acesta)are probleme mai mari decat iti inchipui. eu spun sa nu mai pierzi timpul, sa pui punct si sa o iei de la capat cu altcineva. chiar daca iti pare dur (acum) peste timp poate se va dovedi solutia cea mai buna. numai bine.
pirania_1960
Postat pe 25 Ianuarie 2015 13:40
Va mulțumesc ca ați avut răbdare sa îmi citiți trăirile. Va împărtășesc cu seninătate ca lucrurile tind sa meargă spre bine. Mi-am stăpânit cu greu emoțiile atunci când am decis sa port o discuție "de oameni mari" cu al meu iubit. Am înțeles ca o parte din vina îmi revine si mie (viața mea nu a fost tocmai ușoară , am devenit un om imun pentru întâmplări neplăcute ce ne sunt date. El, însă, este afectat.) Am înțeles acum ce trebuie sa fac in astfel de situații . INTR-ADVAR , este un om dificil , dar mi-a explicat de buna voie cum trebuie sa procedez. Acesta este el, nu i-l pot părăsi , mi se sfâșie sufletul. Prefer sa fiu intelegatoare, si mult mai răbdătoare; este un om cu suflet bun si simt ca ma iubește profund . Sunteți oameni minunați, va doresc numai bine!
garbo_408349
Postat pe 27 Ianuarie 2015 00:17
Viata alaturi de un om cu dubla personalitate va fi tot timpul o provacare. Depinde cat il iubesti si cat vei reusi sa rezisti. Daca refuza consilierea psihologica cel mai bine este sa te documentezi tu despre problema asta si sa actionezi in functie de ce ai aflat. De multe ori o femeie e ceea ce un barbat are nevoie ca sa ajunga la echilibru. Dar depinde cat vei fi tu de tare. Ai grija numai sa nu ajungi tu in situatia in care sa ai nevoie de consiliere. Cuvintele nepotrivite dor foarte tare si unele le tii minte toata viata. La fel si comportamentul celuilalt fata de tine. Asa ca gandeste-te de doua ori si decide ce e bine pentru tine. E foarte frumos din partea sa vrei sa il ajuti, dar e bine sa te protejezi si tu.
angel_forever
Postat pe 5 Februarie 2015 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt absurda? 44 De la: mirajdan 3 August 2011 04:29
Problema.. 11 De la: garbo_5587 22 August 2012 11:08
Pasii spre o relatie... 51 De la: Doara 15 Octombrie 2010 06:26
Cum sa plec daca il iubesc? 114 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
cum sa procedez 48 De la: fleurdelis 21 Ianuarie 2011 23:44
Setari Cookie-uri