Poti fi prieten(a) cu fostul dupa ce te-a inselat?

Credeti ca se poate sa ramai prieten(a)cu fostul(a)dupa ce ai fost inselat?Am fost inselata,am plans,am suferit,am trecut prin toate reactiile posibile si imposibile,l-am urat,am incercat sa inteleg.Comunic cu el inca,vb. cu el ca si cand nu mi-a facut ce mi-a facut.Incerc sa nu-mi incarc sufletul cu ura,nu eu pot sa fac dreptate.Candva,mai devreme sau mai tarziu vom plati cu totii pt. greselile noastre.Credeti ca e o prostie sa incerci sa ramai in relatii civilizate cu fostul?Credeti ca imi fac rau singura?Dupa 15 ani de casnicie simt ca nu pot sa-l urasc,mi-e indiferent.Nu stiu daca e cea mai buna reactie dar asa am simtit sa fac,sa ma comport, pt. ca alte reactii nu-si aveau rostul.
dragu_ta74
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:35
cred ca nu am inteles. cine pe cine a inselat?
in alta ordine de idei, eu nu tin pe langa mine prieteni care m-au inselat. dispar ca si cum n-ar fi existat niciodata.
pik_nik
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:38
pai, ori il urasti, ori ti-e indiferent??
si da, prieteni puteti ramane, dar atat
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:38
n-are rost sa-l urasti....iti faci rau tie
nu cred ca ar putea fi prietenie....poate doar o relatie civilizata intre doi oameni maturi
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:41
mda, nu citisem atent...
ramane valabila partea a doua a raspunsului.
pik_nik
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:41
da poti! categoric!
prietenie pe muchie de cutit
LILO
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:44
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:45
haideti mai, sunteti rai...
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:51
doar rea(listi)
LILO
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:53
zambiluto,asa se numeste acum realismul??
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:53
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:55
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:56
mai, voi ce faceti aici???

si io vreau!
pik_nik
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:58
pik
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 09:00
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2009 09:02
pik_nik
Postat pe 25 Noiembrie 2009 09:02
Incearca sa nu-l urasti. Ura este cel mai devastator sentiment, te face sa nu te mai recunosti.
Daca spui ca ti-e indiferent, de ce trebuie sa mai pastrati o relatie de prietenie ?
Fata de prieteni avem sentimente calde, de incredere si respect. Daca nu mai simti nimic din toate astea pentru el, ce fel de prietenie ar fi aia?
garbo_C
Postat pe 25 Noiembrie 2009 09:03
Prieteni nu veti putea fi niciodata... prietenia e ceva profund... eventual puteti ramane la stadiul de cunostinte. Nici nu vei putea sa nu-i mai vorbesti pt ca s-ar putea ca viata sa va aduca fata in fata. Dar trebuie sa pastrezi o distanta... destul de mare Presupun ca asa e normal... desi eu una cand termin ceva, termin 4ever... Fara prietenii, fara telefoane, fara vizite.. pur si simplu nu mai vad rostul...
Alexutzza22
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:38
io cred ca iti faci foarte mult rau daca pastrezi o oarecare relatie cu fostul.Vrei ca de cate ori vb cu el sa.ti aduci aminte cat rau ti.a facut si cat ai suferit din cauza lui?daca nu te.a respectat cat timp ati fost impreuna de ce te.ar respecta acum?si sti ca relatiile de prietenie includ si respect.parerea mea
cosmina12
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:55
Nu ai cum sa fi prietena cu o persoana pe care ai iubit-o si te-a tradat.Mie imi este greu sa cred ca mai poate exista prietenie atata timp cat a existat tradarea si razbunarea.
Helen29
Postat pe 25 Noiembrie 2009 13:09
De la: dragu_ta74, la data 2009-11-25 08:35:11Credeti ca se poate sa ramai prieten(a)cu fostul(a)dupa ce ai fost inselat?Am fost inselata,am plans,am suferit,am trecut prin toate reactiile posibile si imposibile,l-am urat,am incercat sa inteleg.Comunic cu el inca,vb. cu el ca si cand nu mi-a facut ce mi-a facut.Incerc sa nu-mi incarc sufletul cu ura,nu eu pot sa fac dreptate.Candva,mai devreme sau mai tarziu vom plati cu totii pt. greselile noastre.Credeti ca e o prostie sa incerci sa ramai in relatii civilizate cu fostul?Credeti ca imi fac rau singura?Dupa 15 ani de casnicie simt ca nu pot sa-l urasc,mi-e indiferent.Nu stiu daca e cea mai buna reactie dar asa am simtit sa fac,sa ma comport, pt. ca alte reactii nu-si aveau rostul.
Eu zic sa intrerupi legatura cu el...Si sa nu mai ai contact cu el...O sa vezi ca timpul vindeca ranile....Ma roagate si tu ca sa iti lumineze Dumnezeu mintea si sa iei decizia potrivita si pozitiva....Sa iti ajute Dumnezeu...
garbo027119
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:45
eu n-as mai ramine in nici o relatie cu cineva care m-a inselat, si nu pentru ca l-as uri - daca supravietuieste prima saptamina de la imprudentza, imi trece.

Pur si simplu n-as mentine relatie pentru ca nu vreau sa imi umplu timpul cu rebuturi. Am pretentia sa am oameni de calitate in jur. Era stricat... tragem apa. Altul.
quasaria
Postat pe 3 Decembrie 2009 23:00
asa mama...vira si next....
Anouk
Postat pe 3 Decembrie 2009 23:03
De la: quasaria, la data 2009-12-03 23:00:15eu n-as mai ramine in nici o relatie cu cineva care m-a inselat, si nu pentru ca l-as uri - daca supravietuieste prima saptamina de la imprudentza, imi trece.

Pur si simplu n-as mentine relatie pentru ca nu vreau sa imi umplu timpul cu rebuturi. Am pretentia sa am oameni de calitate in jur. Era stricat... tragem apa. Altul.
Daca vrei oameni de calitate in jurul tau si tu trebuie sa fii de calitate buna....
garbo027119
Postat pe 3 Decembrie 2009 23:07
De multe ori, n-ai incotro si trebuie sa ramai intr-o anumita relatie cu fostul sot, daca ai si copii... dar, daca lucrurile s-au terminat urat, e greu sa mai fii prieten: cine te-a inselat o data, aproape sigur ca o va mai face, intr-un fel sau altul...
sora_ilsi
Postat pe 3 Decembrie 2009 23:13
in relatie de buna ziua, poate. Nu de prietenie.
quasaria
Postat pe 4 Decembrie 2009 00:23
mami...io tot nu inteleg...fostul...sa inteleg ca ai si divortat deja????deci...daca da.....nu te intelegde ce sa mai fii prietena....te mananca si numai peris lui te poate scarpina?...desigur, daca sunt si copii la mijloc, trebuie a vuta o oarecare relatie....dar asta nu inseamna prietenie.....
tutankhamon
Postat pe 4 Decembrie 2009 01:02
eu sint sigura ca un om nu te poate dezamagi decit o data. N-am crezut niciodata in bla bla a doua sansa. Nu exista a doua sansa. Trebuie sa ai oarece deficientze sa bagi o data mina in foc si sa te arzi, si dupa aia sa mai incerci de citeva ori, sa vezi, iar te arzi? Precis? Grele corelarile astea intre cauza si efect....

Deci - daca un om te-a dezamagit o data, ce relatie mai vrei? Ce prietenie? Nu e tot ala? Nu simte cu acelasi suflet, nu gindeste cu acelasi cap? Inselatul nu inseamna numai ca a dat din fund, inseamna ca ti-a inselat in primul rind increderea. Si increderea sta exact la baza prieteniei. Cum sa fii prieten cu cineva care te minte, cind stii ca te minte? Ce prieten e ala?

N-am inteles niciodata incapacitatea asta de a te detasa de o imagine falsa, in fond... L-ai urcat pe ala pe un piedestal, iti tot cade in cap, il tot ridici din praf si il pui repede la loc. Ca e sot, ca e amant, ca e prieten, sa fie ceva acolo ca te-ai obisnuit cu el.
Let it go... nu sta. In nici o pozitie. Nici in cour, nici in cap. E legea gravitatiei.

quasaria
Postat pe 4 Decembrie 2009 01:26
De la: dragu_ta74, la data 2009-11-25 08:35:11Credeti ca se poate sa ramai prieten(a)cu fostul(a)dupa ce ai fost inselat?Am fost inselata,am plans,am suferit,am trecut prin toate reactiile posibile si imposibile,l-am urat,am incercat sa inteleg.Comunic cu el inca,vb. cu el ca si cand nu mi-a facut ce mi-a facut.Incerc sa nu-mi incarc sufletul cu ura,nu eu pot sa fac dreptate.Candva,mai devreme sau mai tarziu vom plati cu totii pt. greselile noastre.Credeti ca e o prostie sa incerci sa ramai in relatii civilizate cu fostul?Credeti ca imi fac rau singura?Dupa 15 ani de casnicie simt ca nu pot sa-l urasc,mi-e indiferent.Nu stiu daca e cea mai buna reactie dar asa am simtit sa fac,sa ma comport, pt. ca alte reactii nu-si aveau rostul.


Nu ai cum sa-l urasti pentru ca ati este indiferent, asa cum spui si tu. A "ura" pe cineva, insemna ca ai sentimente fata de persoana respectiva. Adica sentimentul de ura. Daca esti indiferent, nu mai exista nimic. Intr-o relatie "indiferenta" doare cel mai mult.
myriam
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:56
Consider ca e de ajuns un simplu salut daca il vad intimplatpr pe strada mai mult nu merita din moment ce faptul ca a inselat adus pina la despartire deci ori ne despartim ori salvam ce am pierdut daca am decis despartirea tot ce e mai mult decit un simplu salut ne va durea asta daca am iubit cu adevarat si am suferit.
garbo192715
Postat pe 7 Martie 2011 09:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum a-ti putea descoperii un partenersau partenera falsa??? 11 De la: eu_geminy 26 Octombrie 2010 22:04
Iubire in exil de Donna V 10 De la: eu_geminy 19 Februarie 2012 22:29
cand el e neamt .... 98 De la: garbo_7733 12 Noiembrie 2012 14:23
Am nevoie de un sfat 7 De la: Simonnne 1 Septembrie 2015 17:40
EL, TU si CEALALTA 7 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:36
Setari Cookie-uri