voi ce ati face in locul meu?

Care e povestea? Pai povestea incepe asa...eram de abia de 17 ani cand m-am indragostit de un baiat pe care niciodata nu mi-am imaginat ca voi fi cu el. A reusit el cumva sa ma convinga sa fim impreuna si nu stiu cum a facut sa ma indragostesc nebuneste de el...Dar dupa 6 luni mi-a spus ca totul s-a terminat, ca nu mai are rost si ca nu mai vrea sa fie cu mine "cel putin acum...poate peste cativa ani da, dar acum nu..." Printre multe lacrimi si o depresie dureroasa am incercat sa acceptat situatia si sa gasesc pe cineva care sa ma iubeasca si sa ma faca sa-l uit...Dar nu am reusit.

Acesti 5 ani care au trecut de cand s-a intamplat povestea au trecut repede dar pe el nu am reusit sa il uit. In primul an de la despartire am rupt aproape de tot relatia cu el, dar mai apoi el a inceput sa ma sune, de sarbatori, de ziua mea de nastere si asa in secret am tinut legatura. Niciodata nu am putut sa mi-l scot din suflet chiar daca am incercat...

Intre timp am gasit un baiat, care ma iubeste mult (sau cel putin asa sustine) si care imi spune mereu ca ar face orice ca eu sa fiu fericita. Tin la el, si il iubesc. Problema e ca il iubesc mai mult ca pe un frate...nu prea ma simt atrasa de el, si e foarte copilaros.In cei 3 ani de relatie m-am gandit de multe ori sa ma despart de el (din mai multe motive), dar mi-a fost frica sa nu il ranesc, si sa nu fac o gresala. Odata am reusit sa trec peste aceasta frica si i-am spus ca s-a terminat...El nici nu a mai vrut sa vorbeasca cu mine, si chiar daca ma durea asta nu prea il interesa (asa am simtit eu, ca nu il intereseaza). Ne-am impacat dupa 2 luni si acea perioada de despartire parca a fost stearsa din mintile noastre... Si asa au trecut 3 ani, 3 ani de relatie, timp in care eu eram in Cluj si el in alta localitate la 200 de km de Cluj si ne vedeam odata pe luna si in vacanta de vara cand eu ma intorceam acasa.

Dar...intotdeauna exista un "dar"... Acum dupa 5 ani de la despartirea de fostul prieten el apare din nou in viata mea... Dupa cum am spus si mai sus, in acesti 5 ani am tinut legatura, dar nu ne-am intalnit niciodata, si nici nu am incercat sa ne impacam; eram doar o legatura intre doi prieteni, fara nici o alta implicatie. Intre timp el a plecat in Franta, dar chiar si de acolo am pastrat legatura; daca avea o problema ma suna, m-a sunat si de ziua mea, si cu ocazie ar fi avut ma suna. Acum o trei saptamani s-a intors si intr-o dupa-masa a trecut pe la mine. Deoarece nu am apucat prea mult sa stam la povesti ne-am intalnit peste doua zile la o cafea, sa mai vorbim. Si in acel moment in sufletul meu a inceput nebunia...Sentimente care nu credeam ca mai exista au reaparut in sufletul meu si dorinta de a-l vedea si de a fi cat mai aproape de el crestea cu fiecare zi ce trecea. Am vorbit cu el si i-am spus ce simt. Mi-a zis ca si el simte la fel, si ca i-ar placea sa ne mai dam o sansa...Dar cand eu i-am spus de prietenul meu s-a suparat si mi-a zis ca 3 ani nu se uita asa de usor. Eu i-am explicat ca au fost 3 ani la distanta, si ca lucrurile nu sunt asa roz cum par. Dar mi-a spus sa fim "cuminti" si ca trebuie sa inteleg ca "nu se poate".

Acum stau si ma intreb, ce ar trebui sa fac mai departe? Sa incerc in continuare sa il uit si sa mi-l sterg din minte (desi in cei 5 ani nu am reusit) sau sa ma impac cu el si sa uit de actualul prieten? Mi-e teama ca o sa las totul asa cum e, o sa merg mai departe cu actualul prienten, o sa ne casatorim... dar nu o sa pot sa mi-l scot din minte pe fostul...si totul o sa se derame apoi in jurul meu din cauza ca nu am avut curajul sa spun lucrurilor pe nume. Nu pot sa il mai mint ca totul e bine, si ca il iubesc...Dar mi-e frica sa nu fac o greseala.

Voi ce ati face in locul meu? :(
ana___si_atat
Postat pe 24 Octombrie 2011 14:18
"eram de abia de 17 ani cand m-am indragostit de un baiat pe care niciodata nu mi-am imaginat ca voi fi cu el"
cu adevarat asta e queinstentza (chintesenta ) lucrurilor!!!

poate ca unii in locul tau s-ar apuca de gramatica...
poate altzii s-ar apuca de beut ... pe care le-am beut ....

eu unul in locul tau .... as astepta ca pronia cereasca ..... sa te ... vorba ceea ... ............ noroc sa ai .... sau noroc ca esti ...
mai e si varianta in genul in care scrii tu .... n' orocaiesti!!!
alfheim
Postat pe 24 Octombrie 2011 15:13
ana, totul e ft simplu: daca cineva te vrea cu adevarat, arunca in aer ori sfideaza toate argumentele pt care ar lasa-o balta. daca te vroia, venea si te lua de mana spunandu-ti `hai!`, indiferent daca erai cu altcineva si aveai 10 copii. cand cineva vrea o fiinta umana, uita de politeturi, fastaceli, balmajeli, abracadabra si demersuri `diplomatice`. pana la urma ce rost ar avea sa ne scarpinam invers, daca stim ca iubim si vrem ceea ce iubim?!
asadar, ala care nu te-a vrut acum 5 ani, nu te vrea nici acum. acum doar a avut senzatia ca te vrea, drept dovada ca, desi i-ai spus franc ca pe el il vrei, el a dat-o la intors.
nu! ala nu te vrea! si acum a gasit pretextul perfect sa te expedieze, pozand si-n individul cu o atitudine ireprosabila.
esme
Postat pe 24 Octombrie 2011 15:29
ana...nu e important ce ar face altii.important este ce hotarare sa iei tu.esti singura care poti decide ce vei face in continuare.datul cu parerea nu iti este de ajutor.daca vrei o parere specializata ..mergi la un psiholog.povestea ta aduce dupa ea obligativitatea unor intrebari....de aceea este bine sa mergi la psiholog.cand primul iti spune ca trebuie sa "fiti cuminti"...iar al doilea ti se pare imatur pentru tine....ce este de neinteles?
ratuscaceaurata
Postat pe 24 Octombrie 2011 15:35
"Acum stau si ma intreb, ce ar trebui sa fac mai departe? Sa incerc in continuare sa il uit si sa mi-l sterg din minte (desi in cei 5 ani nu am reusit) sau sa ma impac cu el si sa uit de actualul prieten? Mi-e teama ca o sa las totul asa cum e, o sa merg mai departe cu actualul prienten, o sa ne casatorim... dar nu o sa pot sa mi-l scot din minte pe fostul...si totul o sa se derame apoi in jurul meu din cauza ca nu am avut curajul sa spun lucrurilor pe nume. Nu pot sa il mai mint ca totul e bine, si ca il iubesc...Dar mi-e frica sa nu fac o greseala.

Voi ce ati face in locul meu?"

mai.... da cum pierdeti voi vremea fara sa va maturizati de loc.... !!!!! in tot cazul, exact aceasi poveste am mai citit pe aici in cateva exemplare. doar numele personajelor difera si tzara de unde.... se intorc baietii !!! si... inca de pe timpul vichingilor se stia ca, prima dragoste nu se uita asa usor ! iar exceptile, intaresc regula !!! dar asta nu inseamna ca e si o afacere grozava... in cea ce priveste relatia serioasa de lung time ! chiar si casatorie, familie, masina, actiuni la banca.... ! si asta numai din cauza ca, se intampla prea devreme ! 17 ani... nu e o varsta la care, chiar totul s-a dezvoltat complet in corpul omului ! si mai ales mintea... ! dar asta e farmecul ei. la varsta ma refer, nu la minte... ! acum, esti mai matura un pic, cred, ce a fost a fost frumos... ai mai crescut un pic si nici nu ati fost tot timpul impreuna. ma refer la primul. sa bazezi ceva numai pe ce a fost la 17 ani... merge, dar in 78,45% din cazuri, nu se termina bine ! ntz... nici juramantul ala de la biserica nu ajuta... si mai rau e cand despartirile vin si dupa ce este un, doi copii. tu ii cunosti bine pe amandoi, tu poti sa simti mai bine, cu care ai putea construi un viitor... ca trecutul l-ai fumat deja ! noi de unde naiba sa stim si sa te putem ajuta ? sa ne punem in locul tau.... asta e utopie ! eu as putea sa-ti dau un sfat la ce film sa mergi sau sa nu mergi... in ce tzara sa vizitezi si in ce tzara sa vizitezi mai des.... unde se mananca bine si unde se mananca si mai bine.... dar in problema ca asta..... cred ca numai tu poti sa te lasi in locul tau si sa hotarasti cum si ce !!! nici nu inteleg cum ai putea sa te iei dupa altii... ????? asta ar insemna exact ca si cum ai da cu banul... !!! si nici banul ala nu stie mai mult ca noi... !!! sau ca mine cel putin ! succes mai... asa e in viatza, uneori mai stai si la o rascruce... numai norocul si mintea te pot ajuta ! norocul in proportie de 97,67% !!!!

siiii.... vad ca esti membra pe garbo mai de mult... cum de nu stia alf de problemele tale ??? iti facea un consult si o invitatie la senatoirul lui... are deja experientza cu probleme din astea... te trecea la un regim de mazare... sigur te ajuta in hotarari !!! nu-i vezi pe cei care au trecut deja prin tratament.... unu' si unu''' !!! spetzialisti de gradul 8 ! ei... eu is mai al dracului... nu-mi da nimeni mai mult de 4 grade !!!! dooooor.... vreau un umar sa plang in liniste pe el !!! unu' fara miros de tutun........
barboneli
Postat pe 29 Octombrie 2011 12:59


barbo...

asta cu proportiile....e clara si la obiect

mai...dar ce la fix ti-au iesit ...



sunsset
Postat pe 29 Octombrie 2011 13:09

probabil ca niciunul din acesti doi oameni nu este acel pe care sufletul tau il cauta

...primul..parerea mea ..nu are rost sa-ti mai pierzi vremea cu el ,sau sa te gandesti ca ati putea depasi faza de amici...si atat...

poate e timpul sa-i lasi la o parte si sa traiesti o vreme tu cu tine...si cine stie ce-ti va aduce ziua de maine....ce vrei tu nu se cauta...te gaseste fii sigura cand vrea(ma refer aici la dragoste)

barbo...ca eleva...si pacienta....m-am straduit...

cu gradele...nu prea mi-a iesit...am ramas la 0 minus...



sunsset
Postat pe 29 Octombrie 2011 13:29
"vreau un umar sa plang in liniste pe el !!! unu' fara miros de tutun........ "

Iote-ma!
Axl_22
Postat pe 29 Octombrie 2011 13:32
da' ai un scaunel mai solid in casa...... ????
barboneli
Postat pe 29 Octombrie 2011 13:56
De la: barboneli, la data 2011-10-29 13:56:11 da' ai un scaunel mai solid in casa...... ????

sa te urci pe el sa fi la inaltimea umerilor ei? Am eu unul solid..il tine si pe sotul meu care are "numai" 120 de kg.. E testat si-l imprumut...Scaunelul..nu sotul..
elisabeta_boia
Postat pe 29 Octombrie 2011 22:53
Eu as merge mai departe. Barbatii in general sunt infantili,dar EL in mod special. Daca te-ar iubi macar acum ar pretui si cantari tot ce i-ai spus.Dar crede-ma nu ar fi decat o alta dezamagiresi suferinta continua iar peste alti cativa ani.....
dadyy
Postat pe 30 Octombrie 2011 03:35
buna

DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE LA CUM STAU LUCRURILE AR TREBUI SA LE SPUI PASS AMBILOR. IN PRIMUL RAND AI FACE O GRESALA IMENSA SA RAMAI CU BAIATUL CU CARE ESTI ACUM PENTRU CA NU IL IUBESTI SI MAI DEVREME SAU MAI TARZIU TOT VEI INTALNI PE CINEVA DE CARE SA TE INDRAGOSTESTI SI TOT IL VEI RANI, ASA CA RENUNTA ACUM PANA NU E PREA TARZIU SAU DACA VEI ALEGE VARIANTA SA RAMAI CU EL NU VEI FI NICIODATA FERICITA SAU IMPLINITA. cAT DESPRE FOSTUL, E ADEVARAT PRIMA DRAGOSTE ADEVARATA NU SE VA UITA NICI O DATA, DAR LA CUM A REACTIONAT CAND A AFLAT CA ESTI CU CINEVA DEMONSTREAZA DOAR UN SINGUR LUCRU CA NU TE IUBESTE SI NU VOIA DECAT O AVENTURA POATE. ATUNCI CAND IUBESTI CU ADEVARAT TRECI PESTE ORICE PENTRU OMUL PE CARE IL IUBESTI , TU I-AI DEMONSTRAT ASTA VOIND SA RENUNTI LA ACTUALUL, INSA EL NU A VRUT SA SE LEGE LA CAP CU O NOUA RELATIE SI ACTUALA TA RELATIE A FOST PORTITA LUI DE SCAPARE. SCUZA-MA CA SUNT ASA DIRECTA DAR ASTA E PAREREA MEA.
sINCER ESTI TANARA SI AI TOATA VIATA INAINTE. rUPE ORICE LEGATURA CU FOSTUL, PENTRU CA NU TE VA FACE FERICITA NICI AZI NICI MAINE NICI PESTE O VIATA. IA O PAUZA DE RELATIE, INGRIJESTE-TE DE TINE SI SUFLETUL TAU, STERGE CU BURETELE TRECUTUL IAR CAND TE VEI SIMTI LIBERA SI DORNICA SA TRAIESTI CAUTA UN OM PENTRU CARE SA-TI DAI VIATA SI EL SA O DEA PENTRU TINE. vEZI TOTUL NU CA PE UN SFARSIT CI UN NOU INCEPUT. DACA VREI SA VB MAI MULTE O SA-TI DAU ADRESA MEA DE MAIL : ARABELA_PAUL@YAHOO.COM (CU LITERE MICI).

SPER SA TE AJUTE CU CEVA CE TI-AM SCRIS
O ZI BUNA

arabela_paul
Postat pe 30 Octombrie 2011 03:51
PTU ALFHEIM

NU STIU CE CAUTI PE ACEST SITE DAR DACA NU STI CE INSEAMNA SA AI PROBLEME SAU SA SUFERI NU TE BAGA FRATE IN DISCUTIE, IN ALTA ORDINE DE IDEI ASTA E UN SITE PTU FEMEI ... IN GENERAL ASA CA TIND SA CRED CA AI PROBLEME DE PERSONALITATE ASA CA BAIETEL NU TE DA DESTEPT, AI FACE BINE SA STAI IN BANCA TA , SAU SA-TI CAUTI UN IUBITEL CA DE ........ SITE PTU FEMEI..........
arabela_paul
Postat pe 30 Octombrie 2011 03:55
De la: arabela_paul, la data 2011-10-30 03:55:25PTU ALFHEIM

NU STIU CE CAUTI PE ACEST SITE DAR DACA NU STI CE INSEAMNA SA AI PROBLEME SAU SA SUFERI NU TE BAGA FRATE IN DISCUTIE, IN ALTA ORDINE DE IDEI ASTA E UN SITE PTU FEMEI ... IN GENERAL ASA CA TIND SA CRED CA AI PROBLEME DE PERSONALITATE ASA CA BAIETEL NU TE DA DESTEPT, AI FACE BINE SA STAI IN BANCA TA , SAU SA-TI CAUTI UN IUBITEL CA DE ........ SITE PTU FEMEI..........

Nu ca as tine cu ALF...dar Arabela draga...fiecare e LIBER sa creada ce vrea,sa zica ce vrea si sa intre pe ce topic vrea!
In plus...se scrie PTR nu PTU.... Se scie cu litere mici...cu majuscule:TIPI=a tipa,a urla..Nu mai tipa pe nici un topic,nici noi nu tipam la tine... Fi calma ca e mai bine..si ptr. cei din jur...si ptr. tine!
Si totusi..o duminica frumoasa si tie! si multumesc de intelegere,apropo..e ciudat de dragut avatarul tau...
elisabeta_boia
Postat pe 30 Octombrie 2011 11:13
Betty! Io cred ca vreau scaunelu' tau!

Poate vrea si altcineva, sa planga pe umaru' meu!
Axl_22
Postat pe 30 Octombrie 2011 11:42
Axl...eu =suflet bun..il imprumut oricui...scaunelul,nu pe sot..Tin la bucatica mea!
elisabeta_boia
Postat pe 30 Octombrie 2011 13:14
draga Betty.... tipa asta, la cate postari are de la inscrierea ei din Mai 2010... se poate suporta... asa ca divertisment !

"se scrie PTR nu PTU." tipa nu a gresit... ci pur si simplu a scuipat... stii tu... ca si "ptu, ptu ptu.... sa nu fie de ochi !!! mai ales ca la avatar.... vezi si tu ce ochi are... !!!!! si am impresia ca si ei ii place de alf.... mmmde... asa are el ghinion !!!!
barboneli
Postat pe 31 Octombrie 2011 21:56
nu draaaga Betty... scaunelu' nu era pentru mine..... !!!! si roza e fata fina... nu trebuie unu' solid !!! la scaun ma refer.........
barboneli
Postat pe 31 Octombrie 2011 21:59
AAAA scaunul nu...da' poate sa fie solid?
Axl_22
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:02
In locul tau? Nu stiu...
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:09
Luna, 'nalt ca bradu! si solid! Sa lucre!
de aia e barbat!
Axl_22
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:12
De la: Axl_22, la data 2011-10-31 22:12:33Luna, 'nalt ca bradu! si solid! Sa lucre!
de aia e barbat!


Serios?
SAL
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:19
eu as sta cu cine ma iubeste.
daca te iubea,trecea peste orice,chiar daca erai deja maritata cu trei copii.
nu te iubeste destul,cu adevarat,fostul.esti ptr el doar o buna prietena.
cel putin a avut bunul simt sa zica sa fiti cuminti,cand a auzit de legatura de trei ani,asta arata clar ca nu are de gand nimic serios cu tine,si nu a vrut sa iti strice viata degeaba.
nu el,nu fostul,e perechea ta,
si cei copilarosi cred ca au suflet bun.
eu asta as face.as ramane cu actualul,care ma iubeste si e capabil sa se casatoreasca cu mine.
d


daniilia
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:39
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-31 22:19:03
De la: Axl_22, la data 2011-10-31 22:12:33Luna, 'nalt ca bradu! si solid! Sa lucre!
de aia e barbat!


Serios?


Ce-i, nu mai poate omu' sa gl?
Pai omu' meu sa lucre!
Nu sa stea la PC toata ziua!


Axl_22
Postat pe 31 Octombrie 2011 22:48
Suntem diferite. Eu probabil ca nu as mai fi incercat nici o "co" or "re" memorare a " iubirii" de la 16 ani. (cu exceptia cazului in care la ruptura as fi promis ca astept "x" ani sa se intoarca...)
Despre prietenul iubit ca pe un frate...Nu mi-as fi facut un prieten care sa nu imi placa si sa stau cu el mai mult decat imi era necesar sa realizez asta.
10 relatii de 3 luni sunt mai sanatoase pentru minte si pentru suflet: ai timp sa compari ceea ce ai cu ceea ce visezi si cu ceea ce ai crezut ca ai avut, stii ce nu iti place, si schimbi relatia...pana iti gasesti jumatatea. De aici incolo ai o viata de stabilitate sufleteasca, in care stii ce valoare are partenerul tau si nu mai ai nevoie de vise cu cocosul rosu si nici de alt partener.
Cat despre reinnodarea fostei relatii 5 ani mai tarziu: in primul rand nu trebuia sa recunosti ca te intereseaza, si atunci "tanarul" era la vanatoare. Te puteai juca cu el o vreme, (indicat numai cat sa iti platesti polita) si apoi un sut in partea dorsala " ca e prea tarziu si experienta ti-a aratat ca altii sunt mai potriviti, desi nu fusesera perfecti."
Bafta.
loanacristina
Postat pe 2 Noiembrie 2011 06:35
Nu cred ca EL e infantil. E doar un tip care cauta o distractie de o noapte sau de o vacanta, si nu o relatie serioasa, posibil si mai rau. Nu cred ca e important sexul, cred ca toti avem aceeasi imagine cand cineva se agata cu disperare de mana ta si iti explica" te iubesc inca din copilarie. Da-mi o sansa si iti demonstrez ca stiu mai bine ce gandesti! Stiu ca ma iubesti!"
Toti ne speriem si fugim de ceea ce englezii numesc "stalker". Nu imi vine nici o expresie romaneasca in minte pentru a exprima mai bine teroarea simtita cand altul STIE ca e ceea ce TU simti. (senzatia e descrisa perfect intr-o carte numita "Colectionarul" de John Fowles )
loanacristina
Postat pe 2 Noiembrie 2011 06:48
Cu primul nu ai cum sa te impaci, fiindca nu sunteti certati.
Sunteti DOAR(?!) despartiti. Inapoi nu te vrea si tu stii asta, indiferent daca accepti sau nu cu voce tare.

Pe al doilea nu il iubesti, dar te gandesti la o casatorie cu el.
Vei fi oarecum multumita, vei avea un alt statut. Babele nu vor carcoti in urma ta, mama va vrea nepoti, verigheta va straluci pe deget.

Dar nu si tu.
nathalie
Postat pe 2 Noiembrie 2011 08:39
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-10-31 22:09:22In locul tau? Nu stiu...


Dar ai reusi sa gasesti pana la urma o varianta, de asta sunt convinsa.
nathalie
Postat pe 3 Noiembrie 2011 12:50
pot sa spun ca am fost exact in acceiasi situatie...eu l-am ales pe "actualul" tocmai pt ca imi spunea ca nu poate trai fara mine,etc.Eu suflet milos,l-am crezut si ca sa nu ma simt vinovata de suferinta lui,am contunuat.Rezultatul?tot ne-am despartit in final,el si-a gasit imediat pe altcineva iar eu inca stau sa ma intreb cum ar fi fost viata mea cu celalalt?
tauras
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:02
ai fost naiva
garbo185811
Postat pe 13 Noiembrie 2011 02:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Compatibilitate 93 De la: ciresica21 12 Septembrie 2009 17:38
Sora lui 1 De la: garbo_500801 24 Septembrie 2019 11:05
cine doreste e bine venit 1 De la: floris15 12 Septembrie 2010 12:13
Cum e sexul dupa un divort stresant? 57 De la: garbo052263 26 Septembrie 2009 22:11
Nebunie...otrava dulce 25 De la: kyra 21 Iunie 2009 19:36
Setari Cookie-uri