ce este destinul?

�Dac� g�ndurile noastre ne construiesc viitorul, rezult� c� nu ne na�tem cu un destin prestabilit, ci cre�m noi destinul, �n fiecare zi, cu fiecare g�nd? Dac� o fiin�� nu g�nde�te corect pentru c� nu are capacitatea intelectual� s� �n�eleag� lucrurile acestea, atunci aceast� fiin�� este responsabil� pentru necazurile din via�a lui? Nu ne hot�r�te destinul, acel cineva care hot�r�te dac� ne na�tem (sau nu) cu capacitatea de a �n�elege aceste lucruri?� Iat� o �ntrebare foarte bun�, postat� ieri pe pagina noastr� de pe internet, c�reia �i r�spundem acum. A�adar, se pare c� ambele variante s�nt valabile. Toate fiin�ele, �ncep�nd cu cele mai primitive vie�uitoare, evolueaz� la nivelul formelor, ca urmare a unei evolu�ii interne, limitate la capacit��ile evolutive ale speciei. David Hawkins, unul dintre cei mai aprecia�i cercet�tori ai st�rilor de con�tiin�� avansate, opineaz� � pe baza test�rii kinesiologice f�cut� pe c�teva mii de subiec�i � c� fiecare om vine pe lume �nso�it de un c�mp energetic (care �nseamn� �i o stare de con�tiin�� determinat�), �n limitele c�ruia omul poate alege �i �n�elege via�a. La fel ca omul, epoca istoric�, condi�iile globale de via��, de mediu, cre�terile sau descre�terile sociale, politice sau culturale s�nt �nso�ite de un c�mp energetic, acela�i ce determin� s� ne na�tem �ntr-un moment �i nu �n altul, �n acela�i timp cu Obama sau cu Hitler, �n Europa �i nu �n Africa sau invers. Aceasta �nseamn� c� noi alegem ce anume g�ndim, dar s�ntem � �n acela�i timp � determina�i de nivelul de energie �i con�tiin�� care ne-a adus pe lume �i ne influen�eaz� limitele sau oportunit��ile. Pentru c� avem la acest nivel oportunitatea de a evolua sau de a alege �ntre un g�nd mai bun, un sentiment mai pl�cut, o ac�iune sau o fapt� mai bun� �n orice situa�ie �i inversul acestora, r�m�ne valabil� libertatea de alegere. �n limitele acestui c�mp cre�te nivelul nostru de con�tien��, �n limitele lui putem �n�elege, �n limitele lui ne dezvolt�m la nivel social, intelectual, afectiv �i emo�ional! Nivelul responsabilit��ii, despre care vorbeam zilele trecute, desemneaz� o stare a con�tiin�ei �i a energiei de un nivel �nalt, �n care responsabilitatea individului se �mplete�te cu acceptarea �determin�rii� divine. Noi izbutim s� ajungem la un asemenea nivel printr-o c�utare asidu� a adev�rului, ceea ce �nseamn� � adesea � o renun�are drastic� la pl�cerile ce ne parvin din rela�ia cu lumea. O asemenea alegere ne conduce c�tre schimb�ri cople�itoare la nivelul g�ndirii, al alegerilor �n via�a de zi cu zi; valorile noastre nu mai s�nt acelea�i cu valorile general acceptate, dar � �n acela�i timp � nu �nvinov��im �i nu judec�m valorile general acceptate, c�ci �n�elegem c� ele s�nt �ngr�dite de nivelul de con�tiin��, ce nu poate fi dep�it cu u�urin��. La acela�i nivel, nu ne mai sim�im vinova�i pentru problemele oamenilor, dar ele nu ne s�nt indiferente, �n acela�i timp. Atingerea acestui nivel ne ajut� s� observ�m ordinea determinat� a evenimentelor �n Univers (faptul c� toate se �nt�mpl� �ntr-un context, deci exist� un conglomerat de factori care determin� un eveniment �i nu o persoan�), precum �i libertatea personal� de a alege �n acel context ceea ce poate fiecare vedea a fi �mai bine de data aceasta�!
alexxandra
Postat pe 21 Februarie 2010 15:51
Buna Alexandra,
Cred si eu ca asa este, ca devenim ceea ce am gandit si vom fi ceea ce gandim. Sigur ca exista divinitate(energie) pentru ca au aeeasi definitie: este eterna, nu poate fi distrusa, nu poate fi vazuta. Am vazut interviul Monicai Tatoiu. Si am ramas surprinsa, oarecum, sa constat ca a recunoscut ca e vinovata pentru ca o boala s-a instalat. Asa este cand ne,,dezechilibram" primim semnale, pe care daca nu le ,,vedem" nu putem preveni urmarile.Da, sumtem enerigie si un strop de divinitate, suntem responsabili de ce gandim si simtim si suntem rezultatul gandurilor trecute.Am vazut filmul ,,Secretul". Apoi am citit ca a fost vehement contestat de Vatican. Poti intelege foarte bine, de ce.Si da mai cred ca fiecare are un ,,nivel energetic", care permite fiecaruia mai mult sau mai putin.
O zi placuta!
Laura
vitan
Postat pe 24 Septembrie 2010 13:18
DESTINUL UN SUBIECT COMPLICAT, O REALITATE COMBINATA CU MULT NEPREVAZUT
MARIA
marialeia
Postat pe 3 Octombrie 2010 18:20
Am citit articolul imi place si pot spune ca este real tot ce se scrie in acesta.Daca orice seaman al meu isi face o evalure a gandurilor bune si mai putin bune cu mare sinceritate ,va observa dupa aceea ca este foarte adevarat tot ce se scrie in articol.Cu drag tuturor!O duminica placuta!
garbo256315
Postat pe 5 Februarie 2012 14:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Zodii pentru fiecare zi de nastere-zodia CAPRICORN 31 De la: mielutza 14 Iunie 2009 08:11
Zodii pentru fiecare zi de nastere-zodia SAGETATOR 32 De la: wapa 12 Iulie 2011 09:24
:) 5 De la: cory_emy 18 Ianuarie 2011 01:09
informatie 22 De la: Laura_M 2 Noiembrie 2010 12:46
Anul Tigrului 2010 1 De la: Dor_marunt 31 Decembrie 2009 20:37
Setari Cookie-uri