CE INTELEGETI PRIN DOVEZI DE IUBIRE??

De la: garbo055472, la data 2010-02-14 00:00:20...cu citarea dintr/o carte...nu catre tuthankamon ma adresam...daca asha s/a inteles scuze


mi te adresai mie ....

dar de inteles oricum n-ai inteles mare lucru. m-am si grabit sa sterg ce-am scris deoarece nu-mi place sa isc ... scandal.

nici nu mi-ar fi trecut prin cap ca se poate gandi cineva la un citat dintr-o carte .... e viata scumpo, asa cum e ...

era un banc pe vremuri : "maricico, ce-i asela un ...?" "tot un fiel de .... numai ca sie ...."

maricica asta era mai prisieputa diecat tiine, 472.
clippy
Postat pe 14 Februarie 2010 00:33
reyya, in foarte multe cazuri, proiectam ceea ce gandim in mintea celui de alaturi...
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 00:34
ilsi, o fi in doi dar percepi iubirea aia tot individual, ca doar nu poti sa simti cu inima aluia - si una peste alta habar n-ai de fapt ce o fi in mintea lui, nu poti sa stii decit ce lasa la suprafata. Si probabil nici n-ar trebui sa te straduiesti sa afli.
Cit timp te simti bine si te simti iubita, aia e.
E tot ce poti sa ii pretinzi unui om. Unui om pe care n-ai vrea sa il diseci... si chiar si asa n-ai da decit de hardware... software-ul ramine un mister.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 00:34
472....palate, diamante, aur si alte lucruri materiale fiecare avem....fie ele case, masini, conturi in banca sau mai stiu eu ce....dar nu se pot compara cu o liniste sufleteasca imensa atunci cand cel pe care il iubesti te ia in brate si te lasa sa te odihnesti acolo.... nu se poate compara un munte de bani cu un sarut furat .....sau o masina scumpa nu se poate compara cu o mangaiere abia perceptibila pe obraz.....o casa intreaga cu camere multe si cu faianta scumpa nu se poate compara cu o privire care iti spune tot si iti inmoaie tot din tine....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 00:35
De la: tutankhamon, la data 2010-02-14 00:35:29472....palate, diamante, aur si alte lucruri materiale fiecare avem....fie ele case, masini, conturi in banca sau mai stiu eu ce....dar nu se pot compara cu o liniste sufleteasca imensa atunci cand cel pe care il iubesti te ia in brate si te lasa sa te odihnesti acolo.... nu se poate compara un munte de bani cu un sarut furat .....sau o masina scumpa nu se poate compara cu o mangaiere abia perceptibila pe obraz.....o casa intreaga cu camere multe si cu faianta scumpa nu se poate compara cu o privire care iti spune tot si iti inmoaie tot din tine....
tut salut si mare dreptate ai
garbo074997
Postat pe 14 Februarie 2010 00:36
472..pana cade cortina tu traieste-ti viata , nu e timp de intrebari de genul ,,oare e sincer cu mine"..Nu e?? no problem ..eu am fost fairplay , el a pierdut ...daca are timp de pierdut in ceva fals..si sa fie asa de destept inca eu sa nu o simt( inca nu s-a intamplat :-)) ..problema lui..tu traieste-ti viata frumos..daca o sa pice cortina , no prob..Next..sau nu...Tu ai drumul tau..
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:36
De la: quasaria, la data 2010-02-14 00:24:02http://www.youtube.com/watch?v=RbdpXx-PHuM
...
In situatia asta, care o fi ala fericit din trio? Asa, de exercitiu... ca eu stiu care e.

..in videoclipul lui Meatloaf?..nu/i nici unu fericit dupa parerea mea!!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 00:38
comunicarea e de fapt volatila, si eu m-am lamurit de asta pt ca traiesc cel mai clar exemplu cu putinta. Eu chiar il iubesc pe omul ala si nu ma crede. Poftim.
Cum ramine treaba aia cu "sigur simti"?
Eu sigur il iubesc si el la fel de sigur STIE ca nu e asa. Unde dreak e realitatea aia comuna? Care e adevarul? Adevarul meu? Sau al lui? Ca sint opuse.

De aia spun ca TOTUL e in capul si in mintea ta. O realitate exterioara nu exista.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 00:38
daca te referi la o ,,iubire materialista" ..aia nu e iubire e prioritate..odata ce ti-o vei rezolva la scurt timp nu il vei mai ,,iubi" , te asigur :-)
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:38
pt 472 era postarea Q( pt tine )

reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:40
in videoclipul lui Meatloaf e unul singur fericit... si nu e ala care primeste toate dovezile din toate partile. Ala e chiar nefericit cu patima.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 00:41
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-14 00:34:07reyya, in foarte multe cazuri, proiectam ceea ce gandim in mintea celui de alaturi...


exact Pantera..partenerul poate deveni o oglinda a modului de gandire , o oglinda a fricilor si angoaselor noatre...
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:41
am ajuns la concluzia ca sunt satula de iubiri unilaterale!...ca daca e asha...ce rost are sa ma mai complic si sa ma raportez la unu care s/ar putea sa joace teatru cu mine...nu mai bine imi construiesc in propria/mi minte un personaj virtual...si ma iubesc pe mine...si nu imi mai murdaresc mainile cu un barbat in carne si oase?!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 00:42
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-14 00:34:07reyya, in foarte multe cazuri, proiectam ceea ce gandim in mintea celui de alaturi...


asta am vrut sa spun si eu, cori...si asa mi s-a si intamplat si nu era ceea ce imi doream...acum e altfel...parca imi citeste gamdurile...simte la fel...

si tut, ideea de cuibusor, chiar daca pare banala, e cel mai super lucru care mi s-a intamplat...
sora_ilsi
Postat pe 14 Februarie 2010 00:42
472, si asta poate fi o solutie, daca te multumeste...
daca nu, proiecteaza. S-a spart proiectorul, cauti altul. Ce sa faci altceva, asta e.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 00:45
De la: quasaria, la data 2010-02-14 00:41:19in videoclipul lui Meatloaf e unul singur fericit... si nu e ala care primeste toate dovezile din toate partile. Ala e chiar nefericit cu patima.

...rezulta logic ca daca primim prea multe dovezi de iubire...de fapt am putea fi doar niste nefericiti!..nu??
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 00:46
997....salut si tie....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 00:46
oricum suspiciunea si neincrederea, nevoia permanenta de confirmari, pe langa faptul ca sunt chinuitoare, distrug, in cele din urma, orice iubire/relatie...
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 00:47
chestiune de interpretare..dar nu uita 472 ca tu esti produsul mintii tale..reactionezi dupa cum gandesti..
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:48
nu ma sa iubim sincer si sa asteptam la fel e ok nu trebuie sa ne inebunim parteneru cu nebunii
garbo074997
Postat pe 14 Februarie 2010 00:49
De la: quasaria, la data 2010-02-14 00:45:17472, si asta poate fi o solutie, daca te multumeste...
daca nu, proiecteaza. S-a spart proiectorul, cauti altul. Ce sa faci altceva, asta e.

..n/am inteles rolul proiectorului in ecuatia asta?..ce are proiectoru cu mintea mea??...mintea mea e un spatiu virtual infinit...pe care pot sa il administrez cat poftesc...si n/am nevoie de nici un proiector pentru asta!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 00:50
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-14 00:47:07oricum suspiciunea si neincrederea, nevoia permanenta de confirmari, pe langa faptul ca sunt chinuitoare, distrug, in cele din urma, orice iubire/relatie...


asta imi aminteste de un iubit din facultate...care ma tot sacaia permanent cu intrebarea ,,dar ma iubesti...??? " sigur ma iubesti"..si la un moment dat ..stresata fiind ca nu mai am timp sa invat pt examenul urmator i-am raspuns : ,,te iubesc dar iesi drakului afara din camera ca am de invatat pt examenul urmator"
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:50
ilsuca...fiecare ne dorim in viata, in momentul in care ne incepem existenta matura pe acest pamant(sac!)....un cuib....fie el viloantza cu 33 de camere sau o amarata de garsoniera plina de flori si pernutze colorate...dar, din pacate, unii dintre noi obtin asta putin mai tarziu...ma bucur pentru tine, sincer ca "el" iti implineste visele....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 00:50
472, rezulta logic ca daca un animal e capra inseamna ca toate animalele sint capre...
Ma straduiesc de vreo trei pagini sa iti explic faptul ca relatia TA e asa cum o simti TU - si daca tu crezi ca e perfecta ai dreptate, si daca tu crezi ca nu perfecta ai dreptate, pentru ca e in mintea ta si in sufletul tau - NU exista "relatia" ca atare, ca entitate separata de tine.
Posibil sa fiu obosita - nu ma exprim foarte coerent?
Ca in tema discutiei am impresia ca si noi doua sintem pe frecvente diferite. Eu spun una tu intelegi alta.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 00:51
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-14 00:47:07oricum suspiciunea si neincrederea, nevoia permanenta de confirmari, pe langa faptul ca sunt chinuitoare, distrug, in cele din urma, orice iubire/relatie...

asta poate insemna ca nu afost nici o iubire!..nevoia de dovezi de iubire..vine cred eu..din venirea intr/un moment anterior a altor tipuri de dovezi care demonstreaza lipsa ei...a iubirii...sau existentza uneia ...sa/i zicem false...ceva care alarmeaza subconstientul..si procesele psihologice ce deriva din asta...
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 00:53
eu cred ca problema vine din faptul ca asteptam sa primim si nu ne gandim la ce dam

ori tocmai in ceea ce dai consta iubirea ta si a iubi inseamna a oferi neconditionat...

daca ne apucam sa contabilizam cat dam si cat primim si punem mereu in balanta...nu mai avem timp sa simtim - zic eu...
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 00:56
quasaria...se prea poate sa fim pe frecvente diferie...de fapt mai mult ca sigur...da e cum simt eu...si cum simte lumea ca as simti eu!!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 00:56
ce cauta "lumea" in "ecuatia" asta?
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 00:57
Asta i-am explicat si eu Q, 5 postari mai sus...suntem produsul mintii noastre in plan comportamental...Cineva mi-a reprosat candva ca nu am fost sincera cu el ( din pacate s-a inselat)..singurul lucru pe care i l-am spus a fost acela ca regret, dar eu nu pot gandi in locul lui si nu ii pot nici confirma , nici infirma parerea pe care el o are( deja) despre mine. So...:-) Mintea si inima sunt valorile care ne apartin cu adevarat...restul ,,dust in the wind"..azi le poti avea..maine nu ( aici intra statut , bani , faima, siguranta..etc..chestiile dupa care majoritatea alearga:-)
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:58
bun... atunci extrapoleaza: diferenta intre ce simte ala si ce simti tu ca simte ala de ce dovezi crezi ca ar putea sa fie acoperita?

reyya, exact povestea asta o traiesc eu acum. Si am renuntat sa mai caut punti, nu exista. Fiecare cu adevarul lui....
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 00:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 45 De la: tutankhamon 12 Iunie 2009 23:40
teama 41 De la: reyya 29 Martie 2010 16:55
dak imi puteti spune parerea voastra 7 De la: me_reloaded 15 Octombrie 2010 17:35
Cer eu prea mult de la el? Nici nu mai stiu, poate stiti voi... 45 De la: reyya 12 Martie 2010 19:41
Povestea unei tinere amante! 145 De la: yanyacharberet 3 Noiembrie 2009 20:32
Setari Cookie-uri