CE INTELEGETI PRIN DOVEZI DE IUBIRE??

Sunt si eu curioasa ce intelege lumea asha in general prin dovezi de iubire...si cum se poate verifica treaba asta?!
Sau ca sa re/formulez cum putem sti fara sa ne ARDEM prea rau care dovezi de iubire seamana a adevar...si care incep sa miroasa a ceva fals??....pentru ca am senzatia ca putem fi indusi in eroare foarte usor...de ceea ce intelegem noi a fi dovada de iubire...fie ca asta a fost intentzia respectivului(ei)...fie ca..noi am inteles gresit...sau intentia respectiva este bine mascata de perspectiva asta ca cealalta parte intelege ceva gresit....aici e o treaba...foarte cu dus si intors!!!
Deschid subiectul asta pentru ca mai sunt 2 zile pana la celebra Valentine,s Day....unde se vor intrece destui in a/si dovedi ...iubirea..prin anumite ..sa le zicem gesturi...chestiune care devenita atat de publica...nu stiu cat de reala este iubirea respectiva?
Dovezile astea de iubire numai de Valentine,s..ar trebui sa se manifeste???
Sunt adecvate varstei si situatiei???
Cum se dovedeste iubirea la 14 ani?..la 24 de ani?..la 30?la 40?la 50?In ce se transforma iubirea la varste mai inaintate?..si care sunt gesturile adecvate?...daca mai exista!!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 02:56
...daca cel de langa tine te iubeste se simte si tot la fel e si invers...si in iubire consider ca nu conteaza varsta...
l_flory
Postat pe 12 Februarie 2010 03:15
..nu stiu ce ai vrut tu sa zici cu asta...eu nu contestam iubirea in sine....ci puneam la indoiala...ceea ce se crea a fi dovada de iubire....manifestata printr/un gest..sa zicem.
...ca sa exemplific...daca un EL ofera o floare unei EA ...o plimba intr/un loc elegant..ii ofera ceva ceva cu o anumita ocazie...ce face de fapt respectivul prin ceea ce intreprinde??demonstreaza iubirea?...sau se comporta standard...ca la carte..conform cuu ceea ce a invatat ca trebuie facut...in atare situatzie...dorind sa impresioneze??..dar ne/iubind de fapt cu adevarat!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 03:38
..iubirea mai intai de toate trebuie sa fie!...dupa un timp are nevoie si de dovezi...dar treaba asta cu oferitul unei flori...nu cred ca e valabila pentru toata lumea.Adica bine...e valabil gestul in sine...dar se poate ca pentru anumite persoane vizate..ca sa zicem asha...s/ar putea sa nu aiba nici o valoare...nu pot sa ascund faptul ca sunt una din persoanele pentru care oferitul unei flori nu inseamna nimic...asta ca sa fiu eleganta...si ca sa nu mai fiu eleganta...pentru mine inseamna...ca persoana respectiva chiar nu gandeste...si nu ma cunoaste cu adevarat...
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 03:43
....daca iubirea exista de ambele parti dovezile vin de la sine...
ex. este suficient sa-mi daruiasca o floare rupta din parc nu neaparat cumparata dintr-un loc anume....chiar si un mac rosu rupt de pe camp m-ar innebuni ....
l_flory
Postat pe 12 Februarie 2010 04:05
..de acord..este si asta un mod de a vedea lucrurile...insa eu mai vroiam sa aud si alte puncte de vedere..din alte perspective...chestiuni care nu sunt atat de ...cunoscute...ca pe asta cu ruptu florii dintr/un gard...o stie toata lumea...si deci toata lumea o poate face...
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:34
flory..mi-ai amintit de prima mea iubire,aceea cand baietelul inamorat de moi imi darui la tot pasul(intr-una din zilele de primavara)cate o floare,pana se stranse de-un buchetel de dragoste..dar eram la faza tinutului de mana..si o iubire din asta dureaza peste timp..credeti-ma
LILO
Postat pe 12 Februarie 2010 04:36
472..nu toata lumea este atat de romantica,mai ales in ziua de azi,incat sa fie dispusa sa daruiasca flori chiar si gratuite
LILO
Postat pe 12 Februarie 2010 04:38
...cum am spus...acest gest original..de a lua o floare din drum si de a darui/o cuiva..drag...in scopul demonstrarii unui ..feeling..e deja...o cale batuta de multzi!..eu vreau sa aflu altceva...adica exista si filme cu gestul asta...nu cred sa fie vreo persoana care sa nu stie asha ceva...eu vreau sa aud chestiuni care nu le/au stiut si facut totzi.
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:41
De la: LILO, la data 2010-02-12 04:38:21 472..nu toata lumea este atat de romantica,mai ales in ziua de azi,incat sa fie dispusa sa daruiasca flori chiar si gratuite

...mie mi se pare ca e...gestul cel mai ieftin si sau mai la indemana..si cat mai aproape de efectul scontat!!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:42
..este ca multi traim dupa modele copiate de la altzii...si de fapt nu avem nimic original in noi??
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:44
sa nu mai vorbim de faptul ca ani de/a randul de 1 si 8 martie...pro/fm/u oprea femei pe strada in scopul de a le darui flori cu respectiva ocazie!!...dupa cum am mai zis si ma repet...asta e ceva banal!!...eu vreau sa aud ceva inedit!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:47
..dat fiind faptul ca e 5 dimineatza e normal sa vorbesc singura...sper ca pestev 12 ore sa am mai multe pareri care sa exprime si altceva decat gestu cu floarea!!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:49
..nu tre sa fii romantic ca sa daruiesti o floare..gratuita sau nu..trebuie sa ai putina educatie...fie ea si aia facuta cu televizorul!!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:51
...uite ....hai sa-ti spun ceva....odata de ziua mea dis de dimineata eram in bucatarie pregateam zarzavaturile pt supa...si la sfarsit cand le-am spalat am dat de un inel de aur pe fundul cratitei...pt mine a fost un gest dragut...
l_flory
Postat pe 12 Februarie 2010 04:55
..sigur ca a fost un gest dragut...din partea sotului.presupun!
garbo055472
Postat pe 12 Februarie 2010 04:57
gestuuri dragutzee??? nu dragutzee...gesturi care au devenitLEGI de iubire mai apoi...uite un exemplu
primeam telefon de cate ori pleca de acasa si eu ramaneam cu treaba! odata, fara sa stiu ce va urma sa mai inventez, l-am rugat sa imi cumpere o plastelina rosie, pt ca vreau ceva sa modelez!cd a venit...
am modelat amandoi o inima de plastelina rosie, cu urma degetelor noastre in ea...:) si pe care am lipit-o pe usa dormitorului...a fost, singurul lucru pe l=am luat cand am plecat! si l-a durut enorm!mai tarziu dupa cativa ani, ne-am reintalnit in alt oras si...l-am rugat sa aruncam inima aceea impreuna, caci o purtasem cu mine, si inca ma mai durea...
fleurdelis
Postat pe 12 Februarie 2010 07:07
Buna intrebare...
Ca iubeste sau nu este clar din reactii, nu din ce spune sau in functie de cadouri, cu atit mai putin in functie de cele conventionale.
quasaria
Postat pe 12 Februarie 2010 09:32
472, inteleg ca omul pe placul tau trebuie sa fie plin de idei inedite, fiindca tu nu poti sa-ti dai seama daca gesturile deja cunoscute sunt goale sau nu.nasol.
mie cand imi place cineva imi place , pentru ca are calitati care le-am vazut si le apreciez si pt ca intuiesc ca de ele se leaga si altele pe care astept sa le descopar.
tot jocul asta in care-l descoperi pe celalalt e plin de gesturi mai mult sau mai putin inedite dar care pot fii totusi pline de sens intr-un anumit context.daca-l observi.
bluelight
Postat pe 12 Februarie 2010 10:51
hai sa iti dau un exemplu inedit... acum doi ani mi-a adus de la Bruxelles jumatate de ciocolata, invelita in staniol si topita... Impreuna cu luna de pe cer, dar ciocolata era cea mai importanta: a zis ca a vrut sa manince cealalta jumatate impreuna cu mine. Ca mie imi place ciocolata, si si-a adus aminte. Si a pastrat-o trei luni!

Asta e unul din cadourile pe care le-am retinut. Desi in mod direct sau indirect am primit altele mult mai valoroase de la el, jumatatea aia de ciocolata topita si veche de trei luni nu avea pret.
quasaria
Postat pe 12 Februarie 2010 11:28
nu inteleg nimic prin "dovezi" si nici nu imi trebuie.
daca iti trebuie dovezi inseamna ca nu ai incredere in persoana iubita.
violeta1981
Postat pe 12 Februarie 2010 11:31
hai ca sunt multe dar...inca unul
(desi vorba lui blue, ele se simt mai ales cand nu se vad, ci doar se presimt, asa )
cantam impreuna...el la ghitara,si muzicuta, eu cu vocea, pe care mi=o modela, mi'o corecta...ma rog. insa cand ne iesea ceva...cum trebuie, momentul acela era unic. nu mai trebuia spus sau dovedit nimic...
fleurdelis
Postat pe 12 Februarie 2010 11:53
De la: garbo055472, la data 2010-02-12 04:57:39..sigur ca a fost un gest dragut...din partea sotului.presupun!


normal ca din partea sotului....de aceea acum nu-l mai am pe deget...deci ...la un moment dat dispare acea magie si atunci poate sa-mi aduca luna de pe cer ...pt mine conteaza simturile si pe urma restul...
l_flory
Postat pe 12 Februarie 2010 13:17
dovezile de iubire se "simt"....din categoria asta fac parte zambetele calde, imbratisarile fara motiv, tachinarile, pupicul de dimineata, pupicul de "noapte-buna", apelativele haioase, atentia cu care te asculta chiar si cand vorbesti despre un subiect banal, micile barfe intre voi despre X sau Y....intr-un cuvant, acea "camaraderie" condimentata cu stropi de eros ....
gothside
Postat pe 12 Februarie 2010 13:27
pun o asemenea intrebare si pentru ca...desi multi nu m/ar crede eu chiar nu pot sa afirm ca stiu ce este cu adevarat o dovada de iubire..vroiam sa aud puncte de vedere diferite pentru ca e posibil ca multi sa nu stie de fapt....ci doar sa creada ca stiu....dar e bine si sa crezi ca stii ceva ..desi nu e ce trebuie...decat sa iti dai seama ca nu stii nimic!!
garbo055472
Postat pe 13 Februarie 2010 22:27
Eu una cred ca dovezile de iubire se domostreaza prin fapte...SA fie cinstit,sincer cu bun simt..si sa aiba un suflet curat pt mine
omulsincer
Postat pe 13 Februarie 2010 22:31
din punctul meu de vedere...toate gesturile frumoasae gesturile dragute..atentia..aparenta..zambetele calde etc....toate astea nu sunt decat scoala dim om...adica..educatia..cei 7 ani de acasa si alti..cativa..in fatza televizorului...nicidecum..ceva real..mie asha mi se pare...se poate sa gresesc eu...adica as gresi sa ii pun pe toti in aceeasi oala cum s/ar zice...dar sunt convinsa ca pentru unii asta e adevarul...nu simt nimic...dar simuleaza perfect...ce au de simulat ca sa rezulte ...indeplinirea scopului lor...in cazul de fatza impresionarea persoanei de serx opus!!
garbo055472
Postat pe 13 Februarie 2010 22:32
acele gesturi spontane, fapte nepretinse, dar asteptate sau surprinzatoare, uneori, prin faptul ca raspund celor mai intime nevoi ale sufletului...
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2010 22:45
ilsucaa
fleurdelis
Postat pe 13 Februarie 2010 22:52
fleur
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2010 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Garbo089465 16 De la: nazirra 23 Decembrie 2009 09:49
cum sa evit cearta 148 De la: Doara 15 Noiembrie 2010 18:31
cosmetice de lux 6 De la: garbo036965 12 Decembrie 2009 22:20
Ce sa fac? 58 De la: pushika 15 Martie 2010 20:26
GARBO ma saboteaza.... 3 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2012 22:22
Setari Cookie-uri