CE INTELEGETI PRIN DOVEZI DE IUBIRE??

De la: garbo055472, la data 2010-02-14 00:56:57quasaria...se prea poate sa fim pe frecvente diferie...de fapt mai mult ca sigur...da e cum simt eu...si cum simte lumea ca as simti eu!!


pe mine m-ar durea fix undeva de ce crede lumea ca as gandi sau simti eu..traieste lumea in locul tau 472, traiesti viata ,,lumii" ??? Intrebarile au desigur o tenta retorica ...
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 00:59
ne iubeste cineva c-ai ora 1 si omu negru na venit
garbo074997
Postat pe 14 Februarie 2010 01:01
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-14 00:56:11eu cred ca problema vine din faptul ca asteptam sa primim si nu ne gandim la ce dam

ori tocmai in ceea ce dai consta iubirea ta si a iubi inseamna a oferi neconditionat...

daca ne apucam sa contabilizam cat dam si cat primim si punem mereu in balanta...nu mai avem timp sa simtim - zic eu...

...dar daca am dat si vedem ca nu primim nimic in schimb...asteptandu/se probabil ca noi sa dam...si a doua oara...
..am impresia ca oamenii au fost pacaliti iubind ne/conditionat...contorizarea asta vine dupa ce te/ai ars o data si nu vrei sa te arzi din nou!
...nu se poate sa dau totul ne/conditionat pentru cineva...asha din iubire...se stie din toate timpurile ca daca fac asha...o iau in barba...scuzati argoul!!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 01:01
asta spuneam si eu reyya
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 01:01
nu ma refeream la planul material aici ci la "investitia" sentimentala - nu ai ce face - nu risti nu castigi - daca "o iei in barba" inseamna ca ai ales gresit
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 01:03
Q..atunci cand adevarurile celor doi nu se intalnesc dupa insistente si sanse prelungite..e timpul sa pice cortina, eu asa gandesc..cei din jur ma vad ca fiind rece si cerebrala...mai cred ca mi-a furat catelul inima:-) Chiar deloc ..dar daca nu ne intalnim intr-un punct comun ce rost are sa stam in reprosuri ??
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 01:03
nu o mai pomeniti ca sughite in somn si se trezeste si ii sare somnul si ne invadeaza valentainu'.....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 01:04
tut, amandoi avem unde sa stam...am putea sta la mine, sau la el...dar el vrea un cuibusor al nostru,un camin...si el il va construi, intelegi?va pune acolo munca lui, dragostea lui pentru mine...e mai mult decat un proiect comun de a avea o locuinta, realizabil in nu stiu cat timp...e dorinta lui de a se oferi pe sine, de a da totul in aceasta relatie, si niciodata nu uita sa-mi spuna ca nimic din ceea ce mi-ar putea oferi nu e destul, pentru ca eu merit cu mult mai mult...vorbe? am depasit de mult cei 20 de ani pe un picior...
sora_ilsi
Postat pe 14 Februarie 2010 01:04
472, cel mai mult o iei in barba daca iti construiesti un sistem de recompense: pentru ca atunci te sprijini pe un argument care nu e valabil. Si cam asta e socul tuturor oamenilor care se trezesc singuri: eu am facut, el a facut.... unde a dat cu virgula?! Ca doar era just si echivalent... adica ne iubeam ?!
E ca si cum ai aplica gramatica limbii chineze in engleza... E alt sistem. Nu e nimic matematic in sentimente.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 01:06
997, asteptai vreun zburator?
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 01:06
472..retine ceea ce spun acum , e foarte IMPORTANT : daca simti ca o iei in barba cum spuneai , implica-te pana la nivelul in care te poti retrage fara ,,avarii substantiale " la nivel afectiv..decat sa pici de la 10 sa te zdobesti de pamant , mai bine pici de la un nivel inferior si-ti rupi un picior, cu riscul de a schiopata o vreme ( figurativ desigur :-))
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 01:06
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-14 01:06:15997, asteptai vreun zburator?
nu am fost patrunsa de valantaine
garbo074997
Postat pe 14 Februarie 2010 01:07
De la: quasaria, la data 2010-02-14 00:58:58bun... atunci extrapoleaza: diferenta intre ce simte ala si ce simti tu ca simte ala de ce dovezi crezi ca ar putea sa fie acoperita?

reyya, exact povestea asta o traiesc eu acum. Si am renuntat sa mai caut punti, nu exista. Fiecare cu adevarul lui....

ce simte cu adevarat cineva nu putem sti niciodata,dar putem banui...si putem fi aproape de adevar..asta nu inseamna ca il stim.
...acea diferenta de care vorbeai e greu de acoperit...dar nu imposibil..cred ca ti/am inteles intrebarea,,,dar eu m/as referi mai degraba la diferenta dintre ce simte ala si ce se straduieste sa arate ca ar simti...sa traduc..nu tine la mine dar ar vrea sa arate prin gesturile lui ca...da...insa mai sunt si alte gesturi despre care poate nu isi da seama si care il tradeaza ca...nu!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 01:08
ilsi..ma bucur pentru tine ca este acea dragoste matura..in care isi doreste un loc langa tine, cu tine, pentru tine.....ioi...decat..."hai sa stam oriunde, nu imi pasa, dar numai sa fiu cu tine"....e o dovada de maturitate, de seriozitate, de dorinta de a avea un loc stabil, cu tine, construit impreuna cu tine si "aranjat" impreuna cu tine....ma bucur draga mea....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 01:10
472, de ce s-ar complica un barbat in felul asta? sa se straduiasca sa demonstreze ceva?!

Scuze, dar barbatii sunt mult mai simplisti...si previzibili...
sora_ilsi
Postat pe 14 Februarie 2010 01:11
Reyya, una din conversatiile de final cu fostul sot a fost asa: n-ai inima... n-am, mi-o dai pe a ta? Nu rezistam cu una. Atunci nu e suficient de buna...
Daca nu aveam, nici discutia asta n-ar fi avut loc. Deci parerea celor doi barbati importanti din viata mea oricum e aceeasi: heartless b i t c h.
Adevaruri paralele.

Iar acum doua zile mi-a plins si fie-mea cu lacrimi de crocodil ca nu o iubesc "foaaaarhte mult". Am intrebat-o daca nu o iubesc de ce o alint toata ziua, si a zis ca o alint pentru ca e frumoasa si desteapta. Nu pentru ca o iubesc.
Complot universal.....
Si discutam aici de dovezi valabile. Valabile pe drak.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 01:11
472, daca te concentrezi pe ce simte celalalt si daca e real sau nu, pierzi ceea ce ar tebui sa simti tu...
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 01:12
De la: reyya, la data 2010-02-14 00:59:50
De la: garbo055472, la data 2010-02-14 00:56:57quasaria...se prea poate sa fim pe frecvente diferie...de fapt mai mult ca sigur...da e cum simt eu...si cum simte lumea ca as simti eu!!


pe mine m-ar durea fix undeva de ce crede lumea ca as gandi sau simti eu..traieste lumea in locul tau 472, traiesti viata ,,lumii" ??? Intrebarile au desigur o tenta retorica ...

..viatza lumii--nu ..dar experiente similare cu ale altora--da..traiesc...asta stiu sigur!!..si poate vreau sa stiu altii cum au procedat cu adevarat in atare situatii...daca au trecut prin ele...nu cum ar proceda...din perspectiva deja trecuta a implicarii directe in ele
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 01:12
De la: tutankhamon, la data 2010-02-14 01:10:35ilsi..ma bucur pentru tine ca este acea dragoste matura..in care isi doreste un loc langa tine, cu tine, pentru tine.....ioi...decat..."hai sa stam oriunde, nu imi pasa, dar numai sa fiu cu tine"....e o dovada de maturitate, de seriozitate, de dorinta de a avea un loc stabil, cu tine, construit impreuna cu tine si "aranjat" impreuna cu tine....ma bucur draga mea....
vedeti ca iubirea exista? si oamenii se completeaza?
garbo074997
Postat pe 14 Februarie 2010 01:12
472, pui prea mult pret pe ce zic/gandesc altii sau cu te vad altii - cred ca nu ai suficienta incredere/iubire de sine - parerea mea - nu te supara!
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 01:15
ilsi sigur are ganduri serioase si simte ceva la corason
garbo074997
Postat pe 14 Februarie 2010 01:15
nu mi se pare ca barbatii sunt simplisti si previzibili...iar dorinta de a avea un cuibusor comun cu iubitul(A)..nu e obligatoriu o dovada de maturitate...e un caracter anume...pe care il pot avea si oameni tineri!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 01:19
si nu numai ea e in situatia asta 997...pot spune ca si eu cu sotul meu suntem cam la fel....ne iubim, ne completam, ne certam, ne impacam.....asta e firesc si natural...

p.s. nu vreau sa ma dau mare si sa dau din casa.....vreau numai sa confirm ca mai exista iubire pe pamantul ista....trebuie numai sa stii unde sa o cauti si cand s-o apuci bine cu ambele maini si sa o tii strans langa tine....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 01:21
De la: garbo055472, la data 2010-02-14 01:12:29
De la: reyya, la data 2010-02-14 00:59:50
De la: garbo055472, la data 2010-02-14 00:56:57quasaria...se prea poate sa fim pe frecvente diferie...de fapt mai mult ca sigur...da e cum simt eu...si cum simte lumea ca as simti eu!!


pe mine m-ar durea fix undeva de ce crede lumea ca as gandi sau simti eu..traieste lumea in locul tau 472, traiesti viata ,,lumii" ??? Intrebarile au desigur o tenta retorica ...

..viatza lumii--nu ..dar experiente similare cu ale altora--da..traiesc...asta stiu sigur!!..si poate vreau sa stiu altii cum au procedat cu adevarat in atare situatii...daca au trecut prin ele...nu cum ar proceda...din perspectiva deja trecuta a implicarii directe in ele



Inca o data: tu ai viata ta , parcursul tau ..nu viata lumii..oricum in caz de avarie fiecare dintre noi reactionam in maniera proprie , ce scrie in carti sau ce spun altii e ,,dust in the wind" lasa lumea..ca e asa de putin relevanta, regleaza-ti conturile cu tine( simt ar fi acolo ceva de reglat)
reyya
Postat pe 14 Februarie 2010 01:22
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-14 01:15:34472, pui prea mult pret pe ce zic/gandesc altii sau cu te vad altii - cred ca nu ai suficienta incredere/iubire de sine - parerea mea - nu te supara!

...cred ca am suficienta incredere si iubire de sine...dovada e ca nu am in altii...ca sa am incredere in mine trebuie sa nu am in altii si eu incredere in altii nu am...iar ca sa iubesc pe cineva mai mult decat pe mine...ar trebui teoretic sa ma calc pe mine in picioare....si asta nu o s/o fac...de dragul nimanui...rezulta ca ma iubesc mai mult pe mine...si cand o sa constat ca altu ma iubeste mai mult pe mine decat pe sine....o sa vad eu ce o sa fac...caci asta e o datorie care trebuie achitata!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 01:23
Ok, 472...dar nici atat de calculati incat sa piarda vremea ca sa se straduiasca sa arate c-ar simti ceva ce, de fapt, nu simt...barbatii nu sunt construiti asa...femeile se iluzioneaza si incearca sa demonstreze...
sora_ilsi
Postat pe 14 Februarie 2010 01:23
De la: tutankhamon, la data 2010-02-14 01:21:01si nu numai ea e in situatia asta 997...pot spune ca si eu cu sotul meu suntem cam la fel....ne iubim, ne completam, ne certam, ne impacam.....asta e firesc si natural...

p.s. nu vreau sa ma dau mare si sa dau din casa.....vreau numai sa confirm ca mai exista iubire pe pamantul ista....trebuie numai sa stii unde sa o cauti si cand s-o apuci bine cu ambele maini si sa o tii strans langa tine....
si eu si eu is asa da mie frica ca ma bat astia de sufera
garbo074997
Postat pe 14 Februarie 2010 01:23
nu te bate nimeni, nu-ti face probleme. Exemplele bune sint binevenite oricum.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2010 01:25
asta ziceam si eu, reyya - nu mai am argumente...

am obosit...
panty_C
Postat pe 14 Februarie 2010 01:25
sunt destui barbati perversi...altfel nu ar fi atatea femei deziluzionate!!
garbo055472
Postat pe 14 Februarie 2010 01:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un pas inainte, doi inapoi..!! 13 De la: garbo_408349 5 Februarie 2015 21:38
dilema 16 De la: fleurdelis 6 Iunie 2010 10:55
cine doreste e bine venit 1 De la: floris15 12 Septembrie 2010 12:13
Ce parere aveti despre relatiile dintre o crestina si un musulman? 92 De la: delia_diana 5 Iulie 2010 15:55
Remedii impotriva caderii parului! 35 De la: Mastrokosta 21 Decembrie 2019 17:09
Setari Cookie-uri